Jump to content

Wsl 2 Kullanarak Windows 11'e Linux Yükleme

HARBİKIZ
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar herkese çok büyük kolaylık sağlayacağını umuyorum, isterseniz girip bir inceleyin site Rusça ama tarayıcıda ki çeviri eklentisiyle çok güzel Türkçe oluyor ayrıca Yandex tarayıcı kullanıyorsanız görseller de Türkçe olabiliyor. Özellikle @forjesthocamız çok daha aydınlatıcı açıklamalar yapacaktır.

https://www.comss.ru/page.php?id=9266

• Like 6
  • Thanks 1

HARBİKIZ, 11 saat önce yazdı:

Arkadaşlar herkese çok büyük kolaylık sağlayacağını umuyorum, isterseniz girip bir inceleyin site Rusça ama tarayıcıda ki çeviri eklentisiyle çok güzel Türkçe oluyor ayrıca Yandex tarayıcı kullanıyorsanız görseller de Türkçe olabiliyor. Özellikle @forjesthocamız çok daha aydınlatıcı açıklamalar yapacaktır.

Windows 11 üzerinden WSL kabuğunu yükleyerek linux işletim sistemlerini kurabilme özelliği olduğu anlaşılmakta ki, bana göre bu sınırlı kurulum methodunun, Hyperv veya virtualbox , vmware workstation kadar etkin bir rol oynamayacağı kanaatindeyim. İş görürmü evet görür ama, bir dağıtımın tam manasıyla alt yapılarıyla kullanıcıya sınırlı bir deneyimleme ortamı sağlayacağını düşündürdü açıkcası bana. Linux türevlerini amaç windows üzerinden sanal olarak kullanmaksa eğer sanallaştırma uygulamalarıyla vbox,vmware,hyperv (windows üzerinden) kullanılarak dağıtım kullanım sınırlamaları olmadan kurup kullanmak şimdilik daha mantıklı görünmekte. Diğer bir hususta ki , bu bana göre daha mantıklı açıkcası. Windows üzerinden ayrılmış 50-60 gb disk alanına real linux dağıtımını kurarak daha verimli hızlı ve akıcı (dual boot) bir işletim sistemi kullanma deneyiminden neden kendimi mahrum bırakayım sorusunu sormama da, neden olmadıda değil. Sanal ile real sistemler arasındaki farkları çalışma prensiplerini, hepimiz aşağı yukarı bilmekteyiz zaten. Amaç uygulama geliştirme anlayışı ve çerçevesi içerisinde linux çekirdeği üzerinden işlemler ve yapılandırmalarsa eğer konudaki işlem (Ekledikleri sınırlamalar dahilinde) şimdilik yeterli gelecektir. Eleman Arch linux veya gentoo vb farklı dağtıımlar kullanmak istersen ne yazıkki bu dağıtımları bu method ile kullanamayacak anlaşıldığı üzere yine hiç yoktan iyidir bu nimetten faydalanmak isteyenler için ulaşım hız için düşünülebilir tabiki. :) 

Konunun translate edilerek, tr dile çevrilmiş hali | Spoiler içerisine ekledim.

Spoiler

WSL 2 kullanarak Windows 11'e Linux yükleme

Windows 11'in yeni sürümünde Microsoft geliştiricileri, WSL bileşenlerini yükleme mekanizmasını basitleştirdi. Tek bir komutla Linux için Windows alt sistemini, sanal makine platformunu, WSL çekirdeğini ve Linux dağıtımını kurabilirsiniz.

WSL 2 kullanarak Windows 11'e Linux yükleme

Şu anda MS  OS , aşağıdaki Linux dağıtımlarını çalıştırmanıza izin verir:

• Debian
  • Kali Linux Yuvarlama
  • OpenSUSE Sıçraması 42
  • SUSE Linux Kurumsal Sunucu v12
  • Ubuntu 16.04 LTS
  • Ubuntu 18.04 LTS
  • Ubuntu 20.04 LTS

Windows 11'in yeni sürümünde Microsoft geliştiricileri, WSL bileşenlerini yükleme mekanizmasını basitleştirdi. Tek bir komutla Linux için Windows Alt Sistemini, sanal makine platformunu, WSL çekirdeğini ve Linux dağıtımını kurabilirsiniz.

• Komut İstemi'ni veya  Yönetici Olarak Çalıştırın
  • Aşağıdaki komutu girin

• Tıklayın Giriş

image001.png

Şekil 1 WSL'yi Kurma

--install komutu aşağıdakileri yapmanızı sağlar:

• ek WSL bileşenleri yükleyin
  • sanal makine platformunu kurun;
  • WSL çekirdeğini indirip yükleyin;
  • Linux dağıtımını indirin ve kurun (Ubuntu varsayılan olarak kuruludur)

• Bu prosedürün sonunda bilgisayarı yeniden başlatın.

image002.png

Şekil 2 WSL'yi Kurma

• Yeniden başlatmanın ardından kurulum devam edecek ve Ubuntu 20.04 LTS başlatılacak (bu sürüm bu yazının yazıldığı sırada yüklenmiştir), sonraki ilk yapılandırma ile bir kullanıcı adı ve parola oluşturmanız gerekecektir.

Windows ortamında kurulu her Linux dağıtımı için benzersiz bir kullanıcı adı ve parola oluşturulur. Belirli bir dağıtıma giriş yapmak için benzersiz bir hesap kullanılacaktır. Bu hesap, Linux yönetici haklarını alma yeteneğine sahiptir.

image003.png

Şekil 3 Ubuntu işletim sisteminde kullanıcı ve şifre oluşturun

WSL2 kullanarak MS Windows 11'in belirli bir Linux dağıtımını yükleme

• Komut İstemi'ni veya  Yönetici Olarak Çalıştırın
  • Kullanılabilir Linux dağıtımlarının bir listesini almak için aşağıdaki komutu girin

• Enter'a basın

image004.png

Şekil 4 Mevcut Linux dağıtımlarının listesi

• Gerekli işletim sistemini seçtikten sonra şu komutu girin (işletim sistemi farklı olabilir):

image005.png

Şekil 5 Kali Linux Kurulumu

• Kurulumun sonunda seçilen işletim sistemi başlayacaktır.

image006.png

Şekil 6 Kali Linux işletim sisteminde kullanıcı ve şifre oluşturma

Linux dağıtımlarını çalıştırmanın birkaç yolu

Yüklü Linux dağıtımının daha sonra başlatılması için seçeneklerden birini kullanabilirsiniz:

• Başlat Menüsü> Tüm Uygulamalar'ı açın ve örneğin Ubuntu'yu seçin

image007.png

Şekil 7 Linux İşletim Sisteminin Başlatılması

• içinde komut satırından veya  örneğin yüklü Linux sisteminde, adını girin ubuntuve Enter tuşuna Enter

image008.png

Şekil 8 Linux İşletim Sisteminin Başlatılması

• En komut istemine veya  komutu girin wsl. Varsayılan Linux dağıtımı başlayacaktır. Birkaç dağıtım kuruluysa, örneğin şu komutu girin:wsl -d Kali-Linux

Linux dağıtımlarını kaldırma ve Linux bileşeni için Windows Alt Sistemini devre dışı bırakma

• MS Windows 11 İşletim Sistemi Ayarlarını Açın
  • Git Uygulamalar > Uygulamalar & Özellikleri

image009.png

Şekil 9 Linux dağıtımlarını kaldırma

• Kaldırmak istediğiniz Linux dağıtımını seçin, sağdaki simgeye tıklayın ve Kaldır'ı seçin.

image010.png

Şekil 10 Linux dağıtımlarını kaldırma

• İleride Linux dağıtımları yüklemek için düşünmüyorsanız da yapabilirsiniz kaldırma , Windows Subsystem için Linux Güncelleme ve , Windows Subsystem için Linux Güncelleme WSLg Önizleme

image011.png

Şekil 11 Ek WSL Dosyalarını Kaldırma

• Gerekirse, Windows'tan Linux'a bileşen alt sistemini devre dışı bırakın, bir pencere açın Bileşenler Windows , onay kutusundaki uygun onay kutusunu temizleyin ve yeniden başlatın .

image012.png

Şekil 12 Windows bileşenleri

Bu pencereyi açmak için seçeneklerden birini kullanabilirsiniz:

• Açık MS Windows 11 işletim sistemi Ayarları seçeneğini Uygulamalar> İsteğe bağlı özellikler> Diğer Windows Bileşenleri

image013.png

Şekil 13 Windows bileşenlerini başlatma

• Denetim Masası'nı açın > Windows Programları ve Özellikleri
  • Çalıştır penceresinde İsteğe Bağlı Özellikler girin

Linux için Windows alt sistemi otomatik olarak güncellenmiyorsa (örneğin, wsl --update komutu kullanılarak yalnızca manuel olarak güncelleme yapılabilir ), Windows'u güncellerken Windows Update seçeneğini Diğer Microsoft ürünleri için güncellemeleri al seçeneğini etkinleştirmelisiniz .

image014.png

Şekil 14 Ek güncelleme ayarlarını yapılandırma

image015.png

Şekil 15 Windows'u güncellerken diğer Microsoft ürünleri için güncellemeleri al seçeneğinin etkinleştirilmesi

Linux işletim sistemi başlatma hatası, BIOS veya UEFI'de etkinleştirilmiş sanallaştırma desteği seçeneğinin olmamasından kaynaklanabilir.

Linux için Windows Alt Sistemi sanal bir ortamda, örneğin  , şunları yapmanız gerekir:

• Windows 11 konuğunu kapatma
  • Windows 11 konuk ayarlarını aç
  • Donanım bölümünde İşlemciler'i seçin ve Virtualize Intel VT-x / EPT veya AMD-V / RVI onay kutusundaki kutuyu işaretleyin

image016.png

Şekil 16 VMware Workstation'da Sanallaştırma Desteğini Yapılandırma

Yukarıda, WSL'nin doğru çalışmasıyla ilgili sorunların olmasının sadece 2 nedeni vardır. Diğer nedenler daha sonra tartışılacaktır.

Kaynak: 
Please register to see this content.

• Like 2