Jump to content

Işletim Sistemi Kuramama Sorunu

Recommended Posts

• Replies 54
  • Created
  • Last Reply

öncelikle sorunun kodu ne ve siyah ekranda ne yazıyo, bunları açıkça yaz ki okuyanlar ne olduğunu anlasınlar. sadece siyah ekranla iş bitmez. hardiskte sorun varsa bilgisayarını boot edilebilir bir minixp ile aç, oradan disk formatlama programıyla harddiski formatla. sonrada windows dvd ni yada cd ni tak ve kuruluma başla. diski başka bir bilgisayara takmanın mantığı yok. eğer hardiskin bozulduysa yapılacak birşey yok ki bozuk olduğunu sanmıyorum. istediğin kadar bilgisyarına format atıp sistem kurulumu yaparsın, ben sistem hazırladığım bazen günde 10 format attığım bile oluyordu.

öncelikle sorunun kodu ne ve siyah ekranda ne yazıyo, bunları açıkça yaz ki okuyanlar ne olduğunu anlasınlar. sadece siyah ekranla iş bitmez. hardiskte sorun varsa bilgisayarını boot edilebilir bir minixp ile aç, oradan disk formatlama programıyla harddiski formatla. sonrada windows dvd ni yada cd ni tak ve kuruluma başla. diski başka bir bilgisayara takmanın mantığı yok. eğer hardiskin bozulduysa yapılacak birşey yok ki bozuk olduğunu sanmıyorum. istediğin kadar bilgisyarına format atıp sistem kurulumu yaparsın, ben sistem hazırladığım bazen günde 10 format attığım bile oluyordu.

Bir tuşa basın.... diyor bastıkdan sonra karşıma siyah bir ekran geliyo bu ekran ondan sonra böyle kalıyor bu siyah ekranda hiç birşey yazmıyor.

benzer sekilde bir durum benim de başıma geldi. ben o zaman cd den çalışan bir xp ile açıp hd lerı görmüştüm total commander olması gerekiyor programın ismi oradan baktığında göreceksinki büyük ihtimal xp win7 yada win7 den xp ye dönerken iç içe bölüm olusturmuş olması ve boot edememekte . sende ne yapacksıneger c de lazım önemli bilgilerini d ye yedekle sonra bölümü kopmle sil ve yeniden biçimlendir. yeniden sıfır kurulum yap

daha sonrada ıkı bölümüde defrag yap ok. umarım işini görür solediklerim. kolay gele

düzenleme :bu yazdıklarım kalsın yinede işlemciyle sen hiç uğraştınmı söküp taktınmı yada genel bakım adı altında diğer bölümlerle uğraştınmı? ramlar sata kabloları işlemci yada hd ye gelen elektrik kablolarıyla falan . çünkü bi yerdeki ufak bi gözdenkaçan birşey bile hata ya neden oluyor bu pc lerde.

benzer sekilde bir durum benim de başıma geldi. ben o zaman cd den çalışan bir xp ile açıp hd lerı görmüştüm total commander olması gerekiyor programın ismi oradan baktığında göreceksinki büyük ihtimal xp win7 yada win7 den xp ye dönerken iç içe bölüm olusturmuş olması ve boot edememekte . sende ne yapacksıneger c de lazım önemli bilgilerini d ye yedekle sonra bölümü kopmle sil ve yeniden biçimlendir. yeniden sıfır kurulum yap

daha sonrada ıkı bölümüde defrag yap ok. umarım işini görür solediklerim. kolay gele

düzenleme :bu yazdıklarım kalsın yinede işlemciyle sen hiç uğraştınmı söküp taktınmı yada genel bakım adı altında diğer bölümlerle uğraştınmı? ramlar sata kabloları işlemci yada hd ye gelen elektrik kablolarıyla falan . çünkü bi yerdeki ufak bi gözdenkaçan birşey bile hata ya neden oluyor bu pc lerde.

dikkat ettiysen hiç bir yerden boot yapmıyormuş yani minixpyi bile boot yapamamış direk siyah ekran ve hiçbir şey yazmıyomuş siyah ekranda. sorun bence biosta, anakarta voltaj yüksek gelip yanmış olabilir.

Kardeşim,Yazmıştım daha önce hdd ni konrol et Die ama hiç takmadın Dostum.ben Teknisyenim Böyle Sorun Geçen Başıam Geldi Başka hdd taktım sorun hal oldu SEnde başka hdd dene bak Muhtemelen hdd n hata veriyordur çünkü siyah ekranda durması hdd ndir tahminimce.

Arkadaşlar güzel bir şekilde açıklamış bu sorun büyük olasılıkla ramdan kaynaklanıyor ama öncelikle hiren boot cd yi indir orada hddtools/more/maxtor powermax/programından quick formatı yap Ama bu bütün bilgilerini geri gelmeyecek şekilde silebilir yalnız ondan sonra format işlemini yapabilirsin (eğer bad sector yoksa hardiskinde)eğer yine işe yaramazsa ram sorunludur

siyah ekran çıkınca pc donmuyorsa 5 10 dakka bekle ekran gelir bazen olabiliyor böyle sorunlar pc nin

donduğunu anlamazsan kasanını önündeki hdd led kırmızı ışık sürekli yanıyorsa hiç sönmeden pc donmuş

demektir

Benim bu sorun bir kaç defa değişik bilgisayarlarda başıma geldi. Hepsinin ortak özelliği ise biostar marka anakartları olmasıydı. Bir tuşa basın dediği yerde bastıktan sonra siyah ekranda öyle kalıp duruyordu.Sorunun çözümüne gelince. Benim hepsinde oradan kurtuluş yöntemim aynı oldu. Eğer hdd ve dvdrw her ikiside sata ise ide bir dvdrw ile kurulumu baslatıyorum. Bu sayede cok rahat bir sekilde aştım. Tavsiyem anakartın markasına bak anakartın biostar ise (olmasada dediğimi dene) ide dvdrw ile kurulum dene.

Benim bu sorun bir kaç defa değişik bilgisayarlarda başıma geldi. Hepsinin ortak özelliği ise biostar marka anakartları olmasıydı. Bir tuşa basın dediği yerde bastıktan sonra siyah ekranda öyle kalıp duruyordu.Sorunun çözümüne gelince. Benim hepsinde oradan kurtuluş yöntemim aynı oldu. Eğer hdd ve dvdrw her ikiside sata ise ide bir dvdrw ile kurulumu baslatıyorum. Bu sayede cok rahat bir sekilde aştım. Tavsiyem anakartın markasına bak anakartın biostar ise (olmasada dediğimi dene) ide dvdrw ile kurulum dene.

bios a girince

standart CMOS setup çıkıyo buna enter a basıp girince

primary ıde master hard disk

primary ıde slave not detected

secondary ıde master ATAPI CDROM

secondary ıde slave not detected

third ıde master not detected

third ıde slave not detected

IDE BusMaster Enabled

Drive A: Disabled

Bu ekrandakiler doğrumu acaba sorun burda olabilirmi?

şimdi arkadaşım bak bilgisayarındaki hdd sök başka pc tak ve diski biçimlendir tekrar pc ne tak kur ozaman düzelecek

anlatamıyor yada siz anlamak istemiyorsunuz, RAMe yüklenen minixp bile çalışmıyormuş yani hardiskle alakası yok demek istiyor. bios pilini denedin mi sen gardaş onu söyle. bios ayarlarına girince ayarlardan herşeyi default yap yani biosu fabrika ayarlarına getir bakalım nasıl olacak.

anlatamıyor yada siz anlamak istemiyorsunuz, RAMe yüklenen minixp bile çalışmıyormuş yani hardiskle alakası yok demek istiyor. bios pilini denedin mi sen gardaş onu söyle. bios ayarlarına girince ayarlardan herşeyi default yap yani biosu fabrika ayarlarına getir bakalım nasıl olacak.

bios pilini sökemiyorum bios pili ekran kartını altında kalıyo sökmesi zor

bios a girince

standart CMOS setup çıkıyo buna enter a basıp girince

primary ıde master hard disk

primary ıde slave not detected

secondary ıde master ATAPI CDROM

secondary ıde slave not detected

third ıde master not detected

third ıde slave not detected

IDE BusMaster Enabled

Drive A: Disabled

bunlar doğrumu

teknik serviste denilene göre bu hata bilgisayar daki işletim sistemi yerine başka bir işletim sistemi kurmuş olmam win 7 yerine modifiye xp kurdum çalışıyodu ama şimdi format attım pc çöktü bi daha da format atamadım

Öncelikle bu söylenen çok saçma dostum buna sakın ola inanma.Oraya ulaşamama sebebin donanımsal.Bence senin sorunun optik okuyucun ile. Teknik servisteyken bizzat aynısını yaşadım. Optik okuyucunu farklı girişlerde (IDE ise IDe , SATA ise SATA girişini değiştirerek dene) . Eğer olmazsa kablo değiştirmeye çalış. İmkanın varsa başka bir cd-rom ile dene. Bu benim aklıma gelen.

Birde yukarıdaki arkadaşın dediği gibi RAM ler ile oynama yap. Tek RAM tak. Bütün slotlarda tek tek dene.

BUNU OKU BUNU OKU BUNU OKU BUNU OKU BUNU OKU BUNU OKU BUNU OKU

Arkadaşım benimde başıma aynı olay geldi. Kardeşmin laptop' undaki vista çöktü.

Elimdeki XP sürümlerinin hiç birini kuramadığım gibi Vista sürümlerininde hiç birini kuramadım.

Win 7 önce bunu kuracaksın kurarken hata denetimi yapacak ve bu saatler sürecek bitene kadar dokunma.

Win 7 'yi kurduktan sonra hatalar giderilmiş olacak.

Daha sonra ister Win 7'yi kaldırıp istediğin işletim sistemini kurarsın yada istersen Win 7'yi kullanırsın.

BUNU OKU BUNU OKU BUNU OKU BUNU OKU BUNU OKU BUNU OKU BUNU OKU

Bakın eğer ramdan olsaydı mavi ekrana geçer kopyalarken hata verirdi. Israrla söylüyorum bilalozkan7 arkadasımızda vurgulamıs ide dvdrw ile kurulumu dene kablolarını değiştir. kurulum ekranına geçeme me sorunu yasıyorsun biosu sıfırlamana gerek yok.

Bakın eğer ramdan olsaydı mavi ekrana geçer kopyalarken hata verirdi. Israrla söylüyorum bilalozkan7 arkadasımızda vurgulamıs ide dvdrw ile kurulumu dene kablolarını değiştir. kurulum ekranına geçeme me sorunu yasıyorsun biosu sıfırlamana gerek yok.

iki kablonun yerini değiştirdim yani dvd nin kablosunu hdd ye hdd kablosunu dvd ye taktım yine sonuç aynı

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...