Jump to content

Aero Studio Ile Multiboot Cd\dvd Yapımı

Share

Recommended Posts

• Replies 359
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

videoyu izledinizmi.anlaşılan islememişsiniz. yine de anlatayım.menünü oluştur.menüdekli butonlara xp kurmak için

grub4dos ls /I386/SETUPLDR.BIN || find --set-root /I386/SETUPLDR.BIN; chainloader /I386/SETUPLDR.BIN

boot

win7 / vista kurmak için

grub4dos ls /SOURCES/BOOT.WIM || find --set-root /SOURCES/BOOT.WIM; chainloader /BOOTMGR

boot

bu komutları kullanacaksın.

tabi xp ve win7 deki dosyaları çıkartarak ana dizine koyacaksin.bence sen videoyu izle aklında hiç soru kalmasın gerçekten çok güzel bir anlatım yapmış. @blue_life teşekkürler.

İzledim videoyu hemde kaç kere xp ve vista yı ekliyorum tamam ama windows 7 yi ekleyemiyordum sanırım buldum sorunumu klasörlerini ayıracagım yaparkende kalsörlerin ismini yazacagım dogurmu acaba

@ali::12

Anladığım kadarıyla, aynı DVD den Vista ve Win7'yi çalıştırmak istiyorsun.

Vista ve Win7 ortak dosyaları kullandığından, ikisinden birisini tercih etmelisin...

Diğer taraftan ufak değişiklikle Vista ve Win7 direk iso dosyasından kurulabiliryor...

Bu yöntemi kullanmak istersen; aşağıdaki konuyu kurcalayabilirsin.

http://www.tnctr.com/index.php?act=findpost&pid=732979[/CODE]

Senin yapman gereken iso dosyasının içindeki boot.wim dosyasını düzenlemek ve sonra tekrar iso oluşturmak.

Bu oluşturduğunu iso dosyasınıda Aerostudioda iso komutuyla çalıştırmak.... Tabi böyle bir yöntem izlersen Vista ve Win7 için aynı yöntemi uygulamalısın. Yoksa karışıklık olur.

Tavsiyem; Bu konularda biraz bilgi eksikliğin var gibi görünüyor. Bu yüzden Vista veyahut Win7'yi tercih etmendir...

Kolay gelsin.....

• 2 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...

Öncelikle herşey için çok sağol müthiş bir paylaşım ve anlatımda bulunmuşsun fakat bir sorunla karşılaştım bir türlü çözemedim bu yüzden size danışmam gereken bir konu var. Tnctr Hirenboot cd 9.6 yı boot ortamda bir türlü açılmamakta verdiğiniz kodlardaki dosyalar ise içerisinde mevcut değil..Butona ne tür bir kod eklemem gerektiğini söylerseniz çok sevinirim.. Iso olarak çalımasında problem yaratıcağını söylemişsiniz yada onu haletmenin bir yolu yokmu?

Bilgiler için şimdiden sağolun.

resim_922736940.png

Kod oalrak verebilirmisin ayrıca diğer dosyalar menü seçenek dosyaları bursa sadece boot dosyaları var sadece boot olmasını sağlar diye biliyorum..

yanlış biliyorsun, wintools win tabanında çalışan bazı işe yarar ufak boyutlu dosyalar, vdefs ise tam hatırlamıyorum ama bir antivirüsün güncelleme dosyalarını koyacağın yer. ana menüdeki dosyalar ise boot edilince çalışan dosyalar.

yukardaki dosyanın boyutu sadece 1mb, aerostüdyoya bunu göstereceksin .

Edited by muharremerd

@SpamRaw

Hiren'de yeni versiyonlarında grub4dos kullanmaya başladığından, peketi yeni Hiren versiyonları için güncellemiştim heralde.

Kısaca ilgili kullanmak isteidiğin versiyonu kullanmak için;

İlgili iso dosyası içinde bulunan BootCD klasörünü CD/DVD nin rootunda olacak şekilde ayarla.

Grub4dos ile ilgili sorun yaşamamak için BootCD nin adını BOOTCD yap.

Sonra ilgili iso dosayasının boot kısmındaki ilgili disket imajına ulaş.

Kısa yöntem olarak ilgili iso dosyasını 7zip programı ile açıp [bOOT] klasörüne gir ve içindeki disket imajını masaüstüne çıkart.

Çıkarttığın disket imajının isimini HIREN.IMG yapıp daha önce çıkarttığın BOOTCD klasörüne koy.

Ve ardından AeroStudio ile aşağıdaki komutu kullan;

grub4dos ls /BOOTCD/HIREN.IMG || find --set-root /BOOTCD/HIREN.IMG; map --mem /BOOTCD/HIREN.IMG (fd0); map --hook; chainloader (fd0)+1; rootnoverify (fd0); map --floppies=1
boot[/CODE]

Komuttaki dosya konumlarında bulunan büyük ve küçük harflere dikkat et.

Sonucu yazmayı unutma... Kolay gelsin....

Edited by blue_life

Mahalesef çalışmadı kodlarla biraz oynayarak farklı şekillerde denedim ama çalışmıyor önceki verdiğiniz ıso çalıştırma kodlarıyla hırenin tüm ısosu çalışıyor fakat son söylediğiniz yöntem çalıştırmadı..

@SpamRaw

Yukarıdaki mesajı ezbere yazdım ve de kodu hatalı vermişim :(

grub4dos ls /BOOTCD/HIREN.IMG || find --set-root /BOOTCD/HIREN.IMG; map --mem /BOOTCD/HIREN.IMG (fd0); map --hook; chainloader (fd0)+1; rootnoverify (fd0); map --floppies=1
boot[/CODE]

Tabi istersen isodan da kullanabilirsin. O zaman ilgili iso dosyasını UltraIso ile aç ve BOOTCD klasörünü CD/DVD nin rootunda olacak şekilde dışarı çıkart.

Tabi sonra BOOTCD klasörünü si ve iso dosyasını kayıt et! Hepsi bu kadar. Denemedim ama çalışması laızm.

Edited by blue_life

İlk verdiğiniz kodlardaki hataları farketip düzeltmiştim...Yine olmadı...Fakat bütünüyle isoya alınca çalıştı.Zaten Cd boyutuna düşürmem gerektiği için projeden çıkarttım..

maalesef bazı programların dosyalarının cd ana dizininde olması gerekiyormuş örnek hiren.

Edited by muharremerd

• 2 hafta sonra ...

119vz8j.jpg

yukardaki gibi bir sistem yaptım xpleri 1.5gb yaptı win7 2.8gb oldu, iso oluşturmaya geldiğimde install.wim dosyasını isoya eklemiyor. isonun boyutu 1.7gb oluyor. içine baktığımda install.wim var ama boyuta bakarsak yok. isoyu ultraiso ile açıp içine install.wim i tekrar koyup kaydettiğimde boyutu bu sefer 5.7gb oluyor bu seferde ultra iso aynı dosyaları birbirine bağlamıyor, bende cdimage yapıyorum. install.wimin boyutu küçüldüğünde sorun olmuyor. bunun aerostüdyoda bir çözümü var mı?

birde win7de diskten başlatırken normal komut çalıştırmıyor onun yerine bunu kullanıyorum, bence ilk sayfaya ekle

chainloader (hd0)+1

rootnoverify (hd0)

boot

Edited by muharremerd

@muharremerd

Evet malesef ilgili dosya çok büyük boyutta olunca paketteki iso oluşturmak için gerekli programlar sorun çıkarıyor.

Kullanılan ilgili komutları düzenlmek sorunu çözebilir.

Win7 yüklü hdd boot etemk için gerekli komutlar zaten illk sayfada bulunmakta, lakin komuttu malesef hatalı vermişim. :(

Bu konuda en sorunsuz çalışan komu;

grub4dos chainloader (hd0)+1; rootnoverify (hd0)
boot[/CODE]

Neyse kolay gelsin....

Edited by blue_life

ustam şöyle bir sorunum oldu multiboot yaparken 2. menü yaptım .gz uzantılı bunu gösteremedim kodun gösterdiği yer neresi anlamadım airmenu (cd)/airboot/submenu.gz Airboot klasörüne atıyorum görmüyor başka bir klasöre atıyorum görmüyor. bunun için başka bir kod var mı?

Edited by muharremerd

@muharremerd

Ilgili komut bende çalışıyor...

Belki menü çağırmada hata yapıyor olabilirsin. Yani submenu.gz den submenu.gz yi çağırıyor olabilirsin.

Bua arada (cd)/airboot/submenu.gz -> CD/DVD üzerindeki ilgili dosyayı gösteriyor...

Alternatif bir komut bildiğim kadrıyla yok :(

airmenu (cd)/airboot/*.gz

airmenu /airboot/*.gz

Kolay gelsin...

• 2 hafta sonra ...

hocam buradaki mesaja bir bakabilirmisin, sorun nedir acaba anlamadım bu aerostüdyo işini ben. ekran çözünürlüğüne göre açılıp açılmama neden sorun olur?

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=126841&st=120&gopid=796717entry796717[/CODE]