Jump to content

Haydi! Kulandığımız Pc'den Masaüstü Görüntüsü Atalım :) :) :)

va7eyla
 Share

Recommended Posts

forjest, 7 dakika önce yazdı:

Sanal olarak kurdun diye düşünmüştüm. Uefi için 512mb'lık alan ayırıp bu alanı, efipartition ayarı var onu seçmiş olman lazım. Bende yeni aldığım laptop uefili makine alışmışız legacy kurmaya, bu sefer efi kurdum. Windows'tan 50gb lık alan ayırdım linux için bu alana kurdum sistemi. Canım sıkılınca linux'e geçiyorum.

Ben başta, windowsun yanına başka bir diske kurdum, zoraki olarak ve kurulum aşamasında bölüm oluşturarak yapmıştım. İlk açılışta bana sordu, Windows mu veya Linux mu diye?

Linuxu seçip ilerleyince sonradan yeniden başlattığımda farkettim, boot menü ayarı ve boot ayarlarında windows görülmüyordu.

Aslında windowsla ilgili hiçbir şeyi silmedim ama bu bağlantı oluşturma noktası denen nalet yere / bu işareti koymuştum. Sanırım bundan kaynaklandı.

Sinirlendim bende, tekrar format atarak, kurduğum diski birde windows diskini sıfırlayıp, temiz kurulum yaptım.

Sonuç olarak, şuan Linux'tan başka sistem yok PC'de...

Gerekli birkaç yazılım yükledim, gayet memnunum.

// Ama yukarıda anlattığım açıklamada gibi gayet basit kuruluyor, sadece ben biraz atraksiyon sevdiğim için, windows dışında farklı bir diske zoraki kurmayı denedim diye uğraştım.

Önce Ext4 olarak istediğim diski biçimlendirdim. // Sonra bağlantı noktası isteyince ( / ) bunu koydum ilerledim.

Normal kurulum diski olarak windows olan diski seçmeseydi böyle bir atraksyona girmezdim. (Yanına kurmak istemedim.)

Sonrasında hepsini sıfırlamam gerekti, windowsa giremedim diye.

• Like 1

va7eyla, 8 dakika önce yazdı:

Ben başta, windowsun yanına başka bir diske kurdum, zoraki olarak ve kurulum aşamasında bölüm oluşturarak yapmıştım. İlk açılışta bana sordu, Windows mu veya Linux mu diye?

Linuxu seçip ilerleyince sonradan yeniden başlattığımda farkettim, boot menü ayarı ve boot ayarlarında windows görülmüyordu.

Aslında windowsla ilgili hiçbir şeyi silmedim ama bu bağlantı oluşturma noktası denen nalet yere / bu işareti koymuştum. Sanırım bundan kaynaklandı.

Sinirlendim bende, tekrar format atarak, kurduğum diski birde windows diskini sıfırlayıp, temiz kurulum yaptım.

Sonuç olarak, şuan Linux'tan başka sistem yok PC'de...

Gerekli birkaç yazılım yükledim, gayet memnunum.

// Ama yukarıda anlattığım açıklamada gibi gayet basit kuruluyor, sadece ben biraz atraksiyon sevdiğim için, windows dışında farklı bir diske zoraki kurmayı denedim diye uğraştım.

Önce Ext4 olarak istediğim diski biçimlendirdim. // Sonra bağlantı noktası isteyince ( / ) bunu koydum ilerledim.

Normal kurulum diski olarak windows olan diski seçmeseydi böyle bir atraksyona girmezdim. (Yanına kurmak istemedim.)

Sonrasında hepsini sıfırlamam gerekti, windowsa giremedim diye.

Bende de grub ekranında windows görünmemeye başladı. Bunun çözümü için uğraşıyorum şu anda. İlk kurulduğunda windows loader görünmekteydi. Güncelleme yapınca sistemi çekirdek güncellemesinden kaynaklı olarak grub seçim ekranından windows'u sildi. sadece linux açılmakta  şu anda bende. Grub'u güncellememe rağmen hala açılmadı. Elle manuel olarak editlemeyi düşünüyorum şimdi. Sistemim uefi windows+linux olarak.

Edit: Bu benim emektar windows'tan resim. Windows'a geçiş yaptım bakalım ne zaman bozulacak merak ediyorum.

Q6q2KD.png

Edited by forjest

forjest, 1 dakika önce yazdı:

Bende de grub ekranında windows görünmemeye başladı. Bunun çözümü için uğraşıyorum şu anda. İlk kurulduğunda windows loader görünmekteydi. Güncelleme yapınca sistemi çekirdek günlemesinden kaynaklı olarak grub seçim ekranından windows'u sildi. sadece linux açılmakta  şu anda bende. Grub'u güncellememe rağmen hala açılmadı. Elle manuel olarak editlemeyi düşünüyorum şimdi. Sistemim uefi windows+linux olarak.

Bende güncellemiştim belki benimkide ondan oldu ama bende şuan tek linux var. Çözüm üretemem maalesef.

Sadece şimdi siz söyleyince aklıma geldi...

Sonra linux kurduğumuz gibi, boş bir diske ya da windows kurulu diski, tamamen boot ayarlarıyla ilgili herşeyi silip, tekrar kurarsam ikisini birden gösterir diye düşünüyorum ama daha denemedim.

Demek istediğim, linux kurulu diski hiç ellemeden, windows kurulu diski tamemen biçimlendirip, bende yok zaten, yeniden boot ayarları eklenmesi için windowsu kurmayı deneyebiliriz.

Çif sistem görecektir kuvvetle ihtimal...

va7eyla, 1 dakika önce yazdı:

Bende güncellemiştim belki benimkide ondan oldu ama bende şuan tek linux var. Çözüm üretemem maalesef.

Sadece şimdi siz söyleyince aklıma geldi...

Sonra linux kurduğumuz gibi, boş bir diske ya da windows kurulu diski, tamamen boot ayarlarıyla ilgili herşeyi silip, tekrar kurarsam ikisini birden gösterir diye düşünüyorum ama daha denemedim.

Demek istediğim, linux kurulu diski hiç ellemeden, windows kurulu diski tamemen biçimlendirip, bende yok zaten, yeniden boot ayarları eklenmesi için windowsu kurmayı deneyebiliriz.

Çif sistem görecektir kuvvetle ihtimal..

Ben sistemlerimi acronis ile yedekliyorum sorun olunca bir kaç dakikada tekrardan başa dönüyorum sistemde. windows'un ön yükleme boot dosyalarını seçiyorum geri yükleme yapınca tekrar'dan windows ekranı gelmekte. Linux içinde aynı olay yedekleme yapıp geri yükleyince geri gelmekte grubboot loader ekranı. Acronis bu konuda çok iyi kurtarıcı olmakta. 

forjest, Şimdi yazdı:

Ben sistemlerimi acronis ile yedekliyorum sorun olunca bir kaç dakikada tekrardan başa dönüyorum sistemde. windows'un ön yükleme boot dosyalarını seçiyorum geri yükleme yapınca tekrar'dan windows ekranı gelmekte. Linux içinde aynı olay yedekleme yapıp geri yükleyince geri gelmekte grubboot loader ekranı. Acronis bu konuda çok iyi kurtarıcı olmakta. 

Şimdi sizin yazdıklarınız ve aklıma geldi diye, ilk önce dediğimi yapıp, windowsu tekrar kuruyorum, uefi olarak. Grupboot loader ekranına, eğer sonuç alamazsam bir bakarım. Daha önce denemedim ama çözülürse yazarım tekrar. Şuan format devam ediyor...

forjest, 21 dakika önce yazdı:

Şuan format bitti ama sonuç olumsuz. Uğraşmamak için diğer bir seçenek olan. Windowsu 500 Gb lık diske kurup, yanına kur diyeceğim. Belki boot looder ekranı gitmez bukez. Güncellemeden sonra gidiyorsa eğer, windows kullanmam olur biter. :) :) :) Diskler çok olunca ve istediğimiz diski seçmeye çalışınca karışıyor işler, yoksa yanına kur deyip kurmak çok basit.

forjest, 41 dakika önce yazdı:

Bu şekilde kurulum yaparlarsa, sorun yaşayacaklarını düşünmüyorum.  Windows Boot loader olan diskin yanına kur diyerek. Kurulum aşamasında = Birinci seçenek.3g5am1o.jpg 

• Like 1

forjest, Bir saat önce yazdı:

Güncelledikten sonra grup looder ekranı gidiyor yine. Acronis dışında Pc üzerinden yapılacak bir çözüm üretirseniz bekleriz abi. Saygılarımla... Ayrıca sanıyorum sadece bu linux sürümünde böyle bir sorun var. Başka zaman hiç böyle bir şey yaşamamıştım. Ara sıra kubuntu kurduğum olmuştu çünkü...

Arkadaşlar konu içeriğinin 1 sayfası masaüstü resmi, 2 sayfası teknik servis... Konu başlığı - içerik uyumunu kaybetmeyelim fazla... 

• Like 2

Cyph3r, 6 dakika önce yazdı:

Arkadaşlar konu içeriğinin 1 sayfası masaüstü resmi, 2 sayfası teknik servis... Konu başlığı - içerik uyumunu kaybetmeyelim fazla... 

Tamamdır üstadım.

• Like 1

• 2 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
dego, 05.03.2024 - 07:32 yazdı:

Beğendim acaba gönderebilir misiniz ? Teşekkürler

Windows değil Arch Linux+Gnome+Plank+Whitesur-gtk-theme ve icon theme+Dash to paneleklentisi

azrailkenan, 1 dakika önce yazdı:

Please register to see this content.

Yazılımcı değilim ama, yazılımdaki gibi net ve sade şeyler seviyorum.

Kalabalıklar bana göre değil... Görselde attığım gibi herşey sade olmalı ve klasörler en kısa isimlerle isimlendirilmeli...

Kalabalıklaştırdıkça anlamsız ve gereksiz bir yer kaplıyor...

• Haha 1

relati7ity, 9 saat önce yazdı:

Yazılımcı değilim ama, yazılımdaki gibi net ve sade şeyler seviyorum.

Kalabalıklar bana göre değil... Görselde attığım gibi herşey sade olmalı ve klasörler en kısa isimlerle isimlendirilmeli...

Kalabalıklaştırdıkça anlamsız ve gereksiz bir yer kaplıyor...

Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır.

• Like 1