Jump to content

2 Işletim Sisteminden Biri Görünmüyor

metawolf

Recommended Posts

sistemime önce vista ultimate sp2 kurdum.sonra sp3 lü xp yi diğer bir bölüme kurdum.kurduktan sonra pc xp ile açıldı.karşıma çıkması gereken vista mı xp mi seçeneği çıkmadı.sistem başlama seçeneklerindede sadece xp görünüyor.sonra vistayı tekrardan kurdum.bu seferde xp yi görmüyor.açılış seçeneklerinde sadece vista var.bunun nedeni ne olabilir.nasıl diğer işletim sisteminide kullanabilirim.çözümü varmı.varsa yardımınızı bekliyorum.

Arkadaşım xp yi yükleyince kendi boot.ini dosyasını yüklemiş.Asağaıda microsofttan aldığım bir makale var.Onu incele bir istersen.Saygılarımla

Bu makalede, Windows XP'de Başlangıç ve Kurtarma iletişim kutusundan Boot.ini dosyasının nasıl görüntüleneceği ve el ile nasıl yapılandırılacağı anlatılmaktadır.

Windows XP'de, Boot.ini dosyasını doğrulamak ve/veya düzenlemek için hızla ve kolayca bulabilirsiniz.

Boot.ini dosyasını düzenlemeden önce yedeklemeniz önerilir. İlk görevler, gizli dosyaları görüntüleyecek biçimde klasör seçeneğini değiştirmek ve ardından Boot.ini dosyasını yedeklemektir.

Üste

Boot.ini Dosyasının Yedek Kopyasını Kaydetme

Bilgisayarım'ı sağ tıklatın ve sonra Özellikler'i tıklatın.

-veya-

Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, sysdm.cpl yazın ve Tamam'ı tıklatın.

Gelişmiş sekmesinde, Başlangıç ve Kurtarma altında, Ayarlar'ı tıklatın.

Sistem Başlangıcı altında, Düzenle'yi tıklatın. Dosya, düzenlenmek üzere Not Defteri'nde açılır.

Not Defteri'nde, Menü çubuğundan Dosya'yı ve sonra Farklı Kaydet'i tıklatın.

Farklı Kaydet iletişim kutusunda boş bir alanı sağ tıklatın, İçerik menüsünden Yeni'nin üzerine gelin ve Klasör'ü tıklatın.

Yeni dosya adı için bir ad yazın (örneğin, temp) ve temp adlı klasörü açmak için ENTER tuşuna basın.

Temp adlı yeni klasörü çift tıklatın ve Kaydet düğmesini tıklatıp Boot.ini dosyasının yedek kopyasını kaydedin.

Üste

Boot.ini Dosyasını Düzenleme

Boot.ini dosyasını görüntülemek ve düzenlemek için Bilgisayarım'ı sağ tıklatın ve sonra Özellikler'i tıklatın.

-veya-

Sistem Başlangıcı altında, Düzenle'yi tıklatın.

-veya-

Üste

Örnek Boot.ini Dosyası

Aşağıdaki, bir Windows XP Professional bilgisayarından alınmış varsayılan bir Boot.ini dosyası örneğidir.

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

Aşağıdaki, yukarıdaki Boot.ini dosyasının ayrı bir bölüme daha önce yüklenmiş bir Windows 2000 içeren örneğidir.

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows XP Professional" /fastdetect

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINNT="Windows 2000 Professional" /fastdetect

Üste

Boot.ini Dosyasını Değiştirme

Boot.ini dosyasını, varsayılan işletim sistemini seçebileceğiniz, zaman aşımı süresi değerini değiştirebileceğiniz ya da dosyayı el ile düzenleyebileceğiniz Başlangıç ve Kurtarma iletişim kutusundan değiştirebilmenize karşın, aşağıdaki yöntemde Bootcfg.exe adlı komut satırı yardımcı programı kullanılmaktadır. Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın.

Aç metin kutusuna cmd yazın.

Komut isteminde bootcfg /? yazın.

BOOTCFG.exe için yardım ve parametreler görüntülenir.

Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın.

İşletim Sistemi Ekleme

Komut isteminde aşağıdakini yazın:

bootcfg /copy /d İşletim Sistemi Açıklaması /ID#

Burada İşletim Sistemi Açıklaması bir metin açıklamadır (örneğin, Windows XP Home Edition) ve # de kopyanın oluşturulduğu BOOT.INI dosyası işletim sistemleri bölümündeki önyükleme girdisi kimliğini belirler.

İşletim Sistemi Kaldırma

bootcfg /delete /ID#

Burada #, BOOT.INI dosyasının işletim sistemleri bölümünden silinmesini istediğiniz önyükleme girdisi kimliğini belirler (örneğin, listelenen ikinci işletim sistemi için 2).

Varsayılan İşletim Sistemini Ayarlama

bootcfg /default /ID#

Burada #, varsayılan olarak atanacak işletim sisteminin BOOT.INI dosyasındaki işletim sistemleri bölümünde yer alan önyükleme girdisi kimliğidir.

Zaman Aşımını Ayarlama

Komut isteminde aşağıdakini yazın: bootcfg /timeout# Burada #, varsayılan işletim sisteminin yüklenmeye başlaması için beklenmesi gereken süreyi saniye olarak belirler.

Üste

Değişiklikleri Doğrulamak Üzere Boot.ini Dosyasını Açma

-veya-

Arkadaşım xp yi yükleyince kendi boot.ini dosyasını yüklemiş.Asağaıda microsofttan aldığım bir makale var.Onu incele bir istersen.Saygılarımla

Bu makalede, Windows XP'de Başlangıç ve Kurtarma iletişim kutusundan Boot.ini dosyasının nasıl görüntüleneceği ve el ile nasıl yapılandırılacağı anlatılmaktadır.

Windows XP'de, Boot.ini dosyasını doğrulamak ve/veya düzenlemek için hızla ve kolayca bulabilirsiniz.

Boot.ini dosyasını düzenlemeden önce yedeklemeniz önerilir. İlk görevler, gizli dosyaları görüntüleyecek biçimde klasör seçeneğini değiştirmek ve ardından Boot.ini dosyasını yedeklemektir.

Üste

Boot.ini Dosyasının Yedek Kopyasını Kaydetme

-veya-

Sistem Başlangıcı altında, Düzenle'yi tıklatın. Dosya, düzenlenmek üzere Not Defteri'nde açılır.

Not Defteri'nde, Menü çubuğundan Dosya'yı ve sonra Farklı Kaydet'i tıklatın.

Farklı Kaydet iletişim kutusunda boş bir alanı sağ tıklatın, İçerik menüsünden Yeni'nin üzerine gelin ve Klasör'ü tıklatın.

Yeni dosya adı için bir ad yazın (örneğin, temp) ve temp adlı klasörü açmak için ENTER tuşuna basın.

Temp adlı yeni klasörü çift tıklatın ve Kaydet düğmesini tıklatıp Boot.ini dosyasının yedek kopyasını kaydedin.

Üste

Boot.ini Dosyasını Düzenleme

Boot.ini dosyasını görüntülemek ve düzenlemek için Bilgisayarım'ı sağ tıklatın ve sonra Özellikler'i tıklatın.

-veya-

-veya-

Üste

Örnek Boot.ini Dosyası

Aşağıdaki, bir Windows XP Professional bilgisayarından alınmış varsayılan bir Boot.ini dosyası örneğidir.

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

Aşağıdaki, yukarıdaki Boot.ini dosyasının ayrı bir bölüme daha önce yüklenmiş bir Windows 2000 içeren örneğidir.

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows XP Professional" /fastdetect

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINNT="Windows 2000 Professional" /fastdetect

Üste

Boot.ini Dosyasını Değiştirme

Boot.ini dosyasını, varsayılan işletim sistemini seçebileceğiniz, zaman aşımı süresi değerini değiştirebileceğiniz ya da dosyayı el ile düzenleyebileceğiniz Başlangıç ve Kurtarma iletişim kutusundan değiştirebilmenize karşın, aşağıdaki yöntemde Bootcfg.exe adlı komut satırı yardımcı programı kullanılmaktadır. Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın.

Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın.

İşletim Sistemi Ekleme

bootcfg /copy /d İşletim Sistemi Açıklaması /ID#

Burada İşletim Sistemi Açıklaması bir metin açıklamadır (örneğin, Windows XP Home Edition) ve # de kopyanın oluşturulduğu BOOT.INI dosyası işletim sistemleri bölümündeki önyükleme girdisi kimliğini belirler.

İşletim Sistemi Kaldırma

bootcfg /delete /ID#

Burada #, BOOT.INI dosyasının işletim sistemleri bölümünden silinmesini istediğiniz önyükleme girdisi kimliğini belirler (örneğin, listelenen ikinci işletim sistemi için 2).

Varsayılan İşletim Sistemini Ayarlama

bootcfg /default /ID#

Burada #, varsayılan olarak atanacak işletim sisteminin BOOT.INI dosyasındaki işletim sistemleri bölümünde yer alan önyükleme girdisi kimliğidir.

Zaman Aşımını Ayarlama

Komut isteminde aşağıdakini yazın: bootcfg /timeout# Burada #, varsayılan işletim sisteminin yüklenmeye başlaması için beklenmesi gereken süreyi saniye olarak belirler.

Üste

Değişiklikleri Doğrulamak Üzere Boot.ini Dosyasını Açma

-veya-

en son vistayı kurduğum için bunları vista içinden yapamıyorum.

birinci xp kur ikinci vistayı ozaman görürsün vista old version diye görür xpyi

zaten en son öyle yaptım.şu anda sadece vista ile açılıyor.

Yağmuradamın aktardığı şekilde yapamadığına göre sistemleri yeniden kurman gerekecek. Ama bu defa burada belirteceğim şekilde yapmalısın ki sorun çıkmasın; PC açılırken seçmeli menü çıksın.

Önce normal olarak C'ye XP'yi kur. Daha sonra windows XP'yi aç ve XP üzerinden Vistayı kur. Yani -PC'nin başlangıcından değilde- XP üzerinde herhangi bir program kurar gibi vista setup exe'yi çalıştır(Bunu DVD'yi otomatik çalıştır biçiminde yapabilirsin). Kurulum başlayacaktır ve 'kur', sana vistayı kurmak istediğin partitionı soracaktır. C'de XP kurulu olduğuna göre C haricinde var olan bir partitionu göstereceksin ve bundan sonra normal vista kurulumuna devam edeceksin. Sonuç olarak hiç şüphen olmasınki tamda arzu ettiğin gibi PC başlarken işletim sistemi boot menüsü ile karşılaşacaksın.

Bir önemli ayrıntı varki o da ilk kuracağın sistemin vista değilde XP olmasıdır. Yoksa vista üzerinden XP kurulumu yapamazsın.

Kolay gelsin.

Not: Modifiye işletim sistemlerinin çoğunda windows üzerinden kurulum iptal ediliyor. Bu sebeple XP üzerinden vista kurulumunda modifiye olmayanlardan vista tercih edilmelidir. Bu bir ayrıntıdır ama çok önemlidir.

Yani değişik yöntemleri var. Normal ve kolay olanı benim izah ettiğim şekildedir. Diğer arkadaşların yazdıkları ise bir bakıma yanlış yapılanları yada bozulanı düzeltme şeklidir.

Eğer XP kurulumu şart değilde amaç, bir PC'de ikili işletim sistemi deneyimi ise şu anda çalışan vistan üzerinden -XP değilde(çünkü windowslarda ikinci OS olarak eski versiyon windows kurulmasına izin verilmiyor)- yeni çıkan windows 7 RTM'yi problemsiz kurabilirsin. Ama bunu yaparken sakına var olan vistayı yükseltme yapma, buna dikkat et. Yoksa vista gider, yerine win7 gelir.

Düzeltme tercihin olursa VistaBootPro kullanılabilirsin. Programın resimli anlatım ve download linkini aşağıda veriyorum(Ücretsiz programdır. Cracka falan gerek yok.).

http://istblacken.blogspot.com/2008/01/vista-boot-pro-anlatimi.html[/CODE]

Düzeltme tercihin olursa VistaBootPro kullanılabilirsin. Programın resimli anlatım ve download linkini aşağıda veriyorum(Ücretsiz programdır. Cracka falan gerek yok.).

http://istblacken.blogspot.com/2008/01/vista-boot-pro-anlatimi.html[/CODE]

evet bu programı kullanarak boot ayarlarını kolayca yapabilirsin

Önce C ye xp yi kur sonra D ye vistayı kur .. Vista açılırken sana işletim sistemi seçeneği sunar.. Bu sorunsuz olan yöntemdir..

Eskiden yeniye doğru bir sıralama ile kurman gerekiyor.. Ve C her zaman eski işletim sistemi olmalıdır..

Önce C ye xp yi kur sonra D ye vistayı kur .. Vista açılırken sana işletim sistemi seçeneği sunar.. Bu sorunsuz olan yöntemdir..

Eskiden yeniye doğru bir sıralama ile kurman gerekiyor.. Ve C her zaman eski işletim sistemi olmalıdır..

İlk kurulum için dediklerin doğru ancak sonradan değişebilir. Şu şekilde: Ben önce C'ye XP ve onun üzerinden E'ye vista kurmuştum. Ama daha sonra bu defa vista üzerinden C'ye(yani XP'nin olduğu partitiona) windows 7 kurdum. Yani bu durumda C'de yeni işletim sistemi oldu. Bu zaten normal olandır ve hiçbir sıkıntısı yoktur. İleride diyelim windows 8 çıktı. İşte o zaman ben bu defa C'deki windows 7 üzerinden E'ye windows 8 kuracağım. Bu böyle devam eder.

vista boot pro ve easy bcd işe yaramadı.açılışta seçenek çıktı ama xp açılmıyor.hasara uğradığını yazıyor.en son çare olarak harddiskimi komple silip yeniden bölümlere ayırdım ve önerilen gibi c ye xp yi kurdum.xp üzerinden d ye vistayı kurdum.şuanda ikiside görünüyor.sorunsuz çalışıyorlar.hepinize çok teşekkür ediyorum.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...