Jump to content

Microsoft Os'ları Için Xp Mod Vt'ye Ihtiyaç Yok :)

mephistooo2
 Share

Recommended Posts

• Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

VirtualBox ile denedinizmi? Ben denedim, olmadı.

1-WindowsXPMode_tr-tr dosyasını çalıştırdım ve sisteme kurdum.

2-VirtualBox'ta Windows XP Modu ismi ile yeni bir sanal makine oluşturdum ve 'WindowsXPMode_tr-tr exe' ile sisteme kurduğum 'Windows XP Mode' klasöründeki 'Windows XP Mode base.vhd' sanal diskini gösterdim. Ama 'başlat' dediğimde kabul etmedi; hata mesajı verdi.

Yanlış birşeymi yaptım? Iso dosyası yokki, XP kurulumu yapayım.

Uğraşmayacağım, VMLite kuracağım ama rapidshareden şu an için download mümkün olmuyor(2 dakika sonra yeniden dene durumları..). Belki geceyarısından sonra..

VMLite ile kuracağımız zaman, nasıl kuracağız? Yukarıda 1 ve 2'inci maddeler ile açıkladığım yol ile, değilmi?

Ben şöyle kurdum.

önce WMLite ı kurdum. Sonra XPMode_tr dosyasını çalıştırdım ve kurdum. Bundan sonra WMLite ı çalıştırınca en üst seçenekten xpmod u gösterdim ve gerisini kendisi halletti..

Defalarca denedim ayrıca cd den de denedim ama hep aynı hatayı veriyo program. Hata şu:

Cannot access the kernel driver

Make sure the kernel module has been loaded succesfully

Nette arattırdım ama inilizce sayfalar çıktı. Biraz uğraştım çözemedim. Çözümü bulabilecek olan varmıdır acaba?

Windows 7 kullanıcılarının XP Mode seçeneğini kullanabilmeleri için, Intel işlemcilerinin Virtualization Technology özelliğini desteklemesi gerekiyor. Pentium D, Core, Core 2 Duo işlemcisine sahip kullanıcıların model numarasına dikkat etmeleri gerekiyor. Eğer Pentium D, Core veya Core 2 Duo işemcisine sahipseniz ve model numarası T5200 / 5250 / 5270 / 5300 / 5450 / 5470 / 5550 / 5670 / 5750 / 5800 / 5850 / 5870 / 5900, P7350 / 7450, T1350, T2050 / 2250, T2300E / 2350 / 2450, T6400 / 6570′den biri ise XP Mode kullanabiliyorsunuz. Ayrıca Intel Celeron, Pentium M, Pentium Dual Core ve Atom 270, 280 işlemcileri VT (Virtualization Technology – Sanallaştırma Teknolojisi) desteği sunuyorlar. Günümüzde satılan bir çok laptopun Intel işlemcisi VT destekli olmadığı için, satın almadan önce, bahsedilen model numaralarına dikkat etmek gerekiyor. Sempron ve bazı Athlon 64 işlemcilerinde Virtualization Technology özelliği bulunmadığı için, AMD işlemcisi kullanıcıları VT özelliğinden faydalanamıyorlar.

• Editor
Windows 7 kullanıcılarının XP Mode seçeneğini kullanabilmeleri için, Intel işlemcilerinin Virtualization Technology özelliğini desteklemesi gerekiyor. Pentium D, Core, Core 2 Duo işlemcisine sahip kullanıcıların model numarasına dikkat etmeleri gerekiyor. Eğer Pentium D, Core veya Core 2 Duo işemcisine sahipseniz ve model numarası T5200 / 5250 / 5270 / 5300 / 5450 / 5470 / 5550 / 5670 / 5750 / 5800 / 5850 / 5870 / 5900, P7350 / 7450, T1350, T2050 / 2250, T2300E / 2350 / 2450, T6400 / 6570?den biri ise XP Mode kullanabiliyorsunuz. Ayrıca Intel Celeron, Pentium M, Pentium Dual Core ve Atom 270, 280 işlemcileri VT (Virtualization Technology ? Sanallaştırma Teknolojisi) desteği sunuyorlar. Günümüzde satılan bir çok laptopun Intel işlemcisi VT destekli olmadığı için, satın almadan önce, bahsedilen model numaralarına dikkat etmek gerekiyor. Sempron ve bazı Athlon 64 işlemcilerinde Virtualization Technology özelliği bulunmadığı için, AMD işlemcisi kullanıcıları VT özelliğinden faydalanamıyorlar

çocukluğumuzun oyunları olan atari oyunlarını şuanda bazı emulatörler sayesinde bilgisayaralarımızda nasıl çalıştırabiliyorsak buradaki VMLite yazılımı da aynen öyledir...VMLite, Windows 7'nin özelliği olan XP Mod'unun her bilgisayarda çalışabilmesi için gerekli olan emülatördür...

Edited by mephistooo2

• Editor
Arkadaşlar problemimin çözümünü bilen varmı yardım lütfen :dribble:

arkadaşım VMLite kurulurken kendi sürücüsünü kuruyor, zaten kurulum esnasında sürücü yüklenmesini istiyor musunuz tarzında bir soru soruyor..

Cannot access the kernel driver

Make sure the kernel module has been loaded succesfully

"Çekirdek sürücüsüne erişilemiyor, çekirdek modülünün düzgün yüklendiğinden emin olun"

diyor..

benim anladığım VMLite'in kurulum esnasında sürücüsü düzgün yüklenmemiş... VMLite'i kaldırıp tekrar kurun...

Edited by mephistooo2

Arkadaşlar ben dijital baskı makinası kullanıyorum.... (usb bağlantılı)

kullandığım program xp uyumlu xp de sorunsuz şekilde kullanıyorum...

Windows 7'de kuruyorum programı belirli aralıklarda memory dump hatası verip sürekli reset atıyor pc...tabi yaptığım baskıda çöpe gidiyor..

Uyumluluğu xp yapıyorum ama yine reset atıyor....

O yüzden xp kullanmak zorunda kalıyorum...

Şimdi bu sistemi denesem usb cihazımı görürmü xp sanal makinası..

veya usb aygıtımı tanıyacak sanal makina ne tavsiye edersiniz...

Nihayet indirip kurabildim. Rapid gerçekten kök söktürüyor. Yapabilecek bir arkadaş başka bir yere daha upload etse sevaba girer.

Bu arada program muhteşem. İşlemciye ve rama hemen hiç yük binmiyor. Xpden win7ye ve win7den wpye çok rahat dosya atabiliyorsunuz.

Win 7 de xp kullanmanın en güzel yolu bu.

Çok teşekkürler.

kendi sitesinde henüz test aşamasında yazan bir programı nasıl bulduğunu sormuycam :) dediğin gibi hiçbiryerde yok baya aramıştım sonradan bir arkadaş senin konunu gösteri sadece sormak istediğim soru şu kendi sitesinde deneme sürümünden çıkıpta son sürüm diye dağıtılmaya başlandığında senin dağıttığınla arasında nekadar fark olacak? eğer programı bulabildiysen sorunun cevabınıda bulabilirsin? bende bu yöntemle xp mode kullanmak istiyorum vereceğin cevaba göre indirme yapacağım ama paylaşım için yinede teşekkürler.

Ustalar wmlite üzerindeki Xp nin ekran kartı en fazla kaç ram ve 3d destekliyormu bilgi verbeliecek kimse yok midir?

daha yeni denedim ekran kartı maximum 128 mb ve 3 d desteklemiyor malesef benim tv kartıda çalışmadı rahmetli iyiydi neyse vistaya devam....

• Editor
kendi sitesinde henüz test aşamasında yazan bir programı nasıl bulduğunu sormuycam :D dediğin gibi hiçbiryerde yok baya aramıştım sonradan bir arkadaş senin konunu gösteri sadece sormak istediğim soru şu kendi sitesinde deneme sürümünden çıkıpta son sürüm diye dağıtılmaya başlandığında senin dağıttığınla arasında nekadar fark olacak? eğer programı bulabildiysen sorunun cevabınıda bulabilirsin? bende bu yöntemle xp mode kullanmak istiyorum vereceğin cevaba göre indirme yapacağım ama paylaşım için yinede teşekkürler.

final sürümü ile burada paylaşılan sürüm arasında ne derece fark olur bilemiyorum, sonuçta bu programı yazan ben değilim...

ama tahminimce, şuanki halinde XP Mode üzerinde değişiklik yapamıyoruz (ekran kartı, RAM miktarı ayarlamaları, 3D desteği, çift CPU kullanımı gibi.), bu sorunlar bence

(umarım) final sürümde halledilmiş olur...

ben bu programın takipçisiyim, final sürümü çıktığı an inşAllah ilk olarak yine burada paylaşırım :)

• Editor
şimdi bu programla ve xp modu bir arada çalışıyor anladım fakat mikrosoftun ki ile aynı mı çalışma mantığı birde xp de çalışan programları çalıştırmak için xp modunun hali hazırda beklemesi mi gerekiyor

Microsoft'un XP Mod'u ile aynıdır, sadece Microsoft'un Virtual PC'si VT'ye ihtiyaç duymaktadır, ancak buradaki VMlite ise emulatör görevi görerek VT'ye ihtiyaç duymadan XP Mod'u çalıştırabilmektedir...

ikinci sorunuzu gelince XP'de çalışan programları açmak için illa XP Mod'u çalıştırmanıza gerek yok.. izlemeniz gereken yol şu şekildedir :

Başlat Menüsü>Tüm Programlar>VMLite Workstation>Windows XP Mode Applications[/CODE]

kurduğunuz bir programı XP Mod'u çalıştırmadan çalıştırmak istiyorsanız "Windows XP Mode Applications" klasörünün altından seçip çalıştırabilirsiniz...[/b]

• Editor
bu windows 7 nin tüm sürümlerinde geçerli değil demi?....

Microsoft'un orjinal XP Mod'u sadece Professional ve Ultimate sürümleri içn geçerli ancak buradaki emulator VMLite diğer sürümler için de geçerli mi bilmiyorum, denemek lazım...

ben Ultimate kullandığım için diğer sürümlerde denemedim...

• Editor
programı denedim fakat ihtiyaclarımı malesef karsılamadı umarım en yakın zamanda ekran kartı, ram, işlemci bu gibi donanımları tanır ya değilse pekde önemi yok :)

o dediğiniz donanımları zaten tanıyor, tanımasa program çalışmaz zaten :)

ama iyileştirilmesi gerek... zaten şuanda bu program test sürümü, sitesinde bile indirme linki yok şuan, final sürümü çıktığında yüksek ihtimalle çok daha iyi olacaktır..

• Editor

arkadaşlar yazılımın yapımcısı sitesinde bu program için sistem gereksinimlerini belirtmiştir...

sistem gereksinimlerine göre illa Windows 7 kullanmanıza gerek yok :)

Sistem gereksinimleri :

Windows XP/Vista/7/Server 2003/Server 2008 (32-64 Bit) işletim sistemi

128 MB ekran kartı - rahat kullanım için en az 512 MB önerilir

256MB RAM - rahat kullanım için en az 1 GB RAM önerilir

Sanallaştırılmış dosya biçiminde Windows XP lisanslı kopyası

2GB boş alan

Edited by mephistooo2