Jump to content

Youtube'a Vergi Yasağı Geldi

mucit41

Recommended Posts

YouTube'a Vergi Yasağı Geldi

YouTube'dan Vergi İsteği

YouTube'a 30 milyon TL'lik vergi borcu kesildi. Yaşnanlar Google'yıda etkiledi ve sonucunda ortalık karıştı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, erişimi engellenen Youtube için şu açıklamayı yaptı.

"Youtube" internet sitesine ilişkin, "Maliye Bakanlığı, bu konuda bir takibata girişmiş ve firmaya mükellef olmamasına rağmen 30 milyon TL’lik bir vergi tahakkuku yapmıştır"

YouTube tekrar yasaklanınca ve bilinen DNS'lere de kısıtlamalar getirilince Google'da yaşananlardan nasibini aldı. DNS'lerin kısıtlanmasından dolayı birçok Google uygulamasına ulaşılınamıyor. Sayın Yıldırım yaptığı açıklama ile bizi aydınlattı. Lakin ortada bir kavram kargaşası yok mu? Ortada bir mükellef yok. Yani ülkemizde var olan veya temsilcisi bulunmayan bir kuruma nasıl vergi kesilir?

30 milyon TL'lik vergi nasıl ödenecek ve kim ödeyecek meçhul...

Bakan konuşmalarına "Eğer Google "Ben bunları kabul etmem, Türkiye

Cumhuriyeti benim işlerime karışmasın, ben küresel bir firmayım, bana kimse bir şey yapamaz" anlayışını devam ettirirseniz kusura bakmayın Türkiye Cumhuriyeti yasalardan aldığı güçle hukuk devleti olmanın gereğini yapmaya devam edecek" şeklinde açıkamasına devam etti.

Burada ne bakanı ne devleti suçlamalıyız. Bilişim teknolojileri ile ilgilenenlerin bu zaman dek neden çıkıp "Bişilişim Teknolojileri Hukuku" üzerine bir yasanın çıkarılması için çabalamadığına kızmalıyız. Mahkeme üzerine düşeni yapıyor ve önündeki TC. Anayasası'an göre karar veriyor.

Zaman her şeyin ilacı, bekliyoruz, sabırla bekliyoruz.

http://www.beyazgazete.com/haber/2010/06/08/youtube-a-vergi-yasagi-geldi.html[/CODE]

Youtube'a REKOR CEZA

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Youtube paylaşım sitesine ilişkin, ''Nitekim Maliye Bakanlığı bu konuda bir takibata girişmiş, mükellef olmamasına rağmen firmaya 30 milyon TL'lik vergi tahakkuku yapmıştır'' dedi

Yıldırım, Rixos Otel'de TCDD Bandırma Limanı işletme hakkı devrine ilişkin imtiyaz sözleşmesinin imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Yıldırım, ''Youtube'' internet sitesine erişimin engellendiğinin hatırlatılarak, ''Buna yönelik Ulaştırma Bakanlığı ne tür çalışmalar yapıyor? Sayın Cumhurbaşkanının da bir açıklaması oldu'' ifadeleri üzerine, ''Biz de Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın dediği gibi sitelerin yasak olmamasını diliyoruz. Ama bu, tamamen yargıyla ilgili bir konudur. Bakanlığımızın bu yasakla doğrudan, dolaylı hiçbir dahli yoktur'' dedi.

Ulaştırma Bakanı olarak erişimi engelleyen ''youtube'' internet sitesinin yetkilileriyle 3 kez görüşme yaptığını aktaran Yıldırım, sitenin engellenmesine neden olan ''Atatürk'e hakaret'' konusunun ortadan kaldırılması için çaba gösterdiklerini söyledi. Bu siteye ilişkin erişimi engellemeye yönelik yargı kararlarının bir kısmının kaldırıldığını belirten Binali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Firmaya önerimiz, gelin bu yargı kararına bir üst mahkemede bir itiraz edin. Üst mahkeme sizin talebinizi değerlendirsin. Hukuk yollarını devam ettirelim, hukukun verdiği bir kararı yine hukuk yoluyla kaldırmamız mümkün. Bu, evrensel, herkesin bildiği bir kuraldır. Türkiye, bir hukuk devletidir, bu firma, ne kadar büyük olursa olsun, ne kadar çok ülkede yayın yaparsa yapsın bizi ilgilendirmez. Türk vatandaşı nasıl yargıya, hukuka saygılıysa, bunların da aynı şekilde yargıya ve hukuka saygılı olmaları lazım, haklarını yine yargıda aramaları lazım.''

Bakan Yıldırım, görüşmede bunun yanı sıra, Türkiye'de bir irtibat bürosu açmaları yönünde söz konusu internet sitesi yöneticilerine talepte bulunduklarını kaydetti. Yıldırım, ''Türkiye'de faaliyet gösterip, reklam geliri elde edip de Türkiye'ye bir katkısı olmayan sitenin bu tutumunu devam ettirmesi, bu ülkenin geleceği için yemeyip içmeyip biriktirip vergi veren vatandaşlarımızı da fevkalade rahatsız etmektedir. Bunu da bu sitenin bilmesi lazım. Maliye Bakanlığı, bu konuda bir takibata girişmiş ve firmaya mükellef olmamasına rağmen 30 milyon TL'lik bir vergi tahakkuku yapmıştır'' diye konuştu.

AA

http://www.samanyoluhaber.com/h_422825_youtubea-rekor-ceza.html[/CODE]

Youtube.com gerçek kişi yada firma değil ki adına ceza tahakkuk etsin.Ama burası türkiye artık mükellef olmayan kişilerede ceza kesiyorlar.Ulaştırma Bakanın bırakında Maliye bakanına sormak lazım bu ceza nasıl kesilecek ve kim tarafından ödenecek diye.. Bu türkiyenin haline acıyorum Devlet ne yaptığını bilmiyor

Youtube nin Türkiye de ofisi varmı,çıkış yeri ülke dışı olduğunu göz önüne alınırsa böyle bir vergilendirme işlemi nasıl olur hemde internet sitesine.Demek oluyorki internet sitesi acanlar bundan sonra vergiye tabi olacak anlaşılan,internet web site sahiplerine bilgilendirme.Vergi mevzuatında vergi ödemeye tabi olanların içinde internet siteleri varmı? yeni kaynak peşinde koşanlar böyle bir adım atmaları esef verici bir olay.

İstedikleri kadar vergi tahsilatı yapsınlar bakalaım vergi mükellefi olarak tutulan Youtube yi nasıl tahsilat yapacaklar.Acaba Youtube nin vergi levhası varmı?Bu iş zor.Saygılarımla.

Öncelikle hükümete hak veriyorum.Günde 1.5 milyon kişin ziyaret ettği youtube sitesi neden Türkiye de ofis açmıyor.Türkiyeden de reklam gelirlerinden kazanıyorsa vergisini ödeyecek.Bakan sonuna kadar haklı bence.Ayakta alkışlıyorum bakanımızı.Yasalara uyacaksın demiş.Büronu açcaksın demiş.Bunun nesi yanlış.Gel üst mahkemeye başvur bu yasakla ilgili demiş.Ağzına sağlık.Biz muz cumhuriyeti değiliz.Engellenmesine karşıyım sitenin.Ama sitede gerekeni yapacak.Yasağı koyan mahkeme.Hükümet değil.Kalkıpta mahkemenin verdiği karara uymam ben diyemez.Hükümet o karara uyuyor.Bu karar çoğumuzun hoşuna gitmediği açık.Ama youtube dehukuk yollarını kullanmaktan aciz değil.Saygılarımla

Aklı nerdedi yöneticilerin daha önce? Vergi borcu ödenmediği için mi yasaklandı youtube? Bence saçmalık.

Ayrıca online alışveriş siteleri hele 2. el satış yapanlar vergi ödemeden bir sürü paralar kazanıyorlar ama yeni bir sistem başlatmış maliye 2009 ve 2010 yılında 2. el sitelerinde faturasız satış yapanlardan satış başına para cezası kesmeye başlamış. Şikayetvar.comda yüzlerce yazı var hakkında ama sitelere yine yaptırım yok. Kabul edelm ki youtube google yasaklamak ile bir yere varmaz ülke.

benim bi arkadaşıma gittigidiyorda 3-5 bişe sattı ufak tefek ona vergi borcu gelmiş 6milyar ceza kesmişler ya bu dediğim olay 3ay önce falandı en fazla

siriusblack2051 online alışveriş diyince aklıma geldi

Amerikada en büyük suçlardan biri vergi kaçırmaktır.Öylesine önem verilir.Türkiye de youtube aracılığla yayınlana Türkiye menşeili reklam gelirlerinden vergisini almak istiyor.Youtube ABD ye gelince vergisini kuzu kuzu ödesin.Bürosunu açsın .İş Türkiye ye gelince yan çizsin.Yok öyle dava.Atatürk'e hakaretten dolayı kpatılmasında hükümetin ne suçu var.Hem bu hükümet parti meselesi değil.Uluslararası bir mesele sayılır.Burada hükümet benim hakkımı koruyor.Büronu aç diyor.Defalarca konuşulmuş youtube tınlamamış.Öyle mi dedi hükümet düğmeye bastı.Helal olsun Türkiye me.Kusura kalmasın burada youtube haksızdır.Zeytinyağı gibi üste çıkıyorlar.

Ben bu konuda hükümetimi destekliyorum.Ve hala yotube ben dedğimi yaparım derse youtubeyi protesto ederim.Bir kişini protestosu etkilemez belki ama milyonlaın protestosu youtubeyi zorlar.Saygılarımla

Tek Kelime "Saçmalık" Bilişim Kanunları Çıkarılmamışsa O Hükümetin Suçu Hükümetten Kaynaklanan Sorun Yuzunden Mahkeme Engeller Dolayısıyla Yasal Yollardan Sıteye Gırıs Olmuyor, Yasal Olarak Çalışmıyor Sıtede en Azından Oyle Gorunuyor ... Sız Kapalı Olan İş Yerine Nasıl CEZA Kesersiniz.

benim bi arkadaşıma gittigidiyorda 3-5 bişe sattı ufak tefek ona vergi borcu gelmiş 6milyar ceza kesmişler ya bu dediğim olay 3ay önce falandı en fazla

siriusblack2051 online alışveriş diyince aklıma geldi

2. el satış yapanlara ürün başına 270 tl kesiliyor eğer sattığın ürünlere dair fatura gösteremez isen bildiğim kadarı ile.

Ama site her satıştan %10 komisyon alıyor ama devlete vergi ödemiyor,neden ilgili yasa yok

yaman çelişkiler var malesef.

Satacak bişey kalmayınca, akla gelmedik yöntemlerle akla gelmeyecek firmalara ceza kesmeye başladılar, yakında sen tnc de yorum yapmışsın at bakam 50krş derlerse şaşırmam, hadi hayırlısı :|

Öncelikle hükümete hak veriyorum.Günde 1.5 milyon kişin ziyaret ettği youtube sitesi neden Türkiye de ofis açmıyor.Türkiyeden de reklam gelirlerinden kazanıyorsa vergisini ödeyecek.Bakan sonuna kadar haklı bence.Ayakta alkışlıyorum bakanımızı.Yasalara uyacaksın demiş.Büronu açcaksın demiş.Bunun nesi yanlış.Gel üst mahkemeye başvur bu yasakla ilgili demiş.Ağzına sağlık.Biz muz cumhuriyeti değiliz.Engellenmesine karşıyım sitenin.Ama sitede gerekeni yapacak.Yasağı koyan mahkeme.Hükümet değil.Kalkıpta mahkemenin verdiği karara uymam ben diyemez.Hükümet o karara uyuyor.Bu karar çoğumuzun hoşuna gitmediği açık.Ama youtube dehukuk yollarını kullanmaktan aciz değil.Saygılarımla

Bir kanun cikarirsiniz ve o kanuna aykiri olan butun herkese ayni cezai islemi uygularsiniz. Dediginiz gibi Turkiye muz cumhuriyeti degildir kisiye ozel kanun olmaz. Internet global bir ortam. Kimse kimseye gelip burada sube acacaksin diyemez. Eger 1 firmaya dersen diger butun firmalara da demek zorunda kalirsin. Boylece internetin %70ini engellemen gerekir. Misal godaddy sunucularina Turkiye'den tum erisimi kapatin. Turkiye'ye de ofisi yok. Microsoftun online satislarinin yapildigi siteleri kapatin. E tabi muz cumhuriyetine cevirdiklerinden dolayi bende ayakta alkisliyorum bakani.

Kusra kalmayın hala hükümet diyorsunuz.Yasağı koyan mahkeme.Hükümet değil.Mahkeme kararıyla kapatılıyor.Normal host ayarlarıyla girildiğinde gelen yazı açık.Falanca hükümet demiyor.Falanca mahkeme diyor.Biz yasaklansın demiyoruz.Youtube gücünü nufuzunu kıullanıp sorumluluklarıı yerine getirmiyor .Yotubenin yasaklanma sebebi Atatürke hakaretten.Sizden mucit41 den aldığım yazıyı tekrar okumanızı rica ediyorum.

Youtube'a REKOR CEZA

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Youtube paylaşım sitesine ilişkin, ''Nitekim Maliye Bakanlığı bu konuda bir takibata girişmiş, mükellef olmamasına rağmen firmaya 30 milyon TL'lik vergi tahakkuku yapmıştır'' dedi

Yıldırım, Rixos Otel'de TCDD Bandırma Limanı işletme hakkı devrine ilişkin imtiyaz sözleşmesinin imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Yıldırım, ''Youtube'' internet sitesine erişimin engellendiğinin hatırlatılarak, ''Buna yönelik Ulaştırma Bakanlığı ne tür çalışmalar yapıyor? Sayın Cumhurbaşkanının da bir açıklaması oldu'' ifadeleri üzerine, ''Biz de Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın dediği gibi sitelerin yasak olmamasını diliyoruz. Ama bu, tamamen yargıyla ilgili bir konudur. Bakanlığımızın bu yasakla doğrudan, dolaylı hiçbir dahli yoktur'' dedi.

Ulaştırma Bakanı olarak erişimi engelleyen ''youtube'' internet sitesinin yetkilileriyle 3 kez görüşme yaptığını aktaran Yıldırım, sitenin engellenmesine neden olan ''Atatürk'e hakaret'' konusunun ortadan kaldırılması için çaba gösterdiklerini söyledi. Bu siteye ilişkin erişimi engellemeye yönelik yargı kararlarının bir kısmının kaldırıldığını belirten Binali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Firmaya önerimiz, gelin bu yargı kararına bir üst mahkemede bir itiraz edin. Üst mahkeme sizin talebinizi değerlendirsin. Hukuk yollarını devam ettirelim, hukukun verdiği bir kararı yine hukuk yoluyla kaldırmamız mümkün. Bu, evrensel, herkesin bildiği bir kuraldır. Türkiye, bir hukuk devletidir, bu firma, ne kadar büyük olursa olsun, ne kadar çok ülkede yayın yaparsa yapsın bizi ilgilendirmez. Türk vatandaşı nasıl yargıya, hukuka saygılıysa, bunların da aynı şekilde yargıya ve hukuka saygılı olmaları lazım, haklarını yine yargıda aramaları lazım.''

Bakan Yıldırım, görüşmede bunun yanı sıra, Türkiye'de bir irtibat bürosu açmaları yönünde söz konusu internet sitesi yöneticilerine talepte bulunduklarını kaydetti. Yıldırım, ''Türkiye'de faaliyet gösterip, reklam geliri elde edip de Türkiye'ye bir katkısı olmayan sitenin bu tutumunu devam ettirmesi, bu ülkenin geleceği için yemeyip içmeyip biriktirip vergi veren vatandaşlarımızı da fevkalade rahatsız etmektedir. Bunu da bu sitenin bilmesi lazım. Maliye Bakanlığı, bu konuda bir takibata girişmiş ve firmaya mükellef olmamasına rağmen 30 milyon TL'lik bir vergi tahakkuku yapmıştır'' diye konuştu.

Hocam yasaktan degil vergiden bahsediyoruz. Yasaklanmasi vergiden dolayi degil vergilendirilmesi yasaktan dolayi degil. Ikisi cok farkli. Mahkeme kararinin vergi ile alakasi yok. Problem kisilere gore uydurularak cezalarin kesilmesinde. Hukumet vergi cezasi kesme hukmu kendisinde diye ceza kesemez. Internet sitelerinin %70i bu sistemde calisiyor. Cok para kazaniyor yada cok fazla ziyaretcisi var diye kimseyi buro acmaya zorlayamazsiniz. Bu kanunsuzluktur. Dedigim gibi kanun cikarip tum sitelere aynisini yaparsiniz yada kimseyi ofis acmaya zorlamazsiniz vergi cezalariyla.

aslında bi konuda haklılar çünkü türkiye sınırları içinde bir çok firma ve kurumun reklamları üzerinden para kazanıyorlar ve bunlarla ilgili herhangi bir vergi ödemesi yapılmadığı için bakanın söledikleri bi derece doğru ama bu işi böyle yasaklarla veya cezai yaptırımla diretilmesi doğru değil.. nasıl ki microsoft olsun veya diğer yabancı teknoloji firmalarının türkiye de kendi ofisleri veya bayileri varsa google ninde bu şekilde muhattab alınacak birilerini türkiye de barındırması gerekmektedir.. ülke ekonomisinde bir kayıptır çünkü google kazandığı reklam gelirlerinden tek kuruş vergi ödemeden tüm kazancını yurtdışına aktarmaktadır... her konuda bu kadar ince düşünmelerini isterdim ama işlerine geldiği gibi davranmaları malesef birilerinin nemalanmasındandır..

Vergi Kaçıran Her Türlü Şirketi Kınıyorum.

Onların Vergi Kaçırması benim cebimden ek para çıkışı demekdir.

Örnek;

Doğudaki Yüksek Kaçak Elektirik Kullanımı Ülkedeki Elektrik ücretini yükseltiyor ;)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...