Jump to content

Iso Dosyasından Vista - Wi7 - Win8 Kurulumu

blue_life
 Share

Recommended Posts

@XrayN

Yaşadığın sorun kısaca, hazırlık aşamasında belirlediğin kurulumu içeren iso dosyasının ilgili konunda olmamasıdır. Nasıl bir hata yapıyorsun emin değilim. Sana tavsiyem işlemleri baştan yapmandır. Iso dosysının konumunu belirlerken konumda türkçe karakter kullanma ve anlatımdaki adımları izle...

• Like 1

blue_life   hocam

2 Gündür Sıfırdan Yapıyorum Yapıyorum istedigim kadar xp yapıyorum hersey sorunsuz çalışıyor

w7 w8 de aldıgım  sorun su   Yardımcı Olabilirmisiniz

dosya dizini bu

1fys.jpg

Biosda Aldıgım Hata bu

qghv.jpg

Kullandıgım  Kod

title Windows 7 86x64 BIT KURULUMU
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/WIN7/WIN7.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot

@XrayN

Hata mesajı her şey açıklıyor aslında. Dosya bulunamadı (File not found!)

Senin usb sürücünde yani G: sürücünde ilgili konumda dosya yok!

G:\WIN7\WIN7.ISO

Verdiğin resimde G:\USBMENU klasörü senin kod bloğun ile uyuşmuyor. USBMNEU içindeki (verdiğin resim)  Win7 içindeki dosyalar nedir? Ilgili Win7 klasörünü G:\ sürücüsüne taşıman gerekiyor.

Bu arada ilgili kullandığın kod bloğu ile sorun çıkartabilir. WIN7.ISO yerine boot dosyasını önyüklemek bazı önyükleme sorunlarımo çözmemizi sağlıyordu...

title Windows Vista/Win7/Win8 Kurulumu - ISO\n Iso dosyasindan onyukleme yapar
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set ISOFILE=/WIN7/NT6BOOT.ISO
# set ISOFILE=/WIN7/WIN7.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...
  • Like 1

• 1 ay sonra...
  • 3 hafta sonra ...

arkadaş bendemi bi problem var anlamadım gitti .windows 7 isoya çevirdim. usbmenuye kodları yazdım. lakin qemu ve laptopta deniyorum ancak siyak ekranda kalıyor. ne setup.iso ne nt6boot.iso deniyorum ikisindede aynı. yerleri doğru .zaten yanlış olsa hata verir. başka isolar atıyorum yine aynı. burayı geçmiyor.

qemu.jpg

ARKADAŞ daha sinir bozucu bişey oldu. şimdi dün bi laptop geldi samsung rv510. format atmaya çalıştım . bu bcd falan hatası verdi. normal cdden denedim disk ekranında bu bölüme yüklenemez falan dedi. neyse şuan tamircide. donanımsal bi sorun gibi görünüyor. flashımla başka pcye format atıyım diyorum allah allah BCD hatası veriyor. ya noluyor falan. kendi laptopumda ve QEMUda xp çalışıyor.denediklerim --> flashı formatla tekrar win 7 at, başka win7 at, isodan çıkartda at, ntfs fat32 değiştir. OLMUYOR !. windows 8 oluyordu dün denediğimde . arkadaş şuan oda olmuyor. kafayı yemek üzereyim ya . 1.9 versiyonu 2.0 versiyonu tekrar indrip çıkarttım falan filan çalışan flaşlar şuan çalışmıyor problem neki BLUE_LİFE :(( laptopa taktıktan sonra oldu bunlar. ! ve o flashların hepsini takmıştım . ve şuan HİÇBİR win 7-8 yüklenmiyor.

BCD HATASI BU

bcd.jpg

Edited by srtsrt07

@srtsrt07

Bir önceki mesajdaki @xarax yazdığına ek olarak flash diskindeki dosyalarda sorun da olabilir. Iso içindeki (usbdeki isoyu kastetmiyorum) dosyaları usbnin anadizinine çıkartıp, bootmgr dosyasını önyükleyerek (kodlar usb paketlerinde verilmişti) açıktan kurulum yapmaya çalış. Usb sürücüsüne veri yazdıktan sonra usb sürücüsünü güvenle çıkartmayı unutma...

Bu arada qemuda yeterli ram ayarlı değilse ilgili hataları yaşanması muhtemel. Kısaca iso dosyası rame yüklenince ramda bir alanı işgal eder. Boot aşamasında çalışacak sisteminde belli bir ram alanına ihtiyacı olduğu için ram yeterli gelmezse sorunlar çıkabilir. Qemu yerine farklı pcde deneme imkanın olursa sorunun kaynağı daha iyi anlaşılabilir...

Umarım sorununu çözebilirsin. Çözüm bulursan, çözümü yazmayı unutma. Başarılar dilerim, kolay gelsin...

laptop diski GPT olabilir. Bundan dolayı kurulamıyordur.

kardeş her flası taktıgımda format atılabilen bir laptop. o konuyla alakası yok yani

@srtsrt07

Bir önceki mesajdaki @xarax yazdığına ek olarak flash diskindeki dosyalarda sorun da olabilir. Iso içindeki (usbdeki isoyu kastetmiyorum) dosyaları usbnin anadizinine çıkartıp, bootmgr dosyasını önyükleyerek (kodlar usb paketlerinde verilmişti) açıktan kurulum yapmaya çalış. Usb sürücüsüne veri yazdıktan sonra usb sürücüsünü güvenle çıkartmayı unutma...

Bu arada qemuda yeterli ram ayarlı değilse ilgili hataları yaşanması muhtemel. Kısaca iso dosyası rame yüklenince ramda bir alanı işgal eder. Boot aşamasında çalışacak sisteminde belli bir ram alanına ihtiyacı olduğu için ram yeterli gelmezse sorunlar çıkabilir. Qemu yerine farklı pcde deneme imkanın olursa sorunun kaynağı daha iyi anlaşılabilir...

Umarım sorununu çözebilirsin. Çözüm bulursan, çözümü yazmayı unutma. Başarılar dilerim, kolay gelsin...

kardeşim anadizinde zaten çalışmıyordu ama kodları düzenledim anadizine attım ve win 8 denedim windows amblemini gördüm. ya aslında böyle bir sorun yoktu ben direk flasımı takıp baslat diyince flash hazır oluyordu ve bir yıldır oyle kullanıyordum birden bire oldu bu. şimdi windows 7 de oldu. bende bir problem var belliki çok saolun :)

win 7 isodaki sorun neden kaynaklanıyordur şimdide onu tartışalım :D

Edited by srtsrt07

Teşekkürler hata vermedi şimdi. ISO oluşturacağım ama dosya boyutu 4 GB'yi aşıyor. Bende UDF yaptım ISOyu bu seferde bu hata çıkmaya başladı. grub4dos kullanacaktım aslında ama ondada 4 gbyi geçince iso boot etmiyordu.

rrBUhQL.png

USBde kullanacağım aslında, vmwarede denemek için iso oluşturuyorum. Iso yapmadan denemenin bir yolu yok mu?

iso'yu kendi oluşturuyor zaten, NT6 klasörünün içinde... tam olarak ne yapmaya çalıştığınızı anlamadım :huh: gerçi bende yeniyim bu konuda ama...

İşlem sonunda NT6 klasörünün içinde bir tane lst dosyası bir tane boot iso dosyası ve birde senin win7 iso dosyan oluşacak....

4e593ZT.png

• Like 1

Aero Studio ile Multiboot yapıyorum onun içinde kullanacağım. Mulltibootu USB'de kullanacağım ama test etmek için ISO yapıyorum. ISO boyutu 4 GB'yi aştığından Boot etmiyor. 4 GB üstünü UDF desteklediği için UDF yapıyorum, bu seferde bu hatayı veriyor.

[spoiler]YxTeyDC.png[/spoiler]

Aero Studio ile Multiboot yapıyorum onun içinde kullanacağım. Mulltibootu USB'de kullanacağım ama test etmek için ISO yapıyorum. ISO boyutu 4 GB'yi aştığından Boot etmiyor. 4 GB üstünü UDF desteklediği için UDF yapıyorum, bu seferde bu hatayı veriyor.

[spoiler]YxTeyDC.png[/spoiler]

Hiç gerek yok ben tek bir isotu bile 18 GB olarak kullanıyorum 4 GB sınırlaması felan feşman hiç bişi yok o nerden çıktı ? al sana kanıtı Aşağıda, ayrıca bu sistem Harici harddiskte olmakla beraber Toplamda 50 GBlık kendi isteğime göre hazırladığım işletim sistemlerinin hepsini barındırmakta...

v2rb9.png

Bu Kullandığım menümün resmi [spoiler]v2rfn.png[/spoiler]

Buda Tek bir iso içindeki 18GB'lık 15in1'lik ALL IN ONE Sistemim [spoiler]u8mgw.png[/spoiler]

Gördüğün gibi hiç bir sorunsuz çalışıyor sen bende son aşamada iso oluşmasına izin vermediğin için o hatayı alıyorsun, resimdeki hatada da zaten Boot dosyan yok diyor...

• Like 1

Ama iso 4 GB üstünü desteklemiyor. Şimdi sormak istediğim bunu iso yapmadan nasıl test edebilirim? Her seferinde USB'ye kopyalayıp pcyi yeniden başlatıp mı deniyeceğim?

v2rb9.pngYahu desteklemiyorsa şu resimde gördüklerin benim hayalimde canlandırdığım herhalde :) Şakamı yapıyorsun güzel kardeşim iyi bak yaklaşık 19GBlık dosya resimde gördüğün gibi Tek bir isonun içinde, ve hatta dahada bombası bu isonun içinde windows 7 - 8 - 8.1 'in çeşitli 15 versiyonu var bunuda ben isodan kurdurtuyorum kendi makinamda ve cevremdekilerin makinasında da denedim hiçbir sorun  yok bi ara Upload edeytim dedim toplamda 20 - 30 GBlık dosyayı Upload için kaçgün uğraşırım bilmiyorum onun için vaz geçtim bu sistemi paylaşmaktan... USBye kopyalayıp yeniden başlatmak mı arkadaşım boşuna zaman öldürüyorsun önce sistemini yap tek bir iso kalıbı haline getir.. Bunu sanalmakina kurup oradan test et baktın sorun yok Ok dedin... Daha sonra NT6 sisteminden geçirerek resimde gördüğün 2 iso dosyasını oluştur... zaten yanında oluşan Menu.lst dosyasında menuye ekleyeceğin  kod var bunuda ekle menune işte bukadar....

• Like 1