Jump to content

Kurulu Bir Sistemi Iso Haline Getirme

vlk4n
 Share

Recommended Posts

Merhabalar konuyu yanlış yere açmış olabilirim.

Windows 10 kurulu bir makinede tüm programlar kurulmuş. Bu hazır sistemi başka makinelere kurulabilir hızlı bir iso olarak oluşturmak istiyorum. Bu işlemi acronis ve clone zilla ile yapıyorum ama işlem basamaklarında fare klavye ihtiyacı oluyor. Ben flash takacağım direk kurulum yapıyormuş gibi sistem oraya kurulacak bunu nasıl yapabilriim.

Bazı arkadaşların hazır Windowsları oluyor bu şekilde sanırım. 

Teşekkürler

vlk4n, 25 dakika önce yazdı:

Merhabalar konuyu yanlış yere açmış olabilirim.

Windows 10 kurulu bir makinede tüm programlar kurulmuş. Bu hazır sistemi başka makinelere kurulabilir hızlı bir iso olarak oluşturmak istiyorum. Bu işlemi acronis ve clone zilla ile yapıyorum ama işlem basamaklarında fare klavye ihtiyacı oluyor. Ben flash takacağım direk kurulum yapıyormuş gibi sistem oraya kurulacak bunu nasıl yapabilriim.

Bazı arkadaşların hazır Windowsları oluyor bu şekilde sanırım. 

Teşekkürler

Dism++

• Like 3

shaolin, 36 dakika önce yazdı:

Acronis True Image içerisinde Acronis Universal Restore var. Bir imaj alıp farklı donanımdaki bilgisayarlara ISO olarak yüklemenizi sağlıyor.

Biraz araştırın işinizi görecektir.

Onu biliyorum ama kastettiğim o değil. Clonezilla gibi tek tık ile yüklenen istiyorum

vlk4n, 13 dakika önce yazdı:

Onu biliyorum ama kastettiğim o değil. Clonezilla gibi tek tık ile yüklenen istiyorum

Dism++ ile kurulu windowsun yedeğini install.wim veya install.esd olarak alıyorsunuz.

Sonra hazır iso dosyasındaki, install.wim veya install.esd yi silip, aldığınızı oraya yerleştiriyorsunuz.

Kurulum sıfır iso kurmakla aynı oluyor, biraz geç olsa da.

Kurulum sonunda, kullanıcı adı vs. gerekmiyor. Aldığınız kullanıcı adıyla direkt açılıyor, kurulum bittiğinde.

• Like 2
  • Thanks 1

va7eyla, 4 dakika önce yazdı:

Dism++ ile kurulu windowsun yedeğini install.wim veya install.esd olarak alıyorsunuz.

Sonra hazır iso dosyasındaki, install.wim veya install.esd yi silip, aldığınızı oraya yerleştiriyorsunuz.

Kurulum sıfır iso kurmakla aynı oluyor, biraz geç olsa da.

Kurulum sonunda, kullanıcı adı vs. gerekmiyor. Aldığınız kullanıcı adıyla direkt açılıyor, kurulum bittiğinde.

Teşekkürler şuan yapıyorum ama wim oluşturma işlemi bayağı uzun sürüyor sanırım. Sanal makine kullanmak daha iyi gibi olacağını düşünüyorum

Öncelikle yapacağınız şu güçlü bir makineniz varsa eğer sanal makine yerine gerçek pcde yapın bunu dememenin sebebi tüm sürücülerin tanıltılması adınadır. Örnek veriyorum 1 Tb ssd var bunu ortadan ikiye bölün birinde Windows kurulu olsun diğerine de imaj alacağınız istediğiniz işlemi yapmak için bir Windows daha kurunuz. Sonra ikinci Windowsda oobe ekranında yani ülke bölge seçilen yerde crtl+shift+f3 komutuyla sistemi sysprep moduna sokun. Daha sonra gerekli işlerinizi hallettikten sonra genelleştir tikini atıp bilgisayarı kapatın. Sonra ilk kurulu olan Windows’u açın ve gerekli programlarla imajı alın. Ben bu yöntemle kendi bilgisayarımda kullanıyorum hiçbir problem yaşamadım hatta forumda anlatımı da var. Kolay gelsin 

• Thanks 1

vlk4n, 9 dakika önce yazdı:

Teşekkürler şuan yapıyorum ama wim oluşturma işlemi bayağı uzun sürüyor sanırım. Sanal makine kullanmak daha iyi gibi olacağını düşünüyorum

Yedek alma sırasında, windows defender ya da antivirüsünüz açıksa devre dışı bırakın. Daha kısa sürecek...

Edited by va7eyla
  • Like 1

shaolin, 4 dakika önce yazdı:

Bilgisayarlar önünüze mi geliyor, yoksa siz onlara gidiyor musunuz kurmak için?

Hocam farketmez ki her donanım farklı arkadaşın örnek veriyorum win10 22h2 imajından 5 PC varsa 5 tane de modifiye edilmiş veya istenilen sürücüler vb hazırlanmış imaja ihtiyacı var bu normal imaj almaktan daha zor diye düşünüyorum 

va7eyla, 1 dakika önce yazdı:

Yedek alma sırasında, windows defender ya da antivirüsünüz açıksa devre dışı bırakın. Daha kısa sürecek...

İşlemci ve ram etkisi de var 

CROSSXX, 2 dakika önce yazdı:

Öncelikle yapacağınız şu güçlü bir makineniz varsa eğer sanal makine yerine gerçek pcde yapın bunu dememenin sebebi tüm sürücülerin tanıltılması adınadır. Örnek veriyorum 1 Tb ssd var bunu ortadan ikiye bölün birinde Windows kurulu olsun diğerine de imaj alacağınız istediğiniz işlemi yapmak için bir Windows daha kurunuz. Sonra ikinci Windowsda oobe ekranında yani ülke bölge seçilen yerde crtl+shift+f3 komutuyla sistemi sysprep moduna sokun. Daha sonra gerekli işlerinizi hallettikten sonra genelleştir tikini atıp bilgisayarı kapatın. Sonra ilk kurulu olan Windows’u açın ve gerekli programlarla imajı alın. Ben bu yöntemle kendi bilgisayarımda kullanıyorum hiçbir problem yaşamadım hatta forumda anlatımı da var. Kolay gelsin 

Kurulu sistemden yedek alırken de, eğer girmiş olduğu kullanıcı adını girmeyecekse....

C:\Windows\System32\Sysprep bu konuma girip, genellemeyi çalştırsın, kapat diyerek.

Sonra açılışta, usb bellek ile ikinci bir siste oluştursun ya da winpee ile giriş sağlasın.

İkinci sistem veya winpeeden girdiğinde.

İstediği diski...

Komut istemiyle...

dism /Capture-Image /CaptureDir:C:\ /ImageFile:"D:\install.wim" /Name:"Windows 10 Pro"

Disk harferini değiştirebilir....

Bu komudu girip sistem oluştursun...

Sonrası aynı işlemler...

Sistemlerin hepsi birbirinin aynısı (akıllı tahta). Flash bellek ile boot edip seçtikten sonra 10 dakika içinde tüm işlemlerin hallolmasını istiyoruz. Clone zilla ile yapıyoruz ama hazırlama işi uzun sürüyordu. 

Önerilerinizi dikkate alacağım teşekkürler

CROSSXX, 9 dakika önce yazdı:

Demek istediğim sıfır kurulum yaptığımızda. CTRL+SHIFT+F3 e girmeksizin. Kullanıcı adı oluşturduktan sonra ve sistem açıldığında. Syrpe girip, genelleme yapılabiliyor ama, dedğim gibi, eğer kullanıcı adı girdiyseniz ve o kullanıcı adını kullanmak isterseniz. Syreple onu koruma altına alıp, yetkilendirdiğiniz için. O kullanıcı adını seçemiyorsunuz. Bu yüzden syrepe girmek ve genellemek için. ctrl+shift+f3 gereksinimi yok. Sadece girdiğiniz kullanıcı adını bir daha seçemezsiniz. Aynı kombiansuyonu girdiğinizde oluşan admin hesabı gibi, hazır sistemdeki hesabı kullanır ve o hesabı tekrar kimse alamaz.

• Like 1

CROSSXX, 12 dakika önce yazdı:

Biraz daha açarmısınız ikinci windowsda neden sysrep yaptık  farklı kullanıcı ayarlamak için mi. Birde sitede anlatım nerede link eklermisiniz

vlk4n, 1 dakika önce yazdı:

Sistemlerin hepsi birbirinin aynısı (akıllı tahta). Flash bellek ile boot edip seçtikten sonra 10 dakika içinde tüm işlemlerin hallolmasını istiyoruz. Clone zilla ile yapıyoruz ama hazırlama işi uzun sürüyordu. 

Önerilerinizi dikkate alacağım teşekkürler

Bana diyorsanız istediğinizi başta söyledim dism++ ile uzun sürsede kurulum kısa sürecek. defnderi antivirüsü kapatın yeter.

vlk4n, 1 dakika önce yazdı:

Biraz daha açarmısınız ikinci windowsda neden sysrep yaptık  farklı kullanıcı ayarlamak için mi. Birde sitede anlatım nerede link eklermisiniz

Detaylandırdım gayet, eğer anlatımda bu söylenmemişse, herkes herkesin bildiği yöntemi kullanıyor ondan.

Ben hazır sistemde syrpe girdim deneyimledim ve öğrendim...

Yani ctrl felan değil yaptığım işlem...

• Thanks 1

shaolin, 7 saat önce yazdı:

Ama otomatik istiyor. Usbyi takınca hiç ellemeden haşırt harddiske yazacak klavyesiz mousesuz.

Clonezillada live batch yes vs parametre ile cfg dosyası hazırlanarak yapılabiliyor.

Clonezilla ile yapıyoruz zaten ama imaj almak uzun sürüyor sonra bu imajı tekrar iso ya dönüştürüyoruz. Parametre ayarları ile işlem oluyor fakat bir eksiklik olduğunda işlemleri başa sarıyoruz.

• Like 1

vlk4n, 7 saat önce yazdı:

Clonezilla ile yapıyoruz zaten ama imaj almak uzun sürüyor sonra bu imajı tekrar iso ya dönüştürüyoruz. Parametre ayarları ile işlem oluyor fakat bir eksiklik olduğunda işlemleri başa sarıyoruz.

Tam anlayamadım. Tahta için bir kere imaj alıp işinize bakmıyor musunuz? Sürekli imaj alma neden?

İşletim sistemini VMWare workstation sanallaştırma programına kurduktan sonra, VMWare map ayarı üzerinden kurulmuş sistemin yedeğini Dism++ ile almak en kolay yöntem olacaktır. Farklı sistemleri kullanmaya gerek kalmadan kurulmuş sistemden yedek alınır. Ya da kurulmuş sistem üzerinden dism++ programını çalıştırarak install.wim yedeği alınıp, iso dosyası sources altına atılır mis gibi sistem artık hazır rahat şekilde kurulacaktır. Farklı yöntemlerde var ancak bana göre en kolay yöntem bu olacaktır. Yedekleme yapılırken dism++ üzerinden isternirse eğer sürücüleri seçerek yüklenmemesi sağlanabilir. Bu genelleştirme olan bir sistem olacaktır her bilgisayara yüklenecekse eğer driver'lar iptal edilebilir. Forum içerisinde anlatımlara yönelik konular var araştırma yaparak bilgi edinilebilinir.

After installing the operating system in the virtualization program of VMware Workstation, it will be the easiest way to get the backup of the system installed on the VMware MAP setting with Dism ++. Spare is taken from the system established without the need to use different systems. Or by running the Disma ++ program through the established system, the system will be released and the system is thrown under the iso file and the system will now be installed comfortably. There are different methods, but this will be the easiest method for me. If it requires dysm ++ when backing up, it can be ensured that it is not installed by selecting drivers. This will be a system that is generalized, if the drivers can be canceled if it is to be installed on each computer. There are topics for narratives in the forum.

Edited by forjest
  • Like 1

• 3 hafta sonra ...

konuyu biraz hortlatmış olacağım ama dism++ ile wim oluşturdum windows iso içine yerleştirdim.

Please register to see this content.
 bu site ile otomatik kurulum için ayarları yaptım ama bu otomatik kurulum kısmında hata alıyorum. Ben iso yu seçtiğimde kurulum direk başlasın dışarıdan klavye yada fare ile müdahale olmasını istemiyorum