Jump to content

Amd Phenom Iı X6 Mı,ıntel Corei5 Mi?

hacker30
 Share

Recommended Posts

Arkadaşım kesinlikle amd derim internet cafe de işlettim birçok kişiye de bilgisayar topladım ve bir kere şikayetçi olanını görmedim intel de kullandım ama dediğin işlemci bir kere herşeyi söylüyor kesinlikle amd bir de bir arkadaşın dediği gibi o işlemciyi i7 ile karşılaştırın i5 onun kategorisinde bile olamaz :)

arkadaş bu inteli niye bu kadar çok seviyosunuzki :) ben masaüstünde amd notebook ta intel kullanıcısıyım 4 sene önce aldığım amd sempron 3000+ 1.80li pc de windows 7 yi bile kasmadan çalıştırdım oyun açısındanda zamanında epey iyiydi maüstünde ztn ısınma gbi bi dediniz pek olmuyor şu an amd phenom x4 üm var ve oynayamadığım oyun yok i5 li notebookumda ise full grafik açamadığım oyunlar var ikisinde de benzer ekran kartları var notebook için amd önermem çünkü çok ısınır ama masaüstünde amd den şaşmayın derim ;)

arkadaşım neye dayanarak intel aldın. birisi doğal 6 çekirdek diğeri 4 gerçek 4 sanal. birisi 9 mb cache var diğerinde 8 mb. birisi son çıkan amd işlemciler diğeri de intelin her sene isim değişikliği yaparak ürettiği dört çekirdekli işlemciler. neyse yine de seçim senin.

AMD den şaşma derim.bahsettikleri ısınma problemleri falan 5-7 yıl öncesinde kaldı.son 3 yılda müşterilerime toplayıp sattığım pc lerin hepsinde AMD işlemci kullandım ve şu ana kadar en ufak bir problem söz konusu değil ve pc topladığım müşterilerim artasında internet cafe lerde var.yani şu an mevcut var olan grafik ve görsellikleri en üst düzeydeki oyunları bile ısınma falan söz konusu olmadan oynayabiliyor.tabi bunun yanında İntel inde sorun problem çıkardığını görmedim.İntel de sorunsuz çalışan bir işlemci fakat İntel isim yaptığı için sırf isimden dolayı daha pahalı satıyor.yani AMD İNTEL in aynı özelliklere sahip işlemcilerinde fiyat karşılaştırması yaptığında intelin yüksek özellikli işlemcilerde 30-50 USD daha pahalıya geldiğini görebilirsin.sonuç olarak AMD ve İNTEL arasındaki fark ne dersen; teknik,özellik,çalışma mantığı,hız v.s özellikleri ele aldığımızda her ikiside aynı hatta AMD biraz daha önde diyebliriz.geriye kıyas yapılabilecek tek bir kriter kalıyor o da fiyat.fiyat olarak ta AMD her zaman 2 ADIM öndedir.İntel alıpta sadece ve sadece İNTEL ismine yada markasına havadan 50 USD ödemenin bence hiçbir mantıklı açıklaması yok...

http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

Bu linkte işlemci sıralaması

-------------------------------------------------------

http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html#cpuvalue

Bu linkte de fiyat performans var. Yorumsuz...

-------------------------------------------------------

amd ler ısınma sorunları vardı eski modellerde yenileri bilmiyorum

kullanan arkadaşlar yorum yapsın

evet arkadaşım amd athlon 2000 ler ve öncesinde ısınma sorunu vardı ama bu yaklaşık 4 sene öncelerde yaşanan sorunlar şu an Amd dual core x2 4600+ kullanmaktayım ve işlemci sıcaklığım 44 derece..

• 1 yıl yıl...

Ellerine dillerine sağlık bir sürü arkadaş yorum yapmış, ama hiç kimse önerisini destekleyecek makul bir açıklama yapmamış. Bir kaç arkadaş amd nin ısınma sorunundan söz etmiş, evet ısınma sorunu vardı ama DURON işlemciler zamamnında. Şimdi DURON işlemci ne desem acaba kaç kişi cevap verebilecek?
Ben uzun zamandır bu sektörde donanım işi yapıyorum, ve şehir efsanelerini yıkmakla uğraşırken müşterilerime verdiğim amd lerin hiç birinden sıkıntı yaşamadım, intelide kötüleyecek değilim onlarda sorun çıkartmadılar.
Pc toplarken öncelikle fiyat permormans ikilisini göz önüne alın.Rakamlara baktığınızda eşdeğer, performans göstergelerine baktığınız zaman AMD daha önde o zaman neyin araştırmasını yapıyorsunuz?

NOT : Bu arada bilgisayarınız en yavaş parçası kadar hızlıdır, 100 çekirdekli makinende olsa 7200 rpm hdd ile yapabileceğin hız belli, o nedenle işlemcim hızlı olsun gerisi mühim değil diye düşünmeyin. Takabiliyorsan ssd hdd tak hızı o zamna gör yada 15.000RPM dönüş hızına sahip bir segeate tak o zaman tadını çıkar.

[img]http://static.techspot.com/articles-info/353/bench/Synthetic_01.png[/img]

[quote name='scarface' date='10 December 2011 - 00:35 ' timestamp='1323470123' post='1126368']
Ellerine dillerine sağlık bir sürü arkadaş yorum yapmış, ama hiç kimse önerisini destekleyecek makul bir açıklama yapmamış. Bir kaç arkadaş amd nin ısınma sorunundan söz etmiş, evet ısınma sorunu vardı ama DURON işlemciler zamamnında. Şimdi DURON işlemci ne desem acaba kaç kişi cevap verebilecek?
Ben uzun zamandır bu sektörde donanım işi yapıyorum, ve şehir efsanelerini yıkmakla uğraşırken müşterilerime verdiğim amd lerin hiç birinden sıkıntı yaşamadım, intelide kötüleyecek değilim onlarda sorun çıkartmadılar.
Pc toplarken öncelikle fiyat permormans ikilisini göz önüne alın.Rakamlara baktığınızda eşdeğer, performans göstergelerine baktığınız zaman AMD daha önde o zaman neyin araştırmasını yapıyorsunuz?

NOT : Bu arada bilgisayarınız en yavaş parçası kadar hızlıdır, 100 çekirdekli makinende olsa 7200 rpm hdd ile yapabileceğin hız belli, o nedenle işlemcim hızlı olsun gerisi mühim değil diye düşünmeyin. Takabiliyorsan ssd hdd tak hızı o zamna gör yada 15.000RPM dönüş hızına sahip bir segeate tak o zaman tadını çıkar.

[img]http://static.techspot.com/articles-info/353/bench/Synthetic_01.png[/img]
[/quote]

[size="2"][b][color="#FF0000"]ne diyebilirimki, aklımdakileri açıklamışsınız... elinize sağlık ;)[/color][/b][/size]

[quote name='saameet_06' date='05 September 2010 - 21:34 ' timestamp='1283715249' post='880347']
intel de intel dıyenler x6 ile core i5 i bir tutmuslar
arkadaslar x6 nın rakıbı core i7 dir
modeol olarak ıse 860 ile kıyaslanır
core i 5 x6 nın rakıbı bıle olamaz zaten deılde :good:
[/quote]

İşte budur... :friends:

kesinlikle i5 al derim.amd degil x6 x10 olsa bile fason.istiyorsan performans testlerine bakabilirsiniz.intel alırsın bir ömür kullanırsın.amd alırsın 1-2 sene.

4 yıl intel kullandım.1 yıldır amd phenom x4 kullanıyorum taş gibi.hiç bi sıkıntı yok.dikkat etmen gereken tek konu anakartı iyi seçmen ve amd chipsetli olması.o kadar. amd=asus anakart.ve ati ekran kartı. ati de zaten amd nin ürünü.. bu mukemmel üçlü tadından yenmiyor..çok memnunum.. AMD yi tek geçerim

Bilmeden yorum yapanlara kulak asma bizim millet zaten anca kulaktan dolma konuşur

Edited by KadirDaren

[quote name='hacker30' date='05 September 2010 - 18:51 ' timestamp='1283712717' post='880324']
Arkadaşlar bi arkadaşıma yeni bir masaüstü bilgisayar topluyorum. İki işlemci arasında kaldım :

AMD PHENOM II X6 1055T 9Mb 3,3Ghz BOX (AM3 938)

INTEL i5-760 Quad-Core 2,80 8MB BOX LGA1156.

İki işlemcinin fiyatları da 350 TL civarında. Yani ikisi de birbirine çok yakın fiyatlarda. AMD'nin 6 çekirdekli bu işlemcisi intelin 4 çekirdekli corei5'ine tercih edilebilir mi acaba? Yardımlarınız için şimdiden tşk...
[/quote]
[img]http://img31.resimup.net/di/YRIN.jpg[/img]

cpubenchmark.net sitesinin 11 aralık itibari ile yaptığı testlere göre iki işlemci arasında AMD PHENOM II X6 1055T daha iyi puan almış.

• 4 hafta sonra ...