Jump to content

Linux Seven L7 (ubuntu Ve Windows Melezi)

velidede

Recommended Posts

windows desteği için oyunları hiç denemedim ama özellikle programlar çok çok randımanlı çalışmıyor. mutlaka aklınızda olsun aynı windows performansı beklemeyin.

bu arada hdd partitionuna kurulum sorununa da dikkat edin kurulduğu hdd ye tamamen kuruluyor ona göre. hdd bişeyler varsa siler. yani bu konuda çalışmalar devam ediyor bu gün son kurulum denemelerini yapıcam.

• Replies 182
  • Created
  • Last Reply

velidede öncelikle sana çok ama çok teşekür ederim nihayet windowstan kurtulacağımı düşünmeye başladım şuan linux seven7 kurulu çok beğenerek kulanıyorum daha önce ufak tefek linux deneyimlerim oldu. şimdi birkaç merak ettiğim ve haletmem gereken sorunlar var bunlarda yardımcı olusanız sevinirim

öncellikle sistemi laptopta kulanıyorum

ekran kartımı yükleyip yüklemediğini nasıl öğrenebilirim ati x1300 mobility ekran kartı var laptopta oldukça popüler bir ekran kartıdır. ve compizi nasıl kulanıyoruz biraz açıklarmısınız bir türlü ayarlayamadım başlattan sistem araçlarına ordan compize tıklıyoruz saatin yanına ikonu geliyor ama sonra ne yapmamız gerekiyor o esnek masaüstüne sahip olmak için ?

bir diğer sorum ise sistem açıldığında şifre istiyor ben kurulum esnasında farklı şifre yazmama rağmen kulanıcı adı ve şifrem" linux" olarak ayarlanmış evde annemde bigisayarı kulandığı için şifresiz giriş veya otomatik şifre yazmadan girilmesi şeklinde nasıl ayarlanabilir.

tekrar beni windowstan kurtardığın için çok teşekür ederim

:D ilk yorum olumlu :warning: ben teşekkür ederim deneyip yorum yaptığınız için.

öncelikle

Başlat > Sistem > Yönetim > Donanım sürücüleri ' ne tıklayın

tabi bu işlemi internete bağlıyken yapıyorsunuz.

burada açılan pencerede varsa driverınızı etkinleştirmeniz için bir buton olacak.

ekrankart.png

bu etkinleştirmeyi yaptıktan sonra

Başlat > Sistem > Tercihler > Compiz ayar yöneticisi ni açın

buradan istediğiniz ayarları yapabilirsiniz ccc gibi bir ayar olması lazım onu hiç kontrol etmedim compiz ayar yöneticisinde sol altta bulunan tercihlere basın açılan sayfada profiller arasında ccc gibi birşey varsa onu seçin yoksa aşağıdaki dosyayı içeri aktarın

yirmionyedi.com/velidede.profile.zip[/CODE]

eğer driverınız etkinleşmezse buradan haber verin hemen çözüm bakalım.

ikinci sorununuz için otomatik giriş olayı

Başlat > Sistem > Yönetim > Giriş penceresi ' ni açın

Güvenlik sekmesini açın ve kendiliğinden girişi etkinleştir kısmından kullanıcı adını seçin olması lazım.

kurulumda yazılan kullanıcı adı şifre olmamasını bende alamadım sonraki sistemde oda çözülecek umarım.

bir forumda

Ne yazık ki ati x serisi ve oncesi kartlar için sürücü desteğini 9.3 sürücüsü ile durdurmus durumda. Bunun yanında v9.3 sürücü ne yazık ki güncel xorglar ile uyumlu değil. Bu yüzden bu ekran kartı için kapalı kaynak bir sürücü yükleme sansınız yok. Ancak ubuntu 8.04 ve o donem ki dagıtımlar ile kapalı kaynak sürücüleri yükleyebilir ve kullanabilirsiniz.

Bunun yanında ati için hazırlanmış olan acık kaynak sürücüler kurulum ile gelmekte ve bildiğim kadarıyla compiz bu acık kaynak sürücüler ile çalışmakta. Hatta ubuntu-tr forumlarına bir göz gezdirirseniz ati bölümünde "sesimizi duyuralım" şeklinde bir başlık var ati sürücü sıkıntılarına dair.

demişler

bir sitede de farklı bir yotemle kurulabilceğini soyemişler sitede copy past yasagı olduğu için linki yapıştırıyorum umarım reklam sayılmaz

http://www.debian-turkiye.org/arsiv-konu-454.0-ubuntuya-ati-x1600-serisi-ekran-karti-surucusunu-kurmak.html[/CODE]

sizden yardım bekliyorum x1300 ekran kartı sistem kasarak çalışıyor windowsa geri dönmek istemiyorum

başlat > ekle kaldır ' ı açıp catalyst diye aratıp çıkanı bir kurabilir misin acaba

olmazsa

http://support.amd.com/us/gpudownload/linux/Legacy/Pages/radeon_linux.aspx?type=2.4.2&product=2.4.2.3.8〈=English[/CODE]

buradakini deneriz

beklenmedik bir hataydı testleri hep 30 gb lık bir hdd'em var onda yaptım o hatayı arkadaşlara dağıtınca fark ettim yoksa bırakın söylemeyi haberim olsa mutlaka gidermeye çalışırdım. bu aksaklık için özür dilerim.

Windows ile aynı HDD ye kuramadım. Keşke bunu daha önce söyleseydiniz.
bende şuan xp ile birlikte çalışıyor boot ekranında seçim yeri çıkıoyr ordan ister linuxu ister xp yi kulanıyorum. veli dede ekrankartı olayındaki mesajımı ben senden önce yazmıştım ama senin mesajın benimkinin üstüne geçmiş sanırım sanki senin dediklerini kaileye almadan denemeden etmeden ati x serisinde sorun varmış gibi bir izlenim yarattı bu durum. birazdan önerilerini deneyip sonuçları tekrar yazacağım

@mayis xp ile beraber kullanıyorum demişsin aynı hdd demi acaba ?

evet velidede zaten laptopta kullanıyorum sistemi tek hdd yani kurulum esnasında seçenekler vardı xp ile birlikte olsunmu gibi türkçe bir menu. burdan birlikte olacak şekilde olan seçeneği seçtim. şuan bilgisayarı açtığım anda boot menusu karşıma geliyor ilk 4 sırada linux var 2 ve 4 seçenekler safe mod(menudeki ismi aklıma gelmedi) 5 sırada other system altında windows xp var hangisini seçersem onunla çalışıyor. bir önceki mesajım xp den yazdım bu mesajıda linuxten yazıyorum

hımm ilginç ben partitiona bölemiyince hiç kurcalmadım zaten şuan da sanırım wubi ile kurulumuda yaptım yani windowstan program gibi kurulup daha sonra istenirse windowsta ekle kaldır dan kaldırılaniliyor hele bir kurulum bitsin yazıcam sonuçları

catalyst i kurdun mu peki onu kurunca bir gelişme var mı?

wubi ile kurulum olmuyor maalesef. şu an çok hatalı ama aynı hdd ye kurulum olayını akaşm evde çeşitli boyutlarda xp kurarak deniycem. tam olarak ne kadar yer kaplıyor nasıl oluyor belirtirim.

katalisten kastın atinin kendi sitesinden indirdiğim yukardaki resimde de ffox ekranında görünen dosya

ati-driver-installer-9-3-x86.x86_64.run[/CODE]

dosyası ise. bunu çift tıklayarak aç dediğimde hiç bir tepki olmuyor, sağ tıklayarak denediğimde wine windows loader... öntanımlı olarak çıkıyor. velidede msn adresini gönderebilirmisin daha hızlı bir şekilde kontrol edelim.

(bu arada bir dosyanın adını değiştirmek için ne yapmamız gerekiyor. sağ tıklayında ad değiştir gibi bir ibre yok ta :rolleyes: )

yok yok başlattan program ekla kaldır varya oraya catal diye yazın ati catalyst çıkar hemen onu yükleyin o olmazsa bu .run olanın kurulumuna bakarız ekle kaldrıdan kendisi otomatik yükler

edit: msn ve özel mesaj olmamasının nedeni bütün sorunlar burada tarışılsın benzer sorunu yaşayanlarda görebilsin diye.

ok ozaman başlat > sistem > yönetim > synaptic paket yönetyisi var orayı aç yine catalyst yaz orada çıkan kutucuğa tıkla sana bir kaç kurucuk daha çıkarak bunlarıda kurayımmı diye tamam de ve kur şu an işte windows ta olduğumdan resim ekleyemiyorum ama çok zor bir işlem değil

synaptic paket yoneticisinden catalyst dediğimde birkaç şey cıktı onların içinde ikonu kırmızıya benzeyen catalyst control ... bilmene diyeni seçtim yukarıdan uygula dediğimde nvidia nın sürücüsüyle değiştirileceğini söyledi (nvidia kaldırlcak ati kurulacak vs vs ) işlemleri onayladım şuan internet üzerinden dosyayı indiriyor bakalım sonuç n oalcak umarım çalışır

cimg2572.jpg

cimg2573.jpg

yeniden başlattıktan sonra pc yi ilk açmam da ilk ,sonraki girişimde ise 2. resimdeki gibi oldu. recovery modda grafik fix seçeneği gibir seçenek vardı onunla başlatmaya şalıştığımda 2. resimdeki sonuç aldım. sanırım ileri düzey bir girişm gerekicek düzeltmek için.. yada ati x serisi ile kulanamayacağız :rolleyes:

nvidia için tek tıkla olan şey atide neden bu kadar işkence olurki. neyse bu konuda mutlaka bir çözüm vardır ati kartları ile ilgili yabancı sitelere bakar akşam eve gidince iyice bi araştırırım. şu an nvidia kullansamda bir gün mutlaka benimde başıma gelecek.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...