Jump to content

Hdd Türünden Anlayan Birileri Lütfen...

muratgerekgil
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar, merhabalar. Öncelikle iyi akşamlar dilerim herkese.

Elimde eski bir bilgisayar var, hdd de aynı şekilde tabi. Hiç görmediğim girişlere sahip. Aynı zamanda içerisinde olan verilere de ihtiyacım var.

Aşağıda resimlerini paylaşacağım hdd türü nedir, bilgisi olan yazabilir mi? Dönüştürücü vs almak istiyorum.

Resim 1

Resim 2

bunlar eski ide girişli hitachi disk.ide-pata diye geçer.sataya çevirmek için aparat lazım..

Please register to see this content.
  bu tarz bir aparat..44pin çevirici diye arama yaparsan bir çok çevirici bulursun.

Edited by erdal4444

cuneyt78, 59 dakika önce yazdı:

mac cihazdan mı çıktı o

Yok hayır, eski Toshiba laptoptan çıktı.

erdal4444, 57 dakika önce yazdı:

bunlar eski ide girişli hitachi disk.ide-pata diye geçer.sataya çevirmek için aparat lazım..

bu tarz bir aparat..44pin çevirici diye arama yaparsan bir çok çevirici bulursun.

Teşekkür ederim, pin olarak sayıp bakmak aklıma gelmemişti. Yurt içi olarak aratayım hemen.

avis, 9 dakika önce yazdı:

Çevirici alarak kullanabilirsiniz ama sata hdd lerden çok yavaş calisir.

Teşekkür ederim. İş görsün de, ömür yettikçe vakit bol. Sağ olun :)

@AdnanGumus

Beklemeyle disk, bozulmaz, tam aksine, sabit durmasi, güç takılıyken bile bozulmasına engel olur ( Vakumlu ortamda monte demonte edilir bildiğim)

O yüzden sabit diskler daha dayanıklıdır, hele haricilere göre,

edit. ek bilgi, Kablo ve kutu kaliteli kutu bulursam, sabit disk ve kutu alırdım eskiden, şimdili WD passport serilerinde ona da gerek kalmadı.

Paran gitmesin mantıgı da yanlış, 40 tl yi geçmez o aparat, belki 20

(istanbulda ise arkadaş çok var bende  @muratgerekgil ) : ödünç veririm ki , IDE diskler durur hala ardiyede,

Anlayan bilgisayarcı bulursanız kaç para alır muamma

Daha geçen birini yolladım (vaktim yok) mahalledeki, bilgisayarıya, 8.1 yükleyin diye, direkt yüklenmez o, önce 7 yükleriz sonra yükseltme vs zırvaladı, 

Özetle başıma geldiğinden .. gideceksek

Atari commodore zamanı öncesiden beri hobim bu iş,  Bozulan mekanik disk oranım %0.1 i geçmez..

Ki kafa atan diskten bile veri kurtarmışlığım var ( bu işi yapan, HDD anakart toplamak için bozuk disk alanlar da var)

iyi forumlar

____________________________________________________________________________________________

bu arada vende 2.5 inç, ide to sata çevirici arıyorum (laptop içine sığacak şekilde >(aliekspreste çok var, gg da biraz )

konu açmadan buradan devam etsin

Görsel ekleyeceğim

Edited by efe34
  • Like 1

efe34, 1 dakika önce yazdı:

Beklemeyle disk, bozulmaz, tam aksine, sabit durmasi, güç talkılıyken bile bozulmasıa engel olur ( Vakumlu ortamda mote demonte edilir bildiğim)

O yüzden sabit diskler daha dayanıklıdır, hele haricilere göre,

Paran gitmesin mantıgı da yanlış, 40 tl yi geçmez o aparat, belki 20

(istanbulda ise arkadaş çok var bende  @muratgerekgil ) : ödünç veririm ki , IDE diskler durur hala ardiyede,

Anlayan bilgisayarcı bulursanız kaç para alır muamma

Daha geçen birini yolladım 8vaktim yok) mahalledeki, bilgisayarıya, 8.1 yükleyin diye, direkt yüklenmez o, önce 7 yükleriz sonra yükseltme vs zırvaladı, 

Özetle başıma geldiğinden .. gideceksek

Atari commodore zamanından beri hobim bu iş,  Bozulan mekanik disk oranım %0.1 i geçmez..

Ki kafa atan diskten bile veri kurtarmışlığım var ( bu işi yapan, HDD anakart toplamak için bozuk disk alanlar da var)

iyi forumlar

Çok teşekkür ederim iyi niyetiniz için. Ne yazık ki aynı illeri paylaşmıyoruz. Olmadı satın alır, saman niyetine saklarız artık. Mutlaka iş görecektir :)

AdnanGumus, 2 saat önce yazdı:

yanlış anlaşıldıysam hepnizden özür dilerim bana gelen bozuktu sonuçta nasıl kullanıldı bilinmez taşırken atılmıştır ıvır zıvır odaları olurya oraya atmışlar bence  hdd nin anakatı bozuktu diye tahmin ediyorum  hiç elektirik almıyordu  bende fazla vaktim yoktu götür teknik servise bakarlar deyip yollamıştım baya eski cihazdı 98 kullanılan kasalardı bozuktur demiyorum  ihtimal başıma bu olay geçince  sonuçta çoğumuz garibanız zengin değiliz parada kolay kazanamıyoruz  sendemi arıyorsun peki bu nasıl  3.0 girişli 

Bu ürün SSD çalıştırır ama HDD için ikili USB kablolu olanı tercih edilmeli. Biri veri aktarımı diğeri güç için.

Benzerini kullanıyorum çok memnunum.

Edited by MrRush

MrRush, 3 saat önce yazdı:

Bu ürün SSD çalıştırır ama HDD için ikili USB kablolu olanı tercih edilmeli. Biri veri aktarımı diğeri güç için.

Benzerini kullanıyorum çok memnunum.:

Kişisel tecrübem ve teknik bilgi ( sonradan)  en önemli faktör: KABLO (tek bile olsa) ve usb soketi (kasa arkası  anakartta direkt çıkan girişler tercih edilmeli)

Bu görseldeki kablolardan var, tek usb kablo ile başlatan var , elimse 5 GB lıkHDD w98 den ( 8-20 60-80 -hatta 2.5 320gb   ide HDD bile var (aldığımda SATA  olanlardan pahalıydı!) kalma bile var, (16mb lık toplam ram içerem kasa da durur ( Commodore 64 de durur )

Çoğu kimse bilmez Jump ..x  (jumper mi deniyordu?) için kullandığımız soketleri.

Flash disk gibi bir takıntı bu da, En son taes,i 12 tl mi ne bir  iki ucu usb tekli kablo buldum, tüm çöp olan HDD kutuları, çalışıyor artık,

Ama (ilk mesajdaki ) öyle bir durumda ben ne yapardım,

775 soket ide soketi olan anakartlarımda birine bağlardım, veriler önemli ve HDD arızalı ise (kafa atma vds) ise

(Kasadaki PSU devreye girer bu arada ve PSU nun kabloları )

Tıpkı Apple mühendisleriden birine meraktan sorduğum ve öğrendiğim gibi- (Sizin iMacten çıkan mekanik HDD aynı model WD diğer disklerden daha hızlı veri aktarıyor ? , bana mı öyle geliyor diye sormuştum,-

KABLOLARA KADAR FARKLIDIR demişti donanım, hatta işlemcilerde!! )

Edited by efe34

muratgerekgil, 21 saat önce yazdı:

Yok hayır, eski Toshiba laptoptan çıktı.

Teşekkür ederim, pin olarak sayıp bakmak aklıma gelmemişti. Yurt içi olarak aratayım hemen.

Teşekkür ederim. İş görsün de, ömür yettikçe vakit bol. Sağ olun :)

rica ederim..