Jump to content

Pardus Cıta Yükseltti

muti07

Recommended Posts

Çeşitli hata düzeltmelerini ve yeni özelliklerini içeren ikinci ara sürümü 2008.2 Canis aureus yayınlandı.

144057.jpg

Adını Anadolu’nun yaşam alanı tehdit altında olan canlılarından biri olan Altın çakal’dan alan Pardus 2008.2 Canis aureus tüm Pardus sürümleri gibi GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) ile ücretsiz olarak elde edilip, özgürce dağıtılıp çoğaltılabiliyor.

Çekirdek kadrosu TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araşturm Enstitüsü (UEKAE) yazılımcılarından oluşan, yüzlerce kişilik gönüllü geliştirici ile güncellenen ulusal Linux dağıtımı Pardus’un yeni sürümü Altın Çakal (Canis aureus), şu yenilikleri getiriyor:

Ağ Yöneticisi - 2008.2 ile birlikte yeni sürüme yükseltilen Ağ Yöneticisi ve ağ yapılandırma altyapısı de bir seri yenilik ve hata düzeltmesi içeriyor. Bu iyileştirmelerin ilk anda göze çarpanları ise şöyle :

- Kullanıcı ve bağlantı tabanlı DNS ayarları iyileştirmeleri,

- DHCP ve zaman aşımı iyileştirmeleri,

- ASCII olmayan ESSID iyileştirmeleri,

- Bağlantı başlatma ve durdurma sırasında betik çalıştırma desteği.

Görüntü Yöneticisi - Pardus 2008.2, yeni nesil Nvidia, ATI ve Intel ekran kartlarını desteklemek için gerekli sürücüleri içeriyor. Pardus Görüntü Yöneticisi ve otomatik tanıma altyapısı zorg, bu yeni sürücüleri kullanacak şekilde güncellendi.

Paket Yöneticisi - Paket Yöneticisi de bir çok iyileştirme ve güncelleme içeriyor :

- Paket arama iyileştirmeleri,

- Hatalı indirilen paketlerin tekrar indirilmesi için destek,

- Çeviri ve arayüz güncellemeleri.

KDE 3 ve KDE 4 masaüstü ortamları

Pardus 2008.2 ile gelen yenilikleri öğrenmek için Pardsus.org.tr sitesini inceleyebilir ya da CD görüntüsünü indirmek için Pardus Yükleme sayfasına gidebilirsiniz. Pardus kullanıcı topluluğunun İnternet sitesi Özgürlükİçin.com üzerinden özgür yazılım hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

kaynak:ntv

internette sorun yaratıyor...

reklamı bol sitelere girdiğinde donuyor. bu bir gerçek . iyi kaliteli sitelerin de reklamı bol oluyor...

firefox'un flashblock adlı eklentisini kullanıyorum. böylece reklam flashlarını izlemek zorunda kalmıyorum. izlemek istediğim flash'ı kendim seçiyorum. diğerleri neti yavaşlatamıyor bu yolla.

bunu linux'te de windows'ta da yapabilirsin.

5 para etmez bir işletim sistemi olarak zaten görmüyorum saçma birsey ben kullandım benim canım yandı sizin yanmasın arkadaslar illa linux istiyorsanız UBUNTU sürümlerini deneyin Ubunut ultimatede var muhteşem.....

NEDENLERİ:

internete bile zorbela giriyor ve çok kitleniyor ram çok yiyor kurulum zaten 2 saat sürüyor ve daha sayamayacağım kadar kimin aklına geldiyese pardus Tubitaka sesleniyorum lütfen bırakın su pardusu normal linuxu bile karaladınız resmenkullandığınız linux yapısını kullanmaz hale getirmişsiniz bali hiç yapmasaydınız daha iyi olurdu.

5 para etmez bir işletim sistemi olarak zaten görmüyorum saçma birsey ben kullandım benim canım yandı sizin yanmasın arkadaslar illa linux istiyorsanız UBUNTU sürümlerini deneyin Ubunut ultimatede var muhteşem.....

NEDENLERİ:

internete bile zorbela giriyor ve çok kitleniyor ram çok yiyor kurulum zaten 2 saat sürüyor ve daha sayamayacağım kadar kimin aklına geldiyese pardus Tubitaka sesleniyorum lütfen bırakın su pardusu normal linuxu bile karaladınız resmenkullandığınız linux yapısını kullanmaz hale getirmişsiniz bali hiç yapmasaydınız daha iyi olurdu.

Sen kullanmıyorsan karalama bari sistemden sisteme pardus ta oldugu gibi windowstada ram kullananımı değişebiliyor.

Hayret birşey ya.

NEDENLERİ:

Türkler bizde bir sistem yapalım demiş.Sende onu beğenme kalk arkalarından konuş.Adamlar bişey yapmışlar!!!Sende onu karalamak için uğraşıyorsun.Bari emeğe saygı göster dedikleren içinde kalsın!!!Gerçekten ayıp!!!!Windows sanki mükemmelde!!!!

kardeşim ben kurdum kullandım benim görüşüm bu.. ubuntuyuda kullandım ama o çok iyiydi yalan mı buradakilerin çoğuda benim yazdıklarımın benzerlerini yazmışlar ......Ben buradan sadece kendi fikrimi söylüyorum isterseniz yükleyin daha iyi anlarsınız beni bence ubuntu yükleyin kullandım en iyisi budur.

bence xp veya vistayı modifiye edip verseler daha iyi olur forumdakiler gibi sadece dış görünüm ve prolar ekleyip.

Pardusu ilk sürümlerinden itibaren takip ederim.

Çok kötü değil ama yeni bir sistem.

Karalayana kadar pardusu çözümleyen forumlar var oralarda tüm sorunlara cevap bulunabiliyor.

Ama bizim insanımıza hazır olsunda ne olursa olsun.

kardeşim ben kurdum kullandım benim görüşüm bu.. ubuntuyuda kullandım ama o çok iyiydi yalan mı buradakilerin çoğuda benim yazdıklarımın benzerlerini yazmışlar ......Ben buradan sadece kendi fikrimi söylüyorum isterseniz yükleyin daha iyi anlarsınız beni bence ubuntu yükleyin kullandım en iyisi budur.

bence xp veya vistayı modifiye edip verseler daha iyi olur forumdakiler gibi sadece dış görünüm ve prolar ekleyip.

Çok merak ediyorum ,ne kadar süre kullandını Pardusu yarım saat 1 saat?

Hangi amaçla kullandınız?Standart masaüstü için mi? ,Veri tabanı için mi?,Yazılım geliştirme için mi yoksa appl.client olarak mı?belkide consol kullanıcısınız.

Genelde Windows masaüstünden linuxa geçenlerin alışkanlık problemlerini işletim sistemine yüklemesi olağandır.Muhtemelen Debian veya slackware kullansanız daha beter şeyler yazardınız herhalde.

Ama ginede güzel bir gelişme Ubuntu ile kıyaslamanız.Demekki birşeyler var bu pardusda.Nedersiniz?

Muhtemelen ben bunları çok iyi biliyorum,uzun süre Pardus kullandım diyeceksiniz.Eminim.

Hiç zahmet etmeyin .

Eğer Pardusun gelişimine katkı sağlamak istiyorsanız.Gidersiniz geliştirme grubuna eksikliklerini bildirirsiniz..

Lisans ve dağıtım konusunda benimde kişisel tepkilerim var.Hiçbir tekkelleşmeyi kabul edemem.Ama bunuda uygun bir dille yerinde bir platformda paylaşmaktayım.

En azından yapılan emeğe "aman ha sakın kullanmayın 5 para etmez,işletim sistemi bile değil" demememiz gerekli.

Bu büyük bir haksızlık ve gafletten öte birşey değil.

Yaklaşık 2 senedir Pardus kullanıyorum.C2D p35 cipsetli anakartım ve nvidia cipsetli ekran kartımla hiç sorun yaşamıyorum.Diktepeden berbattı yorumlarını yapanların sadece 15 dk da bu kanıya vardıklarına eminim.

arkadaşlar ben windows haricinde birşey kullanmadım hiç,ama yapılan işlemide gururla izliyorum yapanların ellerine sağlık.kendimiz kullanmasak bile en azından emeğe saygı göstermek için dahi olsa pardus hakkında kötü konuşmayalım (eleştirmeyelim demek istemiyorum eleştirelimki daha iyisini yapsınlar)

Ben Pasrdusu yaklaşık 1 ay süreyle kullandım. standart bir ev kullanıcısıyım . internette gezerim msne takılırım oyun oynarım vs vs. Pardusta yapılmış baya güzel oyunlarda var bu arada paket yükleyicisi ile bir çok oyunu rahatlıkla oynaya biliyorsunuz. ayrıca en iyi tarafı virüs sıkıntısı yaşamıyorsunuz. yine bir artı değer açısından paket yükleyicisi ile wine diye bi programcık var onu kurunca birçok windows xp veya vista uygulamasını çalıştırabiliyorsunuz.

microsofta para kazandırmamak için herkesin üstüne düşeni yapması ve bu gelişime destek olması gerekir kanısındayım. yok ben zaten crackli kullanıyorum ne para verecem microsofta diyorsunuzdur kesin ama unutmatyınki devlet kurumlarına ve şirketlere yüzbinlerce bilgisayar alınırken hepsi için tek tek windows xp veya Vista ( ne ise artık) bunların parası faturaya eklenir.

Ben kötüleyen arkadaslara katılıyorum bencede berbat oyun yok program yok birsey yok ...bence birazda casusluk olabilir..ben windows vista kullanıyorum kendim modifiye ettim süper oldu linuxun en kıralına bin basar..ben pardus ve ubuntudan daha iyisini yaptım.....

LİNUX = Cep telefonu yazılımı.(ama onlar daha iyi herseyi tanıyor neyse)

Mis gibi windows dururken ne işim olur onala bunla....

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...