Jump to content

Dosyaların .fun Formatına Döndü

hocaz53
 Share

Recommended Posts

Herkese iyi forumlar konuyu yanlış yere açtığım için çok özür dilerim.

Hard diskimdeki bütün dosyalarım resimler müzikler vs. .fun formatına dönüştü nasıl düzeltebilirim hiç bişey bulamadım internette destop.ini adında bir dosya var her klasörde sildim hiçbir etki etmedi.

Tam olarak şöyle;

Resim.jpg.fun

Müzik.mp3.fun

Değiştirdiğimde dosya görüntülenemiyor :(

.fun uzantının makara için oluşturulduğu aşikar. Basit bir virüs sanırım sisteme sızınca sonuç bu. Pe bir sistemle harddiskinizi açıp yedeklerinizi .fun hali ile yedekleyin. Temiz kurulumdan sonra sağlam bir antivirüs ile taratma yapıp temizliği bitirdiğinizde uzantıları cmd üzerinden ren komutu ile yeniden adlandırın. Hepsinin sonundaki .fun uzantısını silecek bir komutta vardır elbet araştırmanızda yarar var

hocaz53, 5 saat önce yazdı:

Herkese iyi forumlar konuyu yanlış yere açtığım için çok özür dilerim.

Hard diskimdeki bütün dosyalarım resimler müzikler vs. .fun formatına dönüştü nasıl düzeltebilirim hiç bişey bulamadım internette destop.ini adında bir dosya var her klasörde sildim hiçbir etki etmedi.

Tam olarak şöyle;

Resim.jpg.fun

Müzik.mp3.fun

Değiştirdiğimde dosya görüntülenemiyor :(

geçmiş olsun FİDYE VİRÜSÜNE yakalanmişsiniz..pc ye komple format çekin kalıntı bile bırakmayın..yoksa her tarafa bulaşır aynısı benimde başıma geldi.neyse yedeklemiştim dosyalarımı..aşagıdakı makaleyi okuyun

• Thanks 1

Benim kızımn bilgisayarına da mppq  uzantılı virüs bulaşmıştı.C ye bulaşması yetmiyor d ye hatta recovery bölümüne bile bulaşıyor. dosyalarınız yedekte ise sorun yok. ama yedekte değilse hepisi çöp olur. ne antivirüs programı ne de internetten okuduğum çözüm yollarının hiç birisi fayda etmiyor. Tüm diskleri sıfırlayıp format atmaktan başka çözüm yoktur.

Ransom ware adlı zararlı fidye yazılımı klasörleri ve dosyaları şifreler ve adlarını ve uzantılarını farklı adlarla biçimlere çevirerek işler. Böyle durumların evvelinde ancak sağlam bir antivirüs programı olmalı ki, sistemi koruyabilsin engellesin vs. Kurtulmanın kesin bir çözümü ve net açıklamalar olmamakla beraber bazı koruma programları yani ransom ware fidye yazılımlarını kaldırmak için vb. işlemlerde kullanılmak için mevcut. 

Bazı yararlı koruma programlarından bir kaç tanesi:

1. BitDefender Antivirus Plus.
  2. Acronis Ransomware Protection.
  3. Malwarebytes Anti-Ransomware.
  4. ZoneAlarm Anti-Ransomware.
  5. Webroot SecureAnywhere.
  6. VMware Carbon Black.
  7. Trend Micro Ransom Buster.
  8. AVG.

Diğer Muhtemel Çözümler:

1- işletim sistemini geri yükleme yaparak geri bir zamana almayı denemek. Bazen çözüm olabilmektedir.

2- WinPE veya Live çalışan bir linux işletim sistemiyle sistemi usbdiskten live kurulumsuz çalıştırarak dosyaları ayrı bir diske yedeklemek.

3- Üstteki işlemler bir işe yaramıyorsa eğer, listede ki, herhrangi bir koruma programını kurarak sistemi tamamen tarama işlemi yapmak.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar kolay gelsin saygılarımla.