Jump to content

Bu Resim Bizlere çok şey Anlatmalı

saydax

Recommended Posts

Please register to see this content.

Gerçekten yukarıdaki video beni etkiledi. Ve şu andan itibaren inanınki sigarayı bıraktım. Bunu dikkatli izlerseniz içenler başarabilir. Burdaki olay içme isteğinin beyinde köreltilmesi. İçmek için zannettiğimiz sebepler yok oluyor. Ve mutlu bir şekilde özgürlüğüme kavuştum. Allah'ıma çok şükür. Meğer ne kadar kolaymış...

Bu arada linki veren arkadaşa ve emeği geçenlere teşekkürler.

Please register to see this content.

Gerçekten yukarıdaki video beni etkiledi. Ve şu andan itibaren inanınki sigarayı bıraktım. Bunu dikkatli izlerseniz içenler başarabilir. Burdaki olay içme isteğinin beyinde köreltilmesi. İçmek için zannettiğimiz sebepler yok oluyor. Ve mutlu bir şekilde özgürlüğüme kavuştum. Allah'ıma çok şükür. Meğer ne kadar kolaymış...

Bu arada linki veren arkadaşa ve emeği geçenlere teşekkürler.

evet amatör olmama rağmen gerçekten uzmanlaşmışım psikolojide:) bu arkadaşın verdiği yukarıdaki video gerçekten çok akıllıca oluşturulmuş bir yöntem ve tıpatıp benim yukarda anlatığım modelin aynısı. özetle şu: sigarayı neden içtiğinizi başta çözümlüyor ve bu nedenlerin geçerli olup olmadığını canlı örneklerle irdeliyor. tabiki geçerli olmadığı gibi aynı zamanda oldukçada zararlı ve sonuçta sigaranın tuzağına düşülmüş bir aptallık ve zararlı bir şeyden başka bir şey olmadığını anlatıyor. ve artık git gide bunun bilincine vardıkça sizde bir içmeme bilinci ve koşullanması oluşturuyor. ve size içmeyinde demiyor bu süreçte. yani bu işte insiyatifsizliğini insiyatifine alarak zararlı olan şeyden kurtulma süreci oluyor. gerçekten eşsiz bir yöntem:) bence bırakmak isteyipte bırakamayanlar izlemeli videoyu.

evet çok şey anlattığı kesin... teşekkürler.ama insan bazende alışkanlıklarından vazgeçemiyor

Eğer insan oğlu isterse nelerden vazgecebilir bilemessin kaldıki sigara gibi bir beladan vazgecemeycek kardeş allah yolunu daim etsin :)

ben 35 yaşıma kadar aralıklarla az az içtim askerde biraz fazla içtim çünkü haburda sigara çok ucuzdu. 35 yaşımdan sonra bir ara majör depresyon geçirdim o zaman işte düzenli içmeye başladım ve sanırım özellikle 5 yıldır düzenli içiyorum. şu an günde 1 paket. 35 yaşımda psikolojik rahatsızlığımdan dolayı malulen emekli oldum. galiba boş ta kalmak çok önemli bir etken sigaraya sarılmak için.

ama zararından başka hiç bir şeyi yok. 20 yıldır psikoloji ile ilgiliyim amatörce bence bağımlılığın nedeni; içe atılmış bir kin nefret, yaşamdan kendine zarar vererek intikam alma duygusu.

deneysel olarak şuna dikkat ettim özellikle boşta olduğumda arıyorum sigarayı ve böyle durumlarda iradem zayıf düşüyor. diğer durumlarda; çalışırken, sevdiğim şeyleri yaparken hiç içesim gelmiyor ve daha fazla insiyatife sahip oluyorum.

evet bence bağımlılığın nedeni bu; sevgisizlik, değer görmeme yalnız bırakılma(terk edilme anksiyetesi) ve bunlara karşı içe atılmış bir sadizmi temsil ediyor.

peki içince bunlar halolcakmı? hayır. peki faydası ne bu durumda? sadizmi dışarı yansıtmamak için benliğe meşgale sağlama ve oyalama. peki bu iyi bir yolmu çözümmü? kesinlikle hayır. peki bu durumda bırakırsam sigarayı ne kazanırım? biraz sıkılırım ilk başta ama enerjimi başka yararlı şeylere vererek sigaranın oyalama kazancını telafi edebilirim ve en önemlisi sağlığımı korumuş olurum.

peki insiyatif dahilinde keyfi sigara içlimezmi? tabiki içilir ama fark o zaman içen kişi zararın sonuçlarını üstlenmiş olur.

evet bilişsel psikoloijik seans uyguladık:)

yazdığın yazı saçmalıktan başka birşey değil

insiyetif dahilinde ne anlama geliyor anlamadım!! bu yazına göre bırakmaya cesareti olmayan herkes kendince çıkış yolu bulacaktır bırakmamak için bahane olacaktır eşine kızan iş yerinde sorunları olan işsiz olan sinirli olan falan,filan

bu güne kadar yazdığın yazıların bazısına denk gelip okumuştum inan başı ile sonu arasında en ufak bağlantı yok saçmalıktan başka birşey değil. doktorlar her şartlarda sigarayı bırakmayı öneriyor bütün kötülüklerin hastalıkların anası sigaradır diyor ama sen insiyatifli içmeden!! bahsediyorsun aciz içinde olup sigarayı bırakamamanın kılıfı insiyatifli içmekmi, yakında uyuşturucu müptelaları ve alkolikler falan insiyatiften bahsederse vereceğin cevabı baya merak ediyorum.

hem maddi hem manevi zararı cok yaa düşünmeli insan içereken ben içmedim sevmemde içeni ben babamım karsısına gectim sen içersen bende içerim dedim 15 yasındayken babannem bana destek verdi bıraktırdım sizde böle cılgınca seyler yapın belki işe yarar.. :)

hem maddi hem manevi zararı cok yaa düşünmeli insan içereken ben içmedim sevmemde içeni ben babamım karsısına gectim sen içersen bende içerim dedim 15 yasındayken babannem bana destek verdi bıraktırdım sizde böle cılgınca seyler yapın belki işe yarar.. ;)

Aferin, akıllı çocukmuşsun. Ama sonradan bozulma sakın. Benim oğlan küçükken 'baba, beni seviyorsan içme..' diyordu ama şimdilerde -ben bırakmışken o- (19 Yaşında) kendisi gizli gizli içiyor. Birkaç kez söylendim, kızdım, nasihat falan ettim, sonucu ne olacak bakalım; ileride göreceğiz.

yazdığın yazı saçmalıktan başka birşey değil

insiyetif dahilinde ne anlama geliyor anlamadım!! bu yazına göre bırakmaya cesareti olmayan herkes kendince çıkış yolu bulacaktır bırakmamak için bahane olacaktır eşine kızan iş yerinde sorunları olan işsiz olan sinirli olan falan,filan

bu güne kadar yazdığın yazıların bazısına denk gelip okumuştum inan başı ile sonu arasında en ufak bağlantı yok saçmalıktan başka birşey değil. doktorlar her şartlarda sigarayı bırakmayı öneriyor bütün kötülüklerin hastalıkların anası sigaradır diyor ama sen insiyatifli içmeden!! bahsediyorsun aciz içinde olup sigarayı bırakamamanın kılıfı insiyatifli içmekmi, yakında uyuşturucu müptelaları ve alkolikler falan insiyatiften bahsederse vereceğin cevabı baya merak ediyorum.

Cevap vermek bana düşmez ama bu arkadaş orada sigara içilmesini mazur gösterecek bir durumu savunmuyor. Tam tersine, bazıları zararlarını ve tüm kötülüklerini bildiği halde, anlık keyif ve zevkleri için bu zarar ve kötülükleri göze alarak içerki sonuçlarını daha başlangıçta kabullenmiş olur demek istiyor. Yoksa bu gibi durumlarda içilebilir görüşünü savunmuyor. Ben öyle anladım ve herhalde kendiside açıklar.

Cevap vermek bana düşmez ama bu arkadaş orada sigara içilmesini mazur gösterecek bir durumu savunmuyor. Tam tersine, bazıları zararlarını ve tüm kötülüklerini bildiği halde, anlık keyif ve zevkleri için bu zarar ve kötülükleri göze alarak içerki sonuçlarını daha başlangıçta kabullenmiş olur demek istiyor. Yoksa bu gibi durumlarda içilebilir görüşünü savunmuyor. Ben öyle anladım ve herhalde kendiside açıklar.

Cevap vermek bana düşmezde ne demek tabiki beni eleştirebilirsin ben zevkle okur kendimce bir sonuç çıkarırım. ben şahsın yazısını dikkatlice okudum benim kızdığım kendince sonuç çıkarmasıdır yazının başında sıgaraya karşı olupta sonunda insiyatifli (sanırsam sınırlı ve şahsın durumuna göre) kullanımı savunuyor benim bildiğim sigarayı ya içersin yada bırakırsın bunun ortası olmaz insanlarda şahsın yazdığından dolayı kendilerine göre insiyatif oluştururlar ki buda bana göre yanlış

Öncelikle sigarayı bırakalı yıllar oluyor, siz bırakın diyorsunuz da ben daha güzel birşey keşfettim önce sigarayı bırakıyorsunuz, aradan 1 sene geçiyor, alıyorsun 1 paket yakıyorsun cigarayı, enfes bir tadı oluyor, öyle hergün içenler bilmez, bir de burundan çekince gel keyfim gel.. sonra paket bitince tekrar bırakıyorsun aradan 5-6 ay geçince bir paket daha al, onu da bitir.. ciğerler temiz olduğu için (öyle her gün içenler gibi kösele kaplamamış yani) bi keyif veriyor ki doya doya çekersiniz içinize.. sonra paket bitince yine bırakın, aradan aylar yıllar geçsin, ayda yılda bir kere içerim moduna geliyorsunuz... içincede içtiğinizi hissediyorsunuz... benim tavsiyem tiryakiyseniz bırakın, asıl bırakınca ne kadar keyifli bir şey olduğunu anlıyorsunuz, ciğerler kirden temizlenince yakın bir tane sigara içmek nasıl olurmuş görün ;) Hergün içenler boşuna içiyor... Bırakın, valla...

temmuz aynen öyle demek istedim. hakanhelin bi kaç yazımı okumuşsun ve başıyla sonunun ilgisi yok öylemi? bu sözün bana neyi hatırlattı biliyormusun. evet ben eski bir şizofrenim temel bir travmamı hatırlattı ne o biliyormusun? o şu bizim toplumda narsist çoktur ve ezmenin herşeyin tersini söyleyerek bir şeyler anlatmaya çalışmanın ermişlik olduğunu sanırlar ve öyleki git gide kendileri bir psikopat olurlarda farkına bile varmazlar. ve sonra çocukları olduğunda ister istemez de bu düşünce yapısını çocuklarına aktarırlar ve malesefki onlarda psikoz olur! senin gibi tipler ya hep ya hiç ilkesini benimserler. aslında hastalıklı düşüncede budur. freud un ünlü bir sözü vardır:" amaç kompleksleri yok etmek değildir onları hastalıksız seviyeye getirmektir tedavide çünkü hayatın kendisi başlıbaşına bir komplekstir"

şimdi madem beğenmedin ve anlamadın sana bir canlı örnek vereyimde anla bizim toplumdan.

sana sorarım kaç patron işçisi en güzeli yaptığı yapmaya çalıştığı halde takdir etmek yerine daha fazla kar para düşüncesiyle işçisinin çaresizliğiyle oynamıyor?!

kaç ana baba çocuğu onun için bir melekken sırf daha fazla kutsanma haz adına çocuğunu azarlamaktan geri kalmıyor? ve daha ileri gideyim kaç hükümet satmak kiralamak yerine memleketi vatandaşını teşvik edip üretimi gelişmeyi destekliyor?! daha anlamadınmı? ve şimdi bunlar insiyatifsizlikmi yoksa açgözlülükmü? ve hadi bunlar böyleyken bir anda o büyüsel düşüncenle düzelt bunları!.. sanki gücün var sanki düzeltecek aklın varda 20 yıldır kendini iyileştirme adına adeta psikoloji uzmanı olmuş bir şizofreni yine tamlık fantazilerinle eleştiriyor azarlamaya kalkıyorsun. işte bu yüzden temel travmalarımdan birini debreştirdin!

toplumumuz bu tamlık fantazileri yüzünden gerim gerim gerilmişken gülmeyi unutmuşken hala sizin gibiler çok biliyor! nerde var tamlık? kurandamı? demiyormu ayette "siz hiç günah işlemeyen bir topluluk olsaydınız sizi yok eder yerinize günah işleyip af dileyecek bir topluluk yaratırdım" işte en büyük kötülük ve sinsilik esas bu tamlık düşlemleri ile çocuklarımızı, insanlarımızı kandırmaktır, aldatmaktır, uyutmaktır! ve hal böyle iken hadi bana yaptın yapacağını çocuklarına, küçüklerine, yada ehli olduğun bir konuda senden yardım isteyenlere bu düşünce yapısını aktarırsan iyilikmi yapmış olacaktın? ve sorumlu olmayacakmıydın?! ve işte benimde demek istediğim buydu sence ben bahsettiğin şeyimi savunuyorum bu durumda? yoksa onu bilinçli hale getirip insanların sorumlu hissetmelerini sağlamayamı çalışıyorum? yoksa o bahsettiğin şeyi farkına bile varmadan esas senmi yapıyorsun?

bak temmuz kardeş ne güzel anlamış. yinede ben sana bir iyilik yapayım sende obsesif kişilik yada obsesif kompülsif bozukluk olabilir bunların hakkında git bir psikologa kendini tetkik ettir. çünkü böyle hastalıklı tamlık fantazileri bu bozuklukları olan kişilerde görülür.

Ben Mavi ay'cıyım arkadaşlar.

Mavi ay da ne diyenler olacaktır hemen açıklayayım.

Sigara ve Alkol kullanmayanlar kendilerine "Yeşil Ay" ünvanını takmışlar bende Sigara Kullamıyorum ama Alkol Zaman zaman Tadında bırakacak şekilde Tüketiyorum diye kendimde "Mavi Ay" ünvanını kullanıyorum.

Sigara ve Alkolün zararları o kadar fazla ki anlatmakla bitmez, Neden Alkol kullanıyorum dürüst olmak gerekirse inanın bilmiyorum öylesine ortam olunca maksat muhabbet arkadaşlara uyalım ortam olsun içip bir kaç türkü mırıldanalım biraz kafamız dağılsın vs.vs. bahanelerinden dolayı içtiğimi tahmin ediyorum :)

Sigara ve Alkol bırakılamayacak illet değil Yeter ki Gönülden isteyelim bırakmamak için hiç bir engel kalmaz o zaman önümüzde.

Vakti gelen kimse durmaz, Duramaz 1 salise bile vaktinden fazla yaşayamaz ister içsin ister içmesin.

Kaldı ki 90%'ı Müslüman olan bir ülkede yaşıyoruz ben Alkol kullanmanın Günah olduğunun da farkındayım bunu bile bile yapıyor ve büyük günahlar kazanıyorum Yaradanın Yüce bağışlayıcılığına sığınıyorum belki de emin degilim.

Ama Sigara içmek de Mekruh çünkü bile bile kendine zarar veriyor ve günden güne kendi kendini eritiyorsun.

Alkolü 2-3 ayda 1 kullanıyorum ben ama sigara içen bir kişi her gün defalarca kendine zarar veriyor.

Ne diyeyim Rabbim hepimize güçlü irade ve bu illetlerden kurtulmayı nasip eylesin.

Kendi hastalığından dolayı öğrendiğin terimleri ban yakıştırma ben kimseye hakaret etmedim hasta olan sensin vede o dediğin terimler sana ait kısa ve öz yazarsan daha anlaşılır olacaksın uzun yazdıkça batıyorsun piskoloğa gidip gelen sensin

Ben Mavi ay'cıyım arkadaşlar.

Mavi ay da ne diyenler olacaktır hemen açıklayayım.

Sigara ve Alkol kullanmayanlar kendilerine "Yeşil Ay" ünvanını takmışlar bende Sigara Kullamıyorum ama Alkol Zaman zaman Tadında bırakacak şekilde Tüketiyorum diye kendimde "Mavi Ay" ünvanını kullanıyorum.

Sigara ve Alkolün zararları o kadar fazla ki anlatmakla bitmez, Neden Alkol kullanıyorum dürüst olmak gerekirse inanın bilmiyorum öylesine ortam olunca maksat muhabbet arkadaşlara uyalım ortam olsun içip bir kaç türkü mırıldanalım biraz kafamız dağılsın vs.vs. bahanelerinden dolayı içtiğimi tahmin ediyorum :D

Sigara ve Alkol bırakılamayacak illet değil Yeter ki Gönülden isteyelim bırakmamak için hiç bir engel kalmaz o zaman önümüzde.

Vakti gelen kimse durmaz, Duramaz 1 salise bile vaktinden fazla yaşayamaz ister içsin ister içmesin.

Kaldı ki 90%'ı Müslüman olan bir ülkede yaşıyoruz ben Alkol kullanmanın Günah olduğunun da farkındayım bunu bile bile yapıyor ve büyük günahlar kazanıyorum Yaradanın Yüce bağışlayıcılığına sığınıyorum belki de emin degilim.

Ama Sigara içmek de Mekruh çünkü bile bile kendine zarar veriyor ve günden güne kendi kendini eritiyorsun.

Alkolü 2-3 ayda 1 kullanıyorum ben ama sigara içen bir kişi her gün defalarca kendine zarar veriyor.

Ne diyeyim Rabbim hepimize güçlü irade ve bu illetlerden kurtulmayı nasip eylesin.

çok haklısın birader alkol nerede sigara nerede arada mis gibi bi viski ya da buz gibi efes süper gidiyor sağda soldagünlük bi kadeh alkol şarap faydalı diyen dr çok gördüm ama günde ya da haftada biraz sigara içmek faydalıdır diyen dr hiç görmedim =))

Aferin, akıllı çocukmuşsun. Ama sonradan bozulma sakın. Benim oğlan küçükken 'baba, beni seviyorsan içme..' diyordu ama şimdilerde -ben bırakmışken o- (19 Yaşında) kendisi gizli gizli içiyor. Birkaç kez söylendim, kızdım, nasihat falan ettim, sonucu ne olacak bakalım; ileride göreceğiz.

yok ben içmem nefret ediyorum zaten ben sigaradan

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...