Jump to content

Firefox Ie'yi Geçmek üzere

Kænuni

Recommended Posts

20090402032447_firefoxie.jpg

Firefox Avrupa'da IE'yi geçmek üzere.

Firefox ve IE arasındaki yarış farklı bir boyut kazanmak üzere: Tilki öne geçmek için gün sayıyor!

Tarayıcı savaşlarında yeni bir perde açılıyor. Yıllardır süren Internet Explorer 7 hakimiyeti StatCounter'ın en son yayınladığı istatistiklerine göre sona ermek üzere; en azından Avrupa'da...

tarayici-mart-2009_k.jpg

Yayınlanan rakamlara göre Avrupa'da Firefox 3.0, Mart ayını %34,7 kullanım yüzdesi ile tamamlamış durumda. Internet Explorer 7 ise, Firefox 3'ün sadece bir adım önünde, %35,24'lük kullanım payına sahip. Günlük kullanımlara bakıldığında ise, Firefox 3'ün ayın 7 gününü lider olarak kapattığını görüyoruz... Hatta Mart'ın son haftası ele alındığında, Firefox 3 IE7'yi geride bırakmayı başarıyor. Ama 1 Nisan verilerine göre IE7 tekrar Firefox 3'ün üzerine çıkıyor.

Grafiğe bakınca göze çarpan ilk nokta Internet Explorer 7'nin son kaybettiği puanların bir kısmının Internet Explorer 8 tarafından kazanılmış olması. Bir anlamda "yabancıya gitmeyen" bu kullanıcı oranı, Internet Explorer 8'e %1,58'lik bir pay kazandırmış.

Tabloya daha geniş bir perspektiften bakıldığında Firefox 3.0'ın son dokuz haftadır sürekli pay kazandığı ve Internet Explorer 7 ile arasındaki farkı bir süredir kapatmakta olduğu görülebiliyor. Diğer yandan Firefox'un en büyük avantajlarından biri, kullanıcı kitlesinin Internet Explorer'ın gelenekselci kullanıcılarından farklı olması. Internet Explorer 6'nın hala en çok tercih edilen üçüncü tarayıcı olarak görünüyor olması ve Firefox 2.0'ın listenin çok daha altlarında yer alması da bunun kanıtı.

Son duruma göre yine de tüm Internet Explorer sürümleri ve tüm Firefox sürümleri karşılaştırıldığında, Internet Explorer, Firefox'un yaklaşık %10 önünde görünüyor.

Peki Dünya genelinde durum nasıl?

Yine StatCounter tarafından yayınlanan Dünya geneli rakamları ise, Internet Explorer 7'nin halen rakipsiz olduğunu gözler önüne seriyor. IE7, Mart ayını %39,01 ile tamamlarken, en yakın rakibi Firefox 3 ancak %25.03'lük bir oran yakalayabiliyor. IE6 ise, %21,75 ile yine üçüncü sırada.

Toplam kullanım oranlarında ise Internet Explorer, kan kaybetmesine rağmen açık ara önde gidiyor: %62,52. Firefox ise, tüm sürümleri ile birlikte ancak %29,4'e ulaşabiliyor. Bu ikiliyi %2,94 ile Opera, %2,73 ile Safari, %1,73 ile Chrome takip ediyor.

veteknoloji

ben ie kullanıyorum,

dostum firefox hikaye bırakın şunu

gelmiş geçmiş en iyi browser Opera dır. Ama ne yazıkki opera paralı destek sağladığı için tutulmuyor.

ondan dolayı ie tercihimdir ve firefox denen illet bir işe yaramaz bence...

Tabiki FireFox ... Bence IE ile kıyaslanamaz bile. IE yi seçen kullanıcılar bence Firefox un nimetlerinden habersiz ... yani kullanıcı olarak ciddi anlamda zayıf olan kullanıcılardır ... :)

Tabiki FireFox ... Bence IE ile kıyaslanamaz bile. IE yi seçen kullanıcılar bence Firefox un nimetlerinden habersiz ... yani kullanıcı olarak ciddi anlamda zayıf olan kullanıcılardır ... :)

en iyi hocam profesörüm bile ie veya opera kullanıyor

firefox kullancan madem kardeşim windwos kullanma Linux kullan o zaman yok diyorsun dimi...

işde firefox linuxcuların :D))

sen var ie kullananları yeni kulanıcı say :D) aman bi gün gelir belki sende yeni kullanıcı olursun..

haaa bide google choreme bile firefoxdan iyi unuttmaaa...

firefox kullancan madem kardeşim windwos kullanma Linux kullan o zaman yok diyorsun dimi...

işde firefox linuxcuların :)))

sen var ie kullananları yeni kulanıcı say :D) aman bi gün gelir belki sende yeni kullanıcı olursun..

bencede firefoz övüldüğü kadar iyi değil operada her sayfayı açamıyor bazen takılıp kalıyor

işde firefox linuxcuların :D))

Linux kullanmak başka Firefox kullanmak başkabişi. Zaten güzelliğide orada Linux kullanmak zorunda kalmadan bir parçasını kullan :D

Google Chrome Kesinlikle Firefoxdan daha iyi katılıyorum .... :)

IE'nin FireFox'u geçmesi imkansız. MS güncellemeleri IE olmadığı zaman yapılamıyor. Anlayacağınız MS size düşman kesiliyor. Kullanıcı sayısı düşebilir ama pclerde bulunma oranı her zaman en yüksek olandır.

IE'nin FireFox'u geçmesi imkansız. MS güncellemeleri IE olmadığı zaman yapılamıyor. Anlayacağınız MS size düşman kesiliyor. Kullanıcı sayısı düşebilir ama pclerde bulunma oranı her zaman en yüksek olandır.

Kullanılmadığı sürece bilgisayarda bulunması birşey ifade etmiyor :)

Browser Genel Seçimleri gibi olmuş. :D:):D

IE'nin oyları yavaş yavaş Firefox'a kayıyor.

Seçmen % 34,7 ile Firefox dedi. :D :D :)

Bir dahaki seçimlerde bakalım Firefox kaç PC'yi Firefoxlu yapacak...

PC'ye Windows'a hayırlı uğurlu olsun ! :):D :D

Sanırım alttaki linkteki konu kimin ne kullandığını gayet açıkca ortaya koyuyor :)

Firefox, IE ve Opera

herkes yapıyor yorumunu ve ona göre eklemişler bişeler, herkes kendine çekerse bu konuyu olmazki:))

Microsoft, Yükleme Merkezinde herkesin indirebileceği şekilde “Tarayıcı Performansını Ölçmek: Kıyaslama ve Performans Analizlerinde Sorunlar” adında bir rapor yayınladı. Bu rapor kısaca tarayıcılar arasında kullanılan kıyaslama ve performans analizleri hakkında bir takım bilgiler verirken, bu rapora göre Internet Explorer 8 rakipleri Chrome ve Firefox ile yapılan karşılaştırmada hız açısından öne çıkıyor.

Internet Explorer 8 henüz resmi olarak yayınlanmamış bir tarayıcı. Tamamen kişisel, 5 tane tarayıcı kullanıyorum ve IE 8 onlardan biri. IE 8 kullanıcısı olarak, IE’nin diğer sürümlerine göre gerçekten daha başarılı olduğunu söylebilirim. Fakat hız konusunda, Chrome’u harika buluyorum. Yine de IE 8′in hakkını yemeyelim diyorum.

micbrowtest.jpeg

Bahsettiğim raporda ayrıca Chrome 1.0, Firefox 3.05 ve Internet Explorer 8′in 25 önde gelen web sitesinde verdikleri farklı hız tepkileri yer alıyor. Tabloya göre, Firefox geride kalırken Chrome ve Internet Explorer kapışıyor. IE 12 sitede daha hızlı sonuç verirken, Chrome 9 siteden diğer taracıyılara göre daha hızlıymış. Komik olan ise, Internet Explorer mozilla.org’u Firefox’tan, google.com’u Chrome’dan daha hızlı açarken, Firefox microsoft.com’u Internet Explorer’dan daha hızlı açıyormuş. Bu kriter mi derseniz, 25 siteyi alıp değerlendirmek bir kriter değildir. 25 değilde 25.000 site olsa ve sonuçlar bu şekilde olsa daha farklı düşünebilirdik.

Her tarayıcı kendilerinin en hızlısı olduğunu iddaa etmeye devam ediyor; Safari, Chrome, Internet Explorer. Her ne kadar yapılan testler farklı sonuçlar versede, son söz yine de son kullanıcının oluyor tabii ki.

alıntı....http://www.pcnet.com.tr/ayyas/microsoftun-testlerine-gore-en-hizlisi-ie8/

IE mi? Hani şu, Tnctr'yi açmak için belki 15 saniye beklediğim tarayıcı mı? Bu mu hızlı? Yapmayın. IE5,6,7,8 kullandım. Eşeğe altın semer vursan yine eşek atasözünün en iyi örneği.Eklenen o kadar yeni özellik ve iyileştirmeye rağmen, 10 tane IE biraraya gelse bir Firefox etmez.

Yavaş PC'mde tonla eklentili bir Firefox kullanmaktayım. Opera ve Chrome da kullanmış birisi olarak yine Firefox, inadına Firefox diyorum.

Opera hızlı diyorlardı. Evet site açarken hızlı ama programın arayüz olarak yavaş olması sorunu var.

Ayrıca Firefox'tan hızlı değil.Birkaç sekme açınca performansı düşüyor.

Chrome deseniz hızlı ama Tarayıcısını benim gibi 5-10 sekmeyle kullananlar için IE'den farkı kalmıyor.

En iyi tercihimiz yine Firefox.

ie8 kullanıyorum ve ie8deki rahatlığı kolaylığı firefox 3.0 da bulamıyorum ayrıca firefox kadar hızlı bence hatta daha hızlı flashlardada sorun yaratmıyor firefox gibi bırakın artık şu boş muhabbetleri

biz türklerin bir huyu vardır

yaa birşeyin birinde hüküm kalmasını istemeyiz,

microsoft mu kullancağız hep diye diye linux türk yapımı pardusa geçtik,

daha sonraları hotmailden gmail e geçiş gibi :)

yani hep microsoft lafını duya duya artık bıtkınlık geldi galiba

ama arkadaşlar şaka bi yana firefoxun iy idoluğunu iddaa eden arkadaşlar bırakın bu ayakları :D)

her zaman profesyonellik tercihimdir.

biz türklerin bir huyu vardır

yaa birşeyin birinde hüküm kalmasını istemeyiz,

microsoft mu kullancağız hep diye diye linux türk yapımı pardusa geçtik,

daha sonraları hotmailden gmail e geçiş gibi :)

yani hep microsoft lafını duya duya artık bıtkınlık geldi galiba

ama arkadaşlar şaka bi yana firefoxun iy idoluğunu iddaa eden arkadaşlar bırakın bu ayakları :D )

her zaman profesyonellik tercihimdir.

Sizinle gereksiz bir tartışmaya girmek istemiyorum çünkü bunlar kullanıcı tercihleridir, isteyen istediğini kullanır.

Sizin IE kullanmanız kendi tercihinizdir ben ona bir şey demem,diyemem.

Firefox kullanmam da benim tercihimdir ve kimse bana karışamaz,Neden Firefox kullanıyorsun diyemez.

Ben 4 tarayıcı kullandım ve kendime en uygun olan tarayıcının Firefox olduğuna karar verdim.

Neden olarak MS ile bir ilişkisi yok.Öyle olsa zaten Windows kullanmazdım.

O inadına lafı küçük bir espriydi bu arada.

Karşılaştırma yapılan birkaç şeyden hangisinin iyi olduğuna testler değil,yine eninde sonunda kullanıcının kendisi karar veriyor.Firefox'un hızlı olduğu çok test gördüm.Safari,Chrome ve Opera'nın hatta IE'nin hızlı olduğu çok test gördüm (Buradaki MS testi gibi) Ama ben Firefox diyorum. Çünkü bana göre en iyi tarayıcı. Siz de en iyi tarayıcının IE olduğuna karar verip onu kullanıyorsunuz.Saygı duyarım.

Söylediklerimi yanlış anlamazsınız umarım.

Eğer Opera veya Firefox xp ile birlikte kuruluyor olsaydı ve de İE serisi ücretsiz olarak verilseydi bile ben sanmıyorum ki % 10 u geçsin.İnanın bana berbat bir tarayıcı İE serisi.Sinir ediyor beni.Opera ve Firefox'un eline su dökemez İE serisi.XP ile birlikte yüklü gelmese kimse yüzüne bakmaz.Yanlışlıkla ve bir de programların kendini güncellemesinde İE yi kullanmasalar hiç açacak değilim.

Gözünü seveyim Opera nın ve Firefox un.İnanın İE değil 8. sürümüm 8. milyoncu sürümünü çıkarsa yine bu iki tarayıcıyı geçemez.

Benim görüşüm bu.Saygılarımla

İE savunan Arkadasım söyleyebilir misin bana İE bu özelliklerin kaçını yapabiliyor.

1.istenmeyen reklamları .bannerları engelleme ve sayfanın açılıs hızını %100 arttırma

2.8-10 sayfalı bir konuyu tek sayfaya birleştirme ve 2 saat diğer sayfa yüklenecek diye beklememe

3.upload sitelerinin linklerinin ölü yada çalısıyor olmasını otomatık kontrol etme.

4.Youtube dahil İdman olmadan programsız eklentisiz video indirme.

5.Bir site üzerinde 10 15 adımda devamlı tıklamalı bir işi tek tıklama ile yapma.

6.sag tıklamadaki gereksiz ayrıntıları kaldırma Yeni sayfada aç gibi ifadeleri.

7.otomatik kopyalama sadece kopyalayacagın metnin üzerini işaretle senın için Kopyalasın.

8.stylish gibi bir eklentiyle firefoxu bambaska bir görünüme katma.

9.google youtube gibi sitelerden resimleri ve videoları slayt olarak izleme

10.Ve daha çok fazla sayılabilir ama İE Firefoxun eline su bile dökemez

YAGMURADAM senin dediğin güncellemeyıde İE yapmasa hıc açmayacagım dedin açmamak için İE Tab Ve İEView Eklentisini Yüklediğiniz zaman İE Hıc açmazsınız Firefox üzerinden GÜncelleme Yapabilir ve MS sitelerinde işlkem yapabilirsiniz..

Herkes kendi kullandığı tarayıcının en hızlısı olduğunu iddaa etmeye etsede; Safari, Chrome, Internet Explorer. Her ne kadar yapılan testler farklı sonuçlar versede, son söz yine de son kullanıcının oluyor tabii ki.

ben zaten 2003 yılından berli opera kullnıyorum ve demek istediğim opera firefoxu devirir ezer geçer.:rolleyes:

İE savunan Arkadasım söyleyebilir misin bana İE bu özelliklerin kaçını yapabiliyor.

1.istenmeyen reklamları .bannerları engelleme ve sayfanın açılıs hızını %100 arttırma

2.8-10 sayfalı bir konuyu tek sayfaya birleştirme ve 2 saat diğer sayfa yüklenecek diye beklememe

3.upload sitelerinin linklerinin ölü yada çalısıyor olmasını otomatık kontrol etme.

4.Youtube dahil İdman olmadan programsız eklentisiz video indirme.

5.Bir site üzerinde 10 15 adımda devamlı tıklamalı bir işi tek tıklama ile yapma.

6.sag tıklamadaki gereksiz ayrıntıları kaldırma Yeni sayfada aç gibi ifadeleri.

7.otomatik kopyalama sadece kopyalayacagın metnin üzerini işaretle senın için Kopyalasın.

8.stylish gibi bir eklentiyle firefoxu bambaska bir görünüme katma.

9.google youtube gibi sitelerden resimleri ve videoları slayt olarak izleme

10.Ve daha çok fazla sayılabilir ama İE Firefoxun eline su bile dökemez

YAGMURADAM senin dediğin güncellemeyıde İE yapmasa hıc açmayacagım dedin açmamak için İE Tab Ve İEView Eklentisini Yüklediğiniz zaman İE Hıc açmazsınız Firefox üzerinden GÜncelleme Yapabilir ve MS sitelerinde işlkem yapabilirsiniz..

bu saydıklarının büyük çoğunluğu firefoxun değil eklentilerin özellikleri birde bunu unutmayalim. Network marketing sistemini seviyorum orda önerince sna para veriyorlar burda avazımız cıktığı kadar bağıralım yoook!

Firefox Babamın oğlunun değil. Opera da . bunların pazar payından kanserli cocuklara yardım yada fidan dikimi gibi dünyaya iyi bir yatırım da yok. türk mali dil. islam alemine katkısı yok. neden fanatikliğini yapalım ki.

ie8 ile ie kendini aştı. firefox 3 de akıllı cubukta cok hoş. vs vs

en gıcık yön sü bir kod yazıyorsun rözellikle jscript ve ajaxta. ie de calısıyor firedoxta sorunlu opera mechul bi css tanı

mlıyorsun kullanıcı ie 6 kullanıyor bilmem ney. kim ne kadar iyi olursa olsun web teknolojilerinde Standat olsun abi yeter ya!

firefoxta secili alanın dom kaynağını gösterme seceneği çok hoş. ikisi var canım hangisini isterse onu acıyorum

bir ek daha evet ie de bunlar olmayabilir ancak su var ie de web dilimi hızlandırıcı gibi kendine has bazı yenilikler getirdi özellikle ie 8 ile hatta kitap bile yazıldı. ie8 için

ayrıca kimse kimseyi yaftalamasın linuxcu firefoxcu Micro$oft bilmem neci diye bir kullanıcı veya bir yazılım uzmanı olarak cıkarlarıma en cok hizmet edeni secerim.

firefox un eklentisiz sıradan bir tarayıcı olduğunu unutmayın...

ie8 ile birlikte internet explorer kalıbından çıkmaya başladı değişmeye başladı ama şu anda çok büyük değişiklik yok...

microsoft artık farkına vardığı için windows 7 ile birlikte birlikte artık ie8 i ve wmp12 yi tamamen kaldırma olanağı tanıdı...

tarayıcılar arası yarış artık ie-ff-opera arasında değil safari ve chrome da var artık onları da deneyin bence...

@solyma: Peki soruyorum IE sekmeli tarayıcıyı neden yapıyor? Firefox'un önüne geçebilmek için. Kullanıcının Firefox'u tercih etmesinin sebebi sekmelerdir en azından benim. IE hemen hemen 1 senedir mecburiyet dışında kullanmadığım bir tarayıcı. Rami aşırı derecede kullanıyor, sayfalar açılırken çok kasıyor ve Firefox'tan yavaş.

Ciddi anlamde söylüyorum Microsoft istatistiklerde olmasa bile kullanıcı gözünde tahtı Mozilla'nın Firefox'una kaptırdı. Firefox'tan şaşmam.

ie7 de klasik ie bırakıp firefox grafiğine döndü. ie kullanıcıları bir kontrol etsinler bakalım ie ile sayfa açtığınızda serverler ie mozilla olarak algıyor olmasınlar. ie için bir eklenti eklemek için sisteme kurmanız gerek. firefox öylemi kendi içine ekliyor boşu boşuna registrede ve program files ta yer kaplamıyor. microsoftun bir çoğu programı freebsd yada linux taki açık kaynak kodlar kullanılarak yazılıyor. freebsd veya linux taki açığın aynısı nedense herzaman microsoftta oluyor. herzaman ve heryerde açık kaynak kod. elbet herkes birgün linuxçü olacaktır.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...