Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

@fastasd

Cevap 1 - Multiboot CD/DVD mi hazırlıyorsun? Pakette gerekli program ve anlatım videosu mevcuttu!
Cevap 2 - lst dosyassındaki gfxmenu ile başlayan satırların hepsini sil.
Sadece kullanmak istediğin gfx menüsünü ait ilgili kısma bir satır ekle
gfxmenu /GFX DOSYA KONUMU şeklinde.

portable 500gb lık hdd ye yapıyorum bir kaç şey ekledim denedim çalışıyo ve teşekkürler gfx menüyü sonunda değişrirdim :)
sayende format için yanımda bide cd çantası taşımak zorunda kalmayacağım. ayrıyetten kendimde gfx menü tasarımı yapacağım burada paylaşırım.

Edited by fastasd

[quote name='blue_life' date='18 July 2011 - 18:20 ' timestamp='1311013231' post='1048136']
@zeki ural

Şuanda kullandığın windows versiyonu sürümü nedir acaba?
Windows önyükleme menüsüne grub4dos ekleyip, grub4dos vasıtasıyla ubuntuyu çalıştırabileceğini düşünüyorum...
[/quote]

biraz uğraştırdı ama yapmayı başardım .windowsun içindn kurduğum bootloader ile ubuntuyu boot ettim .

teşekkürler ..

@fastasd

Bu konu sadece usb için deyildir. Ben multiboot cd/dvd yaptığını varsaymıştım.
Heralde sorduğun sorun iso dosyasından xp kurulum projesiyle ilgili!

Ilgili projede diskinin boyutuna bağlı olarak istediğin kadar xp/2003 kurunu ekleyip çalıştırman mümkün.
Kısaca anlatayım...

1 - Nt5SetupFromIso.exe yi çalıştırıp Setting tuşuna bas.
2 - Ilk kısımda IsoFileLocation kutusu var. Buraya isteğin konum yaz. Tabi konumda türkçe karakter ve küçük harf kullanma!
Misal [b]TEST\SETUP.ISO[/b] olsun. Sonra ok tuşuna basarak ayarlarını kayıt et.

3 - Iso dosyasını vs. gösterip start tuşuna basacaksın ve işlemlerin bitmesini bekleyeceksin.
4 - Işlem sonunda daha önce girdiğin TEST\SETUP.ISO konumunda MENU.LST dosyası oluşmuştur.
Onun içini açıp, ilgili komutları alarak USBMENU.LST dosyasına yapıştıracaksın...

@zeki ural

Başarıya ulaşmana sevindim. :good:

@ blue_life

herşey için teşekkürler güzel bi multibootum oldu :)
yalnız formatlamayı deneyim istedim, normalde pcde C: ve D: bölümleri var birde benim taşınabilir hdd F:, ama formata başladım dizin bölümlendirme aşamasında bi karışıklık olmuş gibiydi. taşınabilir hdd D: olarak, normaldeki D: ise E: olarak görünüyodu yani harfleri değişmiş bende formatlamadan geri kapattım bunun sebebi ne olabilir?

@fastasd

Format atacağın bölümün C:\ olarak görünmesi yeterlidir!
Diğer harf atamaları karışık olabilir.

Dediğim gibi format atacağın bölümün harfinin c:\ olmasına dikkat et.

Bu arada Isodan xp kurulum projesinde halen ufak tefek sorunlar mevcut.
Dün önemli iki sorun daha tespit edip düzeltme yaptım.
Bu gün biraz meşgulüm. Uygun bir vakitte konudaki ilgili paketi yeniden güncelleyeceğim....

@fastasd

ben her gün format atıyorum ,bu karışıklıktan kurtulmanın yolu her zaman disklerin boyutuna bakmaktan geçiyor .

normal cd dvd"den bile kurarken bazen umulmadık saçma hatalar olabiliyor.onun için en güvendiğim

disk boyutlarıdır.c kaç gb b kaç gb aklınızda tutun yada not alın sonra a"sına b"sine bakmadan

bi güzel formatınızı atın. çok acı tecrübeyle öğrenilmiş ve testten geçmiş bir yöntemdir .. :(

yarından itibaren becerebilirsem blue_life hocanın isodan xp kurulum projesini uygulamaya karar

verdim. ilgili konudaki bütün yazılarınızı ve kullanıcı soru ve yanıtlarını okuduktan sonra

soru cevap olarak hangi konu altına yazacağım onu sorayım önce, emeği geçen herkese blue_life hocama

saygılar benden .

Edited by zeki ural

@zeki ural

Evet disk boyutuna bakmak çok önemli. Tabi eğer diskte bölüm varsa aldığı harfte önemli.
Eğer Ilgili diskteki bir bölüm C: harfini aldıysa o önyükleme yapılacak diski ifade ediyor.

Iso dosyasındna xp kurulum projesi gerçekten güzel bir yöntem oldu diyebilirim.
Bende ara sıra çevremdeki tanıdıkların ricalarıyla format atıyorum.
Haliyle cd/dvd taşımak yerine usb flash diskle format atmak benim için çok daha güzel.
Hemde kurulum ilgili pcye ve flash diskin hızına bağlı olarak çok daha kısa sürüyor.

Diğer bir güzel yanı cd/dvd/usb vs. olmadan format atmak :)
Dün bir arkdaşım bilgisayarına format atmamı istedi. Bilgisayar eskiydi ve usbden boot etmiyordu.
Hazır cd/dvd de yoktu. Tabi windows açılıyor ama virüs dolu ve çok yavaş çalışıyordu.
Boot.gz ve iso dosyasını diskteki diğer bölüme koydum. Heralde harfi D: idi.
Sonra ufak bir ayar ile sistemi grub4dos ile başlatıp, sistem bölümüne format atıp xpyi kurdum. :)

Kurulum sorunsuz bir şekilde gerçekleşti...
Konuyla ilgili görüş ve denemelerini, diğer ilgili konudan bizimle paylaşırsan sevinirim.
Saygılar...

@PcKOaLi

PhotoShopta düzenlediğin resmini masaüstüne jpg formatında kaydet.
Sonra paketlerdeki orjinal back.jpg resmini gimp ile aç.
Daha önce masaüstüne kayıt ettiğn dosyayı gimp ile açtığın resmin üzerine sürükle ve kayıt edip kullan!

qemuyla bi test ediyim dedim ama 2. listeye geçiş yapınca şöyle bi hata veriyo anlamı nedir? bide gfx menülerin hiç birini görmez oldu sebebini anlayamadım indirdiğim pakettekilerle değiştirdim yine aynı baya uğraşmıştım yaw :)

[spoiler][img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1313589468__balksz-1.jpg[/img][/spoiler]

[color="#8B0000"][b]Usb MultiBoot Paketi güncellenmiştir.[/b][/color][hr]
Grub4dos versiyonu güncellendi.
BlueLife MultiBoot Usb programı v1.5 sürümüne güncellendi.
vs...

Programda gelişmiş kullanıcılar için bir açık bırakılmıştır.
Açık kısaca uygun tüm sürücülerin (usb/harici/dahili vs. gibi) program tarafından algılanmasını sağlıyor.

Yani normal dahili bir diskinizede direk bu paket ile kurulum yapabilirsiniz.
Lakin windowsun önyükleme sürücüsünün bağlı olduğu diski seçerseniz, başlangıçta windows yerine grub4dos menüsü açılacaktır.
Bu açıktan yararlanmak isterseniz, bu konuya dikkat etmeniz gerekiyor.

Bu açık aslında, usb/cd/dvd olmayan bir pcye grub4dos kurmak ve grub4dos üzerinden xp/2003/vista/win7 kurabilmek için düşünülmüştür.
Kısaca bir örnek verelim.

Mesela elinizde bir bilgisayar var ve sistem çökmüş açılmıyor.
Bu bilgisayar usb/cd/dvd den önyükleme yapmıyor diyelim.
Yada belki biosunda şifre veyahut bir sorun olduğundan sadece sistem diskinden açıldığını varsayalım.

Işte o zaman ilgili pcdeki diski söküp başka bir pcye takarak bu paket ile kurulum yapcaksınız.
Kuracağınız işletim sistemine ait dosyalarıda diskteki uygun konuma atıktan sonra bu diski sorunlu pcye takacak ve başlatacaksınız.
Başlatınca haliyle diske kurduğunuz grub4dos menüsü açılacak ve menüdeki eklediğiniz kur ile windowsu veyahut farklı bir işletim sistemini kurabileceksiniz.

Yada, elinizde birden fazla dik var diyelim.
Windowsun önyükleme için kullanmadığı diske bu paketi kurup, ilgili diskten sistemi başlatırsanız direk grub4dos menüsü açılacak.
Grub4dos vasıtasıyla windows kurlumu veyahut menünüze eklediğiniz herangi bir bileşeni çalıştırabileceksiniz.

Bu açığı kullanmak için [b]MB_USB.ini[/b] dosyasını açıp [b]AllDrive=NO[/b] değerini [b]AllDrive=YES[/b] olarak değiştirip kayıt etmelisiniz.
[color="#8B0000"][b]Ama dediğim gibi windowsun önyükleme için kullandığı diskteki bir bölümü seçip kurulum yaparsanız windows yerine grub4dos menüsü açılır./b][/color]

Sevgili BlueLife,
gerçeken mükemmel işler çıkarıyorsun, çok teşekkürler.

eğer mümkünse bir ufak ricam olacak. grup4dos alışkın olmayanlar için gerçekten karışık.
çok sık kullanılan multiboot seçenekleri belli.

1-win7, 2-XP, 3-Hiren, 4-Acronis, 5-Live win7PE 6-HDDden başlat, 7-reboot

vs sıra değişebilir.
Bunu USB belleğe kurmak için klasör içerikleri boş bir taslak olsa,
biz sadece gerekli klasörlerin içine kendi dosyalarımızı atsak ve exe dosyasına usb ye yaz desek,
yani tembel işi. kod yazmayla vs uğraşmasak. sadece bir teklif:)

@SiyahEL

Şuanda zaten bu söylediklerin usb menüsünde mevcut. Extra bir kaç sçenek daha ekli sadece.

Usb kurulumunu çok basit, bence karışık deyil. Sürücünü seçip başlat tuşuna basıyorsun.
Sonra win7 için program arayüzündeki sürücü seçme kısmının yanındaki klasör ikonuna bas.
Ilgili kurulum yaptığın sürücü açılacaktır.

Win7 için, sürücünün anadizinine win7 kur dosyalarını kopyalayacaksın.
XP için, ikinci mesajdaki iso yöntemini uygulayacaksın.
Hiren için, ilgili hiren dosyalarını sürücüne kopyalayacaksın.

Win7Pe ile win7 kur çakışacaktır.
Win7Pe için iso yönteminde çalıştırmak işe yarayabilir.
Tabi ilgii win7peye bağlı bir durum.

Acronis için gerekli kodlar yazılıydı.
Kısaca bence çok zor deyil.
Biraz uğraşmayla istediklerini yapabileceğini düşünüyorum.

Hatta bu istediklerini başka bir arkdaşta yapabilir.
Yani misal winxp kurunu, win7 kurunu USB_ROOT klasörüne atıp düzenleme yapıp paylaşırsa haliyle siz kurulum yaptığınızd direk win7-xp kur vs. hepsi çalışacaktır.
Ama bu sistemler büyük olduğunda ve ben illegal içerikleri paylaşmamaya özen gösterdiğimden bu şekilde bir paket yapıp paylaşmıyorum :(

Edited by blue_life

[quote name='blue_life' date='18 August 2011 - 12:47 ' timestamp='1313671625' post='1065389']

[/quote]

multiboot usb disklerde kullandığımız HIREN's boot cd biliyorsunuz ki NTFS ile biçimlenen disklerde çalışmıyor.bunun için çözüm olarak hiren.dsk kullandırmıştınız. bahsettiğim dosya 11 sürümünden sonra yapılmamış. hiren 14 için tekrar yapmanız ve yapılış şekli hakkında bilgi verirseniz ileri sürümler için kendimiz yapabiliriz. inşallah bu dileğimi kırmayıp yardımcı olursunuz. kolay gelsin...

@samosan

Öncelikle ben pc konusunda çok dağınık birisiyim ve kolay kolay not almıyoruum :wacko:
Düzenli olmaya çalışsamda, beceremiyorum. Masaüstüm dolunca, hepsini masaüstümde yeni bir klasöre boca ediyorum.
Şuanda inan masaüstümde 3-4 yıllık dosyalar vardır. :nea:

Bu konu için sanki bir yerde notlarım vardı ama bulamadım.
Neyse aklımda kalanları kısaca yazayım.

Öncelikle yazdığım açıklama kaynağa göre değişiklik gösterebilir.
Hiren's BootCD nin son sürümü hakkında bilgim yok.

1 - Hiren's BootCD nin dos modunu açan disket imajı winimage programıyla açılacak.
Bu dosya son sürümlerde boot.gz idi. Boot.gz yi winrar,7zip gibi bir programla msaüstüne çıkartacaksın.
Çıkan disket imajını winimage ile açacaksın.

2 - WinImage menüsünden Image -> Change Format ve gelen menüden en alttaki Select Custom Image Format seçenği seçilecek.
3 - Ilgili gelen menüden gerekli disket boyutu ayarlanacak. Ne az ne fazla olmalı. Fazl olur ise yüklenme süresi uzar.
Az olur ise haliyle tüm dosyalar diskete sığmaz.
Ayrları sorma, şuan hiç bir şey hatırlamıyorum.

4 - Ayarlarını yaptıktan sonra, Ok tuşuna basarak yeni disk imajını kayıt edeceksin.
Ve haliyle artık dosyalarını ekleyip kullanabilirsin...

Şu disketin kapasite ayarları biraz karışıktı.
Yani normal bir kullanıcı altından kalkamayabilir.
Ben yarın uygun bir vakitte ilgili versiyon için disk imajı hazırlamay çalışırım.
Lakin söz vermiyorum... :(

[quote name='blue_life' date='19 August 2011 - 18:41 ' timestamp='1313779264' post='1066307']
@samosan

Şu disketin kapasite ayarları biraz karışıktı.
Yani normal bir kullanıcı altından kalkamayabilir.
Ben yarın uygun bir vakitte ilgili versiyon için disk imajı hazırlamay çalışırım.
Lakin söz vermiyorum... :(
[/quote]

bu kadarı da yeter aslında. ilgine tekrar teşekkür ederim

@samosan

Aşağıdaki linkten HIREN14.DSK dosyasını indirebilirsin.
Nasıl yapacağına dair BeniOku.txt dosyaysı sana yardımcı olacaktır.
Ghost vs. eklemek için disk imajında biraz fazla boşluk bıraktım...
Kolay gelsin...

[color="#0000FF"][u][b]http://www.4shared.com/file/H3RmXPBr/HIREN14.html[/b][/u][/color]

blue_life hocam merak ettim de bu multibootu hiç harici bir Harddiskde denedinizmi?

bugün farkettimde usb ile harici HDD arasında fark oluyo örneğin gfx menülerden bazılarını ve cd-dvd den çalışan xp HDDdeki multibootta çalışmıyo ama usbye yapınca çalışıyo. benim amacım harici hddye kurabilmek bunun bi yolu varmıdır? hepsinden geçtimde en azından bluexpyi kurabiliyim. normalde Harici Hrddiskime 5 ayrı xp ekledim ve çalışıyo sayenizde :)

Edited by PcKOaLi

@PcKOaLi

Flash disk ortamında grub4dos ile çalışan herangi bir bileşen, usb harici disk ortamında da sorunsuz çalışır diyebilirim.
Usb hdd ile yaşadığın sorun tam olarak nedir?

Ilgili usb multiboot çalışması usb harici disklerde sorunsuz çalışacaktır. Yeterki program ilgili sürücüyü görsün.
Hatta ilgili program normal disklerde de sorunsuz çalışıyor...

Yaşadığın sorunu biraz daha detaylı yazabilirsen, sorunun nerde olduğunu bulabiliriz...

sorunun birisi cd-dvd den çalışan BlueXPE Light_v1.9 görmemesi,

gereken tüm dosya konumlarını kontrol ettim, dosya isimlerini yanlışlıklara karşı kontrol ettim buna rağmen her seferinde BLUEXPEL.BIN bulunamadı diyor ilgili kod ise şu;

[code]title BlueXPE Light v1.9\n HDD - USB den calisan Minixp
ls /BXPE/BLUEXPEL.BIN || find --set-root --ignore-floppies /BXPE/BLUEXPEL.BIN
ls /BXPE/BLUEXPEL.BIN || pause --wait=5 BXPE/BLUEXPEL.BIN bulunamadi!
chainloader /BXPE/BLUEXPEL.BIN || chainloader ()[/code]

dosya içeriği ise;

[spoiler][img]http://i56.tinypic.com/ejg0td.gif[/img][/spoiler]

diğer sorun ise GFX menülerden sadece BL_GIRL, 91307-MESSAGE8 ve birkaç tanesini gösteriyor olması diğer menüleri etkinleştirdiğimde ise siyah dos ekranı şeklinde çıkıyor. tekrar indirip denedim yine aynı ama cd-dvd imajı yapınca hepsi çalışıyor anlamadım gitti :)