Jump to content

Gtx 260 Ekran Kartından Sonra Mavi Ekran Problemi

Hades

Recommended Posts

İlk önce sistemimi yazayım

Donanım;

Intel e6750 işlemci

Asus p5k se anakart

Geil 4-4-4-12 ddr2 800mhz ram

Silverstone 750W psu

Zotac gtx260 192core

seagate 320gb HD (st3320620as) + samsung 120gb HD (sp1213c)

Yazılım;

Windows XP pro SP3 TR - Windows Vista SP1 TR

Nvidia driver sürümü 182.50

Problemime gelince, bir kaç hafta önce yeni ekran kartımı satın aldım ancak devamlı problemler çıkardı (her problemde bir mavi ekran da çıkıyor, hatalar değişiyor.). en başta grafikler oyunların başlangıcında birbirine giriyordu. biraz araştırma yaptım, yeni psu alınması gerektiğini gördüm. eski 470w lık thermaltake psu mu silverstone 750w lık psu ile değiştirdim. problemlerde azalma oldu, bu sefer oyunu bir süre oynadıktan sonra problemler çıkmaya başladı. biraz daha araştırınca amlerin gerilimini yükseltmek gerektiğini gördüm. bunu da yaptım. ancak yine problemler geçmedi. daha da araştırınca artık her kafadan ayrı bir ses çıktığını gördüm. problemimi buraya yazma ihtiyacı duydum. Ayrıca eski ekran kartımı (zotac amp 8800gt) çıkardıktan sonra, önce nvidia driverlarını uninstall ettim sonra da nasty file remover adlı bir programla tüm nvidia kalıntılarını da temizledikten sonra yeni ekran kartım için driverları kurdum.

Şu anda problemim hala devam ediyor ve oyun oynarken görüntülerde bir süre sonra kaymalar meydana geliyor, bu kaymalar esnasında da bazen konuşmalarda takılmalar oluyor ve en sonunda sistem kilitleniyor.

Mavi ekranda üst tarafta "irql_not_less_or_equal" altta ise nv4_mini.sys yazıyor.

yeni hata geldikçe buraya ekleyeceğim.

bu arada ramlerin stabil çalışması için hangi gerilim değerini uygulamam gerekiyor? bir bilginiz varsa belirtirseniz sevinirim çünkü problemin ramlerin ısınmasından kaynaklandığını düşünen de bir çok insan var.

Şimdiden teşekkürler

yeterli bir güç kaynağın var bence ekran kartından şüphelen derim eğerki eski ekran kartında bir problem yaşamadıysan ve bunda problem çıktıysa ekran kartın arızalı olabilir. hazır yeni almışken garantiye ******ür.

aslında normalde ******ürürdüm ancak neti araştırdığımda bu tip problemlerin bu kartta sıkça rastlandığını gördüm.

ekran kartın nvidia hani ati olsa anlarım ben ati kullandığım için belli başlı sorunları biliyorum ama nvidia ile ilgili aldığın problem biraz tuhaf geldi. birde ekran kartının ısısını kontrol et belirli bir ısıya geldiğindede hata verebilir.

ekran kartının max sıcaklığı 71 oldu. şimdi bir daha kilitlendi. ramlerin sıcaklığı 54derece idi. tabi chiplerin sıcaklığı daha farklı olabilir çünkü sıcaklık sensörü soğutucunun üzerinde

arkadaşım sorun sürücüde.. nvidia sürücülerinin son çıkanlarında oluyo bu.model aynı değil ama bende de oldu.yabancı forumlarda araştırdım sorunun bundan kaynaklandığını buldum. burdaki driver entegreli modifiye xp leri kötülemek gibi olmasın ama onların içindeki sürücüler bu soruna neden oluyor.nvidia yıda salla.. kartın hangi markaysa git onun sitesinden sürücüsünü indir kur.tabi kurmadan önce şimdiki sürücünü kaldırman gerek..

• 10 ay sonra...

bu sorun bende dün çıktı. ekranım kilitlendi. format attıktan sonra ekran kartı sürücüsünü yükleyemedim. yüklerken nv4_mini.sys dosyası bulunamadı diye bir hata mesajı alıyorum. bu dosyası nasıl bulabilirim veya başka bir çözümü var mı teşekkürler

HaDes arkadaşım merhaba ben senin kullanığın erkan kartından kullanıyorum evet ilk baştaki power yetersizliğin doğru bunu 750w yapmışın ama burada kafama takılan şeyler var neden ram voltaj değerleri oynadın anlamadım 2. oynadığın oyunlar core desteği olmaya bilir bunun için yeni sürücülerini indir ama beta kullanmamaya çalış yada oyun ayarlaından tek gpu seçeneği varsa onu yap donmalar kesilir

arkadaşım sorun sürücüde.. nvidia sürücülerinin son çıkanlarında oluyo bu.model aynı değil ama bende de oldu.yabancı forumlarda araştırdım sorunun bundan kaynaklandığını buldum. burdaki driver entegreli modifiye xp leri kötülemek gibi olmasın ama onların içindeki sürücüler bu soruna neden oluyor.nvidia yıda salla.. kartın hangi markaysa git onun sitesinden sürücüsünü indir kur.tabi kurmadan önce şimdiki sürücünü kaldırman gerek..

ramlarınden kaynaklana bilir başka bi ram dene olacaktır

Buraya cevap yazan herkese teşekkürler ancak bu problemi uzun süre önce hallettim. Ramlerle oynamamın sebebi bir çok yerde okuduğum, ramlare giden gerilimin yetersiz olmasından kaynaklanabilen bir problem olabilir şeklindeki yazılardı. Bilgisayarı çalıştıracak, başlatacak ram gerilimini yapınca da bu sefer ram fazla ısındığı için bu hatalarla karşılaşıyormuşum. Stabil ram gerilimi de elde etmek, anakart çok yardımı olmuyorsa zor. Ben de elimdeki rami uzun süre 5-5-5-15 olarak kullandım.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...