Jump to content

Aioboot+grubfm+ventoy

Krystal
 Share

Recommended Posts

1d6e0cf8b790c88a9.png

206ee8f8a3696b6b6.png

33d9801a0ba14c083.png

40e0a29945c35ea52.png

AIOBOOT geliştiricisinden, neredeyse her şeyi önyüklemek için en güçlü üç çoklu önyükleme aracını tek bir sürücüde birleştiren inanılmaz bir araç. 

Adımlar:

1. Önce Ventoy'u indirin ve bir ventoy diski oluşturun (wimboot ve vhd gibi eklentileri Ventory diskine ve Ventoy klasörüne kopyalayın (\Ventory\)

https://www.ventoy.net/en/download.html

2.AIOBOOT modifiye sürümünü indirin (Orijinal Geliştirici tarafından) ve Ventoy usb üzerinden yükleyin. "Mevcut önyükleyicinin üzerine yazma" seçeneğini işaretlediğinizden emin olun.

https://drive.google.com/file/d/1AQk8GlUbBvxHKMYZFTNje-BOvFHW5aRN/view?usp=sharing

3.GRUBfm'i indirin ve AIOBOOT NewGen aracını kullanarak entegre edin.

https://github.com/a1ive/grub2-filemanager/releases/tag/v7.4.0

Varsayılan önyükleyici Ventoy olacaktır.

Erişim böyle olacaktır: Ventoy > AIOBOOT > GRUBfm > [F5 tuşu] Ventoy ve benzeri

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

(Translated from English with DeepL/İngilizce'den DeepL adresinden çevrilmiştir.)

• Like 1
  • Thanks 1

• 1 ay sonra...
Krystal, 19.02.2023 - 14:17 yazdı:

2.AIOBOOT modifiye sürümünü indirin (Orijinal Geliştirici tarafından) ve Ventoy usb üzerinden yükleyin. "Mevcut önyükleyicinin üzerine yazma" seçeneğini işaretlediğinizden emin olun.

Please register to see this content.

Program hata veriyor. Kullanabilen var mı acaba bu multiboot yapısını?

awejnhbow, 40 dakika önce yazdı:

Program hata veriyor. Kullanabilen var mı acaba bu multiboot yapısını?

Ben kullanıyorum. Ventoy ile açılıyor. İsterseniz aioboot a geçiyorsunuz. Grubfm de aioboot içinde. Fırsat bulursam video çekerim. 

• Like 2

amd_turkey, 21 dakika önce yazdı:

Ben kullanıyorum. Ventoy ile açılıyor. İsterseniz aioboot a geçiyorsunuz. Grubfm de aioboot içinde. Fırsat bulursam video çekerim.

Konuda verilen AIO_Boot_NewGen_Setup_Ventoy.exe dosyası ile hiç kurulum yapamadım. Orijinal NewGen dosyası ile bootloader yüklemeden kendim kurulum yapıyorum fakat bu seferde multiboot yapıları arasında geçiş konusunda sıkıntı yaşıyorum. Video çekebilirsen çok güzel olur üstadım.

Sıkıntı ventoyun fat16 efi yapısını kullanmasından kaynaklı. 

Aioboot, fat32 efi kullanıyor. Bu sebeple orjinal aioboot ta sorun yaşarsınız. 

Modfiye aioboot kullanmalısınız. Ordaki altyapı ventoyun fat16 efi bölümünü görüyor. 

Normal ventoyla kurulum yapınca da usb nizi ikiye böler. Ventoy ve efi kısım olmak üzere. Efi kısmı görünmez yapar. Öncelikle bootice ile o kısmı ulaşılabilir yapmanız lazım. İşin püf noktası bu. Sonrasında modifiye aioboot kurabilirsiniz. 

amd_turkey, 13 saat önce yazdı:

Arkadaş açtığı konuya sahip çıkmayınca başka bir meraklı konuyu anlatsın :)

Yukarıda gerekli programlar.

İşlem nasıl yapılır

Yapılan işlemin testi

Gazanız mübarek olsun

eyvAllah kral sağolasın. kristal rumuzlu arkadaş yabancı büyük ihtimalle.

• Thanks 1

Konu sahibi arkadaşın editli dosyasından yararlanarak yaptığım farklı bir alternatif. Kullanmak isteyenler için paylaşıyorum.

Konudakinden farklı olarak Ventoy ve AIO Boot un orijinal dosyalarını kullanarak kombine bir multiboot oluşturuyoruz.

Gerekli dosyaların linki:

Anlatım videosu:

Ekstra söylemek istediğim birkaç şey:

1) Kodlama, program yapma vs. konusunda bir bilgim yok. Daha önce forumda öğrendiklerimden hareketle multibootların kendi kodlarından da yararlanarak biraz da deneme-yanılma yoluyla yaptığım bir çalışma. Hatalar, eksikler vardır elbet. Bu konuda bilgili üstadlar üstüne birkaç söz edecektir ya da daha çok geliştireceklerdir.

2) Anlatım videosunda arada sanal makinayı yeniden başlatmamın sebebi üst üste geçişler yapıldığında sanal makinanın hata vermesi.

3) Gerekli dosyaların olduğu linkteki arşiv içerisinde ayrıca anlatım videosu da bulunmaktadır.

• Like 3

VTOYEFI bölümünü görünür yapmak ve oradaki değişikliklerle uğraşmak istemeyenler AIOBOOT.cfg dosyasını kullanmadan ve grub.cfg dosyasındaki değişiklikleri yapmadan ISO bölümündeki ventoy klasörüne aşağıdaki kodu yazdıkları ventoy_grub.cfg dosyasını kopyalayarak da AIO Boot a geçiş yapabilirler. Bu kod da mephistooo2 üstadın Ventoy+Grub2FM çalışmasındaki ventoy_grub.cfg dosyasındaki kodlar düzenlenerek yapılmıştır.

if [ "$grub_platform" == "efi" ]; then
	search --set=root --label AIOEFI
	chainloader /EFI/aioboot/grub${VTOY_EFI_ARCH}.efi
	boot
  fi
  elif [ "${grub_platform}" == "pc" ]; then
	search --set=root --label Ventoy
	chainloader /AIO/grub/grldr
  boot
fi

Ayrıca yine VTOYEFI bölümüne attığımız boot.img dosyası da ISO bölümündeki ventoy klasörü içerisine atılıp Main.cfg dosyası içerisine aşağıdaki kodlar yapıştırılırsa AIOBOOT tan Ventoy a geçiş de sağlanmış olur.

### BEGIN Ventoy MultiBoot
menuentry "Ventoy MultiBoot" {
	if [ $grub_platform == pc ]; then
		target_dev=hd0,msdos1
		chainloader ($target_dev)/ventoy/boot.img
	elif [ $grub_platform == efi ]; then
		if [ $grub_cpu == x86_64 ]; then
			set _arch=X64
		elif [ $grub_cpu == i386 ]; then
			set _arch=IA32
		elif [ $grub_cpu == arm64 ]; then
			set _arch=AA64
		fi
		target_dev=hd0,msdos2
		chainloader ($target_dev)/EFI/BOOT/BOOT${_arch}.EFI
	fi
}
### END Ventoy MultiBoot

Bu şekilde VTOYEFI partisyonunda hiçbir değişiklik yapılmadan Ventoy+Grub2FM+AIOBoot birlikte kullanılabilir.

• Like 3

mustafakarasan, 1 saat önce yazdı:

peki mephistooo2 üstadın Ventoy+Grub2FM çalışmasına bu aioboot direk nasıl eklenir.o hazır kurulum yapıyor sonra ona nasıl bir işlem ile  aioboot ekleriz

mephistoo2 üstadın Ventoy+Grub2FM çalışması ile kurulum yaparken Grub2FM için ayrılan alanın boyutu biraz daha fazla girilip bu partisyon aynı zamanda AIOBoot un EFI kısmı için de kullanılabilir. Fakat kurulum yine de AIO Boot NewGen uygulaması ile yapılacak. Bu durumda iki üstteki iletide paylaştığım videodaki gibi VTOYEFI değişiklikleri yapılacak ventoy_crub.cfg ile Grub2FM ye, Ventoy da ana menüde listelenen "AIO Boot" kısmı ile de AIO Boot NewGen e geçiş yapılabilir. Kodlarda değişiklik yapmaya gerek yok. Çünkü mephistoo2 üstadın çalışmasında Grub2FM için benim paylaştığım şekilde kurulum yapıldığında da AIO Boot için hd0, msdos3 partisyonu kullanılıyor. Üstadın çalışmasına AIO Boot eklenirken de yine aynı şekilde Grub2FM ın yanına AIO Boot kurulacağından partisyon değişmeyecektir.

Tabii hem Grub2FM ye hem de AIO Boot a geçiş için ventoy_grub.cfg kullanılabilir tahminimce ama ben dediğim gibi kodlamadan anlamadığım için iki geçişi tek dosyada birleştiremedim. Siz sorduktan sonra denediğim ilk yöntem hemen üstte anlattığım yöntemdi onda sorun olmadı. Sadece Legacy de ventoy_grub.cfg ile Grub2FM ye geçtikten sonra F5 ile tekrar Ventoy a geçilmek istendiğinde sanal makinede hata veriyor, gerçek makinede durum ne olur bilmiyorum.

Son olarak dediğiniz gibi hepsinin aynı anda kurulum yapılacağı bir çalışma mümkün olur mu olması için AIO Boot un da Ventoy gibi komut satırından kurulumu desteklemesi mi gerekir bilmiyorum.

awejnhbow arkadaşa teşekkür ederim. İşte bu kez olmuş.

Tüm menü geçişleri sorunsuz çalışıyor.

Sorun şu ki, anlatım düzeyi işi bilenlere göre.

10 kişiden 5 i anlamaz. 2 si eh işte anlar. belki 3 tane çıkar yapabilen.

Onu oraya at, diğerini öbür tarafa, şurda şu dosyayı editle çoğumuzun harcı değil.

Edited by amd_turkey
  • Like 1