Jump to content

Linux Seven L7 (ubuntu Ve Windows Melezi)

velidede

Recommended Posts

• Replies 182
  • Created
  • Last Reply

codec paketleri , Flash player vs kesinlikle olsun live CD olacağı için herseferinde tekrar yüklemek ölüm oluyor.Birde Compiz bende live Cd de çalışmıyordu ekran kartı sürücüleri yüklü olmadığı için bunda böyle bir sorun olacak mı ?

airties in windows xp 64 bit vista 64bit gibi 64 bitlik windowslar için de driverı yok maalesef adamlar sadece 32 bitlik windowslara özel yapmışlar.

codec ler playerlar haberleşme araçları tarayıcılar açısından elimden geldiğince çok alternatif koymaya çalışıcam.

compiz benim denemelerimde benzer ekran kartlarında çalıştı ama ne kadar esnek sistemlerde çalışrı henüz bilmiyorum compiz herşeşiyle yüklü ama kapalı halde gelicek

kurulan sürüm büyük ihtimal olmıycak çok sorunlu ama deniycem tabi

exe desteği için

burdan en iyi çalışanlar:

http://appdb.winehq.org/

burdan da çalışanların hepsini görebilirsiniz:

http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&sTitle=Browse%20Applications&sOrderBy=appName&bAscending=true[/CODE]

çalışmalarını taktir ediyorum ama linux windowsa benzetmek haksızlık olur. komsunun çocugu derslerinde daha başarılıdır ailen onun gibi omlanı ister sürekli baskı kurar onu örnek veriri her konuda bak bilmemkimin oğlu/kızı okudu su oldu bu oldu diye oysa siz ondan cokdaha iyisinizdir ama farklısınızdır farklı konularda daha iyisinizdir.

iste linuxu windowsa benzetmekte budur.

misal geçenlerde 20 tl yıllık ücret ile 5 gb lik host sınırsız alt özellik vs veriliyordu bunu windowsta veremezsiniz kafadan onun lisansı bunun lisansı derken mümkün değil o fiyatlara vermek verende zaten 1000 hosdtluk vpsa de 10.000 host veriyordur :S o da yaramaz.

vsvs linux linuxtur. windows windows bunlar ayrı yapılar cesitli avantajları var herkesin kendine has güclü yanları var. bize düşen en uygun olanı secip kullanmak.

ayrıca yaptın bir güzellik keske pardusa yapsaydın.

buradaki amacımı defalarca yazdım ama tekrar yazayım linux kullanmak isteyip windows alışkanlıklarını bırakmayanların linuxa bir adım yaklaşması.

pek çok kişi macosx vb temalar ile değişiklikler deniyor. bu sefer tema aynı içerik farklı bide bu değişikliği denesinler beğeneneler linux kulanımını arttırmak isteyen olabilir tek amaç bu emin olun kendi kullandığım sistemin hiçbir görseli windows görünümlü olma kaygısı taşımamakta.

pardus kısmına gelince ben bu sistemi gnome pencere yönetimi üzerinden yapıyorum pardus ise kde kullanmakta ve bütün paket depoları kde üzerine ben pardusa gnome kurmaktansa gnome kullanan ve yıllardır kullandığım ubuntu ile yapmayı uygun buldum. ubuntunun paket deposu bulabileceğiniz en zengin paket deposudur debian tabanlı olduğu için .deb paketlerini çok kolay kullanabilirsiniz ve bunlar gibi birçok özelikklerinden dolayı ve ayrıca çalışan cd oluşturma kısmında da sanırım pardusta sorunlar yaşayabilirdim.... bu yüzden ubuntuyu seçtim

pardusun biraz daha zamana ihtiyacı var arkadaşlar şu an için ubuntu>pardustan diyebiliriz (her anlamda)

pardus şuan çoğu linux dağıtımdan daha kaliteli ve sorunsuz.Ama ubuntuyla pardus u karşılaştırırsak ubuntu çok daha iyidir.en azından gnome masaüstü için ubuntu kullanırım.

kesin olmamakla birlikte kurulabilir olacağını söyleyebilirim. az önce çok benzer donanımlı bir bilgisayara sorunsuz kurulum yaptım. açılışta enter a basınca cd den açılıcak install yazınca grafik ekranda kuruluma geçicek gibi duruyor şuan. umarım son halinde her donanımla uyumlu kurulum gerçekleştirebilir olur.

sanal ve linux arasında dosya paylaşımı yapıp sanki ağdan erişiyomuş gibi dosyalara erişebiliyorsun örnek olarak

sanaldosya.png

bu arada diğer arkadaşlar için de gelen soruları genel olarak cevaplarıyla ilk mesaja ekliyorum.

xp kesin gelicek ama 7 yi kurabilmem için sistemi sıfırdan kurmam gerekebilir eğer öyle olursa bu sistemde 7 olmıyacak sadece xp olacak.

başlangıçta sadece xp li yapıcaktım ama bu sırada win 7 oem düşünce arkadaşlar 7 koymam içinde ısrar etti. amaç windows zorunluluğunu kırmak olduğu için sonuçta windows 7 de xp içeriyor :) o yüzden 7 olursa lüx için olacak

yaklaşık son halini aldı gibi yarın son ayarlarıda yapıp ilk cd yi oluşturucam bir sorun çıkmazsa da uploadlara başlıycam güncel program listesini ve özellikleri ilk mesajdan takip edebilirsiniz.

bu arada artık Türkçe imla denetimide yapıyor. forumlarda ya da nerede olursa olsun birşeyler yazarken eğer yanlış yazdıysanız hemen altını çiziyor aynı ms office de olduğu gibi sağ tıklayıncada doğru yazılış önerileri variyor.

programları ve Türkçe yazım denetiminin resimlerini bu gece güncelliycem.

(dosya paylaşım olayınıda gece resimli anlatırım)

sorun çıkmadı şuan ilk deneme dvd ile çeşitli bilgisayarlarda denemeler yapıyorum. ilk mesajdan da okuyabileceğin üzere çıkış tarihi 30 Ağustos 2009. linkler söylendiği tarihte ilk mesaja eklenecektir. ilk mesajdan takip edebilirsiniz.

başlat menusude olucakmı acaba ?

birde masaustundekı sımgelerın boyutlarını duzenleyebılcekmıyız windowstakı gıbı agdan bı dosya paylasıp alabılcekmıyız mısal arkadasımla ortak kullanıyoz ben lınux kullanıyom wındows ag baglantısı olurmu bu ıkı pc arasında

ben evde ubuntu kullanıyorum abim ise vista biz iki bilgisayar arasında sorunsuz ağdan dosya alıp gönderebiliyoruz aynı windows gibi ağdan dosyaları görebiliyoruz. linux altında samba ile bu mümkün samba da kurulu olacak. son kurulum denemesini de yapıp birazdan birazdan başlıyorum uploada. boyut 3 gb tın biraz atında. win7 olmayacak.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...