Jump to content

Hackintosh-msi B460m Pro-i̇5 10400-rx470

MrRush
 Share

Recommended Posts

b9695f097b29da9a33d57bf8330214b6.png

Hackintosh MSI B460M PRO-İ5 10400-RX470

Yeni topladığım sistemi yine Hackintosh üzerine topladım ve yine sonuç mükemmel oldu.

Anakart: MSI B460M PRO                                             İşlemci: Intel i5-10400 [email protected].                                                               Ekran Kartı: ASUS RX470 4GB GDDR5 256Bit AMD Radeon

8fb8b864761d156605e613914665e876.jpge8b7a817a97f96aaaa17647d3b63b19e.jpg                        329f4b66b052540b3d53eaca416a7462.png

RAM:                                                                                                                                         Bluetoth:                                                                                                  Kasa:

CORSAIR(2x8GB) Vengeance DDR4 2666MHz CL 16                                             TRUST BLUETOOTH USB 4.0 ADAPTÖR (Windows/macOs uyumlu)              CORSAIR CARBİDE SERİSİ SPEC-05 650W 80PLUS MidT ATX     e265e672a4f091e8a7abd7eb11b4bd87.jpg                                  a0fe5ad4f4ec949bc8b434ad9145ac5f.jpg                                    9d8e72c569f141a74334916808e882bd.jpg

Kurulumda Bios ayarlarını değiştirmeden de kurulum sağlanıyor. 
Realtek® ALC892/ALC897 ses sürücüsü hazırlanan EFI klasörüne göre algılandı.
Realtek® RTL8111H Gigabit LAN için gerekli kext EFI klasörüne eklendi.

Donanım Big Sur destekler. Ben kurdum ve sorunsuz tüm donanımları çalıştırdım. Zaten bazılarını kendi tanıdı. Uzun süredir Hackintosh ortamından uzak kaldım ve bir çok yenilik ile karşılaştım. Clover bootloader kullanıyordum en son şimdi OpenCore çıkmış. Biraz deneme yanılma ve araştırma ile onu da öğreniyorum. Gözüme çarpan asıl kaynakların çoğalması ve detaylı anlatılması.

Türk forumlarından macosforeveryone.com ve osxinfo tavsiye ederim.

Yabancı bir çok forum var. En çok da bu kaynağı beğendim.

https://dortania.github.io/getting-started/

Burada bulunan Rehberlere göre bir çok yeni kullanıcı detaylı bilgi edinebilir ve kurulum yapabilir.

Kurulum yapacaklar Aynı anakart chipset serisi için bu klasör kullanılabilir. (400 Chipset Serisi) 

Big Sur 11.2.3(20D91)

Open Core EFI klasörü:

https://disk.yandex.com.tr/d/EII0-08ZrmlOGg

Benzer sistem toplamak isteyenlere faydalı olur umarım. 

Hackintosh uyumlu donanımlar: 

https://www.tonymacx86.com/buyersguide/building-a-customac-hackintosh-the-ultimate-buyers-guide/

Edited by MrRush
  • Like 8
  • Thanks 1

asil111, 50 dakika önce yazdı:

Uyumlu donanım haricinde bir Donanım olsa çalışmıyormu ? 

Çalışmaz. Tabii bunlar Anakart ve Ekran Kartı ise. En önemli bu ikisi. Ekran kartın uyumsuz diyelim. Bazıları ek yamalarla çalışır veya etkinleştirilebilir. Bu kurulumlarda onboard ekran kartı kullanılır ve uyumsuz kartın yaması varsa uygulanıp ona geçilir. Onboard kullananlar da yok değil tabii. 

Uyumlu donanım demek en az müdahale ile kurulumu tamamlamak. Ya da hiç birşey yapmadan.

amd_turkey, 19 dakika önce yazdı:

Son seri intel işlemci istiyor..

Amd ryzen serisi hiç yok.

Keza ekran kartı da son seri istiyor..

Sizin rx 470 o listede yok sanki?

Yalnız ssd ve güç kaynağı ilgimi çekti.

Biz no name 240gb ssd ye kurmaya çalışsak, banane mi diyecek :)

Amd işlemciler artık destekleniyor. Ekran kartlarında da Nvidia ile çalışmayı bıraktı Apple, Amd kartlara geçti. Ama tabii yine Nvidia kullanarak son sürümler kurulurn elbette. Native kartlar için diyorum.

macOs sürümüne göre de donanım desteği değişiyor.

Rx470 native olarak tanınan bir model. Yani direkt olarak tanıyor. Modeli eski olduğu için yoktur baktığın listede. Ama son sürüm macOs sürümlernin hala desteği var. Bu yüzden ikinci el olarak da bu kartı almıştım.

Edited by MrRush
  • Like 4

AdnanGumus, 1 dakika önce yazdı:

hayırlı olsun laptop için tavsiye verirsen ilerde bende kurmak isterim kolay gelsin usta 

Konu çok geniş ve yani başlayan için karışık gelebilir. Adını verdiğim türk osx forumuna göz gezdirmeni ve donanımın uyumlu mu değil mi sorgulatmanı tavsiye ederim. Laptoplarda iş daha da karışık çünkü.

• Like 1

asil111, 2 saat önce yazdı:

Varsın çalışmasın be üstad. ! Biz fakir işi hacı @forjest üstadın MACBuntusuyla devam edelim. Bir gün elbet talih bize güler. O zaman bi tane kendime bi tanede @forjest için alacam :)

Değerli yorumun için teşekkürler değerli kardeşim sağ olasın! :) 

------------------------------------

Macbuntu kuracaklar mutlaka denemeliler öyle donanım falanda seçmez inanılmaz hız ve stabiliteye sahiptir. Görsellik olarak Mac BigSUR paketlerini içermektedir. Linux açık kaynak opensource çatısı altında herşeyiyle tamamen kullanıcı kontrolünde rahat akıcı ve hızlı bir linux deneyimini, görsellikle buluşturduğum sistem arkadaşlar. "MacOSX" sistemi ile elbette mukayese etmek veya "Windows" ile mümkün değil tabiiki. Her sistemin kendine göre eksikleri,fazlalıkları olacaktır. Bu tamamen zevk ve kullanıcının seçimi ve kullanımıyla alakalı bir durum taktir edilirki. Ben linux dağıtımlarına gönül vermiş biri olarak linux işletim sistemlerini kullanmınızı önermekteyim her zaman biliyorsunuz! :) | "Windows / MacOSX" kullanıcılarınıda kapsayan önerim ve tavsiyemdir.

Unutulmamalıdırki Mac'de yarı açık kaynak, FreeBSD darwin" temelli bir işletim sistemidir linux ile benzer tarafları oldukçada fazladır. Ancak donanım seçer üst seviye veya @MrRush kardeşimin belirtiği özelliklerde donanımlara sahip olmak gereklidir. Linux işletim sistemlerinde bu durum tamamen farklıdır ve bilindiği üzere de , her donanım ve bilgisayarlara uygun şekilde linux dağıtımları yüklemek kullanmak mümkündür herhangi bir linux işletim sistemleri olabilir bu farketmez. Ancak kendi hazırladığım kullanıcılarında ihtiyaçlarını büyük oranda gideren hazırladığım, customizer / özellleştirilmiş olan linux sistemlerini kullanmanızı şiddetle öneririm (Winbuntu,Macbuntu,TNCLinux) vs.

-> Macbuntu Konusuna Gitmek için |

Please register to see this content.

800x600

Saygılarımla değerli arkadaşlar. Esenlikle kalın! :) 

• Like 2

AdnanGumus, 1 saat önce yazdı:

ben kendi kullandığım cihaza macos high sierra kurdum ama kullanamadım ekran kartını tanımadı kurmada acemilik yok bu meraktan 10 demede usta sayılırız gecen tamirciye gelmişti oda bana sordu iso varmı zamanında indirip arşivlemiştim formatladı yarı yarıya kırıştık parayı şuan 8.1 pro kurdum cihaz çok güzel çalışıyor win7 alışkanlık yapınca insan bazen vaz gecemiyor neyse kolay gelsin hayırlı günler

Kimileri şanslı olur. Senin Laptopa yaptığın kurulum gibi.

Daha önceki kullandığım donanımlarda bunlara kurulum yapan hiç raslamadım ama bende kurulum sağlamıştım. Ayrıca kurulum dosyalarını paylaştım ve başkaları da aynı donanıma sahib kullanıcılar da yararlanmıştı. Önceki kurulumlar SnowLeopard-Lion gibi daha zordu, şuan daha kolay ve kaynak çok.

Diyeceğim ki bazıları şanslı doğar. Test etmeden bilemezsiniz. Kimi ilk kurulumda kurar. Kimi 10-15 kurulumda.

Edited by MrRush
  • Like 1

• MrRush changed the title to Hackintosh-msi B460m Pro-i̇5 10400-rx470