Jump to content

Ddr3 Ram Sıkıntısı

cepxz
 Share

Recommended Posts

Merhabalar, bende h81m-k Asus anakart mevcut DDR3 

Şuan 4gb 12800 ram ile kullanıyorum 

Elimde 2 adet 8 GB 12800 frekans ram mevcut ramleri taktigimda bilgisayar çalışıyor ama ekran gelmiyor . 4gb +8 GB 2 slot taktigimda bilgisayar calsiyor biosta ramleri görüyorum ama bilgisayar açıldığında özelliklerde sadece 4gb ram görüyorum. 2 slota 8likleri taktigimda hiç çalışmıyor ama 4 ve 8 taktigimda 8i özelliklerde goremiyorum . Bu konuda ne yapmam gerekiyor bir türlü çözemedim yardmci olursanız çok sevinirim görselde 8gb lik ramleri paylaştım 

IMG-20201020-WA0011.jpg

anakart ve işlmeci desteği önemli bu konuda. işlmeci desteğine de bakabilirsin. ama en kötü ihtimal ile ram leri tek tek denediğinde görüntü vermeyen bozulmuş olma ihtimali. 

cepxz, 21 saat önce yazdı:

Merhabalar, bende h81m-k Asus anakart mevcut DDR3 

Şuan 4gb 12800 ram ile kullanıyorum 

Elimde 2 adet 8 GB 12800 frekans ram mevcut ramleri taktigimda bilgisayar çalışıyor ama ekran gelmiyor . 4gb +8 GB 2 slot taktigimda bilgisayar calsiyor biosta ramleri görüyorum ama bilgisayar açıldığında özelliklerde sadece 4gb ram görüyorum. 2 slota 8likleri taktigimda hiç çalışmıyor ama 4 ve 8 taktigimda 8i özelliklerde goremiyorum . Bu konuda ne yapmam gerekiyor bir türlü çözemedim yardmci olursanız çok sevinirim görselde 8gb lik ramleri paylaştım 

Please register to see this content.

eğer sorunlu olan üstteki ise ram frekans değeri uyuşmuyor. 11-11-C2 ve 11-12-C2 ikisi aynı anda çalışmayabilir. yada bozulmuş olabilir. ram ler manyetik alandan çabuk etkileniyorlar. 

birde buarada alt diyot kısımlarını silgi ile silip temizleyip tekrar takıp test edebilirsin. youtube ta vardı ilgili video

özet yazıyorum

1- ramler aynı boyut markayı bırakın: aynı seri olmasa bile sorun yaratır, osa bile birerbirertakılır restartlar ile sayı tamamlanır

2- ddr3 ve öncesi sorun yaşamadığım  tek marka chipset ne olursa olsun kİNGSTON DUR - marka olarak 2x8 1600 mhz hynixlerin çlışmadığı anakarta -kingstonlar çaştı- uranium pc mi ne var kadıköyde: aldığım fiyatı bilmiyorum da benim ramlere 20 tl vermişler- görmek istemiyorum , bırakın bedavaya dedim arkadaşıma. nasıl elime geçti hatırlamıyorum. çakma id belki

3- DDR ÖNCESİ CXHİPSET en iyisi hynixdir

4-ddr4 de >samsunb-die chip en iyisi diye  biliyorum: g-skill tercihim

ddr5 çktı mı bilgim yok

miwok, 1 saat önce yazdı:

anakart ve işlmeci desteği önemli bu konuda. işlmeci desteğine de bakabilirsin. ama en kötü ihtimal ile ram leri tek tek denediğinde görüntü vermeyen bozulmuş olma ihtimali. 

eğer sorunlu olan üstteki ise ram frekans değeri uyuşmuyor. 11-11-C2 ve 11-12-C2 ikisi aynı anda çalışmayabilir. yada bozulmuş olabilir. ram ler manyetik alandan çabuk etkileniyorlar. 

birde buarada alt diyot kısımlarını silgi ile silip temizleyip tekrar takıp test edebilirsin. youtube ta vardı ilgili video

Merhaba yorumunuz için teşekkür ederim, ramleri 2sini taktigimda PC aciliyor fakat ekrana görüntü gelmiyor ve 2 dakika sonra reset atıyor kasa birkaç reset sonra kapattım ekran gelmediği için. Ama 4gb +8gb taktigimda (iki 8ligide böyle denedim) bios ramleri görüyor ama bilgisayar açıldığında özellikler sekmesinde sadece 4gb Rami gösteriyor. Ama 2 8gb ramde de bios gösteriyor ramlari . Özetle 4gb ile taktigimda PC açılıyor 4gb ile takmassam açılmıyor. 8gb ramlerimi bios görüyor fakat özelliklerde sadece 4gb görüntüleniyor. Sıkıntım tamamen budur :)

başka pc de deneme imkanı bulursanız birde onu bir deneyin derim.

bios versiyonu güncel mi? 

aklıma şuan için başka bir fikir gelmiyor. belki daha farklı tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olurlar bizde öğrenmiş oluruz ozaman :) 

(açılmayıp siyah ekranda kalması ram desteği olmaması yada ram bozuk olması ile alakalı o kesin. bios ta görüp yazılım özelliklerinde görmemesi de aynı sorundan kaynaklanır. )

Edited by miwok

Sayın cepxz

Anakartınızın sitesinde  ram uyumluluğu için yayınlanmış bir pdf var.Oraya bakarsanız kingston için tek slotta en fazla 4GB desteklediğini görürsünüz.Ayrıca 1333 mhz de farklı 1600 MHZ de farklı versiyonları destekliyor. Oraya bakarak alırsanız problem yaşamazsınız.Ayrıca DS ve SS ye dikkat ediniz. DD(Dual Sided/Çift yüzde chipli). SS(Single Sided/Tek yüzde chipli)

Link:

Direk Linki:

Edited by muski
  • Like 1

muski, 6 saat önce yazdı:

Sayın cepxz

Anakartınızın sitesinde  ram uyumluluğu için yayınlanmış bir pdf var.Oraya bakarsanız kingston için tek slotta en fazla 4GB desteklediğini görürsünüz.Ayrıca 1333 mhz de farklı 1600 MHZ de farklı versiyonları destekliyor. Oraya bakarak alırsanız problem yaşamazsınız.Ayrıca DS ve SS ye dikkat ediniz. DD(Dual Sided/Çift yüzde chipli). SS(Single Sided/Tek yüzde chipli)

Link:

Direk Linki:

Nokta atışı buna baktım ramleri desteklemiyor aslında piyasada satılan çoğu Rami desteklemiyor bu dosyaya gore :):)