Jump to content

Evin ısınma Sorunu

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

2010 yılında  Doğalgaz tesisatı yaptırdık 2013 yılında da 4 lük straforla mantolama yaptırdık. Gece hava sıcaklığı 10 derecenin altına düştümü Bizim için dert başlıyor Yani kombiyi 55 dereceye alsam ancak oda sıcaklığı 18 dereceyi görüyor. Birde kışın sıcaklık sıfır dereceye doğru geldimi hepten ısınamıyoruz.

Ev karkas 27 yıl önce yapıldı. Altta yarım bodrum üsttede giriş katında kendimiz oturuyoruz. Eskiden buralarda bizim tarlalar vardı. İstimlak edilince tarlaların yerine arsalar verildi. Diyebilirimki bu mahalleye ilk evi yapan biziz. Ama Ben o zamanlar askerdeydim Rahmetli babam yer olarak nasıl burayı seçti ve nasıl ev bu şekilde konumlandırıldı akla zarar biraz. Yani kör cephe kuzeye bakıyor komple ve girişte oradan güney cephemize bitişik ev yapıldı ama kuzey cephe yani evin giriş tarafındaki arsa ta o zamanlardan beri boş arsa olarak duruyor. Pencere ve balkonlarda doğu ve batıya bakıyor.

Doğalgaz tesisatını ilk yaptırdığımızda zaten sorun kendini gösterdi. yapan kişilere o kadar gösterdik onlar bile anlamıyor  Mantolama yaptırdıktan sonra iki yıl içinde kurur kendini gösterir dediler 8 yıl oldu hala aynı!. Dediğim gibi özellikle gece sıfır dereceye yaklaşan kış günlerinde 18 dereceyi bile zor görüyoruz. Kombi 60 dereceye yakınken.. Onun üstünde de yakarsak zaten doğalgaza para yetişmeyecek.  mantolama yapılırken ben sürekli yapan kişilerin başında idim ve her istediğimi aynen yaptılar.4 lük sıkı strafor kullanıldı.

Yani daha soğuk olması gereken yerlerde evi olan arkadaşlar bile bunu anlatınca inanmak istemiyorlar. Kombi iyi değildir şöyledir böyledir... Hiç birisi değil kombinin işi ayarladığın dereceye eksi 5 derece peteklere gelişte kayıp olsa 45-50 derecede en soğuk kış günlerinde oda sıcaklığını 22 nin üstünde bile yapması gerekir. Yani gece oturmaya gittiğimiz eş dostların eski, yeni evleri aynen anlattığım şekilde 45-50 derece arasında iken kombi gayet güzel ısıtıyor.

Birde burada sorayım dedim Bizim ev neden ısınmıyor olabilir? Yani kışın bitip yazın başlayacağı bu günlerde artık kesin bir çözüm bulmamız lazım yoksa soba yaktık bu sene bu seferde oda komple is oldu boya parası vericez her yıl doğalgaz varken..

Yani kesin çözüm ne olabilir?

Edited by abdulhey_
Başlığın düzenlenmesi.
  • Sad 1

bu işte uzman değilim kombi ne marka dış cephe iç cephe ısı yalıtım  birde iyi bir parke cam pencerelerin kenarında boşluk varsa hava alır ısınmayı engelliyor eğer kombi soğuk bir alandaysa yine ısınmayı engeller petek temizliği şart kendin yapsan bile ilaçlı su ile temizleniyor birde bir parçası vardı  o parçanında parçalarının değişmesi lazım her usta usta değil buna emin ol bende evi ısıtamıyordum camların kenarlarına silikon sıktık hava alışı engellendi ısı yalıtım var ama yine ısınmıyordu arıza verince sıcak su vermiyordu servisi çağırdım adam geldi baktı fiyat verdi yaptırdık dedim evi ısıtamıyorum petek temizliği yaptırdınmı eniştem yapmıştı 3 5 ay öce suyunu boşalmıştı  her sene yaptır düzenli ama parça temizliğide var banyoya gitti sıcak su dönen demirin orada bir  parça çıkardı onunda bişilerini temizledi dedi doğalgazı devamlı kısıp açmayın ilk etapta evi ısıtmak için 50 ya 60 derecede aç iyice ısınında petekler 40 sabitle 40 tan aşağı olursa ısınmaz adamın dediğini yaptım şimdi ev ısınıyor 40 ta bile petek el tutmuyor işten anlayan dürüst adam zor birde markası iyide olsa bazı kombiler hep sıkıntı yaşatıyor bu durumları gözden geçir birde kombi markasını yaz belki aynı senin gibi sorunu olan varsa yazar kolay gelsin iyi forumlar 

EDİT Parça buydu galiba 

Edited by AdnanGumus
video ekledim
  • Like 1

Evin isinmasindaki en önemli faktör alt katın da ısınıyor olması eğer alt katınızdaki daire kombiyi açmıyorsa yada alta dükkan varsa geceleri iyi isitilmiyorsa siz zor ısınırsınız.

• Like 2

AdnanGumus kombi Protherm Lynx 24 dg verim sınıfı. Yazıyor üzerinde aynen böyle. Vaillant ın bir alt modeli sanırım. İlk takıldığında yani 11 yıl önce fiyat performans ürünü gibi bir şeydi araştırmalarıma göre. Hem fiyat olarak ekonomik hemde sağlam bir kombiydi. Şu ana kadar hiç ariza vermedi. Evvelki yıl bakım yaptırmıştık en son. Akrabanın biride birisine çok basit bir teknikle ve ucuz petek temizliği yaptırmış sizinkinide gelmişken temizlesin dediler  tamam dedik ve 20 dk içinde temizledi. Kombide bir sorun yok. Formül şu: eğer petek sıcaklığı atıyorum kombi 50 dereceye ayarlıysa petek 45 derece sıcaklık veriyorsa kombi gayet normal çalışıyordur. Eksi 5 derece toleransta suyun peteğe ulaşıncaya kadarki yol kaybı. Ben böyle hesaplayıp ölçüyorum vede aynen böyle oluyor. Başka bir sağlamada yeni eve taşınmış birine oturmaya gittigimizde bunları inceliyorum adam kombiyi en düşük seviyede yakıyor peteklerin sıcaklığı belli bile değil rahat 21 dereceyi kış gecelerinde görebiliyor.

Tüm bunlardan anlaşılacağı gibi sorun tesisat ile ilgili değil ev-yalıtımı ile ilgili.

Yalnız birde şöyle bir değişik durum var bizim kombinin bacasından hiç duman çıkmıyor. Isıtma problemi görmediğinden üzerine düşmedim.

avis evet o kesin bir durum bizim için çünkü yazın kiracı çıktı bir dahada bodrum kat olduğundan yeni kiracı bulamadık. Mutlak onun etkisi oldu.

Teşekkür ederim.

Benim istediğim öneri kesin işe yarayan ısı boyası gibi bir şey ama garantili etkili olmalı. Isonem in thermal painti var inceledim. Dış cephe de ilk zamanlar biraz etkili oluyor sonra etkisini yitiriyor fazla beklentiye girilmemeli denmiş.

• Sad 1

Alt katta yakan yoksa, evin konumu da iyi değilse yapacak birşey yok. Benim de alt katımda oturan yok. Ev güney cephe olmasına rağman 630Tl ye kadar çıktı doğalgaz faturası.

• Like 1

amd_turkey, Bir saat önce yazdı:

Alt katta yakan yoksa, evin konumu da iyi değilse yapacak birşey yok. Benim de alt katımda oturan yok. Ev güney cephe olmasına rağman 630Tl ye kadar çıktı doğalgaz faturası.

Yani kafadan durum umutsuz diyorsunuz..  İşin garibi alt bodrum katta kiracı olduğunda ona bize gelenin yarısı kadar fatura geliyor.   Tepeden aşağı 45 dereceye yakın toprağın altında olduğundan boşken bile daire içeri girdiğinde sıcak olduğu belli oluyor.

Güney bitişiğimizdeki ihtiyaçtan dolayı sanırım müteahhite verdi. Bizimkinide istediler ben ısrarlara rağmen vermedim. Müstakil ev gibi olurmu ya.  Bize kötü kiracı pek denk gelmedi ama yeri geliyor kiracı bile can sıkıyor.  

amd_turkey, 51 dakika önce yazdı:

fatura olarak rastgele yazıyorlar 40 derecede  yaktık 446 tl yazdılar diğer ay yeğen doğdu çoçuk var üşür dedim 60 deecede yaktım 468 tl ödedim dalga geçiyorlar bizlerle bunlar  800 tl yazarlar demiştim aynı geldi

abdulhey_, 18 dakika önce yazdı:

Yani kafadan durum umutsuz diyorsunuz..  İşin garibi alt bodrum katta kiracı olduğunda ona bize gelenin yarısı kadar fatura geliyor.   Tepeden aşağı 45 dereceye yakın toprağın altında olduğundan boşken bile daire içeri girdiğinde sıcak olduğu belli oluyor.

Güney bitişiğimizdeki ihtiyaçtan dolayı sanırım müteahhite verdi. Bizimkinide istediler ben ısrarlara rağmen vermedim. Müstakil ev gibi olurmu ya.  Bize kötü kiracı pek denk gelmedi ama yeri geliyor kiracı bile can sıkıyor.  

Bana 630 gelirken üst katıma 450 geldi :)

Aklıma bir de tabana yalıtım yapılması geldi? 

Üst katınızda kimse varmı? Eskiden müstakil evde otururken tavana yalıtım yaptırmıştım 800Tl ye, çok farketmişti.

• Like 1

AdnanGumus, 1 dakika önce yazdı:

fatura olarak rastgele yazıyorlar 40 derecede  yaktık 446 tl yazdılar diğer ay yeğen doğdu çoçuk var üşür dedim 60 deecede yaktım 468 tl ödedim dalga geçiyorlar bizlerle bunlar  800 tl yazarlar demiştim aynı geldi

🙂 Teknik olarak ayrıyetten termostad varsa ve o termostada göre çalışıyorsa sistem kombinin kaç derece olduğunun önemi kalmaz. Yada ortam sıcaklığı artmışsa yine az yanar. Ama aynı soğuk şartlarda 40 tan 60 a çıkartırsanız öyle az gelmez. Veya aynı gelmez.  Ha oda sıcaklığını 21 iken 25 yaparsanız aynı hava şartlarında yine mutlaka o kadar farklı fatura gelir.

amd_turkey, 3 dakika önce yazdı:

Bana 630 gelirken üst katıma 450 geldi :)

Aklıma bir de tabana yalıtım yapılması geldi? 

Üst katınızda kimse varmı? Eskiden müstakil evde otururken tavana yalıtım yaptırmıştım 800Tl ye, çok farketmişti.

Anlamadım? Üstte taban demişsiniz altta tavan?

abdulhey_, 8 dakika önce yazdı:

🙂 Teknik olarak ayrıyetten termostad varsa ve o termostada göre çalışıyorsa sistem kombinin kaç derece olduğunun önemi kalmaz. Yada ortam sıcaklığı artmışsa yine az yanar. Ama aynı soğuk şartlarda 40 tan 60 a çıkartırsanız öyle az gelmez. Veya aynı gelmez.  Ha oda sıcaklığını 21 iken 25 yaparsanız aynı hava şartlarında yine mutlaka o kadar farklı fatura gelir.

Anlamadım? Üstte taban demişsiniz altta tavan?

Oruç oruç yanlış kelime kullanmış olabilirim. 

Altta yarım bodrum, şuan boş. Oturan yok.

Giriş kat siz.

Üst katınız var mı, varsa oturan var mı?

amd_turkey, 13 dakika önce yazdı:

Oruç oruç yanlış kelime kullanmış olabilirim. 

Altta yarım bodrum, şuan boş. Oturan yok.

Giriş kat siz.

Üst katınız var mı, varsa oturan var mı?

Olur normaldir. Yok üzerimiz çatı.

Ayrıca tabanada yalıtım yapılabilir o da akla yatıyor aslında. Parke var gerçi. Parke yapılırken ince bir strafor a benzer bir şey koymuştu yapan usta. Onun kalını olsa illaki farkeder diye düşünüyorum.

Tamam şimdi kafamda oturdu. Benim eskiden bulunduğum müstakil bina ile benzeşiyor.

Kardeşim, ısınan hava yükselir. Senin durumunda tavandan kaçar.

Aynı şeyleri müstakilde bende yaşadım. Mantolama yapıldı fakat ısınamadık.

Sen çatıya yalıtım malzemesi koydur. Muhtemelen sorununa baya derman olacak ve dua edeceksin :)

Tabi tahmini 3000-4000 maliyeti var bu işin 

• Like 1

amd_turkey, 3 saat önce yazdı:

Tamam şimdi kafamda oturdu. Benim eskiden bulunduğum müstakil bina ile benzeşiyor.

Kardeşim, ısınan hava yükselir. Senin durumunda tavandan kaçar.

Aynı şeyleri müstakilde bende yaşadım. Mantolama yapıldı fakat ısınamadık.

Sen çatıya yalıtım malzemesi koydur. Muhtemelen sorununa baya derman olacak ve dua edeceksin :)

Tabi tahmini 3000-4000 maliyeti var bu işin 

:) Dua ederiz sorun değilde  3000-4000 nedir yahu :) Neyse ciddi düşünücem bunu. sağol.

Belki masrafı çok yapımı zor ama çözüm için çatı yalıtımına ek olarak müstakil evler için en ideali zeminden ısıtma sistemidir.o konuyuda araştırırsanız iyi olur diye düşünüyorum.

• Like 1

• abdulhey_ changed the title to Evin ısınma Sorunu

Diğer arkadaşlar bir çok tavsiyede bulunmuşlar zaten. Eklemek istediğim bir kaç şey var.

Birincisi odaların tavanlarına strafor denen beyaz plakalar alçılarla yapıştırılıyor. Bunlar iyi bir yalıtım sağlıyor ve ısınarak yükselen havayı içeride tutuyor.

İkincisi ise peteklerin arkasına taşyünü, camyünü diye söylenen yalıtım plakalarından koymak. Bu da ısının, peteğın arkasına düşen duvara gitmesini önlüyor.

Üçünsü ise kombinin basıncının her zaman 1,5-2,0 arasında olması gerekiyor. Sanırım verimli çalışması için gerekli bir şey bu.

Bunların maliyeti çok az ama sağladığı tasarruf çok fazla.

• Like 1
  • Thanks 1

AdemYakups, 5 saat önce yazdı:

Bizde benzer sorun yaşıyoruz.Alt katımız boş.Yukarıya gelen 200 tl ftra bize 470 tl.

Bina özellikle benim oda soğuk.

İç yalıtım konusunda bilgisi olan var mı etkisi olur mu.?

Bu konuda, Biz bodrum katın en çok toprak altında kalan odası fazla rutubet yapıyor diye 2 lik strafor ile içten yalıttık. Bunlar son kiracının çıkmasına epey yakın oldu. Onlar otururken odanın olduğu gibi nemli olduğunu söylüyorlardı. yani rutubet belki bitiyor bu seferde rutubetin diğer bir türü diyebileceğimiz epey aşırı yoğuşma oluyor. Tabi ikinci kışa kalmadıkları için neller olduğunu olabileceğini bilmiyoruz. Ama genelde söylenen zaten bu içten aşırı yalıtım olduğunda aşırı yoğuşma oluyormuş.

Benimde bu yaz bir şeyler yapmam lazım işte. yoksa doğalgaz varken soba yakmak saçmalık ve boya parası demek. Üstelik hiç karşılaşmadığım bir şey oldu, bir kaç kez soba acayip tüttü.hele biri yani bildiğin bacadan çıkacak duman olduğu gibi odanın içine geri geldi. Allahtan gündüzdü yani gece uyurken ölümler böyle oluyor demekki! Yani lodos poyraz falanda esse ben sobamızın ömrümde hiç böyle tüttüğünü hatırlamıyorum. Yani o kadarki sobanın içinden kovayu palas pandıras dışarıya çıkartacak kadar..! ondan sonra kesin önlemler aldım zaten.

• Thanks 1

abdulhey_, 9 saat önce yazdı:

Bu konuda, Biz bodrum katın en çok toprak altında kalan odası fazla rutubet yapıyor diye 2 lik strafor ile içten yalıttık. Bunlar son kiracının çıkmasına epey yakın oldu. Onlar otururken odanın olduğu gibi nemli olduğunu söylüyorlardı. yani rutubet belki bitiyor bu seferde rutubetin diğer bir türü diyebileceğimiz epey aşırı yoğuşma oluyor. Tabi ikinci kışa kalmadıkları için neller olduğunu olabileceğini bilmiyoruz. Ama genelde söylenen zaten bu içten aşırı yalıtım olduğunda aşırı yoğuşma oluyormuş.

Benimde bu yaz bir şeyler yapmam lazım işte. yoksa doğalgaz varken soba yakmak saçmalık ve boya parası demek. Üstelik hiç karşılaşmadığım bir şey oldu, bir kaç kez soba acayip tüttü.hele biri yani bildiğin bacadan çıkacak duman olduğu gibi odanın içine geri geldi. Allahtan gündüzdü yani gece uyurken ölümler böyle oluyor demekki! Yani lodos poyraz falanda esse ben sobamızın ömrümde hiç böyle tüttüğünü hatırlamıyorum. Yani o kadarki sobanın içinden kovayu palas pandıras dışarıya çıkartacak kadar..! ondan sonra kesin önlemler aldım zaten.

soba iyi güzelde kurtulmak lazım eski tip sobalar özellikle.

doğalgaz sobanız oksa onu da deneyin.

Bende inşaAllah bu yaz düşünüyorum birşeyler ama ne olur bilemem.

• Like 1