Jump to content

En Iyi Uninslaller Programı Hangisi?

Recommended Posts

Revo Uninstaller Pro tek geçerim....

ben burada yeniyim arkadaşım ama sana yaşanmış bir hadisemi anlatayım...

waktiyle msn 9 yükledim sonra sildim revo unistaller le tekrar yüklemek zorunda kaldım bazı sebeplerden dolayı ama yüklenmiyor bilgisayara yüklü diye algılıyor araştırdım your unistaller diye bir program daha varmış yükledim tam msn9 la alakalı 4 silinmemiş dosya buldu bunlarıda sildikten sonra denedim oldu... Kısacası your daha iyi...

bu sorunu yaşayan arkadaşlar farklı bir yönden çözüm başlat çalıştır regedit e giriniz oradan windows live messenger yazın kayıtlı olan bütün uzantıları silin hiçbir sorun olmayacak bu kadar kayıt silinirse sorun olmaz mı diye düşünenler kolay gelsin...

Valla ben daha hiç uninstaller programı kullanmadım :D

Uninstaller konusunda kendimi tek geçerim çıkmayan inatçı programların kökünü kazırım mause u aldımmı elime sistemin derinliklerine iner söker atarım o programı :D

Gerçi en fazla ya 8 ya 9 defa yaptım 5 6 senedir pc kullanıyorum demekki diyorum senede en fazla iki defa kullanmak için bide programmı tutacaz sağda solda ne biliyim böyle işte zaten zart programı zurt programı bi ton program hiç anlamış değilim windows da her ihtiyaca bi çözüm var ve çoğu program windows API ve uygulamalarına lerine arayüz olmaktan öteye gitmez

Bu kadar fikir beyanı yeter tavsiye olrak ise

Total Unistaller bu ara modaymış pc dergilerine iyi sponsorluk verdi herhalde bide emektar Your Uninstaller var

Saygılar

arkadaşlar en iyi uninstaller programı hangisi revo your uninstaller gibi..

sizce hangisini kullanmalıyım

* Kaldırma yazılımlarının niteliğini (iyi-kötü olduğunu) belirlemede birincil ölçüt yazılımın "kurulum izleme" özelliğinin olup olmadığıdır;

* Demek ki, herşeyden önce kaldırma yazılımlarını "kurulum izleme özelliği olan-olmayan" diye iki gruba ayırmamız gerekir. Bu ayırma işleminden sonradır ki, grupların kendi içinde "iyi-orta-kötü" ayrımı yapılabilir;

* Şu an piyasada kurulum izleme özelliği olan yazılımların sayısı bir elin parmaklarını geçmez (ki, benim bildiğim 4 tanedir):

Total Uninstall

Revo Uninstaller Pro

Advanced Uninstaller PRO

Ashampoo Uninstaller (Pro)

* Yukardaki markalar dışında kalan tüm kaldırıcılar (ki, sayılamayacak denli çoktur) ikinci sınıftırlar; kurulum izleme özellikleri olmadığı için...

* Yukarda birinci sınıfa giren dört yazılımdan en teknik ve kullanışlı olanı "Total Uninstall"dır, çünkü:

1) Kurulumunu izlettiğimiz bir yazılım (ama kurarken, ama kaldırırken) bilgisayarı kendiliğinden yeniden başlatırsa "Total Uninstall" de kendiliğinden yeniden başlar ve sizden kurma (ya da kaldırma) işlemini sürdürüp bitirmenizi ister;

2) Total Uninstall'un yeni çıkan bir sürümünü kullanmak istediğinizde, eski sürüme izlettiğiniz kurulumları kaybetmeksizin yeni sürüme aktarabilirsiniz [Eski sürümü kaldırmadan önce Vista ve Windows7'de C:\Program Data\Martau\Total Uninstall\Monitored Programs; XP'de C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Martau\Total Uninstall\Monitored Programs klasörünü yedekleyip, yeni sürümü kurunca "Modüller"de soldan ikinciyi (İzlenen Programlar'ı) seçip; "Dosya"yı tıklayıp "Al"ı şeçip; açılacak "Klasöre Gözat" penceresinde yukarda yedeklediğiniz "Monitored Programs" klasörünü gösterip "Tamam"a basarak]

3) Diğer üç yazılımda bu özellikler yoktur: dalgınlığınıza gelip, bilgisayarı yeniden başlatma işlemini engellemezseniz, izleme yaptırdığınız kurulum da izlenmiş bir yazılımı kaldırma işlemi de sıradan işleme dönüşür; kullanmakta olduğunuz eski sürümü kaldırıp, yeni çıkan bir sürümü kurmak isterseniz, eski sürüme izlettiğiniz kurulumları yeni sürüme aktaramazsınız...

* Total Uninstall tek özelliklidir: yazılımı kurulurken izler; kaldırmak istediğinizde de tüm iz ve artıklarıyla birlikte kaldırır. Diğer üç yazılım ise geçici internet ve gereksiz Windows dosyalarını silme, temizleme gibi ek özelliklerle süslenmişlerdir; ancak, bu süsler "Total Uninstall"ın yukarda belirtilen üstünlüklerini kapatmaya yetmez...

* Yukarda konunun altına eklenen iletilerde sık sık adı geçen "Your Uninstaller" kurulum izleme özelliği olmayan bir yazılımdır ve dolayısıyle -ağzıyla kuş tutsa bile- ikinci sınıftır; hem de parayla satılan ikinci sınıf... Üstelik "Revo"nun ücretsiz sürümüne karşı her hangi bir üstünlüğü de yoktur...

Sonuç olarak, Gavrila Martau adlı bir Romanyalı tarafından üretilen "Total Uninstall" şuan sınıfının en iyisi... Genel ağda arasıra üreticiden "Romen çingenesi" diye sözedilmesi küçümseme amaçlı gibi görünse de aslında kızgınlıktan; kırılması diğerlerine göre birazcık zor olduğundan...:)

Esenlikler

• 2 hafta sonra ...

Windows Installer Clean Up Tavsiyem...

"Windows Install Clean Up"ı kurup açarak, listesindeki yazılımlara bakın; arkasından, Denetim Masası'ndaki "Program ekle veya kaldır"ı açıp listedeki yazılımlara bakarak bir karşılaştırma yapın...

Karşılaştırınca, yukardaki "tavsiye"nizi "pardon" deyip hemen geri alacağınızdan eminim...:)

* Kaldırma yazılımlarının niteliğini (iyi-kötü olduğunu) belirlemede birinci ölçü yazılımın "kurulum izleme" özelliğinin olup olmadığıdır;

* Demek ki, herşeyden önce kaldırma yazılımlarını "kurulum izleme özelliği olan-olmayan" diye iki gruba ayırmamız gerekir. Bu ayırma işleminden sonradır ki, grupların kendi içinde "iyi-orta-kötü" ayrımı yapılabilir;

* Şu an piyasada kurulum izleme özelliği olan yazılımların sayısı bir elin parmaklarını geçmez (ki, benim bildiğim 4 tanedir):

Total Uninstall

Revo Uninstaller Pro

Advanced Uninstaller PRO

Ashampoo Uninstaller (Pro)

* Yukardaki markalar dışında kalan tüm kaldırıcılar (ki, sayılamayacak denli çoktur) ikinci sınıftırlar; kurulum izleme özellikleri olmadığı için...

* Yukarda birinci sınıfa giren dört yazılımdan en teknik ve kullanışlı olanı "Total Uninstaller"dır;

- Kurulumunu izlettiğimiz bir yazılım (ama kurarken, ama kaldırırken) bilgisayarı kendiliğinden yeniden başlatırsa "Total Uninstaller" de kendiliğinden yeniden başlar ve sizden kurma (ya da kaldırma) işlemini sürdürüp bitirmenizi ister;

- Diğer üç yazılımda bu özellik yoktur; dalgınlığınıza gelip, bilgisayarı yeniden başlatma işlemini engellemezseniz, izleme yaptırdığınız kurulum da izlenmiş bir yazılımı kaldırma işlemi de sıradan işleme dönüşür...

- Total Uninstall tek özelliklidir: yazılımı kurulurken izler; kaldırmak istediğinizde de tüm iz ve artıklarıyla birlikte kaldırır. Diğer üç yazılım ise geçici internet ve gereksiz Windows dosyalarını silme, temizleme gibi ek özelliklerle süslenmişlerdir; ancak, bu süsler "Total Uninstall"ın yukarda belirtilen üstünlüğünü kapatmaya yetmiyor;

* Yukarda konunun altına eklenen iletilerde sık sık adı geçen "Your Uninstaller" kurulum izleme özelliği olmayan bir yazılımdır ve dolayısıyle -diliyle kuş tutsa bile- ikinci sınıftır; hem de parayla satılan ikinci sınıf... Üstelik "Revo"nun ücretsiz sürümüne karşı bir üstünlüğü de yoktur...

Sonuç olarak, Gavrila Martau adlı bir Romanyalı tarafından üretilen "Total Uninstall" şuan sınıfının en iyisi... Genel ağda arasıra adından "Romen çingenesi" diye sözedilmesi küçümseme amaçlı gibi görünse de aslında kızgınlıktan; kırarak kullanırken, diğerlerine göre birazcık zorlandıkları için...:)

Esenlikler

taba önerin için ben teşekkür ederim, yıllardır kullandığım your uninstaller programını sanırım artık önerin doğrultusunda değiştirme vakti geldi. Umarım memnun kalırım :)

taba önerin için ben teşekkür ederim, yıllardır kullandığım your uninstaller programını sanırım artık önerin doğrultusunda değiştirme vakti geldi. Umarım memnun kalırım :)

Memnun kalmaktan öte Total Uninstall'u "olmazsa olmaz yazılımlar" listenize ekleyeceğinizden eminim...:)

Yukardaki ayrıntılı açıklamamdan sonra bile "Hepsini denedim; Your Uninstaller en iyisi" diyebilmek için kişi: ya açıklamayı hiç okumamamış; okumuşsa da "kurulum izleme özelliği nedir"i bilmiyor ya da yanlış biliyor demektir.

Sanırım "kurulum izletme" sözü yanlış anlaşılıyor: izleme işinin başlangıçta "bismillah" deyip başlayacağı ve bilgisayarı kapatıncaya dek süreceği sanılıyor; oysa, izleme işi isteğe bağlıdır; yazılımın kurulum dosyasına ya çift tıklayıp, sıradan (izlemesiz) kurulum ya da sağ tıklayıp, menüden "falanca ile izle, kur" diyerek, izletmeli kurulum yaparsınız hepsi bu...

Bu konuda son bir önerim: Total Uninstall yanında Revo Uninstaller Pro'yu da bulundurmanız. Nedeni:

Total Uninstall'un açıklamada belirttiğim artıdan kaynaklanan üstünlüğü tartışılmaz; ama -binde bir de olsa- karşılaşacağınız aşağıdaki gibi bir sorunu Revo ile çözebilirsiniz:

Diyelim ki, bilmediğiniz ama çok merak ettiğiniz bir yazılımı dalgınlığa gelip izletmesiz kurdunuz; bakınca hoşunuza gitmedi, kaldırmak istediniz; ama, bir de baktınız ki, ne "program ekle/kaldır"da ne de diğer kaldırıcıların (Total, Revo vb) listelerinde gözükmüyor; üstelik, kendi kaldırıcısı da yok; ya da var ama "kaldır" dediniz kaldırmadı...

İşte böyle bir durumla karşılaşırsanız, Revo Pro'yu açıp, araç çubuğundaki "Forced Uninstall (zorla kaldırma)" düğmesine basarak ve açılacak penceredeki yazı kutularına kalkmayan yazılımın adını ya da klasörünün yolunu yazıp "Next"e basarak kaldırmayı deneyebilirsiniz ve sonuç genellikle başarılı olur...

Esenlikler

Benim görüşüm odur ki hiçbir kaldırma programı yüzde yüz mükemel değildir.Your Uninstaler,Revo,Total...vs hepsini denedim.Örneğin total uninstalleri sanal windows7 de denedim.Kendi program arayüzü üzerinden office 2010 u tam ve kısıtlı olarak defalarca kurdum.Her kurmada sıfır sanal windows7 yi kullandım.Kurmadan evvel windows,program files ve kullanıcı klasörlerinin kaç mb yer kapladığını not ettim.Kurup kaldırdıktan sonra karşılaştırma yaptığımda ilk ölçümlerindeki dosya boyutlarıyla uyuşmayan sonuçlar aldım.Total ve diğer kurulum kaldırıcılar sağ tuşta çalışan shell dosyalarını kaldıramıyorlar.Zira kullanımda oluyorlar.Total de office 2010 da groove yi urun ve tekrar kaldırın.göreceksiniz dosya artıkları kalacaktır.

Program denemek istiyorsanız şu 3 yöntemi kullanın.

1.Acronis ile sistem yedeği alıp öyle deneme yapın.

2.Sanal pc kullanın.

3.Sandboxie kulanın.

Yazılım kaldırmada Total ve Revo your uninstalerden daha iyi.Your uninstaller kaldırması kolay ve kaldırma programı olan programlarda bile program fileste kaldırdığı programın ana klasörünü bırakıyor.Çoğu zaman ben silmek zorunda kalıyorum.Eskisi kadar your uninstaller diyemiyorum.Revo ve Total Uninstall daha iyi derim.Ama en sağlamı acronis.Dön yedeğe iş bitsin.Saygılarımla

arkadaşlar en iyi uninstaller programı hangisi revo your uninstaller gibi..

sizce hangisini kullanmalıyım

hacı diger programlara kulak asma cognu denedim fıs

kendi isletim siteminin program kaldırıcısını kullan sildigin programlarıda atık temizleyici program kullan enelde oyunlarda belgelerimde save dosyası windowsta

diger programlarıda kaldırırken önce programı tamamen kapat yoksa kullanımda oldugu icin atık bırakıyor

yani extra bir seye gerek yok

"Windows Install Clean Up"ı kurup açarak, listesindeki yazılımlara bakın; arkasından, Denetim Masası'ndaki "Program ekle veya kaldır"ı açıp listedeki yazılımlara bakarak bir karşılaştırma yapın...

Karşılaştırınca, yukardaki "tavsiye"nizi "pardon" deyip hemen geri alacağınızdan eminim...:)

Tavsiyemi geri almayı düşünmüyorum çünkü bir çok Uninstall işleminde problem yaşadığım proları bununla temizledim ;) Bu programla Program Ekle/Kaldır da gözükmeyen artıkları temizleyebilirsin...

Windows Installer Clean Up Tavsiyem...

Tavsiyemi geri almayı düşünmüyorum çünkü bir çok Uninstall işleminde problem yaşadığım proları bununla temizledim ;) Bu programla Program Ekle/Kaldır da gözükmeyen artıkları temizleyebilirsin...

Yukardaki "Windows Installer Cleanup" tavsiyenize karşı verdiğim yanıt biraz üstü kapalı ve de şaka yollu olduğundan, ne demek istediğim anlaşılmamış; şimdi biraz daha açayım ki, iyi anlaşılsın:

- Konu başlığında ne yazıyor?

- "En Iyi Uninstaller Programı Hangisi?" Yani "En iyi kaldırma yazılımı hangisidir?"

- Siz ne yanıt vermişsiniz?

- "Windows Installer Clean Up"

- Yani?

- Yanisi şu: "tavsiye"niz yanlış; çünkü "Windows Installer Clean Up" bir yazılım kaldırma aracı değildir; adından da anlaşılacağı gibi bir "clean up" yani temizleme aracıdır.

- Üstelik, sınırlı bir temizlik aracıdır; çünkü, kullanım alanı Microsoft'un ürettiği yazılımlarla sınırlıdır; bu yazılımların, olağan kaldırma işlemi sırasında silinemeyen kayıt artıklarının temizlenmesinde kullanılır ve yalnızca 32 bit Windows'larda çalışır. Ek olarak, Windows'larla entegre şekilde çalışan aşağıdaki birkaç yazılım için de etkindir:

Acronis, AutoCAD, Ghost, Java, Skype, TuneUP, Ekran kartı sürücüsü vb.

Sanırım bu kadar açma, açılma yeter; çünkü, fazlası dokunup yan etki yapıyor; tıpkı bu yılki "açılımlar" gibi...:)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...