Jump to content

Creative Audigy 2 Ses Kartı

emutlu

Recommended Posts

Creative 5+1 T6100 ses sistemim var.. Ayrıca PC' mde Creative Audigy 2 Ses Kartı takılı.. Ve bir senedir kullanıyorum..

Eski bilgisayarımda da bu ikiliyi 6 ay kadar kullandım.. Hiç bir sorun da yaşamadım..

Rahat battı maalesef.. Yeni bir PC topladım..

Yeni PC mde maalesef ses seviyesi sürekli alçalıp yükseliyor.. Sorunu bir türlü çözemedim..

Sorun yeni PC'ye geçtikten sonra başladı.. Ses kartında sorun olduğunu sanmıyorum..

Çünkü eski bilgisayarda hiç böyle bir sorun yaşamamıştım..

Sorunu çözmek için denediğim yöntemler:

-PC'ye format atmak (XP SP2 ve XP SP3 denedim..)

-Ses kartının son driverini kurmak..

-TV kartı ile ses kartının yerlerini değiştirmek.

-RAM'i diğer slota takmak.

-Farklı yazılımlar kullanmak.. (Winamp, Media Player gibi farklı programlarda da aynı hatayı vermektedir..)

Ben sorunun anakart ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Ancak anakart ile ilgili de başka sorun yaşamadım...

Gerçekleşmesi çok zor bir ihtimal daha var.. Yeni PC'yi aldığım gün ses kartımın bozulması..

Arkadaşlar.. Aklıma gelen her şeyi yazdım.. Tahmin ya da önerilerinizi bekliyorum.. Şimdiden teşekkürler. :rolleyes:))

o zaman sistemi başka bir bilgisayarda kontrol et, ses kartı kolay kolay öyle bir soruna yol açmaz.

Zaten ses kartında problem olduğunu düşünmüyorum..

Pek anlamam ama anakartta bir çakışma olabilir.. Ya da BIOS falan.. ????

arkadaşım kumanda olayını yanlış anladı sanırım bendede creative 4+1 var aynı sorun 1 yıldır bendede mevcut bu creatvin en çok eleştirilen sorunudur ses açma kapama ve power düğmesi bildiğiniz gibi creativlerde aynı ses açma kapama düğmesinin içindeki potansio metre ve bu pot a bağlı bir kaç direnç var bunlar sık sık arıza yapar ve ses kısık konumdayken ses alçalıp yükselir sesi orta seviyeye kadar açmak zorunda kalırsın ses açma kapama işleminide windows üzerinden yaparsın. Eğer uğraşırım diyorsan yedek parça olarak ses açma kapama rolerından sipariş edebilirsin.

arkadaşım kumanda olayını yanlış anladı sanırım bendede creative 4+1 var aynı sorun 1 yıldır bendede mevcut bu creatvin en çok eleştirilen sorunudur ses açma kapama ve power düğmesi bildiğiniz gibi creativlerde aynı ses açma kapama düğmesinin içindeki potansio metre ve bu pot a bağlı bir kaç direnç var bunlar sık sık arıza yapar ve ses kısık konumdayken ses alçalıp yükselir sesi orta seviyeye kadar açmak zorunda kalırsın ses açma kapama işleminide windows üzerinden yaparsın. Eğer uğraşırım diyorsan yedek parça olarak ses açma kapama rolerından sipariş edebilirsin.

Bak böyle bir şey olabilir.. Ben daha çok anakart kaynaklıdır diye tahmin ediyordum..

Çünkü eski pc de olmaması ve yeni pc ile başlaması o zaman büyük tesadüf..

Yani bahse konu potansio metre ve bu pot a bağlı bir kaç direnç pc değişim tarihine yakın bir zamanda arıza yapmıştır..

Çok önemli değil ama bazen ses ciddi derecede artınca apartmanda sorun çıksın istemiyorum..

Ağabeyimde 4+1 var.. Onu takıp deneyeceğim o zaman.. Sorun net anlaşılır.. Sağolasın arkadaşım :())

arkadaşım ses kartının seviyesi alcalıyor yukseliyor demişsin? Amphin kumandalı olmadıgına göre sıradan potlarla ses kısıp acıyorsun heralde.Buunun arzızalı olması cok zor bir durum ben butun aklıma gelen ihtimallleri yazayım.

1-Tv kartı var demişsin tv kartının ses acıp kapama ayarını line in deiğilde master yaptıysan bazaen kıllık yapıp tv kartı programı kapatınca master ses siveysini en yukarı cekiyor yada en assagıda bırakıyor.

2-Aimp in bole bişiy yapcagını sanmıyorum ama yinede onun ses kontrolunu kendi ayarlıycak şekilde al. Default odur.

3-Audigy eax kontrollerinde 4+1 secenegini kullanıyorsan bazen kendi deişebilio 2+1 dene veya eax ı hiç yukleme sade driverlar yuklensin

4-Başka ses kartınının ses denetimini kullanan program varsa ( recorder,TV kartı,vs..) onlara bak.

5- En son hoparlorlerine bak zannetmem ama amplinin ses seviyesi potansını saga sola cevir normal bir şekilde sesi acıp kapıyormu.

6-Ses seviyesinin hangisi oynama yapıyor dalga mı master mı line in mi yoksa amphi ayarımı?

arkadaşım ses kartının seviyesi alcalıyor yukseliyor demişsin? Amphin kumandalı olmadıgına göre sıradan potlarla ses kısıp acıyorsun heralde.Buunun arzızalı olması cok zor bir durum ben butun aklıma gelen ihtimallleri yazayım.

1-Tv kartı var demişsin tv kartının ses acıp kapama ayarını line in deiğilde master yaptıysan bazaen kıllık yapıp tv kartı programı kapatınca master ses siveysini en yukarı cekiyor yada en assagıda bırakıyor.

2-Aimp in bole bişiy yapcagını sanmıyorum ama yinede onun ses kontrolunu kendi ayarlıycak şekilde al. Default odur.

3-Audigy eax kontrollerinde 4+1 secenegini kullanıyorsan bazen kendi deişebilio 2+1 dene veya eax ı hiç yukleme sade driverlar yuklensin

4-Başka ses kartınının ses denetimini kullanan program varsa ( recorder,TV kartı,vs..) onlara bak.

5- En son hoparlorlerine bak zannetmem ama amplinin ses seviyesi potansını saga sola cevir normal bir şekilde sesi acıp kapıyormu.

6-Ses seviyesinin hangisi oynama yapıyor dalga mı master mı line in mi yoksa amphi ayarımı?

1. Tv kartı sadece takılı.. Programını kurmadım.. Yani kullanmıyorum onu..

2. Ayarlar zaten default

3. 5+1 seçeneğini kullanıyorum. EAX kullanılmadığında kaliteli ses alınmıyor ki.. Asıl ince ayarlar orada değil mi?

4. Başka denetim kullanan program yok.

5. Amplinin ses aç.ıp kapama dğmesi power ile aynı. Ama normal çalışıyor.

6. Hangisi oynama yaptığını nasıl anlayacağım.. Ayarlarda değişiklik olmuyor ki.. Ses yükselip alçalıyor.

Yardım için teşkkürler tabi ki.. Ancak diğer arkadaşın söylediği mantıklı geldi bana..

Ağabeyimde 4+1 var.. Bir de onu takıp deneyeyim.. ;)))

arakadasım alakası yok boyle bı sorunda yok tamaamen wındows dan kaynaklanıyor basımıza geldı wındowsun ses ayarlarından 5+1 se 5+1i sec 4+1 se 4+1 i sec bak duzelıcekdır sen sen gıdıpde 5+1 yapıcagın yere 7+1e ayarlarsan tabıkı sesı kısıp acar cunku dıer hoparlor kanallarına dagıtmak ıstyor onlarrda olmadıgı için senın ses hoparlorlerden kısılıp gerı duzelıyo sarkısına gorede farkedıyo bu kısılıp acma islevi

arkadaşlar yeni ses kartlarını denemedim ama bende eski 5.1 live var bi kere bile sorun vermedi ustelik eax ozelliklerini full ayarlayabiliorum 2+1 4+1 5+1 farketmior 2+1 diince cıkışın tekini iptal ediyor yeni ses kartılarındada sanırım ole 7+1 yaoınca line in girişini cıkış yapıyor ama ses acıp kapamasına anlam veremedim direk digital cıkışı kullan istersen hadi uyduları sesini acıp kapıo wooferındamı acıp kapıo anlamadım sen yeşil olana cıkışı tak 2+1 dene en saglıklısı

arakadasım alakası yok boyle bı sorunda yok tamaamen wındows dan kaynaklanıyor basımıza geldı wındowsun ses ayarlarından 5+1 se 5+1i sec 4+1 se 4+1 i sec bak duzelıcekdır sen sen gıdıpde 5+1 yapıcagın yere 7+1e ayarlarsan tabıkı sesı kısıp acar cunku dıer hoparlor kanallarına dagıtmak ıstyor onlarrda olmadıgı için senın ses hoparlorlerden kısılıp gerı duzelıyo sarkısına gorede farkedıyo bu kısılıp acma islevi

alakası var arkadaşım ses açma kapama kumandam arızalı üsdüne kola döküldü ses alçalıp yükseliyor bi arıza çıkınca bizde windowsun driverların sistemin altını üstüne getiriyoruz.

Arkadaşlar.. Bütün yorumlar için yürekten teşekkürler..

Sorunun işletim sistemi ile hiçbir alakası yok.. XP'nin SP2 ve SP3'lü versiyonları ile eski bilgisayarımda sorun çıkarmıyordu..

Yeni PC de sorun çıkarmaya başladı.. Yine aynı Xp'leri kullanıyorum.. Hepsini denedim..

5+1 ve 7+1 olayı da değil.. Ayarlar doğru.. Eski PC de kullanıyordum diyorum...

Aslında sorun çözüldü görünüyor.. Yukarıdaki bilgileri benzer sorun yaşayabilecek arkadaşlar için verdim..

Anakartta onboard ses kartı da var.. Anakart'ı tanıtırken onboard ses kartı driverini yüklüyordum daha önce..

Dün başka bir sebepten PC'yi formatladım.. Onboard ses kartının driverini yüklemedim.. (Realtek)

Sanırım iki ses kartı bir şekilde çakışıyordu.. Daha önceki PC de de onboard ses kartı vardı. Onda tanıttığım halde sorun çıkarmıyordu..

Bu durumdan şüphelenmek aklıma hiç gelmemişti.. Acemilik işte... İki gündür sorunsuz müziğin keyfini çıkarıyorum.. ;)

Emeği geçip zihnini yoran ve yorum esirgemeyen tüm arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum..

Hoşçakalın :D:blink::shok::blink:

Arkadaşım.. Benim gibi onboard ses kartını iptal etmeyi dene.. Sorun düzelecektir diye düşünüyorum.. ;):D

yaf bende sb live kullanıyorum birde on board ses kartım var ikisinide aynı anda kullanıyorum ikisinede aynı anda play yapabiliyorum birini dışa veriyorum birinden kulaklık aynı anda farklı müzikler dinliyorum:D

yaf bende sb live kullanıyorum birde on board ses kartım var ikisinide aynı anda kullanıyorum ikisinede aynı anda play yapabiliyorum birini dışa veriyorum birinden kulaklık aynı anda farklı müzikler dinliyorum:D

Konuya pek hakim değilim.. Eski PC'de ben de iki ses kartını kullanıyordum...

Şimdilik sorun çıkarmadığı için böyle bir şeyi yazdım...

Yani tekrar sorun çıkarsa tezim çürüyecek maalesef.. Başka çözüm bakacağım..

Ama sorunun anakart kaynaklı olduğu kesin diyebilirim..

Konuya pek hakim değilim.. Eski PC'de ben de iki ses kartını kullanıyordum...

Şimdilik sorun çıkarmadığı için böyle bir şeyi yazdım...

Yani tekrar sorun çıkarsa tezim çürüyecek maalesef.. Başka çözüm bakacağım..

Ama sorunun anakart kaynaklı olduğu kesin diyebilirim..

Arada yükselip alçalmalar var yine maalesef..

Ancak eskisi kadar değil.. Biraz daha test etmeye devam edeceğim...

Arada yükselip alçalmalar var yine maalesef..

Ancak eskisi kadar değil.. Biraz daha test etmeye devam edeceğim...

Bak canım kardeşim al bi mp3 plşayer rado walkman newyse analog cıkışı olan birşey taksapekerlarına 1 2 saat dinle onlarda sorun cıkarmassa speaker ların saglam gec onu.

Tak kulaklıgı ön spaekerlara ordan dinle 1 2 saat ses de acıp kapanma oluyormu dene hangisinde sorun oldugunu bu sekilde bulabilrsin

Bak canım kardeşim al bi mp3 plşayer rado walkman newyse analog cıkışı olan birşey taksapekerlarına 1 2 saat dinle onlarda sorun cıkarmassa speaker ların saglam gec onu.

Tak kulaklıgı ön spaekerlara ordan dinle 1 2 saat ses de acıp kapanma oluyormu dene hangisinde sorun oldugunu bu sekilde bulabilrsin

sağolasın kardeşim.. deneyeceğim

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...