Jump to content

Iso Dosyasından Vista - Wi7 - Win8 Kurulumu

blue_life
 Share

Recommended Posts

Şimdi ben yapmak istediğimi en başından anlatayım.

USB için multiboot hazırlıyorum. VMware gibi sanal sistem programlarından denemek için MULTIBOOT'u ISO haline getiriyorum. ISO'da da NTFS ve FAT32 gibi dosya biçimleri var. ISO formatını UDF DVD'ye çevirmezsek 4 GB'den büyük bir dosya depolayamıyoruz. Bende 4 GB'den büyük dosyaları atabilmek için ISO formatını UDF DVD'ye çeviriyorum.

Ama bu seferde boot etmiyor. Menü hiç gelmiyor. Yoksa NT6 ISO SETUP programıyla USB'de kullanılabilecek hale getiriyorum. Belki flash belleğim üzerinde denesem çalışacak ama flash belleğe kopyalama hızım 1 MB / sn. Ayrıca 32 GB flash belleğim RAW olduğu için istesem de deneme şansım yok (Bu çalışmayı teknik serviste çalışan arkadaşıma hazırlıyorum).

Yani size ISO haline getirmeden nasıl deneyebilirim ya da UDF DVD formatında nasıl Aero Studio'yu çalıştırabilirim diye soruyorum.

Umarım anlatabilmişimdir. Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.

Edited by veyselinci2

Usb için multiboot oluşturuyorsan niçin ilgili dosyaları tekrar iso içine alıyorsun. vmwareye usb cihazıda bağlanabiliyordu hatırladığım kadarıyla.

Sana tavsiyem ilgili dosyaları usb için hazırlayıp gerçek pcde testlerini yap... İşletim sistemini illada kurmak zorunda değilsin...

• Like 1

Usb için multiboot oluşturuyorsan niçin ilgili dosyaları tekrar iso içine alıyorsun. vmwareye usb cihazıda bağlanabiliyordu hatırladığım kadarıyla.

Sana tavsiyem ilgili dosyaları usb için hazırlayıp gerçek pcde testlerini yap... İşletim sistemini illada kurmak zorunda değilsin...

Dediğim gibi çok zor oluyor. Kopyalanması çok uzun sürüyor. Yardımınız için teşekkür ederim.

• 5 hafta sonra ...

Sn BlueLife; Sayenizde güzel bir multiboot menü oluşturdum. Kendimi denemek amacıyla Flash diski formatlayıp "Grub4dos" yardımı ile boot verip, dosyaları kopyalayan bir "exe" yaptım. Ancak usb diskin sürücü harfini bilmek şartıyla. Bunu aşabilmek için "%usbdevice%" gibi denemelerim oldu ama başaramadım. Sizinle son olarak yazışıp "Artık bu konu ile ilgilenmiyorum" cevabını aldıktan sonra Sn By Köylü ye bu konuyu danıştım ancak, "belki de konuyu yanlış yere açtığım için" bir cevap alamadım. Sizden rica ediyorum, bu konuda ne yapabilirim? Yazılım bilgim yok. o yüzden yardımınızı istiyorum. Saygılarımla...    Hasan Gürcaner.

@hasangur

Multiboot konurına önceden olduğu gibi malesef artık yeterli zaman ayıramıyorum.  Öncelikle konu neydi? Şuan yazışmalarımız hakkında hiç bir şey hatılamadığımdan, yapmak istediğini kısaca yazarsan yardımcı olmaya çalışırım...

Edited by blue_life
  • Like 1

• 2 hafta sonra ...

@blue_life 

Öncelikle selamlar. Sayenizde usb multiboot hazırladım nt5 şeklinde windows xp yi sorunsuz şekilde atıyorum lakin nt6 da windows 7 sıkıntı yapıyor başlarken şöyle bi hata alıyorum  USBMENU NT6 WIN7.ISO dosyası olmasına rağmen görmemekte recep arkadaşın söylediği gibi nt6boot.iso dosyasını başka bi klasöre atadım yine aynı şekilde hata alıyorum  nt6 da win7.iso dosyası olmasına rağmen neden direk sorunsuz başlatmıyor anlamıyorum

3136incik6833042.jpg

1334incia8228618.jpg

Hiç gerek yok ben tek bir isotu bile 18 GB olarak kullanıyorum 4 GB sınırlaması felan feşman hiç bişi yok o nerden çıktı ? al sana kanıtı Aşağıda, ayrıca bu sistem Harici harddiskte olmakla beraber Toplamda 50 GBlık kendi isteğime göre hazırladığım işletim sistemlerinin hepsini barındırmakta...

v2rb9.png

Bu Kullandığım menümün resmi [spoiler]v2rfn.png[/spoiler]

Buda Tek bir iso içindeki 18GB'lık 15in1'lik ALL IN ONE Sistemim [spoiler]u8mgw.png[/spoiler]

Gördüğün gibi hiç bir sorunsuz çalışıyor sen bende son aşamada iso oluşmasına izin vermediğin için o hatayı alıyorsun, resimdeki hatada da zaten Boot dosyan yok diyor...

arkadaki windows 7 nin sabit olan mavi resmini nasıl değiştirdiniz anlatabilirmisiniz 

@EnesAhmet

Ilgili hatanın nedeni iso dosyasının belirlenen konumda olmamasıdır. Hata mesajında NT6\WIN7.ISO yazıyor. Kısaca usb sürücünüzün harfi D: ise D:\NT6\WIN7.ISO konumunda iso dosyanız olmalıdır. Sen heralde D:\NT6\WIN7.ISO yerine D:\USBMENU\NT6\WIN7.ISO konunuma iso dosyasını koymuşsun. İlgili konuma ilgili iso dosyasını koyunuz veyahut hazırlığı tekrar yapıp iso dosyalarını oluşturmadan ilgili USBMENU konumunu programın arayüzünden gösteriniz...

title Windows 7 Kurulumu 
set ISOFILE=/USBMENU/WIN7/NT6BOOT.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...  

usbmenu.lst deki hali budur 

değişen birşey olmadı yine aynı hatayı verdi 6720incil9975936.jpg

enes  arkadasim usb boot tam olarak olmamis  iso klasör ve iso dosya adini tam olarak ayarlanman lazim yani nt6 klasörünü sonradan w7 yaparsan olmaz  sistemi yeniden boot etmen lazim  boot yaparken iso dosyan ve klasörün ayrica menü deki bazi bölümleri deyistirmen yada incelemen lazim bence 

Edited by FırtınaLimanı

boot etmesinde hiç bir problem yok direk acıyor format olayını ama gel gelelim formata başlıyıcagım sıra iso bulunamadı diyor seçmemi istiyor onu halledebilirmisin teamviewerdan sen 

dosya yolun yanlış nt6 ile tekrar iso oluşturup isoyu nt6 da oluşturduğun yola göre usb dizine yerleştirmelisin

kardeşim mehmetin yaptıgı videonun aynısını yaptım yine aynı hata yine aynı hata bak menu lstim boyle

title Windows 7 Kurulumu 
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...  

kardeşim mehmetin yaptıgı videonun aynısını yaptım yine aynı hata yine aynı hata bak menu lstim boyle

title Windows 7 Kurulumu 
set BOOTFILE=/BOOTMGR

bu komutu kullanıyorsan nt6 da iso oluştururken USBMENU/WIN7/WIN7.ISO olarak yolu göstermelisin

oluşan iki dosyayıda NT6BOOT.ISO ve WIN7.ISO yu USBMENU/WIN7 klasörüne koymalısın bu hatayı yol yanlış olduğunda alırsın