Jump to content

Xp Ve Vista'dan Win7'ye Geçenler Pişmanmı?


temmuz

Recommended Posts

Dizüstü bilgisayar sahipleri Windows XP'den Windows Vista'ya ve Windows Vista'dan Windows 7'ye geçenler,pil ömrünün kısaldığından şikayet ediyor. Ama meselenin aslı zannedildiği gibi değil...

Başta Microsoft'un TechNet forumları olmak üzere, internette çeşitli forumlarda ve teknik destek bölümlerinde, kullanıcıların Windows 7 ile dizüstünde düşük pil ömründen şikayet ettiği görülüyor. Şikayetlerin büyük bölümü 2 ya da 3 yaşındaki dizüstü bilgisayarların sahiplerinden geliyor.

TechNet'te yayınlanan bazı mesajlara göre bu sorun yeni değil. Windows 7 Beta zamanından beri devam ediyor.

Öte yandan internet forumlarında yazılan her şeye de güven olmuyor. Kullanıcılar sorunun aslını keşfettiklerini sanarak bu yazılım gibi yanlış alarm verebiliyorlar. Çünkü başka kullanıcılar sorunun RTM sürümü ile başladığını ifade ederken, başkaları RC ve beta'da olduğunu belirtiyor. İfadeler birbirini tutmuyor, yani sorun var ama sebebi hakkında kafalar karışık. Peki işin aslı ne?

Bu problemin sebebinin, pil ömrünü ölçüp, kullanıcıyı uyaran yeni bir uygulama olduğu belirtiliyor. Kullanıcının bataryasını değiştirmesi gerektiğini belirten bu aracın, yanlış alarm vererek ani kapanmalara sebep olduğu aktarılıyor. Yani batarya bitmediği halde yazılım batarya bitti sanıyor.

Microsoft bu sorunu kabul etti, Windows 7'nin firmware'i okuma şeklinden kaynaklanmış olabileceğini belirtti. Sorunun kökünü, donanım üreticileriyle birlikte araştırdıklarını belirten Microsoft, soruna çözüm için kolları sıvadıklarını da duyurdu.

Düşüş öyle az da değil, 3 saat pil ömrü olan dizüstü bilgisayar, pili bitmediği halde 20 dakika sonra yanlış alarm vererek kapanabiliyor.

Microsoft bu uyarı sisteminin yeni bir özellik olduğunu ve farklı model ve marka dizüstü bilgisayarlarda kullanıcıların sorunla karşılaştığını göz önüne alıyor ancak sistemin her zaman yanlış alarm vermediğini belirtiyor.

Bazı alarmlar gerçekten eski ve şarj tutmayan bataryalar konusunda da uyarıyor. Bazı modeller ise şirketlerin hatalı üretim olarak piyasadan toplattığı modeller ve kullanıcılar bu uyarı sayesinde sorunu fark ediyor. Ancak yanlış saat doğruyu gösterse de bu sorunun giderilmesi gerekiyor.

Bilgi için: Microsoft

Telefon: (212) 258 59 98 pbx

Kaynak: chip.com.tr

Link to comment
Share on other sites

uzun süre xp kullandım daha sonra vistaya geçtim geçmemle kaldırmam aynı günde oldu zaten daha sonra direk win 7 geçtim hiçde pişman değilim oyun olsun müzik net güvenlik bakımından sorunsuz çalışıyo allahıma şükür taş gibi benim yeni xp im kısaca win 7 pişman olmazsınız bence ;)

Link to comment
Share on other sites

Windows açılış süresine çok dikkat ederim. Statbar ile ilk formattan sonra gerekli her programı yükleyip güncellemeyi de yaptıktan sonra ilk açılış süreleri XP'de 45 saniye iken şaşırtıcı biçimde win7'de 35 saniyeye düştü. Aynı programları kurdum, aynı defrag,tweak ayar vb. herşey aynı. win7'nin daha stabil çalışması ve şu ana kdar sadece usb donanımdan kaynaklı sadece bir kere (o da çok fazla kurcalamamdan dolayı) mavi ekranla karşılaşmamdan dolayı win7 şu anda vazgeçilmezim, ama XP'nin de güncel iso kurulum dosyası her zaman elimin altındadır, kolay değil 7 yıllık bi geçmişimiz var onunla :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ben Pişman değilim ama windows 7'yi gereksiz buluyorum her ne kadar kullansam da.Windows 7 bana göre Vista SP3 tasarım dışında çok gözle görülür bir fark yok.Ama XP'yi de vista'yı da 7'yi de severim :)

Link to comment
Share on other sites

bendeki diz üstü bilgisayar dört yilin üzerindeki bir model ama denemek icin win7 yi kurdum bir ay kullandim hic sikayetim yoktu pil ömrüyle ilgili xp de neyse win7 de asagi yukari ayniydi yani göze carpan öyle büyük bir farki yoktu sadece benim pc biraz eski oldugu icin ben dün yine xp ye gecis yaptim ama dedigim gibi benim hosuma gitmisti win 7 bence, vista dan daha iyiydi sistemi vista kadar kasmiyor en azindan ,donanimsal olarak benim pc yeterli degildi o yüzden xp ye döndüm.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...