Jump to content

Biosa Giremiyorum F8'de Çalışmıyor.

angel101

Recommended Posts

Şimdi pardus yüklüydü makinemde ext4 formatındaydı sanırım.Acronisle önceden xp'nin yedeğini almıştım.xpye döneyim dedim.Usbden boot ederek çalıştırdım acronis programını geri döndüm fakat geri döndüğümde Pc açılmadı bios a girmek için del tusuna basın ekranında kaldı.Bu ara bios a felan girebiliyordum.Tabi bilgisayar açılmıyordu.Bende win7 dvdsini takıp C'yi biçimlendirdim.Sonra reset attığımda olanlar oldu biosa girmek için del tuşuna basın ekranında kaldı öylece del tuşuna bastığımda pc aygıtları tanımlıyor ve öylece kalıyor ekranda yazan yazı şu

S.M.A.R.T Cabaple and Status OK...

böylece kalıyor pc bende bu ekrandayken f8 e bastığımda ise

Boot Selection Popup menu has been selected.

yazısı çıkıyor.

Yani kısaca ne bios a giriyor nede f8 e basıp cd'den veya hdd'den başlat ekranı geliyor.Ne yapmam gerekiyor.Hdd bozuk değildi fakat biçimlendirirken ayrılmamış bölümden 2-3 tane oluştu.0mb olarak yani bende tam anlayamadım.Hdd yi başka pc'ye takıp biçimlendirsem bios a girebilirmiym tekrar?

İnş. anakartıma bişi olmamıştır.Yorumlarınızı bekliyorum lütfen yardım edin zor durumdayım.

kardeşim anlamıon heralde ya windows içini felan kalmadı artık komple c'yi sildim res attım makineye del e basıyorum entering bios bilmem ne diyor ama aygıtları tanımlarken donuyor.Yani bios a tam gircekken donuyor.Yanlış tuşa bastığım felan yok.

bilgisayara müdahale etmessem böyle kalıyor.Ve ctrl alt delete yaparak yeniden başlatabiliyorum.Del komutu bile çalışmıyor 2-3 sn bekledikten sonra

dsc01331d.jpg

Deleteye bastığımda hemen ise bu ekran geliyor.bios'a girmek üzere takılı kalıyor.

dsc01330fj.jpg

panık yapmaya gerek yok sakın ce halledecez hepberaber. relax olalım derın nefes alalım.

pardusu kurunca hosuna gıtmedı xp ye donmek ıstedın ama anladıgım bıcımlendırme yapmadan acronısden gerı yukleme yaptın kı bu sırada boot hd nın boot ayarları bozuldukı pc baslamadı. anladıgım bu cunku msjda boot ıcın coktan secmelı menuyu kullan gıbı bı anlam var yanı boot etmıyor . bızde ne yapcaz cozum olarak xp den calısan bır sıstem le acacaz pc mızı bakalım ne olmus hd lerın ısmı mı degısmıs yerlerımı degısmıs anlamaya calısacagız. sonra cd den calısan sıstemde (kı mornıng ın sıstemlerını onerırım varsa bıde barıs seven ın son cıkardıgı coktan secmelı menuyu kullankı o daha yararlı olacaktır hatta ılk once barısın kını dene sen oradan dıger baslatma seceneklerınden xp bul baslat yap bakalım ne sonuc cıkacak ) sonra gel bakalım ne cıkıo karsımıza ona gore yardım cı olmaya calısalım.

Biosa girmek için delete ve f2 tuşları kullanılır.Hdd nin ışığı sürekli yanıyormu biosa girmeye çalışmadan önce hdd ve cd data kablolarını çekin eğer giriyorsa ikisinden birinde veya kablosunda sorun vardır genelde hdd de bad sector olduğu zaman veya master slave jumperleri düzgün olmadığı zaman bunu yapar

panık yapmaya gerek yok sakın ce halledecez hepberaber. relax olalım derın nefes alalım.

pardusu kurunca hosuna gıtmedı xp ye donmek ıstedın ama anladıgım bıcımlendırme yapmadan acronısden gerı yukleme yaptın kı bu sırada boot hd nın boot ayarları bozuldukı pc baslamadı. anladıgım bu cunku msjda boot ıcın coktan secmelı menuyu kullan gıbı bı anlam var yanı boot etmıyor . bızde ne yapcaz cozum olarak xp den calısan bır sıstem le acacaz pc mızı bakalım ne olmus hd lerın ısmı mı degısmıs yerlerımı degısmıs anlamaya calısacagız. sonra cd den calısan sıstemde (kı mornıng ın sıstemlerını onerırım varsa bıde barıs seven ın son cıkardıgı coktan secmelı menuyu kullankı o daha yararlı olacaktır hatta ılk once barısın kını dene sen oradan dıger baslatma seceneklerınden xp bul baslat yap bakalım ne sonuc cıkacak ) sonra gel bakalım ne cıkıo karsımıza ona gore yardım cı olmaya calısalım.

aynen dediğin gibi oldu fakat şimdi sorunum biraz daha büyüdü.Hdd'yi söküp pc yi başlattım bios a girdi.Hdd takınca kilitleniyor makine.Hdd kesinlikle sağlamdı.Biçimlendirme olayından sonra böyle oldu.Şimdi cd'den başlayan işletim sistemi bulsam bile olacağını zannetmiyorm :S

Herşeyi yaptım olmuyor Hdd bozuldu mu yoksa biçimlendirince nasıl bozuluyorsa artık

Slave olarak master olarakta bilgisayar kilitleniyor.Hdd'nin ide kablosunu veya güç kablosunu çıkarınca pc çalışıyor fakat hdd olmayıncada hiç bişi olmuyor.Hdd'mi söküp başka pc ye hangi yollarla bağlayabilirim.Tamamen biçimlendirip denicem şansımı

Laptopum var şuan ne gibi bir kablo almam lazm bağlamak için her şey için teşekkürler yapacak bişi kalmadı heralde artık.

eger sata kablolarını cıkardıysan sıstem kafayı yemısolabılır. boot etmıyor bu yuzden. sata kablolarının yerlerını degıstır bıde bu sekılde dene..

Denedim herşeyi olmuyor bilgisi olan arkadaşlarda konuyla pek ilgilenmiyor.öyle kalakaldım ne yapacam bilmiyorum.

Dediğim gibi hdd den çıktı değil mi öncelikle ide kabloyu değiştir kabloyu tek kullan yanına slave veya master başka parça takma açarsa hiren boot cd deki hdd araçlarıdan maxtor ile quick format çek ve hdd regenerator ile scan and repair yap bad varsa kapatması olası

Sisteminde kaç tane hdd var iki tanemi.İki adet hdd varsa ikisininde markaları aynımı? Sissteminde resimde gördüğüm gibi 2 adet cd&dvd sürücü kullanıyorun gibime geliyor.Dvd rom kullanıyorsan cd sürücüsünü iptal etmeni tavsiyemdir.Bunları yaparken kasa içindeki cd romu iptal ettikten sonra hdd kabloların yerine oturmamış göründüğünden S.M.A.R.T Cabaple and Status hata alman doğaldır kabloları iyice tak boşanma olmasın.Bios girişleri anakart ve bios entegre modellerine göre değişir.Genelde ya delete tuşu yada f2 tuşu ile giriş yapılır.Kablolar muntazaman yerine doğru takılmış olarak kabul edilirse sorun görmeyecek sistemine rahat ulaşıcaksın.Selametle kal.

Not : Sisteme takılan yada ilave edilen hdd leri aynı marka olmasına hususiyetle özen göteriniz.

İZLENİMLERİM:

Kasa içinde 2 adet medya oynatıcın var.Normal cd rom ile LG dvd yazıcın var,her ikisi aynı kabloyu kullanıyor,biri master diğeri slave her zaman forumlarda gördüğüm ve okuduğum gibi ise bunların ide kablosu mavi slota takılı.Mavi slota takılı ise hemen çıkar.Orası IDE 1 Slotu HDD içindir.Ayriyetten bir adet ATA HDD var sanırım 80 gb bu da IDE 2 slotuna takılı yani mavi olmayan yer.1 tanede sanırım sata 160 gb hdd var ama onda problem yok o temiz görünüyor.Yapılacak işlemler:Senin sorunu ve aldığın hata mesajın IDE kablo hata mesajındır bu da bir IDE kabloya bağladığın medya oynatıcıların birinde hata var sistemi kilitliyor ve bu mesajı alıyorun ve buna rağmen del ile biosa giremiyorsun ve giremezsinde.Cd romu çıkar ve bağlantı ide kablosunun ucundaki jakı kullanarak mavi olmayan slota tak ve sistemini çalıştır bakalım bu denilenleri yaptıktan sonra sorunla kaşılaşacakmısın.

Sisteminde kaç tane hdd var iki tanemi.İki adet hdd varsa ikisininde markaları aynımı? Sissteminde resimde gördüğüm gibi 2 adet cd&dvd sürücü kullanıyorun gibime geliyor.Dvd rom kullanıyorsan cd sürücüsünü iptal etmeni tavsiyemdir.Bunları yaparken kasa içindeki cd romu iptal ettikten sonra hdd kabloların yerine oturmamış göründüğünden S.M.A.R.T Cabaple and Status hata alman doğaldır kabloları iyice tak boşanma olmasın.Bios girişleri anakart ve bios entegre modellerine göre değişir.Genelde ya delete tuşu yada f2 tuşu ile giriş yapılır.Kablolar muntazaman yerine doğru takılmış olarak kabul edilirse sorun görmeyecek sistemine rahat ulaşıcaksın.Selametle kal.

Not : Sisteme takılan yada ilave edilen hdd leri aynı marka olmasına hususiyetle özen göteriniz.

İZLENİMLERİM:

Kasa içinde 2 adet medya oynatıcın var.Normal cd rom ile LG dvd yazıcın var,her ikisi aynı kabloyu kullanıyor,biri master diğeri slave her zaman forumlarda gördüğüm ve okuduğum gibi ise bunların ide kablosu mavi slota takılı.Mavi slota takılı ise hemen çıkar.Orası IDE 1 Slotu HDD içindir.Ayriyetten bir adet ATA HDD var sanırım 80 gb bu da IDE 2 slotuna takılı yani mavi olmayan yer.1 tanede sanırım sata 160 gb hdd var ama onda problem yok o temiz görünüyor.Yapılacak işlemler:Senin sorunu ve aldığın hata mesajın IDE kablo hata mesajındır bu da bir IDE kabloya bağladığın medya oynatıcıların birinde hata var sistemi kilitliyor ve bu mesajı alıyorun ve buna rağmen del ile biosa giremiyorsun ve giremezsinde.Cd romu çıkar ve bağlantı ide kablosunun ucundaki jakı kullanarak mavi olmayan slota tak ve sistemini çalıştır bakalım bu denilenleri yaptıktan sonra sorunla kaşılaşacakmısın.

kasada 1 tane hdd var 160gblik 1 tanede dvd rom'um var.Hem cd/dvd okuyor ve yazıyor.Hdd sata baglantılı dedıgınız gıbı ide kablosunu çıkarttım yine çalışmıyor.

bios pilini cıkarıp biosu resetlemeyi denediniz mi? belki çözüm olabilir.

aklına gelebilecek herşeyi denedim.ide kablosunu bile değiştirdim.S-ata kablosunu değiştirdim.

Pc'nin bu hale gelmesi pardustan xpye dönerken oldu.Acronis programı ile yedeği üstüne kurdum.

Siyah ekranda grub dıye bısı geldı pc acılmadı.Res attm win 7 cd sını koydum.Biçimlendirdim.Hddyi sonra

usbden tekrar başlatayım.yedeği kurayım dedim fakat bios a girmedi.Benim şuan bilmek istediğim tek şey hdd

Sağlam mıdır acaba?Yarın arkadaşıma gidip pc'ne takıp biçimlendirecem.Sağlam değilse o kadar yol taşımıym hddyi.

Eğer cd açılış bölümüne bile gireemiyorsan başka bir bilgsayara takıp slave olarak biçimlendir veya o bilgisayarın hdd sinin kablosunu çek sadece seninkini takıp maxtor/quick format çek sorun kalmayacaktır

Şimdi gördüm sende de primary master DVDrom olarak ayarlı.kabloları yer değiştir ayrıca renkli olan sokete hdd yi bağla primary master hdd olması lazım eski tip kablolardan kullanıyorsun monitördeki görüntüden anladığım kadarıyla buda UDMA-2 yani 33 mb/sn veri hızını geçememene sebep olur ve sorunludur onuda değiştir

3797.jpg

pardustan xp ye donmenle alakalı bir sorun çıkmaması lazım çünkü birkaç defa bende bu şekilde işletim sistemi degiştirdim. bu işlemde çıkan sorun bootla alakalı. windows un mbr bilgileri siliniyor pardus ta grub geldiği için . yani o grub linux a ait bir bileşen. aslında bu şekilde sorun cıkartmamalıydı. inşallah sonuç alırsın. harddiskinde sağlamdır merak etme. hiren cd ile mbr kaydını düzenlemeyi deneyebilirdin ama harddiskide formatlamışsın.

Eğer cd açılış bölümüne bile gireemiyorsan başka bir bilgsayara takıp slave olarak biçimlendir veya o bilgisayarın hdd sinin kablosunu çek sadece seninkini takıp maxtor/quick format çek sorun kalmayacaktır

Şimdi gördüm sende de primary master DVDrom olarak ayarlı.kabloları yer değiştir ayrıca renkli olan sokete hdd yi bağla primary master hdd olması lazım eski tip kablolardan kullanıyorsun monitördeki görüntüden anladığım kadarıyla buda UDMA-2 yani 33 mb/sn veri hızını geçememene sebep olur ve sorunludur onuda değiştir

3797.jpg

ide kablosunu hdd ye nasıl takabilirim öyle bir girişi yok.kasada ne var ne yok çıkardım taktım zaten.arkadaşın pc de slave olarak takıp formatlıcam Film arşivim gidecek diye üzülüyorum bir tek.

Pc ni restat at del ile biosa gir,ana menüde bulunan load bios default göreceksin,oraya tıkla bios fabrika ayarlarına döndür,sonra tekrar biosun ilk 1 ci hanesine gel orda tarih ve saati ayarla o menüden çık f10 yaparak saveleyip tamamen çık,bakalım aynı hata mesajı görecekmisin açılışta.

Sonunda yaptım.Hdd yi çıkarttım.Biosa girip cdden başlattım.Cd yuklenırken slave girişne taktım hdd yi ve hdd yi gordum mbr sorunuydu sanırım.Tekrar biçimlendirdim.Ve şu an tekrar grub hatası verıyor.Usbden başlatıp yedeğimi kurmaya başladım.Artık hayırlısı ne olacak bilmiyorum.Yardım eden herkese çok teşekkür ediyorum..

Yedeği kabul etmiyor nedense pardustan dolayı grub yazısı çıkıyor.Xp ile format atacağım şimdi sonucu belirtirim.

Pc ni restat at del ile biosa gir,ana menüde bulunan load bios default göreceksin,oraya tıkla bios fabrika ayarlarına döndür,sonra tekrar biosun ilk 1 ci hanesine gel orda tarih ve saati ayarla o menüden çık f10 yaparak saveleyip tamamen çık,bakalım aynı hata mesajı görecekmisin açılışta.

o dediklerini zaten saatler önce yaptım.Hdd varken bios açılmıyordu zaten hdd cıkarıp gırıp yaptım fayda etmedi şu an itibariyle alttaki msjda belirttigim gibi yaptım.Ve yedeğimi kurmaya başladım.İnş bu sefer olacak.

Sonunda yaptım.Hdd yi çıkarttım.Biosa girip cdden başlattım.Cd yuklenırken slave girişne taktım hdd yi ve hdd yi gordum mbr sorunuydu sanırım.Tekrar biçimlendirdim.Ve şu an tekrar grub hatası verıyor.Usbden başlatıp yedeğimi kurmaya başladım.Artık hayırlısı ne olacak bilmiyorum.Yardım eden herkese çok teşekkür ediyorum..

Yedeği kabul etmiyor nedense pardustan dolayı grub yazısı çıkıyor.Xp ile format atacağım şimdi sonucu belirtirim.

XP ile biçimlendirdim.Ayrılmamış alanlardan dolayı olmuş bu sorun 3'e bolmustm hdd yı C: D: E: diye c ve e yi biçimlendirip birleştirdim.O arada ayrılmamış bolumlerde duzenlenmıs oldu formattan sonra yedeğime geri döndüm ve mutlu son. :D Biçimlendirme işlmlerini win7 cdsiyle kesinlikle yapmayn yoksa benm gibi saatlrece uğraşırsınız.

o dediklerini zaten saatler önce yaptım.Hdd varken bios açılmıyordu zaten hdd cıkarıp gırıp yaptım fayda etmedi şu an itibariyle alttaki msjda belirttigim gibi yaptım.Ve yedeğimi kurmaya başladım.İnş bu sefer olacak.

• 1 ay sonra...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...