Jump to content

C Ve D Yer Değiştirdi (Üstatlar Bi Yardım)

dadking

Recommended Posts

Morningin V3 dvd sindeki hiren boottan ordan (mini xp) ile d yi biçimledim pc yi açtım ntrl hatası format atam dedimm sürücü seçme bölümüne geldimm c ve d yer degiştirmişş sürücülerin boyutundan yola çıkarak dogru biçimde format attımm pc açıldı bilgisayarıma bi girdim düzelmemiş c nin yerinde d 'nin yerinde c var bi yardımcı olun üstatlar

425451YARDIMM.JPG

ŞU C DEKİ YANİ D:,

4019.jpg

ŞUDA D YANİ C:

4010.jpg

Alakası yok.Caps'e Bakmadın mı Sen ?

Sorun Ne ?

C sürücüsünün Adı D: Olmuş.

Bende Cevap verdim Görsel Anlamda İşte.

D: geleceksin orda harfini Farklı Yapıcaksın.Sonra isim Harf başka diskte kullanılmadıgı için C: sürücüsünü aslında D olan bunu D yapacaksın.

sistemde bi sorun war heralde tmm dedini anladım degiştir diyorumm degiştirilemiyo diyo aynısı c dede yapıyoo

Arkadaşım C'yi D yapmaya kalktığında zaten yapmaz; zaten D olarak senin C'ni gördüğü için. İlk önce D olarak görünen hard diskine kullanılmayan bir sürücü ismi (Mesela "z") ver. Sonra istediğin bölüme istediğin sürücü harfini ata.

Sen en iyisi bi live cd bul hangi sürücün c, hangi sürücün d ise değiştir bitir işi. Ama önce boot.ini dosyana bak yanlış diskten başlamasın. Tekrar değiştirmek sorunda kalma.

Sakın formatlama çok basit bir olay o. @coolwars yardımcı olmayacaksanız konuya ileti yazmayın. Bu işin çaresi format mı? Sakın formatlama yapamazsan yaz yardımcı olacak birileri çıkar elbet takip ediyorum bende ilgileneceğim. Bir de iletilerini küçük harfle yaz. Forumda yeni değilsin.

Sen en iyisi bi live cd bul hangi sürücün c, hangi sürücün d ise değiştir bitir işi. Ama önce boot.ini dosyana bak yanlış diskten başlamasın. Tekrar değiştirmek sorunda kalma.

abi senin bu dedigin mantıklı aslında birde bunu deneyim inşallah bir sorun yaşamam

arkadaşım yeniçeri çok iyi anlatmış. şuan C olan sürücünü önce bi değiştir. sonra D sücünü C'ye dönüştür. aynı anda 2 tane C sürücüsü ekleyemezsin. o nedenle kabul etmiyor.

aykadaşlar bu bu şekilde olmaz sistem kullandığı için harfleri değiştiremezsiniz

harddiski ya başka bilgisayara bağlayın ya da cd den açın bölüm mantıksal sürücü olmuş

onu silip yeniden bölümlendirin ya da partion magıç kullanaran dönüştürün format atacak olduğunuz

bölümü etkin sürücü olarak ayarlayın birde bu laptop mu recoveri varmı ona göre yaoacaksınız...

windowssun ön yükleme dosyaları yani ntldr filan onlar c olarak harflenen sürücüde kalmış ve windows klasörünü de d olarak isimlemem sürücüye kurmuş bundan kaynaklı sorun yani bir sürücüde açılış dosyaları diğerinde ise windowsun dosyaları bulunuyor dolayısı le ikisinin de ismini değiştiremezsin yapman gereken ilk olarak live linux cd den sistemi açmak ve c deki açılış dosyalarını silmek ardından da window cd sinden onarma ile açılış dosyalarını yeniden yüklemek. anca bu şekilde halledebilirsin windows açılış hatalarını araştırırsan nasıl düzelteceğini bulursun kolay gelsin.

@erdinc_19

7555992.JPG

Diskindeki ilk bölüm mantıksal bir sürücüdür!

Sistemi ilgili kısımdan kullanmak istiyorsan xp kuru başlatıp bölüm seçme ekranında, ilgii bölümü silip yeni bölüm oluşturarak (birincil) xp yi yeniden kurmandır.

Kurulum yapmadan yapamazmıyız dersen, tabiki yapılır ama işlem sayısı çok ve arıza çıkması muhtemel.

hiren boot cd de partition bölümünde acronis programı var onu açıp sürücülerin üstüne gelip sağ click yapıp convert den c olmasını istediğin bölümü primary active yap diğerini logical yap sorunun düzelecektir.Yoksa dediğin gibi kurulan programlarda sorunlar yaşabilirsin en kolay çözümü bu sürücü harfini değiştirmekle düzelmez etkin bölümü c olarak ataman lazım

hiren boot cd de partition bölümünde acronis programı var onu açıp sürücülerin üstüne gelip sağ click yapıp convert den c olmasını istediğin bölümü primary active yap diğerini logical yap sorunun düzelecektir.Yoksa dediğin gibi kurulan programlarda sorunlar yaşabilirsin en kolay çözümü bu sürücü harfini değiştirmekle düzelmez etkin bölümü c olarak ataman lazım

bu şekilde windowsun bulunduğu dizinde açılış dosyalarını bulamadığından hata mesajı alır ve onarma menüsünden açılış dosyalarını yeniden yüklemesi gerekir.

bu şekilde windowsun bulunduğu dizinde açılış dosyalarını bulamadığından hata mesajı alır ve onarma menüsünden açılış dosyalarını yeniden yüklemesi gerekir.

Alakası yok windowsun kurulu bulunduğu bölümü etkin yapacak yani primary active yapacak büyük olasılıkla windowsun kurulduğu bölüm logical olmuştur ondan sürücü harfi değişiyor formatlamada yanlışlık olduğu zaman bunu yapıyor ve tekrar kurmaya kalkarsa görür zaten 8 Mb lık bölüm C sürücüsünün üstünde çıkıyor normalde C üstte D altta ve en altta 8 mb lık bölüm olması gerekirken

İşletim sistemi Dosyalarının Çalıştığı bir Sürücünün Harf Yolunu nasıl değiştirebiliyorsunuz ?

Hemde bu işlemi windows ortamında yapmasını söylüyorsunuz ?

kendi bilgisayarlarınızda bi denermisiniz C: Sürücüsünün harfyolunu değiştirmeyi?

---------------------------------------

Başlat>>> Çalıştır >>> C:\boot.ini >>> Enter

karşınıza çıkan Boot.ini dosyasının içeriğini Her ihtimale karşı bir yere not alın(pc içerisine değil)

Hirenboot veya BlueminiXP yani Bir live cd ile Sisteminizi açıp Sürücü harfyolunu değiştirmeyi deneyin Lakin nekadar başarılı olur konusunda bilgim yok,

iyi forumlar.

Siranustanın dediğine aynen katılıyorum sistem açıkken biriniz sistem sürücüsünün harfini değiştirin de görelim saçmalamayın. En güzel live cd ile açıp harfleri ve boot.ini' yi düzenlemek. ;)

arkadaşım o arkadaş c ve d deki sistem dosyalarını görünür yapsın ve isimlerini yazsın ondan sonra alakası yok de

ntldr

boot.ini

autoexec.bat

config.sys

pagefile.sys

...

bu dosyalar c olarak görünen yani ön yükleyicinin olduğu bölümde ve ilk bilgisyar buradan başlayıp windowsun hangi dizinde olduğunu sorgulayıp bu şekilde windowsa bağlanıp açılıyor sen d olarak görünen hd i yani windowsun kalsör olarak bulunduğu hd i birinci hd yaparsan bu başlangıç dosyaları olmadığından ntldr eksişk gibi hatalar alırsın ve onarmak zorunda kalırsın.

Onu biz de biliyoruz. Sen harfleri değiştirip boot.ini yi de bu değiştirdiğin (eski d yeni c) sürücüye ayarlarsan bu sürücüden başlar pc ve ntldr vs dosyalarda burada olduğu için sorun çıkarmaz.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...