Jump to content

Usb'ler Sapıtıyor !

canhayelmert3
 Share

Recommended Posts

Merhabalar arkadaşlar.Şubat ayından bu yana yaşadığım bir sorun hakkında sizlerden görüş almak istemekteyim.

Bilgisayarımda belli belirsiz zamanlarda usb'lerde sapıtma oluyor yani demek istediğim durduk yere

1-) fare duruyor ışıkları sönüyor
2-) klavye ışıkları yanıp yanıp sönüyor sonra komple sönüp çalışmıyor

3-) usb ses kartı bir anda sesi kesiyor.

Ben sonra çalışmayan donanımların usb'lerin pc'den çıkarıp tekrar taktığımda maalesef bir daha çalışmıyor.Işıkları yanıyor bazen öyle ışıklar yanık kalıyor ama çalışmıyor.Tabi hiçbirşey çalışmadığı için aygıt yöneticisine giremiyorum ünlem olan bir şey varmı bakmak için.Ama Pc'yi kapatma tuşuna bastığımda kapatıyor veya arkada bir oyun video herhangi bir şey varsa oynamaya devam ediyor.Pc'nin çalışmasında bir etkisi olmuyor yani pc kilitlenmiyor.

Şimdi kullandığım donanımı yazayım sizlere önce. (imzamda yazılı ancak mobile'den bakanlarda imza gözükmediğinden dolayı yazıyorum)

Power Supply Rampage FORZA FTX-1200-1 1200W 80 PLUS PLATINIUM SERTİFİKALI FULL MODULAR

Anakart : P8H61-M LX R2.0

İşlemci : i5 2500

Bellek : 16GB RAM

Ekran Kartı : RTX 3090 24GB Gaming

SSD : KiNGSTON SV300 120GB

HDD : SAMSUNG HD502HJ 500GB

İşletim Sistemi : Windows 10 Pro 20H2 19042.844

Çözebilmek için denediğim yollar

(bu usb sorunu bazen gün içinde bir kez bazen ise 2-3 gün yapmıyor.tamamen belirsiz zamanlarda başıma geliyor)

(bu madde'ki denemelerin herbirini 1 gün teste tabi tuttum)

1-) Anakart-işlemci-ram-ssd olarak kasa dışında denedim.Power olarak hem 1200w - ekstra'dan elimde yedek 400w vardı eski kullandığım, ikisinide tek tek denedim.her ikisindede 1 gece boyunca test sağladım.Sonuç olumsuz. (onboard kullandım görüntü almak için)

2-) Anakart'a takılan tüm usb'leri kasayı açmadan önce çıkardım.Arkadaşımın yıllardır aktif olarak kullandığı klavye ve fare'sini ödünç aldım.sadece ödünç aldığım usb'leri taktım ve açtım pc'yi.Bir süre normal çalıştı sonra yine.Sonuç olumsuz.

3-) İşlemcimin desteklediği en eski sürümden en yeni sürüme kadar'ki tüm bios sürümlerini denedim.Sonuç olumsuz.

4-) Gereksiz bir deneme oldu ama uefi kurulu sistemi sildim mbr-bios kurdum windows 10'u.Sonuç olumsuz.

5-) Arkadaşın çalışan sisteminden 2gb'lık ddr3 rami aldım kendi ramlerimi söktüm onun ramini taktım.Sonuç olumsuz.

6-) Sıfır ssd aldım(lazımdı zaten).Sıfırdan kurdum ve hiçbir driver-program vb.kurulum yapmadım.Sonuç olumsuz.

7-) Yine gereksiz bir deneme ama Windows 10 sürümünde sorun olabilir dedim.Windows 7-8-8.1 kurdum.Sonuç olumsuz.

Kısacası arkadaşlar sanırım sizin şunu yap diyeceğiniz her şeyi uyguladım diye düşünüyorum ama belki unuttuğum birşey vardır diye sizlere soruyorum.

Bence şahsi görüşüm anakart arızası gibi duruyor ama bilemeyeceğim.Şayet arızalı gibi görünüyorsa harici usb nasıl takabilirim.3 tane pci express x1 slotum var.ancak bu slotlar ekran kartının altına denk geliyor.ekran kartının altındakini kullanamıyorum çünkü ekran kartı yer kaplıyor.diğer kalan 2 tanesine'de ethernet kartı takılı.Ağ sistemi için kullanıyorum pc'yi.3 tane ağ kartı gerekiyor yaptığım işlemler için çünkü.Bu durumda pci express x1 slotlarını kullanmadan pc'ye nasıl usb takabiliriz acaba.Şayet anakart arızası ise. ???

Merhaba

Buna benzer sorunu bir ara bende yaşamıştım. 

Şu yöntemleri deneyerek olumlu sonuca vardım.

1. Kesinlikle virüs taraması yapılması. Tabi sistem buna izin veriyorsa. ( kendinizden emin olabilirsiniz virüs yok diye  ama bazen gözden kaçıyor ve bir çok yazılımı etkileyerek sistemin bazı araçlarını boza biliyor. ) Kasperky ve SpyHunter5 ile taramanızı öneririm.

2. İlk yazdığım madde de hiç bir sorun bulamamıştım. Sonra denemediğim yöntemler kalmadı. En son şu yöntemi denedim ve ilginçtir sorunum çözüldü.

Yöntem şu;

- Bilgisayarınızı kapatın. Bilgisayarınızın enerji kablosunu bilgisayardan çıkartın. Aman hiç bir şekilde enerji girişi olmamalı. Yaklaşık 10 dakika bekleyin. 

Sonra tekrar enerji kablosunu bilgisayarınıza takın. 

Bilgisayarınızı açın ama güç düğmesine basarken elinizi kaldırmayın. Bilgisayar açılırken yeniden kendini birden kapatacak. Sonra tekrar normal olarak bilgisayarını açın. 

Usb girişlerinde ki örneğin mause bağlı  usb ucunu bilgisayarın usb noktasına yarı şekilde girilmiş şekilde takın.

Ben bu şekilde çözmüştüm.

Umarım Bir faydası olur.

canhayelmert3, Bir saat önce yazdı:

Merhabalar arkadaşlar.Şubat ayından bu yana yaşadığım bir sorun hakkında sizlerden görüş almak istemekteyim.

Bilgisayarımda belli belirsiz zamanlarda usb'lerde sapıtma oluyor yani demek istediğim durduk yere

1-) fare duruyor ışıkları sönüyor
2-) klavye ışıkları yanıp yanıp sönüyor sonra komple sönüp çalışmıyor

3-) usb ses kartı bir anda sesi kesiyor.

Ben sonra çalışmayan donanımların usb'lerin pc'den çıkarıp tekrar taktığımda maalesef bir daha çalışmıyor.Işıkları yanıyor bazen öyle ışıklar yanık kalıyor ama çalışmıyor.Tabi hiçbirşey çalışmadığı için aygıt yöneticisine giremiyorum ünlem olan bir şey varmı bakmak için.Ama Pc'yi kapatma tuşuna bastığımda kapatıyor veya arkada bir oyun video herhangi bir şey varsa oynamaya devam ediyor.Pc'nin çalışmasında bir etkisi olmuyor yani pc kilitlenmiyor.

Şimdi kullandığım donanımı yazayım sizlere önce. (imzamda yazılı ancak mobile'den bakanlarda imza gözükmediğinden dolayı yazıyorum)

Power Supply Rampage FORZA FTX-1200-1 1200W 80 PLUS PLATINIUM SERTİFİKALI FULL MODULAR

Anakart : P8H61-M LX R2.0

İşlemci : i5 2500

Bellek : 16GB RAM

Ekran Kartı : RTX 3090 24GB Gaming

SSD : KiNGSTON SV300 120GB

HDD : SAMSUNG HD502HJ 500GB

İşletim Sistemi : Windows 10 Pro 20H2 19042.844

Çözebilmek için denediğim yollar

(bu usb sorunu bazen gün içinde bir kez bazen ise 2-3 gün yapmıyor.tamamen belirsiz zamanlarda başıma geliyor)

(bu madde'ki denemelerin herbirini 1 gün teste tabi tuttum)

1-) Anakart-işlemci-ram-ssd olarak kasa dışında denedim.Power olarak hem 1200w - ekstra'dan elimde yedek 400w vardı eski kullandığım, ikisinide tek tek denedim.her ikisindede 1 gece boyunca test sağladım.Sonuç olumsuz. (onboard kullandım görüntü almak için)

2-) Anakart'a takılan tüm usb'leri kasayı açmadan önce çıkardım.Arkadaşımın yıllardır aktif olarak kullandığı klavye ve fare'sini ödünç aldım.sadece ödünç aldığım usb'leri taktım ve açtım pc'yi.Bir süre normal çalıştı sonra yine.Sonuç olumsuz.

3-) İşlemcimin desteklediği en eski sürümden en yeni sürüme kadar'ki tüm bios sürümlerini denedim.Sonuç olumsuz.

4-) Gereksiz bir deneme oldu ama uefi kurulu sistemi sildim mbr-bios kurdum windows 10'u.Sonuç olumsuz.

5-) Arkadaşın çalışan sisteminden 2gb'lık ddr3 rami aldım kendi ramlerimi söktüm onun ramini taktım.Sonuç olumsuz.

6-) Sıfır ssd aldım(lazımdı zaten).Sıfırdan kurdum ve hiçbir driver-program vb.kurulum yapmadım.Sonuç olumsuz.

7-) Yine gereksiz bir deneme ama Windows 10 sürümünde sorun olabilir dedim.Windows 7-8-8.1 kurdum.Sonuç olumsuz.

Kısacası arkadaşlar sanırım sizin şunu yap diyeceğiniz her şeyi uyguladım diye düşünüyorum ama belki unuttuğum birşey vardır diye sizlere soruyorum.

Bence şahsi görüşüm anakart arızası gibi duruyor ama bilemeyeceğim.Şayet arızalı gibi görünüyorsa harici usb nasıl takabilirim.3 tane pci express x1 slotum var.ancak bu slotlar ekran kartının altına denk geliyor.ekran kartının altındakini kullanamıyorum çünkü ekran kartı yer kaplıyor.diğer kalan 2 tanesine'de ethernet kartı takılı.Ağ sistemi için kullanıyorum pc'yi.3 tane ağ kartı gerekiyor yaptığım işlemler için çünkü.Bu durumda pci express x1 slotlarını kullanmadan pc'ye nasıl usb takabiliriz acaba.Şayet anakart arızası ise. ???

Bende aynı sıkıntıyı kulaklığım ve bir kerede klavyemde yaşadım Windows 1 0 güncellemelerinden sonra oldu,bende son gelen güncellemeyle biraz daha stabil eskisi kadar gitmiyo.

7-8.1 kurudum denedim demişsin ya aynı sorunu yaşamıyoruz yada nasıl aynı zamanlara denk geldi tesadüf olduğunu sanmıyorum.

Uzay montaj yaparak,yani anakartı kasanın dışına çıkartarak bir müddet bu şekilde kullanın.Aynısını tekrar yapacak mı.Zannımca üzerinde statik elektrik birikiyor ve zamanla bu şekilde davranmasına yol açıyor.Bunu öğrenmenin yolu uzay montaj yaparak kulanmak.

Merhabalar arkadaşlar.Şimdi cevap veren arkadaşlarımıza tek tek cevaplama yapayım.

Cizikk

1-) Virüs ile ilgili bir sorun olamaz çünkü sıfır ssd diske orjinal iso el değmemiş bir iso ile kurulum yapıldı.

2-) Enerji kablosunu çıkar..... diye devam eden yazını daha deneme fırsatım olmadı onu dener sonuç yazarım.İnşallah Olur.

Neskali

1-) Windows 10 güncellemesinden sonra başladı benim sorunlar ama maalesef bu bir tesadüf :) çünkü diğer windows sürümlerindede aynı sorun mukim.Windows 10'un stabil diye söylenen ltsc-ltsb sürümlerinide denedim dün gece sorun aynı devam ediyor.

2-) Seninde dediğin gibi aynı sorunu yaşamıyoruz maalesef :( yine'de ilgi ve alakan için çok memnun kaldım. 

amd_turkey

%99.9 dediğin gibi bence'de anakart arızası olarak görüyorum.Keşke onboard ses falan gideydi iyidi ama araştırmaya devam edeceğim.Sizler sayesinde farklı alternatifler denemeye devam.

muski

kasa dışında çalıştırdığımı belirtmiştim yazımda ancak uzay montaj diye yazmamış olmam kafa karıştırmış olabilir.maalesef uzay montaj ile 1 gün test sonucunda yine sonuç hüsran verici diyebilirim.Bugün kafamda çok farklı bir fikir var onu kontrol edeceğim.Şayet sonuç olumlu olumsuz ne yaptığımı falan detaylıca yazacağım arkadaşlar.Tüm yazan ilgilenen arkadaşlarıma 1000lerce kez teşekkürlerimi sunarım.Yinede aklınıza gelen birşeyler olursa yazarsanız memnun olurum.Çünkü iyi kötü bir para biriktirmiştim dün psp aldım.Anakart alacak durum maalesef en azından şimdilik yok.Alternatif seçenekler itinayla okunur uygulanır sonuç yazılır :) 

Bu arada arkadaşlar sizlerden bir isteğim var.Şayet anakart arızası ise bu kadar uğraştan sonra bu şekilde kullanılmaz çünkü.Marka model belirtmeyeceğim.Elinde olan yazarsa marka-model ve fiyatını duruma göre paslaşma sağlayalım.

Aradığım anakart özellikleri.

1-) 4 slot ddr3 ram desteği (32gb max destek)

2-) en az 2 adet pci-express x1 desteği (fazlası olursa hayır demem işime gelir)

3-) i5-2500 işlemci desteği

4-) SATA revizyon 3.0 (6 Gbit/s, 600 MB/s) (mümkünse olursa memnun olurum olmasa'da olabilir sorun değil)

5-) harici ekran kartı yuvası 1 adet olursa çok iyi şayet 2 veya 3 tane olanları var onlarda olabilir sorun teşkil etmez

aradığım anakart az kullanılmış desem olmaz.sonuçta bunlar yeni üretilen malzeme değiller sadece temiz kullanılmış olması kafidir.

Tüm arka taraftaki usb-ses-ethernet gibi donanımların sorunsuz çalışması çok önemli.

Eğer elinde olup satmak isteyen arkadaşlarım var ise "marka-model-fiyat" belirtir iseniz çok memnun kalırım arkadaşlar.

Merhabalar alias007.

Eğer oynadığın oyun metin2-zula-lol-mortal kombat 11-tetris effect tarzı oyunlarsa darboğaz olmuyor.dışındada bir oyun oynamıyorum açıkcası.İç donanımı yavaş yavaş değiştirmeye hazırlanıyordum para biriktirmeye başlamıştım.Açıkcası aklımda ekran kartını değiştirmek en son şeydi.çünkü mortal kombat 11 ve tetris oyunu dışındaki oyunları onboard zaten oynayabiliyordum.Sonrasında bir arkadaş vasıtası ile bu ekran kartı bana çok uygunu geldi.Bir pc tamirci arkadaşıma yurtdışından bir kasa tamire geliyor ve anakart-işlemci-ram pert.müşteride tüm malzemeleride satıcam diyor alıcı bul diyor.Benimde malzeme aradığımı bildiği için aradı söyledi.Tabi bana ekran kartını söyledikten sonra piyasasını araştırdığımda dedim kalsın ama bir yandan'da aklım o ekran kartında kaldı.Dedim bi fiyat sor ne diyecek eğer bütçem el verirse diğer donanımları sonra alırım.Bir yandan tamirci fiyat sorarken bir yandan ben power arayışına girdim çünkü elimdeki 400watt ile beslemem imkansız görünüyordu.ekran kartını alsam power'a yetmiyor power'ı alsam gereksiz olacak tek başına.Tamirciye Dedim power varmı oda var dedi.Tamirci anakart işlemci ram dışında ekran kartı ve power çalışıyor dedi ve alalı bu parçaları 3 ay civarı faturaları var dedi.Neyse fiyat haberi geldi ve söylediği fiyat piyasa fiyatının 3te 1 fiyatı olunca açıkcası derler ya donuma kadar satıp aldım.o hesap ufacık bir eksiğim vardı hemen tamamladım ve ekran kartı ve power'ı direk aldım geçtim.2-3-4 ay :) içerisindede anakart işlemci ram değişimi yapıcam.Normalde ekran kartını en son alacaktım ama olsun en pahalıları önceden ucuza almış oldum.Kısaca power ve ekran kartının hikayesi bu :) 
Diceksin oynadığın oyunlar zaten belli çok yüksek kapasiteye gerek yok neden bu aksiyon'a gerek duyuyorsun diyecek olursan.Yakın zamanda sıfırdan yaptığım kasa modifiyesi ve iç donanım modifiyesi hakkında güzel bir video çekme yolundayım.olay pahalı malzeme koymak değil.yapılan modifiyenin nasıl yapıldığı hangi aşamalardan geçtiği değermi deymezmi bunu tüm bilgisayar kullanan kullanıcılarının yorumlarına bırakacağım.tabi bu aşamada şimdiye kadar aldığım tüm malzemelerin donanımların kasa+ekran kartı+power şimdilik bunların modifiye videoları çekildi.diğer eksik malzemeleride tamamladığımda video tamamlanacak.ortalama video 40-50dk'lık falan olacak.tüm ince detayına kadar video'da anlatacağım herşeyi.çünkü modifiye çok seviyorum şekilli şukullu oluyor :) ha ha ha :)tabi yazmayıda seviyorum gördüğün gibi :) 

• Like 1

Valla bu zamanda iyi denk gelmiş o zaman. 👍 Bende yavaş yavaş sistemi yükseltiyorsundur diye tahmin ediyordum. 🙂 Fırsatı ve imkanı değerlendirince güzel olmuş. 😉 Hayırlı olsun. Umarım diğer parçaları da gönlüne göre en kısa zamanda toplarsın. Videonu da merakla bekliyoruz. 🙂

BIOS'a girerek USB -> Enabled konumunda olup olmadığına Bakarmısın.

Bunun Dısında Guncellemelere Kapalı Isolardan kurup denermısın, Wındows 10 da Bende de olmaya baslamıstı kı Bug yuzunden 1903 de kaldım 1 donem.

Anakart Usb Portlar sorunu olma ıhtımalı cok yuksek ama yınede bellı olmaz bılmeden bakmadan ne soylesem yalan olur.

Anakart USB Yuvalarını sakatlamıs olma ıhtımalınde Yuksek..

merhabalar.

alias007

çok teşekkür ederim.böyle zor bir zamanda korona+ekonomi gibi 2 denklemin bir arada durduğu yerde benim için çok zor bir karar oldu.ama sıkışıp satmaya kalksam bile çok rahat kaar ettirecek ürünler olduğu için aldım bir yandan'da.İnşallah satacak duruma düşmem.Allah tüm insanlığın yar ve yardımcısı olsun yarabbim.

DeaqLe

1-) Bios'dan usbler açık halde.hatta kapattım denedim.usb taktığım zaman ışık bile yanmıyor.yani bios usb ayarları işlev görüyor.

2-) güncellemelere kapalı iso denemedim açıkcası çünkü win7 denedim-win10 ltsb-ltsc denedim sonuç aynıydı ama yinede dediğin alternatifi bir uygulayayım bu gece.alternatif alternatiftir.

3-) anakart üzerindeki usb portların sakatlanma ihtimali bencede çok yüksek ancak şöyle bir püf nokta var.hadi arka taraftaki usb portlar bozulmuş olabilir desek.ama anakartın üzerinde pinlere takılan ön tarafa usb çıkış vermeye yarayan yerlerdede aynı sorun mevcut.ön'ede taksam arkayada taksam aynı oluyor.işin kötü kısmı anakartta bir yer arızalandımı çorap söküğü gibi gerisi gelir diye korkuyorum.usb'den ses'e sesden ethernete ordan komple finito :) dur dur şom ağzımı açmıyim :) 

ayhanca

ekran kartını almadan önce 400watt kullanıyordum.anca onunla deneme fırsatım oldu.bu akşam arkadaş kasasını getirecek 1 gece benimle kalacak oyun oynayacağız metin2 :) itinayla çar kasıcaz :) onun powerı bana benim powerı ona takıcaz sabaha kadar denicez bakalım ne olacak.duruma göre haberdar ederim.

Merhaba arkadaşlar.Evet sorun tespit edilmiş ve kökünden çözülmüştür.

Usb ses kartının içindeki damla entegre denilen şahıs havaya uçmuş.Ancak yinede ses kartı çalışmaya çalışıyor :) 

Ancak ben bu usb ses kartını Kaç tane farklı arkadaşımın bilgisayarına taktıysam bir süre sonra onlarında bilgisayarında usb elektrik sorunları olduğunu belirttiler bana.

Sonra belli bir süre sonra kendi kendine düzelmiş usb elektrik sorunu.Şimdi bende acronis ile backup aldığım sistemi geri yükledim.Herşey eskisi gibi sadece usb ses kartı takılı değil.Yaklaşık 30dk'dır bir sorun çıkmadı bilgisayarda.Büyük ihtimal sorunu çözdük gibime geliyor.Çünkü diğer arkadaşlarımın bilgisayarlarına dün takmıştık.Çıkardıktan 1-2 saat sonra aynı sorunu yaşamaya başlamışlar ama sonrasında düzeldiğini bir daha olmadığını belirttiler.Umuyorum'ki benim bilgisayarda düzelir beni anakart masrafından kurtarır diye düşünüyorum.Ama ses kartının içindeki küçücük plaketteki damla entegre resmen pişmiş diyebilirim :) erimiş :)
Sabaha kadar metin2 oyununda pazar kuracağım hem belki bişeyler satılır :) hemde pc'yi test etmiş olurum.Duruma göre olumlu olumsuz buradan duyuru yapacağım.