Jump to content

Windows 10 19043.867 Pro (deneme Sürümü)

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

@kocamanadam ben daha önce compact sıkıştırma v.s gibi kodlar kullanıyordum. O bu kod kadar sıkıştırmıyor. @caprice77 nin sistem paylaşımında bu kodu denedim. Cidden 10-15 gb kadar sıkıştırma yapıyor. Benim gibi windows kurulu diski 110 gb olanlar için çok iyi sonuçlar veriyor. Performans olarakta sıkıştırma sonrası herhangi bir sorun yaşamadım. Paylaşan arkadaş saolsun büyük iyilik yaptı...

• Like 1
  • Thanks 1

@hasan835 Teşekkür ederim üstadım. Sizler sayesinde birşeyler öğrenmeye çalışıyoruz. Bu paylaşım deneme sürümü diyebiliriz. Ben genel kullanımda sorunla karşılaşmadım. Pc' im de Kamera ve Mikrofon olmadığı için, çalışıp çalışmadığı konusunda yardıma ihtiyacım var. Geri dönüşler sonucunda bir final sürüm hazırlamayı planlıyorum. Ve hedefim de kurulu sıkıntısız çalışan windows boyutunu 3 gb ve altına kadar düşürmek. Bu hedefime denemelerim de kısmen ulaştım. Ancak Windows Özellikleri ekranında sıkıntı oldu. Bu paylaşımda bu sıkıntılar yok. Yine de daha fazla denenmeye ve kurcalanmaya ihtiyacı var. Performans olarakta daha fazla geliştirebilirim...

@logosoft Ben teşekkür ederim. Paylaşımın sayesinde Winreducer' in mantığını % 70-80 oranında çözdüm. O kadar güzel winreducer kalıpları oluşturmuşsunuz ki, paylaşımınız sonrası winreducer kullandığım denemelerim hemen hemen hepsinde hiç sorun yaşamadım. Hatta kurulu windows boyutunu 2,3 - 2,5 GB' a kadar düşürdüğüm de oldu. Tıkır tıkır çalışıyordu. Sadece hiçbir ayar yapma şansı olmadı. Bu kalıpta sesle etkinleştirme hariç diğer ayarlar sorunsuz çalışıyor. Onu da silmeyi planlıyorum. Performans olarakta yazılımlar dışında el atmamış olmama rağmen fena değil. Sayenizde winreducer' i çözme şansı buldum. Ve winreducer' in diğer yazılımlardan farkını görme şansım oldu. Öyle bir yazılım ki, herhangi bir bileşeni kaldırabiliyorum, hizmetlerden, kontrol paneli, ayarlar, denetim masasından, görev zamanlayıcıya kadar ona ait herşeyi silebiliyorum. Geliştirebilirsem, çöp pc lerde dahi ciddi performans verebilecek potansiyeli var. Katılımsız start is back 'i şu anki kurulu sistemime yüklediğim de yaklaşık 1-2 dk sürüyordu. Dün denemeler yaparken bu sistemi 10-20 sn arasında kurdum. Birşeyler oluyorsa sizlerin paylaşımları sayesinde oluyor...

• Like 1

cuneyt78, 14 dakika önce yazdı:

iso dosyasının indirme linki var mı?

Kusura bakmayın gözümden kaçmış. Hemen düzeltiyorum...

@fingerprint Hemen düzeltiyorum üstad...

cuneyt78, 9 dakika önce yazdı:

buldum teşekküler. bu arada lite sürüm sanırım.

Lite sürüm denilebilir. Kamera, Mikrofon, Paint3D ve Hesap makinesi hariç diğer uygulamaların hepsi silindi. Bunlara varsayılan beyaz, siyah mouse işaretçileri hariç, 30 civarı font ve wallpaper, temalar da dahil. Deneme sürümü olduğunu yine belirteyim. Güç seçeneklerinden Yüksek Performansı seçerek, performansı artırabilirsiniz. Deneyen arkadaşların geri dönüşlerine göre de tam performans ayarları yapılmış şekilde paylaşacağım. Başarabilirsem çok düşük pc' ler de bir linux kadar rahat çalışabilen bir windows yapmaya çalışacağım...

Edited by deli_petro06
  • Like 1

Yanlış bilgi vermemek adına bu mesajı tekrar düzenliyorum. MrRush üstadın yazdığı gibi formatlanmış hali veya formatlayıp programları kurduktan sonra sadece bir kez kullanmak sanırım daha yararlı oluyor. Ben birkaç kez uyguladım sorun çıkmadı. Ancak farklı sistemler de aksine boyutu artırmış. Son olarak, .bat uzantılı olanı değil de, cmd yi yönetici olarak çalıştırıp kodu kopyalayarak yapınca daha sağlıklı gibi geldi...

Edited by deli_petro06
Düzeltme...
  • Like 1

• deli_petro06 changed the title to Windows 10 19043.867 Pro (deneme Sürümü)
tayyar61, 4 dakika önce yazdı:

Versiyon olarak yazmamışsın deli_petro06 hangi versiyon.(Pro,Home,Single Language)

Yada benmi göremedim.İndiriyorum kurup fikrimi yazacağım.

Paylaşım için Teşekkürler...:) 

:) 2-3 yaşında yeğenim rahat bırakmadığı için biraz garip bir durum oldu...

@logosoft Geri dönüş yaptığın için çok teşekkürler. Şu an bende testler yapıyorum. İlginç bir şekilde kurulumdan kuruluma farklılıklar oluyor. Lzx sıkıştırma yaparken de 3,21 Gb' la 3,06 Gb arasında farklı sonuçlar çıkıyor. (temiz kurulum sonrası) Sesli etkinleştirme sanırım Cortana' dan kaynaklı hata veriyor. Ben eski fotograf görüntüleyicisini seçtiğim için sanırım yenisini gözden kaçırdım. Temaların tümünü sildim. Kullanıcı eklemesi gerekiyor. Yazdıklarının tümünü tekrardan gözden geçireyim. O kadar ram tüketmesi konusunda da çalışmam lazım. Daha düşük ram kullanması için neler yapabilirim onlara bakayım. Tekrar teşekkür ederim. HDD' teki kurulu sistem üzerinden bakayım...

• Like 1
  • Thanks 1

@logosoft Sanki 21h1 sürümüyle birlikte ram kullanımı hissedilir seviye de düşüyor. Tabikii benim bilgim 300-500 mb lara yetmez. Temiz kurulum yapılmış haliyle 0,7-0,8 ram gördüğüm oldu. Tüm sorunları giderilmiş bir sistem de mümkün olur mu bilmiyorum. (Düşük ram gördüklerimde hiçbir ayar yapılamıyordu.) Kurulum arkaplanlarının tamamının değiştirmeme sebebim, Ntlite ve Winreducer dışında ekstra ayar eklemedim. Onlar da Winreducer' le eklediklerim. Oturmuş, sağlam bir sistem elde ettikten sonra kalan kısmı bir şekilde hallederim. Benim nedendir bilmiyorum, son zamanlar hariç yeni sistem kurduğumda bile ram tüketimim %50 altına düşmüyordu. Bugün kurcalayıp ortalama % 28 civarlarına kadar düşürdüm. Bu değeri genele yaymaya çalışıyorum. Sisteme uygun antivirüs falanda arıyorum. Favorim avira ve panda free lerden birisiydi. Bugün ikisini de test ettim. Free olmasına rağmen hem yüksek ram kullanıyorlar, hem de fidye virüsü gibi tehlikelere karşı desteği yok. Bunları falanda test ediyorum. Tek anlamadığım nokta kurulumdan kuruluma değişiklik göstermesi. 4 dk da kurulum yapıp masaüstünü gördüğüm de oldu 5-10 dk arasında değiştiği de oldu. Kurulu windows boyutu sıkıştırma sonrası aksine arttığı da oluyor :) 3,21-3,06 lara kadar düştüğü de oluyor. Düşünmem gereken bayağı bir konu var....

Edited by deli_petro06

654, 2 saat önce yazdı:

@deli_petro06Bu lzx kodunu taze formatlanmış pcye yapmak mı doğru olur yoksa herhangi bir kullanımdaki sisteme de yapılabilinir mi?

Ya yeni formatlanmış pcye programlar kurulmadan uygulanır yada programlar kurulduktan sonra. Bu sıkıştırmayı bir defa yapmalısın. Sık sık bunu uygulamak önerilen birşey değil. Araştırın.

• Like 2
  • Thanks 1

MrRush, Bir saat önce yazdı:

Ya yeni formatlanmış pcye programlar kurulmadan uygulanır yada programlar kurulduktan sonra. Bu sıkıştırmayı bir defa yapmalısın. Sık sık bunu uygulamak önerilen birşey değil. Araştırın.

deli_petro06, 4 saat önce yazdı:

Farketmiyor. Formatlanmış, kullanılmış pc hiç farketmiyor. Ben belli aralıklarla uyguluyorum. Çoğunlukla sıkıştıma işlemini yapıyor...

Şöyleki kendi pcmi ocakta formatlamıştım sistemin kurulu olduğu disk üzerinde de 545GB veri vardı işlemi c başlatmak için .bat dosyasını C diski ana dizine  taşıyıp yönetici haklarıyla çalıştırdım işlem esnasında 585GBlere kadar çıktı doluluk oranı şuanda 556GB. Yani kendi özelimde konuşuyorum benim pcde alan kazandırmakdan çok kaybettirdi. Kaybettirdiği alan mühim değil zaten formatlicam bu aralar ama bilgi olarak paylaşayım dedim. Bence yeni formatlanmış bir sistemde yapılması daha makbul. 

Edited by 654
  • Like 1

Sistemi indirdim kurdum izlenimlerim.
1. Kurulumun ilk aşamasındaki kullandığın arka plan resmi veya tema o kadar karanlık'ki yazıları zor okudum.Kesinlikle değiştirip yazıların ve kurulum aşamasının daha kolay okunacağı ve takip edileceği bir stil olması lazım.
2. Sistemi Multiboot üzerinden (UEFİ) kurdum bir sıkıntı olmadı.Oldukça hızlı ve stabil bir şekilde sıkıntısız kuruldu.
3. Kurulumdan sonra Disk üzerindeki boyut: 6.5 GB
    Sanal belleği kapattıktan sonra: 4.8 GB
    Lzx Sıkıştırmayı uyguladıktan sonra: 2.6 GB (8 Dk Sürdü)
  4. WinSxS klasörü boşaltılmış (Benim için çokta iyi olmuş)Update yapılamaz herhalde denemedim.
5. Kilit ekranı ayarına müdahale edilemiyor.
6. Kablosuz bağlantı için sürücüyü yüklemedi.Normalde otomatik tanıyordu (Qualcomm Atheros Wireless).Yedeğinde sürücüsü olmayanlar için sıkıntı olabilir.Ben yedek sürücülerimden yükledim.
7. Kapatılacak veya pasif edilecek ne varsa hemen hemen hepsi yapılmış.
8. Tüm programları yükledikten sonra (Antivirüs kaspersky dahil)disk boyutu: 7 GB (Rüya gibi)
9. Aomei yedek imaj boyutu: 4 GB (Yedek alma süresi sadece 1 Dk. 40 Sn)

Paylaşım ve çalışma,emek için teşekkürler.
Eğer bu deneme sürümü ise,gerçek sürümü düşünemiyorum...

Edited by tayyar61
  • Like 2

final sürümünü bekliyorum bu aralar çalışma lazım olacak lite olarak var sayıyorum bekliyorum eski çalışmaları çöpe atıyorum güncel ve sade çalışmalar bırakacağım kalabalık bir temizlik yapıyorum teşekkürler kolay gelsin deli_petro06 kardeşim 

• Like 1