Jump to content

Xp'de Format Ekranını Katılımsıza Dahil Etmek

Recommended Posts

arkadaşlar ben bilgisayarımı formatlarken format ekranınıda katılımsıza dail etmek istiyorum d:\ sürücüsüne dokunmadan c:\ sürücüsünü silerek ntfs ile biçimlendirmesini istiyorum bu bilgi özellikle az gören ve hiç görmeyen arkadaşlar için çok iyi olacak yardımcı olursanız sevinirim özellikle bununla ilgili bilgileri açık olarak yazarsanız memnun olurum saygılar

Zamanında bizde oturup düşündük,sorduk,araştırdık..winnt.sif dosyasına birkaç satır kod ekleyerek yapılabiliyordu(Teoride)..Birkaç deneme yaptım beceremedim..Sonradan bu işi tekrar düşündük ve şöyle bir sorun olduğunu farkettik..Mesela C: sürücüsünü bölümlere ayırman gerekecek veya D:Sürücüsünü de sadece biçimlendirmeniz gerekecek..Peki direkt C: üstüne yüklemeye başlarsa bunları yapabilecek misiniz?

XP iso builder'da böyle bir seçenek mevcut ama tam istediğin gibi değil... C'nin formatlanmış olması gerek.

Bir de bunu yaparsan XPyi tamamen katılımsız yapmalısın.

Yani o sekmelerdeki tim seçenekleri doldurmalısın.

23vj31l.jpg

XP iso builder indirme:

http://winfuture.de/downloadstart,1239639357,1654.html[/CODE]

Bu linke gir ve Download de.

Kullanımı zor bir program değil.

1. bölümde xp klasörünü seç.

3. Bölümde Ful unattended installationu işaretle ve dediğim ayarları doldur. Get key ile direk o an kurulu XP'nin keyini alabilirsin.

Sadece yıldızlı bölümleri doldurman yeterli zaten.Fazlasına gerek yok.İstersen işaretle.

Language bölümünde GMT+2 ve Türkçe yapmayı unutma...

Kolay gelsin anlamadığın yerde yardımcı olmaya çalışırım.

Diğer bölümlere gerek yok...

Bu winnt.sif ile yapılabiliyor zaten ama sonucunda elinizi başınızın arasına koyup dövünme olasılığınız da çok fazla, neden derseniz, işletim sistemleri partisyonları kurulumda C yada D diye görmezler, birincil yada genişletilmiş disk bölümü olarak okurlar, dolayısı ile siz eskiden böldüğünüz partisyonları genişletilmiş bölüm üzerine kurduysanız ve D partisyonu için birincil bölümden bir yer ayırdıysanız o zaman kötü işte, KUR sorgusuz sualsiz birincil işaretlenmiş bölümü silip yeniden formatlayacaktır, kurulum bitincede bir bakmışsınız tüm dosyalarınızın yerinde yeller esiyor, biraz karmaşık oldu ama sonuçta kurulum aşamasında C yada D olayı olmadığını anlayın, birde ikinci bir hard disk takılıysa işler o zaman dahada karmaşıklaşıyor, yani sonuçta Disk ve Part parametreleri kullanmak gerekiyor, üzerinde çalışılması gereken tezlik bir konu ;)

• 10 ay sonra...
[Data]
AutoPartition=2

[Unattended]
TargetPath="C:Windows"

[DiskConfig]
Disk1="Disk1.config"

[Disk1.config]
Size1="*"
PartitionType1="primary"
FileSystem1="ntfs"
Quickformat1="yes"[/CODE]

işte bunu yapabilmek için gerekli olan winnt.sif kodları

öncelikle yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara teşekkürler ancak yukarıdaki kodlar malesef söylediğim şekilde format atmıyor daha detaylı yada bu işi uygulayan varsa yardımlarını rica ediyorum şunuda söylemeden geçemeyeceğim bu siteve üyeleri sayesinde bir görme engelli olarak çok şey öğrendim emeği geçen herkese çok ama çok teşekkür ediyorum

arkadaşlar ben bu otomatik format olayını hala çözemedim lütfen bilenler varsa yardımcı olmalarını rica ediyorum c:\ ve d:\ olarak 2 bölümden oluşan harddiskte c:\ bölümünü silerek yeniden oluşturacak ve windowsu c:\ sürücüsüne kuracak d:\ sürücüsündeki veriler kaybolmayacak lütfen yardım en azından otomatik olarak yapabildiklerinizi paylaşmanızı rica ediyorum teşekkürler

bence çok riskli bir iş. yani bu xp'yi kullanmadan önce hdd'yi yedekle derim.

birde şöyle bir durum var. eskiden sistem d ye kurulu idi. bu winnt.sif d yi de okuyabilir. çok karmaşık bişi. ben sanal sistemde 3 farklı bölüm oluşturarak denemeye çalışırım. ama tavsiye etmem ve kendi pc'imde asla kullanmam. 20 gb oyun ve 30 gb müzik arşivimi toplama için baya uğraştım. onları riske atamam :D

önceliklbence çok riskli bir iş. yani bu xp'yi kullanmadan önce hdd'yi yedekle derim.

birde şöyle bir durum var. eskiden sistem d ye kurulu idi. bu winnt.sif d yi de okuyabilir. çok karmaşık bişi. ben sanal sistemde 3 farklı bölüm oluşturarak denemeye çalışırım. ama tavsiye etmem ve kendi pc'imde asla kullanmam. 20 gb oyun ve 30 gb müzik arşivimi toplama için baya uğraştım. onları riske atamam :D

öncelikle ilgin için teşekkür ediyorum evet riskli iş ancak bazı görmeyen yada az gören arkadaşlar için tam otomatik kurulum gerekli sistemine göre bu işlemi yapacağım zaten kendimde az görüyorum konuşan program aracılığı ile sizlerle iletişim kuruyorum deneyip paylaşırsan çok teşekkür ederim arkadaşım

arkadaşlar C:\WINDOWS\repair\setup.log içersinde bulunan

bilgide windowsun nereye kurulduğu yazıyor ancak bu kodları katılımsıza nasıl dail edebiliriz

yani WINNT.SIF dosyasına hangi şekilde eklemeliyim ki format katılımsız olarak gerçekleşsin

code:

TargetDirectory = "\WINDOWS"

TargetDevice = "\Device\Harddisk0\Partition1"

SystemPartitionDirectory = "\"

SystemPartition = "\Device\Harddisk0\Partition1"

[signature]

Version = "WinNt5.1"

[Files.SystemPartition]

NTDETECT.COM = "NTDETECT.COM","eee8"

ntldr = "ntldr","4bab6"

Bootfont.bin = "Bootfont.bin","811c"

arkadaşlar C:\WINDOWS\repair\setup.log içersinde bulunan

bilgide windowsun nereye kurulduğu yazıyor ancak bu kodları katılımsıza nasıl dail edebiliriz

yani WINNT.SIF dosyasına hangi şekilde eklemeliyim ki format katılımsız olarak gerçekleşsin

code:

TargetDirectory = "\WINDOWS"

TargetDevice = "\Device\Harddisk0\Partition1"

SystemPartitionDirectory = "\"

SystemPartition = "\Device\Harddisk0\Partition1"

[signature]

Version = "WinNt5.1"

[Files.SystemPartition]

NTDETECT.COM = "NTDETECT.COM","eee8"

ntldr = "ntldr","4bab6"

Bootfont.bin = "Bootfont.bin","811c"

arkadaşlar yukarıdaki kurulum notlarında windowsun hangi harddiske ve hangi partisyona kurulduğu belirtiliyor buna göre

winnt.sif dosyasında disk ve partition seçimini nasıl yapacağız

Arkadaşlar bence bu iş üstüne fazla düşmeyin. Boşverin sadece orayı klavyeyle yapalım gerisi katılımsız olsun. Çünkü herkesin bilgisayarında sistem C'de kurulu olmaz. O yüzden bu risk oluşturur.

arkadaşım yukarıdada belirttiğim gibi bu işlemi bazı özel durumlarda kullanmak için yapmak istiyorum ve gerçekten çok gerekli

sen biliyorsun ve görüyorsun bunları kolayca yapabilirsin bende biraz görüyorum her nekadar konuşan program yardımıyla bilgisayar kullansamda bu işleri yapabiliyorum ancak hiç görmeyen arkadaşların bu konularda çeşitli insanlar tarafından sömürüldüğünü görüyorum para karşılığı bu işleri yapan arkadaşlar üstelik düzgün yapmıyorlar kötü olan tarafıda bu sömürüyü yapan arkadaşların az görenler gurubunda olmaları bende kendi çevreme format ve konuşan programların kurulumunda yardımcı oluyorum ama nereye kadar onların da bu konular üzerinde bağımsız olmalarını istiyorum zaten windowsa bir çok programı entegre ettim buna konuşan programlar (jaws, gvz) dahil winnt.sif dosyasından bu işi çözebilirsem onlara mükemmel bir windows yapmış olacağım

teşekkürler.

birde şu winnt.sif komutu nedemek

code:

ExtendOemPartition =

biri açıklarsa sevinirim

bu arada kafanızı fazla şişirmek te istemiyorum

arkadaşlar bu konu hakkında bilgi verebilecek arkadaş yokmu gerçekten çok önemli lütfen yardımınızı rica ediyorum hiç bir site yöneticisi acaba bu konu hakkında bilgi sahibi deyilmi ben bu konuyu uzun süredir takip ediyorum ama malesef gerçekten doğru bilgiye hala ulaşamadım gereksiz görünebilir ama benim için gerçekten önemli lütfen ama lütfen yardım

• 2 hafta sonra ...

arkadaşlar uzun süredir bu konuyla alakalı bir elle tutulur cevap bekliyorum ama malesef hala aradığım formata ilişkin somut bir cevap alabilmiş değilim lütfen bu konu hakkında bilgisi olan bir arkadaşın bilgisini rica ediyorum 1. partisyonu silip orada yine yani 1. partisyonda c: sürücüsünü oluşturacağız sistemi hızlı olarak ntfs ile biçimlendirecek bunların hepsini otomatik olarak yapacak kodlara ihtiyacım var lütfen yardım edin çok uzun süredir bu konu hakkında yardım bekliyorum teşekkürler

Hadi diyelim senin dediğini apmış olalım;

1)"Partitionu" silip diyorsun.Bölümü silince yeniden boyutlandırman gerekebilir,ya da kullanıcı farklı bir boyut mmiktarı girmek isteyebilir.Bu durum ile ilgili bir düşüncen var mı? Blackman'ın verdiği kodlara eyvallah ama kişisel durumlar için bir çözümünüz varmı?

2)Bu sürücü seçme,biçimlendirme işleri en fazla 1 dakikanı alırken neden bu durumdan rahatsız olsun?

3)Sen hiç araştırma yaptın mı?

Hadi diyelim senin dediğini apmış olalım;

1)"Partitionu" silip diyorsun.Bölümü silince yeniden boyutlandırman gerekebilir,ya da kullanıcı farklı bir boyut mmiktarı girmek isteyebilir.Bu durum ile ilgili bir düşüncen var mı? Blackman'ın verdiği kodlara eyvallah ama kişisel durumlar için bir çözümünüz varmı?

2)Bu sürücü seçme,biçimlendirme işleri en fazla 1 dakikanı alırken neden bu durumdan rahatsız olsun?

3)Sen hiç araştırma yaptın mı?

[/quote

araştırma yaptım ama malesef bulamadım harddisk 1 bölümden oluşuyorsa sorun yok lakin 2 yada dahafazla bölümden oluşursa işte o zaman otamatik biçimlendirme gerçekleşmiyor seninde söylediğin gibi bu bölüm ile uğraşmak fazla zaman almıyor hatta oldukça kolay ve anlaşılır fakat bu işi yapan bir görmeyen olunca asıl sorun burada başlıyor çünki o ekranın geldiğini belirten hiç bir belirti yok. zaten kişiye özel olarak yapılacak windows un kurulu olduğu bölümü yada partitionu belirteceğiz. o partitionu silmeden üzerine kurmak mümkün ise oda olabilir. yeterki hiç soru sormadan bir şekilde formatlama işlemi gerçekleşsin teşekkürler

Dediğim gibi oldu bak. Olmaz dedim sana. Kardeş zaten yukarıdaki progralmarda görüyorsun tek bölüm varsa silip geçmek kolay oluyor. Ama işe ikinci bir bölüm girdiği zaman sorun çıkar. Sen diyorsunki ilk bölümü silsin. Bazen ilk bölüm C değil D olarak gelebiliyor o listeye. O zaman oluşacak zararı karşılayabilecekmisin? Bunun için en ideal yolun şu. Disk biçimlendirme menüsü gelene kadar CDROM sürekli cd'yi kullanır okur.Sessiz çalışan CDROM kimsede yoktur.Yani bu görme engelli arkadaşlar biraz kulak aşinalığı ile ve birazda zaman sayarak bu bölümün geldiğini anlayabilirler. Artık amacın bu olsun. En yavaş bilgisayarda o ekran 10 dk'da geliyor diyelim (salladım ben) ve CDROM'dan çıt çıkmıyor. O bölüme geldiğini anlar artık.

arkadaşlar harddisk 2 yada dahafazla bölümden oluşuyorsa partition yada biçimlendirme menülerini otamatikleştirmek hiç bir şekilde mümkün deyilmi yani öyle yada böyle silsin yada silmesin birşekilde c: sürücüsü üzerine kursun

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...