Jump to content

CD'den Çalışan XP

F_s_M

Recommended Posts

• Replies 183
  • Created
  • Last Reply

öncelğikle program için çok teşekkürler çok güzel bir program ben de programı indirdim ve nerodan kalıbı diske yazdır seçeneğinden cd'ye yazdırdım bilgisayarı cd'den başlattığımda boot etmedi sadece bir kere çalıştırabildim oda nasıl oldu bilmiyorum ben mi bir yerde yanlış yapıyorum acaba?

arkadaşlar network desteği var ama int ye girmiyor onu nasıl ayarlıyacağız..int de msn fln girmiyor..

01:30:24

F_s_M, üstad ben ikinci olanı indirdim. Benim kendi yaptığım bir boot Cd vardı. EasyBootla Yaptığım, içinde

Hiren Boot Cd, Ultimate Boot Cd, Windows XP PE(Bart PE) vardı.

İçinde Windows XP PE(Bart PE) çıkardım, yerine senin ikinci yapmış olduğun Xp'yi attım. Oda Bart PE mantığıyla çalışıyor sanırsam.

v2dq1.jpg

Please register to see this content.

Ama yaptığım isoda boot etmedi. :lol: Hata veriyor. :) Neden olabilir üstad? :wacko: Bunu nasıl düzeltebilirim. :lol: Iso Buster ile img dosyasını aldım orjinal isoyuda açıp ana dizine attım. Diğerlerinde yaptığım gibi. ?

Edit : Arkadaşlar bilen yok mu? :):lol:

Ultimate boot cd'nin içeriğini bilmiyorum.Nasıl bir mantıkla menüye ekledin,klasörlerin isimleri nelerdir,dosyaları nereye kopyaladın,boot menüde direk i386'yı gösterip mi boot ettiriyorsun,iso imajını ultraiso yerine easyboot'un kendi iso yapıcısı ilemi hazırladın ayrntılı bahsedersen sevinirim.Hani hastayım diyosun ama külah külah dondurma yediğinden bahsetmiyosun.

Ultimate boot cd'nin içeriğini bilmiyorum.Nasıl bir mantıkla menüye ekledin,klasörlerin isimleri nelerdir,dosyaları nereye kopyaladın,boot menüde direk i386'yı gösterip mi boot ettiriyorsun,iso imajını ultraiso yerine easyboot'un kendi iso yapıcısı ilemi hazırladın ayrntılı bahsedersen sevinirim.Hani hastayım diyosun ama külah külah dondurma yediğinden bahsetmiyosun.

Öncelikle şunu belirtiyim, benim hirenin ve ultimate'in bootu ile bir problemin yok zaten. İlk yaptığım boot cdimde Windows XP Live Edition 2 kullandım onun bootun da bir problem olmadı. iso buster ile img dosyası exract ettim. menuden komutuna da run windows.img yazdım. iso dosyasını açıp içindeki dosyaları C:\EasyBoot\disk1 dizinine attım img dosyasını da C:\EasyBoot\disk1\ezboot a attım. Hiren ile ultimate boot cdlerede aynı işlemleri yaptım onlarda bir problemin yok. Aşağıdaki linkte capsler bir göz atabilirseniz sevinirim.

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=3957&st=40&gopid=71607entry71607
http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=21230[/CODE]

bu iki konuya bakarsanız problem olmadığını ve dizinlerin capsleri var orada mümkünse bakarsanız sevinirim.

Şimdi de sizin boot cdde yaptığım işlemi anlatayım. LiVe Editionla aynı olduğu için BartPE yaptığım işlemle problemsiz açıldığı için aynısını yaptım olmadı. En iyisi caps koyayım.

[b]İlk çalışmamdaki dizinler;[/b]

[b]C:\EasyBoot\disk1\ezboot[/b]

2vr2.gif

[b]Hiren Boot CD 8.8 TNCTR Edition TR Dizin[/b]

[b]Ultimate Boot CD Full 3.4 Dizin[/b]

ultimatedizinmj3.jpg

[b]Microsoft Windows Live Edition 2 Dizin[/b]

windizinrt8.jpg

[b]C:\EasyBoot\disk1\[/b] yukarıdaki dizinlerin isolarının çıkartılmış hallerinin ana dizine kopyalanmış hali.

disk1dizinzy6.jpg

[b]C:\EasyBoot\disk1\ezboot[/b] Iso Buster ile .image dosyaları alınmış boot cdlerin Ezboot a kopyalanmış hali.

disk1ezbootdizindq5.jpg

[b]Iso Buster ile img çıkartma.[/b]

isodanimagedosyas305si1.jpg

[b]Çıkartılan img nın C:\EasyBoot\disk1\ezboot klasörüne kopyalandıktan sonra menuden komut atama[/b]

[b]Ve artık hazırlanan cdyi ezboot ile iso dosyası oluşturup cd ye yazıp boot etmek.[/b]

[b]Ve işte Sonuçlar Ana Menü[/b]

sonhaligt4.jpg

[b][1] Hiren Boot CD 8.8 TNCTR Edition TR[/b]

[b][2] Ultimate Boot CD 3.4 Full[/b]

[b][3] Microsoft Windows XP Live Edition 2[/b]

[b]Açılış Ekranı 1[/b]

[b]Açılış Ekranı 2[/b]

winacilis02ie3.jpg

[b]Ve Sonunda Live Edition[/b]

Bakın burada sondaki windows sizinkini gelişmemiş hali. Onda sırası ile aynı işlemleri yapınca.

Hiren ile Ultimate çalışıyor fakat sizin winde hata veriyor. Hatada şu;

Fakat ben bu hatayı ilk yaptığım CD de almıştım. Hemde ilk yaptığım Cd de ultimate de ilk başta hata vermişti oda şöyle;

Sonrada ben bu hataların sebebini bulmuştum. Diğer dosyaları C:\EasyBoot\disk1\ atacağıma C:\EasyBoot\disk1\ezboot\ atmışım. Dolayısıyla o yüzden çalışmamış. Yani ilk yaptığımda bütün dosyaları C:\EasyBoot\disk1\ezboot\ atmıştım ve o yüzden win o hatayı vermişti. Dizin şöyleydi;

dizinss5.jpg

Dediğim gibi diğer isodan çıkan dosyaları C:\EasyBoot\disk1\ a atınca. Windows düzeldi.

Şimdi sizin windowsda da aynı hatayı veriyor. Ama dosyalar doğru yerde;

Yani; C:\EasyBoot\disk3 burda

Buda C:\EasyBoot\disk3\wxpe içeriği

wxpeicerigial2.jpg

Hayır hani wxpe nin içeriğini direkt C:\EasyBoot\disk3\ içine kopylayıpda denedim. Ama yine aynı hata

Anlayacağınız easyboot ile sizin xpyi boot edemedim. PcKopAti Software - Kurtarma Konsolu Version: 2 Hüsranla sonuçlandı ve ümitler suya düştü.

v2dq1.jpg

Şimdi bu problemi nasıl çözebilirim. Bu arada sizin isoyu direkt çalıştırınca hata vermiyor çalışıyor, onda problem yok. Demekki hata mesajındada belittiği gibi ve ilkinde yaptığım hata sonucu karşılaştığım ekranların hata kodu aynı. Bu yüzden benim düşüncem sizin bazı başka bir yere kopyalamam lazım galiba ama nereye? NTLDR yi bulamıyormuşmuş diyor.

Son olarak bu hatayı nette araştırdım ve yabancı bir sitede birşey buldum.

[CODE]http://www.msfn.org/board/index.php?showtopic=58410&hl=WinPE[/CODE]

Ordaki setupldr.bin i indirip sizinki ile değiştirip bile denedim ama yine olmadı. Off inşallah siz çözümü biliyorsunuzdur. Tam tamına da iso 698 MB olmuştı. Version 2 süper olcaktı. :D

Edit : Bir iki resimde img yerine b yazmıışım onları düzelttim. :)

wxpe.iso dosyasının açılış kaydını kullanmak kaydıyla iso içerisinde yer alan wxpe dizinini direk kök dizine atman gerekiyor.Klasör içinden çalışmaz.Kök dizinde olmasını ister.Orjinal ismi i386 olan dizini özellikle multiboot cd yapılırken xp kur cdsi ile çakışma olmaması için wxpe olarak değiştirdim.Bu klasör cdninn kökünde olmalıdır

wxpe.iso dosyasının açılış kaydını kullanmak kaydıyla iso içerisinde yer alan wxpe dizinini direk kök dizine atman gerekiyor.Klasör içinden çalışmaz.Kök dizinde olmasını ister.Orjinal ismi i386 olan dizini özellikle multiboot cd yapılırken xp kur cdsi ile çakışma olmaması için wxpe olarak değiştirdim.Bu klasör cdninn kökünde olmalıdır

Zaten kök dizinde ama isonun Cd hali

Ya üstad tam anlayamadım. ;):) Dizinlerin ufak bir capsini veya neyin nereye koymam gerektiğini sana zahmet bir daha yazarsan.

Bir önceki postta belirmiştim. Ufak bir alıntı.

C:\EasyBoot\disk1\ezboot (Burasıda EasyBoot programının logo ve img dosyalarını istediği klasör Iso Buster ile .image dosyaları alınmış boot cdlerin Ezboot a kopyalanmış hali.

disk1ezbootdizindq5.jpg

Şimdi sizin windowsda da aynı hatayı veriyor. Ama dosyalar doğru yerde;

Yani; C:\EasyBoot\disk3 burda

Buda C:\EasyBoot\disk3\wxpe içeriği

wxpeicerigial2.jpg

Hayır hani wxpe nin içeriğini direkt C:\EasyBoot\disk3\ içine kopylayıpda denedim. Ama yine aynı hata

Anlayacağınız easyboot ile sizin xpyi boot edemedim. PcKopAti Software - Kurtarma Konsolu Version: 2 Hüsranla sonuçlandı ve ümitler suya düştü.

v2dq1.jpg

Şimdi bu problemi nasıl çözebilirim.

Edit : Alıntı ekledim.

ISO imajını ultraiso ile kaydetmeyi dene ben hiçbir zaman easyboot iso yapma kısmını kullanmadım.Ultraiso'da boot kaydı olarak "loader.bin" dosyası var onu göstermen yeterli olacaktır.Dosyaların doğru konumda.Başıma geleni söyleyeyim.Eğer sıfır iso yerine mevcut isoyu düzenleyip kaydedersem bazen bu uyarıyı görüyorum.Ultra iso bu konuda daha iyidir.

ISO imajını ultraiso ile kaydetmeyi dene ben hiçbir zaman easyboot iso yapma kısmını kullanmadım.Ultraiso'da boot kaydı olarak "loader.bin" dosyası var onu göstermen yeterli olacaktır.Dosyaların doğru konumda.Başıma geleni söyleyeyim.Eğer sıfır iso yerine mevcut isoyu düzenleyip kaydedersem bazen bu uyarıyı görüyorum.Ultra iso bu konuda daha iyidir.

boot dosyası olarak loader.bin mi ayarlayacaktık. Ee ben easyboot da İso Buster ile isodan çıkattığım img dosyasını boot dosyası olarak veriyordum. Birde Easyboot ile loader.bin i deneyeyim. Olmazsa ultraiso yu kurarım.

Edit : İmla Hatası

arkadaşlar bu cd den çalışan xp sayesinde mavi ekran hatası çıkaran xp mi kurtardım.cd den xp yi açtım c ye CHKDSK komutunu verdim hata düzeldi..Allah emeği geçenlerden razı olsun...

bir sorunla karşılaştım...bende bir tane cd sürücüsü var.....cd den çalışan xp cd sini mecburen çıkarıp yerine boş cd katmak zorundayım.(ram im 1 gb).neroda veri cd si yapıyorum..yazdır dediğimde ise hata veriyor...sizlerde de öyle bir hata verdi mi acaba?

ben uzun zamandır bekliyordum bunu daha önce kendim yapmayı planlamıştım ama başaramadım inşallah çalışıyordur teşekkür ederim
Resimleri photoshopta hazırlamadım.
arkadaşlar bu cd den çalışan xp sayesinde mavi ekran hatası çıkaran xp mi kurtardım.cd den xp yi açtım c ye CHKDSK komutunu verdim hata düzeldi..Allah emeği geçenlerden razı olsun...

bir sorunla karşılaştım...bende bir tane cd sürücüsü var.....cd den çalışan xp cd sini mecburen çıkarıp yerine boş cd katmak zorundayım.(ram im 1 gb).neroda veri cd si yapıyorum..yazdır dediğimde ise hata veriyor...sizlerde de öyle bir hata verdi mi acaba?

Tüm dosyaları cd'den okuduğu için cdyi çıkarttığın zaman sistem çalışmaya devam edemez.Daha küçük boyutlu olan TNC LiveCD var onunla sistemi açtıktan sonra cdyi çıkartabiliyorsun.Yine nero ile cd yazabilirsin

• 2 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
Teşekkürler. Benim için çok faydalı bir yazılım oldu. Ancak ses aygıtlarını bir türlü çalıştırmayı beceremedim. Bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Sizden kaynaklanan bir sorun değil,ses sürücüleri sistem içerisinde bulunmuyor.Çünkü en çok kullanılan 20 sürücüyü eklemiş olsam nerdeyse sistem boyutu kadar yer kaplıyor,açık halde oldukları için.Bazı ses kartları servislere eklemek dahil kendi ayar dosyalarını yazmak ve okumak istiyorlar,bazı sürücülerde ise önce hda denen microsoft tabanlı sürücüleri yüklemek gerekiyor.Belki tek bir sisteme özel olarak bunu ayarlamak mümkün ama genel bir kullanımda her makina için çalışır kılmak hepsinde test edip sonuçları görmeden biraz zor olur.Gerçi benzer şekilde yayınlanmış sürücü eklentileri var fakat bunları deneme imkanım olmadığı için daha doğrusu emin olmadığım için kesin bir şey söylemem mümkün değil.

Bu xp sistemi düzeltmek ve alt seviyede pc'yi kullanmak için hazırlandı.

eline saglık F_S_M arkadasım 2. versiyon olanı indirip cd ye cektim calıstı güzel paylasım cd den olması süper

p4 makınada

Teşekkürler. Benim için çok faydalı bir yazılım oldu. Ancak ses aygıtlarını bir türlü çalıştırmayı beceremedim. Bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Kardeş Nasıl Yaptıgını Solede Bizde Yapak ..!Bende Nerodan Kalıbı Diske Yazdırdım..!Ama Hata Veriyo Bi Anlatsan Cok Makbule gecersin..!

• 2 hafta sonra ...

ellerine sağlık arkadaşım gerçekten mükemmel bir prgoram her tekniszyene lazım birşey hiçbir sorun yok cd den windows masaüstüne kadar açıyor kusursuz bir çalışma olmuş indirecek arkadaşlara tavsiye edilir...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...