Jump to content

C Ve D Yer Değiştirdi (Üstatlar Bi Yardım)

dadking

Recommended Posts

Onu biz de biliyoruz. Sen harfleri değiştirip boot.ini yi de bu değiştirdiğin (eski d yeni c) sürücüye ayarlarsan bu sürücüden başlar pc ve ntldr vs dosyalarda burada olduğu için sorun çıkarmaz.

dosyaların burada olduğuna emin misin ben seninle aynı fikirde değilim tabi arkadaşın dosyalarının nerede olduğunu yazmadan kim haklı bilemeyiz. ama c diye diğer hard diski isimlendirmişse başlangıç dosyaları o hard disktedir.

Arkadaşlar kesin çözüm hirendeki partition bölümündeki Acronis windowsun olduğu bölümü primary active yapacak diğerini logical hepsi bu kadar boot.ini ile filan uğraştırmayın etkin bölüm windows kurulu olmayan bölüm yapılmış

Arkadaşlar kesin çözüm hirendeki partition bölümündeki Acronis windowsun olduğu bölümü primary active yapacak diğerini logical hepsi bu kadar boot.ini ile filan uğraştırmayın etkin bölüm windows kurulu olmayan bölüm yapılmış

Tamam etkin bölüm değiştiği için de yeni etkin bölümde windows dosyaları bulunamayacak ve boot gerçekleşmeyecek. ;)

Tamam etkin bölüm değiştiği için de yeni etkin bölümde windows dosyaları bulunamayacak ve boot gerçekleşmeyecek. ;)

yok canım en az 10 defa yaptım aynı bendede windows D ye geçiyordu yedek bölümünü silmediğim için sürekli yedeklerin olduğu bölüm c oluyordu windows D oluyordu bu Win7 den Xp ye geçişlerdede olabiliyor D sürücüsünü biçimlendirmeyip sadece C yi biçimlendirirseniz.Arkadaş dediğimi yapsın düzelecektir windowsun olduğu bölüm mutlaka primary active olmalı

Arkadaşlar tüm postları okumadım, bu yüzden yazıldımı bilmiyorum...

Kısaca şuanki durumu özetlim.

1- Windowsun kurulu olduğu partition extended içindeki ilk logical parttion.

2- Boot dosyaları kaçıncı sırada olduğunu bilmediğim ilk primary aktif partitionda

Yani arkadaşımız sistemi extended içindeki ilk partitiona sistemi kurmuş, lakin windowsun boot etmesi için primary aktif bir partitiona ihtiyacı vardır.

Olay kısaca bu.

Daha önceki postumda yazdığımı gibi, tavsiyem ilgili bölümü primary aktif yapıp sistemin yeninden kurulmasıdır.

Tabi @turk_eros arkadaşımızın söylediği gibi yöntem ilede sonuç alınabilir. Ama eksik yazmış.

Maddeler halinde kısaca sıralamak istiyorum.

1-C: sürücüsünden ilgili boot dosyaları (ntldr,boot.ini,ntdetect.com vs.) D: sürücüsüne kopyalanacak.

2-Boot.ini dosyası açılıp multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\ gibi satırlar multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\ şeklinde değiştirilecek.

3-Acronis Disk Drector gibi bir program ile sistem boot edilip @turk_eros söylediği gibi ilgili partition convert edilerek primary yapılacak. Tabi sonra aktif olarak işaretlenecek.

Kısaca sıralama bu şekilde. Lakin windows kurulurken registry bilgileri gibi bir çok ayarda D:\ olduğu üzere sistemde bir çok hatanın çıkması muhtemel.

Baştan temiz bir kurulum yapınır....

Senin Tek yapacagım kardeşim pc ye format atarken hdd nin d kısmına windows sistem dosyasının yarısını atmış yani ntldr dosyasını onun için sistem windows u d olarak gördüğünden oldu senin şimdi yapacagın bilgilerinin oldugu kısmı başka bir hdd ye yedekleyip sıfırdan hdd yi biçimleridr derim yoksa o sıkıntıyı hep yaşarsın...

Eğer istersen kardeşim çözümüde var yardımcı olabilirim ama bence en temizi ilk dediğim gibi...

Arkadaşlar tüm postları okumadım, bu yüzden yazıldımı bilmiyorum...

Kısaca şuanki durumu özetlim.

1- Windowsun kurulu olduğu partition extended içindeki ilk logical parttion.

2- Boot dosyaları kaçıncı sırada olduğunu bilmediğim ilk primary aktif partitionda

Yani arkadaşımız sistemi extended içindeki ilk partitiona sistemi kurmuş, lakin windowsun boot etmesi için primary aktif bir partitiona ihtiyacı vardır.

Olay kısaca bu.

Daha önceki postumda yazdığımı gibi, tavsiyem ilgili bölümü primary aktif yapıp sistemin yeninden kurulmasıdır.

Tabi @turk_eros arkadaşımızın söylediği gibi yöntem ilede sonuç alınabilir. Ama eksik yazmış.

Maddeler halinde kısaca sıralamak istiyorum.

1-C: sürücüsünden ilgili boot dosyaları (ntldr,boot.ini,ntdetect.com vs.) D: sürücüsüne kopyalanacak.

2-Boot.ini dosyası açılıp multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\ gibi satırlar multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\ şeklinde değiştirilecek.

3-Acronis Disk Drector gibi bir program ile sistem boot edilip @turk_eros söylediği gibi ilgili partition convert edilerek primary yapılacak. Tabi sonra aktif olarak işaretlenecek.

Kısaca sıralama bu şekilde. Lakin windows kurulurken registry bilgileri gibi bir çok ayarda D:\ olduğu üzere sistemde bir çok hatanın çıkması muhtemel.

Baştan temiz bir kurulum yapınız....

Edit: Tabi XP nin pdr (partition boot record) bilgisinde sorun olursa sistem yine açılmaycaktır. Bu yüzden ilgili bölümdeki pdr bilgisinide düzeltmek gerekebilir...

Boot dosyalarını kopyalamasına gerek yok sadece windowsun olduğu bölümü primary active yapsın yedeği logical yeterli ondan sonra sürücü adını otomatikman kendisi ayarlıyor bir sorun da çıkmıyor yani ben defalarca böyle yaptım senin eklediklerinin hiçbirini yapmadan çalıştırdım .Sadece bir defa işe yaramadı win7 den xp ye geçerken win7 de 100 mb lık bölüm filan ayrılıyor ya onunla uğraştım biraz o zaman cd ve d yi formatlamak zorunda kaldım

Bu arada konuyu açan arkadaş görünmüyor biz parçalıyoruz kendimizi arkadaşım deneyip haber versene

Tek bir cevaplama İle Yeniçeri Arkadaşımız tamamlamıştır zaten daha neyi büyütüyorsunuz anlam veremedim.

Hadi oluyorsa sen kendi sistemin açıkken değiştir sisteminin bulunduğu diskin harfini. <_<

Tek bir cevaplama İle Yeniçeri Arkadaşımız tamamlamıştır zaten daha neyi büyütüyorsunuz anlam veremedim.

Konu sadece harf değiştirmek değil gülüm büyüttüğümüz yok ben bu yüzden çok uğraştım zamanında 500 gb hdd yi nerde yedeklemeyi düşünüyorsun?

XP kullanıyorum ondanmı??

7555992.JPG

Eklediğiniz resimden gördüğüm kadarı ile, Boot(Önyükleme) eden bölüm D:, sistemin kurulu olduğu bölüm ise C: de gözüküyor. Bu nedenle de HDD harfleri yer değiştirmiş durumda.

Çözüm;

Herhangi bir bootlu cd(Hiren's boot CD veya Pardus çalışan CD) ile D: bölümündeki boot dosyalarını silerek, sistemi yeniden başlattığınızda NTLDR hatası alırsınız. Bunu geçmek için XP CD si ile boot ettirip ilk gelen ekranda R tuşuna basarak siyah bir ekranın açılmasını bekleyin. Siyah ekranda 1:C:\WINDOWS> yazar. Burada 1 tuşuna basarak işleme başlayabilirsiniz. Eğer sisteme ŞİFRE koymuşsanız şifre soracaktır, eğer şifre yoksa Enter tuşu ile onaylayabilirsiniz...

C:\WINDOWS> yazısı geldiğinde karşına FIXMBR yazın ve enter tuşuna basın. Gelen soruya E tuşuna basın ve yeni ana önyükleme kaydını C: bölümüne yazdırın.

Boot bölümünün yazılması için ise;

C:\WINDOWS> yazısı geldiğinde karşına FIXBOOT yazın ve enter tuşuna basın. Gelen soruya E tuşuna basın ve yeni önyükleme kesimini yazdırın.

Yazmanız gereken şöyle olmalıdır.

C:\WINDOWS>FIXMBR

C:\WINDOWS>FIXBOOT

C:\WINDOWS>EXIT yazarak bu bölümden çıkın..

İsterseniz bu aşamayı önce deneyin, olmazsa yukarıdaki yazdığım gibi, bir boot eden CD ile başlatın ve yukarıdaki uygulamaları yapın..

Not: Sürücü hafleri yine değişmiyor ise, Başlattan girerek, Çalıştırı açın ve Regedit yazarak kayıt defterini çalıştırın..

Bu anahtara gelin, HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices anahtarında ve sağdaki Varsayılan dışındaki TÜM aygıt isimlerini silin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Düzelecektir.

Başarılar..

dostum o mbr sorunu olursa yapılacak onarma arkadaşın mbr sorunu dğil aşağıdaki adresde ntldr ve ntdetect.com gibi açılış dosyalarını nasıl yeniden yükleyebileceğin yazıyor ama öncelikle @blue_life in dediği gibi boot.ini dosyasını editleyip windows klasörü (d) nün olduğu hd bölümüne kopyala ardından aşağıdaki linktekileri uygula son çare olarak sorun çıkarsa xp cd sisni tak tabi temiz bir xp cd si olsun (katılımsız yada ayar olmayan) kurulum mnüsüne gel hd bölümünü silmeden kurulum seç nasıl biçimlendirilsin ekranında biçimlendirmeden olduğu gibi bırak seçersen sadece windows klasörünü silip windows kurulumu yapıyor ve dosyaların sağlam bir şekilde kalıyor.

bu arada onarımdan sonra birincil bölüm olarak başlamazsa live linux cd si ile açıp windowsun olduğu bölüme gparted ile aktif edersen sorun düzelir.

başat beri sorunun ne olduğunu anlatmaya çalıştım ama herkes uzman olduğundan kimse dinlemedi. neyse olay açığa çıktığına göre artık daha fazla tartışma çıkmaz galiba. kolay gelsin

http://www.bilgisayarbilisim.net/windows-isletim-sistemi-f84/ntldr-eksik-diyor-bi-turlu-cozemedim-t4168.html[/CODE]

Eklediğiniz resimden gördüğüm kadarı ile, Boot(Önyükleme) eden bölüm D:, sistemin kurulu olduğu bölüm ise C: de gözüküyor. Bu nedenle de HDD harfleri yer değiştirmiş durumda.

Çözüm;

Herhangi bir bootlu cd(Hiren's boot CD veya Pardus çalışan CD) ile D: bölümündeki boot dosyalarını silerek, sistemi yeniden başlattığınızda NTLDR hatası alırsınız. Bunu geçmek için XP CD si ile boot ettirip ilk gelen ekranda R tuşuna basarak siyah bir ekranın açılmasını bekleyin. Siyah ekranda 1:C:\WINDOWS> yazar. Burada 1 tuşuna basarak işleme başlayabilirsiniz. Eğer sisteme ŞİFRE koymuşsanız şifre soracaktır, eğer şifre yoksa Enter tuşu ile onaylayabilirsiniz...

C:\WINDOWS> yazısı geldiğinde karşına FIXMBR yazın ve enter tuşuna basın. Gelen soruya E tuşuna basın ve yeni ana önyükleme kaydını C: bölümüne yazdırın.

Boot bölümünün yazılması için ise;

C:\WINDOWS> yazısı geldiğinde karşına FIXBOOT yazın ve enter tuşuna basın. Gelen soruya E tuşuna basın ve yeni önyükleme kesimini yazdırın.

Yazmanız gereken şöyle olmalıdır.

C:\WINDOWS>FIXMBR

C:\WINDOWS>FIXBOOT

C:\WINDOWS>EXIT yazarak bu bölümden çıkın..

İsterseniz bu aşamayı önce deneyin, olmazsa yukarıdaki yazdığım gibi, bir boot eden CD ile başlatın ve yukarıdaki uygulamaları yapın..

Not: Sürücü hafleri yine değişmiyor ise, Başlattan girerek, Çalıştırı açın ve Regedit yazarak kayıt defterini çalıştırın..

Bu anahtara gelin, HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices anahtarında ve sağdaki Varsayılan dışındaki TÜM aygıt isimlerini silin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Düzelecektir.

Başarılar..

Sil dedigin boot dosyaları hangileri???

aynı sorun bendede var fortmat atmak istemiyorum çözümü nedir acaba

Çözümünü söyledim kimse dinlemiyor ki yapabilecekleri en kolay işlemi arıyorlar acronis disk director en az 10 defa yaptım diyorum açıklama yapıyorum hala sürücü harfi değiştirmekle uğraşıyor millet konu uzadıkça uzuyor

Çözümünü söyledim kimse dinlemiyor ki yapabilecekleri en kolay işlemi arıyorlar acronis disk director en az 10 defa yaptım diyorum açıklama yapıyorum hala sürücü harfi değiştirmekle uğraşıyor millet konu uzadıkça uzuyor

peki o programla nasıl yapıcam acık anlatabilirmisin

peki o programla nasıl yapıcam acık anlatabilirmisin

Hiren boot cd/partition tools/acronis disk director suite aç sürücülerin üstüne gel sağ click yap convertten windowsun kurulu olduğu bölümü önce primary yap yedek olan bölümü logical yap daha sonra windowsun olduğu bölümü sağ tıklayıp active seçeneğini işaretle windows açıldıktan sonra windows bölümü c olacaktır yoksa özellikle katılımsız kurulumlar kurulurken sorun yapıyor arkadşın harddiskinde olan sorundan dolayı

arkadaşlar anlattıklarınızı denedim ama dendigi üzerana yare saglam olmuyormuş tüm bilgilerimi silmek zorunda kaldım kurtardıgımı kurtardım bana yardımıcı olan arkadaşlara teşekkürü bi borç bilirim

• 2 hafta sonra ...

herkes güzel sölemişş iyi öneriler varda sorunun tam oalrak neden kaynaklandığını bilen yokk.yapılan tüm işlemlerde pc tekrar formatlandığında gene aynı hatayı verecek partionların yer deiştirmesine sebep bir boot virüsü.kesin çözüm dersenizz.ne varsa harddisnde yedekle partionları yeniden oluştur.yedeklediğin bilgilarini tekradan at d ne.en kesin ve problemsiz olan çözüm arkadaşlar.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...