Jump to content

Iso Dosyasından Vista - Wi7 - Win8 Kurulumu

blue_life
 Share

Recommended Posts

Hocam Win 10 için güncelleyecek isen ;

Update 1 August 2015

• ImDisk Virtual Disk Driver 2.0.2.
    • Fixed issue with saving virtual disk as image file from Control Panel applet or Explorer context menu.
    • New command line option -o shared that forces driver to open images in shared write mode.
  • Like 2

blue_life hocam 2 gündür win 10 u eklemeye çalışıyorum ne yaptıysam hep hata aldım en sonunda baktım ki 7 ve 8 kurulumlarında da hata alıyorum sorunun kaynağını deneme yanılma yolları ile belirledim masaüstü bilgisayarıma 4TB bi hdd takmıştım tek parça kullanabilmek için GPT olarak yapılandırdım laptobumda da uefi sistem kurulu haliyle oda GPT sistemde GPT disk varsa 

no drive is empty tarzı bi hata alıyorum (yanlışta yazmış olabilirim kusura bakma ) sistemde GPT disk yoksa sıkıntısız çalışıyor sıkıntı sanırım imdisk kaynaklı çözüm var mıdır hocam

Edited by oguzhan43

@oguzhan43

Uzun süredir multiboot ile ilgilenmiyorum. Bu yüzden programın işleyiş tarzı bile şuan aklımda değil tam olarak.

Şimdi kodlama dosyasını açıp arattım ve empty olarak sadece No drive letter is empty! hata mesajları var. Bu mesaj boş sürücü harfi yoksa çıkıyor.

Kısaca sistem sanal cd/dvd sürücüsüne atanacak boş haft bulunamazsa bu hata çıkıyor.

Manual olarak iso dosyasını imdisk ile takmayı denemişmiydin?

• Like 1

@oguzhan43

Uzun süredir multiboot ile ilgilenmiyorum. Bu yüzden programın işleyiş tarzı bile şuan aklımda değil tam olarak.

Şimdi kodlama dosyasını açıp arattım ve empty olarak sadece No drive letter is empty! hata mesajları var. Bu mesaj boş sürücü harfi yoksa çıkıyor.

Kısaca sistem sanal cd/dvd sürücüsüne atanacak boş haft bulunamazsa bu hata çıkıyor.

Manual olarak iso dosyasını imdisk ile takmayı denemişmiydin?

üstat imdisk iso dosyasını yüklüyor yalnız belirttiğim gibi sistemde gpt disk varsa kurulum aşamasında sürücülerin hiçbirini  görmüyor masaüstünde gpt diski çıkardığımda yada laptoba ait diski mbr ye çevirdiğimde sıkıntı yaşamıyorum tüm sürücüleri görüyor

kanatimce pakette kullanılan imdisk sürümü 1.6 bunu yukarıda arkadaşın dediği gibi güncelleyebilsek çözülme ihtimali yüksek diye düşünüyorum imdisk programı güncellenmiş yeni bir paket yapabilirseniz çok hayır dua alacaksınız

saygılarımla 

• Editor

üstat imdisk iso dosyasını yüklüyor yalnız belirttiğim gibi sistemde gpt disk varsa kurulum aşamasında sürücülerin hiçbirini  görmüyor masaüstünde gpt diski çıkardığımda yada laptoba ait diski mbr ye çevirdiğimde sıkıntı yaşamıyorum tüm sürücüleri görüyor

kanatimce pakette kullanılan imdisk sürümü 1.6 bunu yukarıda arkadaşın dediği gibi güncelleyebilsek çözülme ihtimali yüksek diye düşünüyorum imdisk programı güncellenmiş yeni bir paket yapabilirseniz çok hayır dua alacaksınız

saygılarımla 

kullandığın usb yi partition wizardla gpt ye çevirerek denermisin

• Like 1

kullandığın usb yi partition wizardla gpt ye çevirerek denermisin

hocam gpt de usb disk boot etmedi malesef grub4dos u tekrar yükleyemiyorum

edit : GPT sorunum blue_life üstadın yardımları ve imdiski güncellemesi ile çözülmüştür kendisine teşekkürü borç bilirim

http://bluelife.sordum.org/2015_08_04_Nt6IsoSetup_201508042020.zip

Edited by oguzhan43
  • Like 1

usta bu sanal disk harfini sabitleme şansımız var mıdır? mesela R sürücüsü veya T sürücüsüne statik olarak bağlansın. mümkünmüdür?

ikinci bir sorum ise windows 8.1 veya windows 10 ile gelen sanal sürücü imdisk yerine kullanılabilir mi?

Edited by destroychip

@blue_life;

Hocam emeğine sağlık kusura bakma çok başına ağrıttım bu güncelleme ile ilgili vesile ile ;

Q-Dir 6.14

Defraggler 2,19 

oscdimg 2,56

gimagex 2,1,1 

wimgapi 10,240

güncelleme yaptım. Farklı sistemler üzerindeki demeler gayet sağlıklı.

Teşekkür ederim

gfx menu içindeki init dosyası açılabiliyor mu  kernele giriyor galiba birde ben sürekli her farklı kodda ayrı hata alaıyorum... özelliklede iso bulamama hatası forumdaki tüm mesajları okudum hiçbir olmadı denedim ama nedenini çözemedim...

• 1 ay sonra...

slm arkadaşlar hayırlı bayramlar benim bir sorum olacaktı usb den açıyorum nt6boot.iso dosyasını win10 için hazırladım win10.iso yu hdd imde d sürücüsünde bıraktım sadece flash a nt6boot.iso yu ekledim pc yi kapattım boot menü açıldı win10 kurulumunu seçtim nt6boot.iso yu gördü ve kuruluma geçti asıl win10.iso yu bulamadığından dosyada ara seçeneği çıktı istediğimde buydu zaten (flash ın gb ı yeterli olmadığından) dosyadan bilgisayarıma girdim d sürücüsünden win10.iso yu buldum ve gösterdim ama hatalı dedi yüklemedi bunun nedeni nedir ve nasıl düzeltebilirim şimdiden tşk ederim 

slm arkadaşlar hayırlı bayramlar benim bir sorum olacaktı usb den açıyorum nt6boot.iso dosyasını win10 için hazırladım win10.iso yu hdd imde d sürücüsünde bıraktım sadece flash a nt6boot.iso yu ekledim pc yi kapattım boot menü açıldı win10 kurulumunu seçtim nt6boot.iso yu gördü ve kuruluma geçti asıl win10.iso yu bulamadığından dosyada ara seçeneği çıktı istediğimde buydu zaten (flash ın gb ı yeterli olmadığından) dosyadan bilgisayarıma girdim d sürücüsünden win10.iso yu buldum ve gösterdim ama hatalı dedi yüklemedi bunun nedeni nedir ve nasıl düzeltebilirim şimdiden tşk ederim 

win8.1 de çalışıyor win10 da çalışmıyor sadece win10 farklı mı?

win8.1 de çalışıyor win10 da çalışmıyor sadece win10 farklı mı?

İnternetten İndirdiğin Win Vista - 7 - 8 - 8.1 - 10 İşletim Sisitemleri İlk Önce # 2015_08_04_Nt6IsoSetup Programı İle İşlemden Geçireceksin Daha Sonra Bilgisayarında Olan # 2015_03_11_USB_BOOT Klasörünün İçindeki 2015_03_11_USB_BOOT \ USB_ROOT Klasörünün İçine Atacaksın Daha Sonra Aşağıda Verdiğim Kodu USB_ROOT\USBMENU\USBMENU.LST Dosyasında İlgili Yere Yazacaksın. En Son İşlem İse 2015_03_11_USB_BOOT Klasörünün İçinde Olan MB_USB.exe Programı İle Flash Diske Yazdıracaksın. Aşağıda Verdiğim Kod Örnektir. Sen Yaptığın İşletim Sistemine Göre Değiştireceksin.

# =======================================================================================================

# Grub4dos usb diskten çalıştırıldıysa, birinci disk ile ikinci diskin yerini değiştiriyoruz!
title Windows 10 Tum Surumler Agustos 2015 \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/WIN10/NT6BOOT.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot

# =======================================================================================================

ilginiz için tşk ederim herşey aynı dediklerinizi defalarca yaptım hatta videoalrını izledim yaptım daha öncedende yapıyordum ama gerçek iso yu tanımıyor 7-8-8.1 bunların isolarını tanıyor ama 10 un iso dosyasını tanımıyor nt6iso ile yansıması oluşuyor zaten onu gerekli dosyaya atıyorum nt6iso sunu görüyor kurulumda sonra dosya seçmemi istiyor gerçek iso dosyasını bende hdd den seçiyorum kabul etmiyor belki şundandır 32 ve 64 bit işletim sistemi bir arada yapmışlar sanırım belki 32 ve 64 bit aynı isoda olduğundan mı tanımıyor diyede düşünmedim değil :)

Bu işlemi Win8.1'de aynı şekilde mi yaptın?

bu işlemi 7-8-8.1 de de aynı şeklilde yaptım 10 için hazırladığım yansıma nt6iso dosyası ile 8.1 in 64 bitlik isosunu görüyor hata vermeden işleme devam ediyor

İnternetten İndirdiğin Win Vista - 7 - 8 - 8.1 - 10 İşletim Sisitemleri İlk Önce # 2015_08_04_Nt6IsoSetup Programı İle İşlemden Geçireceksin Daha Sonra Bilgisayarında Olan # 2015_03_11_USB_BOOT Klasörünün İçindeki 2015_03_11_USB_BOOT \ USB_ROOT Klasörünün İçine Atacaksın Daha Sonra Aşağıda Verdiğim Kodu USB_ROOT\USBMENU\USBMENU.LST Dosyasında İlgili Yere Yazacaksın. En Son İşlem İse 2015_03_11_USB_BOOT Klasörünün İçinde Olan MB_USB.exe Programı İle Flash Diske Yazdıracaksın. Aşağıda Verdiğim Kod Örnektir. Sen Yaptığın İşletim Sistemine Göre Değiştireceksin.

# Grub4dos usb diskten çalıştırıldıysa, birinci disk ile ikinci diskin yerini değiştiriyoruz!
title Windows 10 Tum Surumler Agustos 2015 \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/WIN10/NT6BOOT.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot

nt6iso son sürüm bu siteden indirdim zaten bu siteden öğrenmiştim :) 3 çeşit kod var bunlardan biri sizin verdiğiniz 3 ayrı koduda denedim yansımayı görüyor ama gerçeiğini görmüyor 

ilginiz için tşk ederim herşey aynı dediklerinizi defalarca yaptım hatta videoalrını izledim yaptım daha öncedende yapıyordum ama gerçek iso yu tanımıyor 7-8-8.1 bunların isolarını tanıyor ama 10 un iso dosyasını tanımıyor nt6iso ile yansıması oluşuyor zaten onu gerekli dosyaya atıyorum nt6iso sunu görüyor kurulumda sonra dosya seçmemi istiyor gerçek iso dosyasını bende hdd den seçiyorum kabul etmiyor belki şundandır 32 ve 64 bit işletim sistemi bir arada yapmışlar sanırım belki 32 ve 64 bit aynı isoda olduğundan mı tanımıyor diyede düşünmedim değil :)

bu işlemi 7-8-8.1 de de aynı şeklilde yaptım 10 için hazırladığım yansıma nt6iso dosyası ile 8.1 in 64 bitlik isosunu görüyor hata vermeden işleme devam ediyor

1. WIN7.ISO Bulunamadı Tarzında Hata Alıyorsan  set ISOFILE=/WIN10/NT6BOOT.ISO Olarak Ayarladığın Zaman Hata Almazsınız. Aldığını Hatayı Ekran Görüntüsü İle Yazarsan Daha Kolay Çözüm Üretebilirim.

2. MultiBoot Sistemlerde DUAL BOOT Sistemler Çalışmaz.

RVzOOj.png

1. WIN7.ISO Bulunamadı Tarzında Hata Alıyorsan  set ISOFILE=/WIN10/NT6BOOT.ISO Olarak Ayarladığın Zaman Hata Almazsınız. Aldığını Hatayı Ekran Görüntüsü İle Yazarsan Daha Kolay Çözüm Üretebilirim.

2. MultiBoot Sistemlerde DUAL BOOT Sistemler Çalışmaz.

RVzOOj.png

multiboot sistemlerde dual boot olarak hazırlanmış sistemler çalışır üstelik bu linkten verdiğim bluelife ve köylü hocamın paylaşımlarından yararlanarak kendime göre düzenlediğim Multiboot hazırlama programına işletim sistemlerine ait isoları Nt6boot işleminden geçirmenize gerek yok kolay gelsin

https://yadi.sk/d/mBx65PpcjPbvX

1-4 ve 16gb flash ım var 16gb ı pc görmüyor mecburen diyerlerini kullanıyorum 4gb da yetersiz kaldığından gerçek iso yu hdd te tutuyorum yansımasıyla kurulum yapmaya çalışıyorum yansıması açılıyor gerçek iso yu istediğinde dosya seçten gerçek iso yu gösteriyorum linkte görünüyor seçtiğimde bu hatayı veriyor aynı uzantı kısmında 8.1 - 8 ve 7 de mevcut bu 3 ü çalışıyor 10 da yapıyor bunu sadece sanırım yeniden win10 indireceğim RBLya7.jpg

direk isoyu atınca çalışıyormu nt6 setupdan geçirmeden iso klasörü içinemi atıyoruz Windows isolarını sorunsuz kuruyormu

flash bellekte yeterli alanım yok direk olarak iso yu atmak için bu yüzden yansımasını kullanmak zorundayım aynen videoları var onlarda aynısını yapıyor bende zaten bootta sorunum yok win10 için hazırladığım nt6boot.iso win8.1 i çalıştırıyor ama win10 u çalıştırmıyor sorun sadece bunda multibot güzel çalışıyor onda hiç bir sonum yok 

win10.a.iso içinde sources/install.wim le install.exe yok ondan sanırım win8.1 de var yaw nasıl işletim sistemi ekliyorlar bu sitelere anlamış değilim

elinde win10 pro 64 bit iso su olan varsa torrent e atıp bana linkini atabilirmi

https://yadi.sk/d/mBx65PpcjPbvX

iso klasörü içerisine direk isoyu at nt6 setuptan geçirmene gere yok windows isolarını sorunsuz kurar diğer isoları sorunsuz çalıştırır

peki kardeşim ben bunu indirdim 4gb lık flash a attım diyelim isonun içinede win10 atmaya çalıştım win10 5.7gb sence 4gb lık flashıma sığar mı ?

peki kardeşim ben bunu indirdim 4gb lık flash a attım diyelim isonun içinede win10 atmaya çalıştım win10 5.7gb sence 4gb lık flashıma sığar mı ?

böyle bir mantık yok hocam anladığım kadarıyla isosu flash bellek dışında başka bir yerde olan işletim sistemi kurmak istiyorsun benim paylaşımım onun için değil yeterli alana sahip flash bellek içindir. senin istediğin konu için forum içerisinde köylü hocanın paylaşım ve anlatımları var onları incelemeni tavsiye ederim

Edited by fingerprint

böyle bir mantık yok hocam anladığım kadarıyla isosu flash bellek dışında başka bir yerde olan işletim sistemi kurmak istiyorsun benim paylaşımım onun için değil yeterli alana sahip flash bellek içindir. senin istediğin konu için forum içerisinde köylü hocanın paylaşım ve anlatımları var onları incelemeni tavsiye ederim

bakın multi boot oluşturup nt6boot.iso oluşturmuyormuyuz bunun amacı nedir biliyormusun flashında yer yoksa bu dosyayı kullanırsın yer varsa direk gerçek dosyasını kullanırsın bunda sıkıntımız yok nt6boot.iso varsa hdd,ssd,harici.vb gibi deposu geniş alanlara işletim sistemlerinin isolarını atarak işletim sistemini kurarsın multiboot 1 gb lık flashta dursada o işletim sistemini kurarsın diyorum benim şuan hazırladığım multiboot 1gb lık flashımda nt6boot.iso içinde kuruluma geçiyor zaten dosya seç seçeneği kurulurken çıkıyor bende win10.iso yu hdd den yada ssd den seçiyorum hata vermese kurulacak win8.1.iso yu seçince sorunsuz kuruyor ben yanlış yere yazmadım burası gerçek konu yeri yaa ben anlatamıyorum ya sen anlamıyorsun ben acemi değilim defalarca format attım harici hard disk hasar gördüğünden onu kullanamıyorum yoksa tüm sistemler ondaydı :) inş bu sefer anlatabilmişimdir saygısızlığım olduysada yazı içinde özür dilerim şimdiden :)