Jump to content

Fotoğraf Makinesi Seçimi

BuqRaHan
 Share

İki Fotoğraf Makinesi Arasından Tercih  

9 members have voted

1. 1. Siz Olsanız Hangisini Tercih Ederdiniz ?

• NİKON D90
      4
    • CANON EOS 550D
      5

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar hobi olarak Fotoğraçılık bölümü okuyacam ve bir tane otoğraf makinesi almak istiyorum. NİKON ve CANON arasında kararsızım. Önerebileceğiniz fotoğraf makineleri hangileridir sizlerinde düşüncelerini almak istiyorum.

Profesyonel bir fotoğraf makinesi olmasını istiyorum.

Çeşitli modelleri var aralarında
pahalısı,ucuzu illa şu demek zor ama
benim gönlümden NIKON geçiyor. Nikonun
diafram ve perde ayarlarını öğrenerek baya güzel
fotoğraflar çekmiştim. Bu arada hiç kullanmadım ama
Pentax'ında kaliteli olduğunu duydum.

Edited by hakanhelin

Az buçuk almancan varsa bu vereceğim sayfadan kullanıcıların
fotoğraf makinesi hakkındaki düşünceleri,varsa test sonuçlarını
okuyabilirsin birazda ona göre karar verirsin.

http://www.testeo.de/kategorie_produkte/digitalkamera-35.html

arkadaşlar ben canon eos 550d kullanıyorum almadan önce çok fotoğrafçı gezdim nikoncular nikonu, canoncular canonu övdü ama teknik özelliklerine baktığım zaman en iyisi seçimin canon olduğunu gördüm. nikonların en üst modeli canonlardan çok aşağıda kalıyordu nikon d90 12 mp benim makinem 18.7 mp birçok profesyonel modu var. nikonlar makinelerine 18-135 mm lens koyuyorlar tek avantajı bu. foto çözünürlükleri oldukça düşük. canonlara oranlara tek üstünlüğü 18-135 mm olması. ama canon fotoğraf makinelerine lens alarak 18-135 ya da daha üst bir lens bu açığı çok basit bir şekilde kapatabilirsiniz.

[quote name='exi23' date='14 Mart 2011 - 18:16 ' timestamp='1300127196' post='980374']
Ben de iki site vereyim. :) Ama Türkçe Hakan abi. :)

www.fotokritik.com
www.netfotograf.com
[/quote]
:blush: Sağolasıııın
Bu arada bende Nikon severim senin dediğin model
çıkalı 3-4 sene oldu ve baya tutuldu testlerdede birincilikleri var
o modelin aynı zamanda kullanıcılarda olumlu görüş belirtmişti o model için

[quote name='hakanhelin' date='14 Mart 2011 - 19:22 ' timestamp='1300127532' post='980381']
:blush: Sağolasıııın
Bu arada bende Nikon severim senin dediğin model
çıkalı 3-4 sene oldu ve baya tutuldu testlerdede birincilikleri var
o modelin aynı zamanda kullanıcılarda olumlu görüş belirtmişti o model için
[/quote]
Rica ederim abi. Evet çıkalı 3 seneye yakın olmuş ama hala fiyat yüksek düşse biraz alacağım da fazla geliyor. :) Ben ikisi arasında kalmıştım. Ama hala kararsızım. Buğrahan bana da getirtsene. :D

Edited by exi23

[quote name='wampiRei' date='14 Mart 2011 - 19:45 ' timestamp='1300128911' post='980406']
Canon EOS 5D 6000 tl ama olsun makine hakediyor o parayı tavsiye ederim.
[/quote]
Hocam güzel diyorsun da giriş - orta seviye lazım arkadaşa bence. Zira fotoğrafçılık yapmayacağız. :)

Genelde bütün markaların klas modelleri var ama
işin içine bütçe sınırlaması girince ona göre arama
yapılıyor benim sana tavsiyem

1=Nikon D90 (765 Euro 10-105 Objektif yanında)
2=Canon EOS 550D (799 Euro 18-55 55-250 Objektif yanında)
3=Nikon D3100 (694 Euro 18-55 55-200 Objektif yanında)

1 ve 2 arasında kararsız kaldım

[quote name='BuqRaHan' date='14 Mart 2011 - 17:49 ' timestamp='1300125597' post='980341']
Merhaba arkadaşlar hobi olarak Fotoğraçılık bölümü okuyacam ve bir tane otoğraf makinesi almak istiyorum. NİKON ve CANON arasında kararsızım. Önerebileceğiniz fotoğraf makineleri hangileridir sizlerinde düşüncelerini almak istiyorum.

Profesyonel bir fotoğraf makinesi olmasını istiyorum.
[/quote]

merhaba öncelikle makineyi en çok içeride mi kullanacaksın dışarıda mı kullanacaksın. Canon kasa yapısıyla dış ortamlar için Nikona göre daha ağır basar. Nikon renk olarak Canondan daha sıcaktır. stüdyo çekimi yapanlar genelde Nikon kullanır. Manzara kuş v.b. çekim yapanlarda Canon tercih yaparlar.
sadece makineyle de iş bitmiyor bence makineden daha önemlisi kullanacağın lensdir. Eğer bütçen kısıtlı ise önce yatırımın mekineye olsun. Zamanla da lens takviyesini yaparsın.
Bana kalırsa Canon 30D veya 50D olabilir. Bu modelleri Exi23 arkadaşımızın da verdiği sitelerden ikinci elini ve daha ayrıntılı bilgileri bulabilirsin.
tercihin ne olursa olsun Şimdiden hayırlı olsun...

[quote name='akasya19' date='14 Mart 2011 - 20:59 ' timestamp='1300129780' post='980416']
merhaba öncelikle makineyi en çok içeride mi kullanacaksın dışarıda mı kullanacaksın. Canon kasa yapısıyla dış ortamlar için Nikona göre daha ağır basar. Nikon renk olarak Canondan daha sıcaktır. stüdyo çekimi yapanlar genelde Nikon kullanır. Manzara kuş v.b. çekim yapanlarda Canon tercih yaparlar.
sadece makineyle de iş bitmiyor bence makineden daha önemlisi kullanacağın lensdir. Eğer bütçen kısıtlı ise önce yatırımın mekineye olsun. Zamanla da lens takviyesini yaparsın.
Bana kalırsa Canon 30D veya 50D olabilir. Bu modelleri Exi23 arkadaşımızın da verdiği sitelerden ikinci elini ve daha ayrıntılı bilgileri bulabilirsin.
tercihin ne olursa olsun Şimdiden hayırlı olsun...
[/quote]

Yorum için öncelikle teşekkür ederim. Ben dediğim gibi Fotoğrafçılık bölümü okuyacam hobi olarak fotoğraf makinesini ise dışarda kullacam gezmeye vs. çıktığım zaman stüdyoda kullanmayacam.

[quote name='BuqRaHan' date='14 Mart 2011 - 20:39 ' timestamp='1300128565' post='980400']
Bilinchard üstadımız da gelse şu konuya bir el atsaydı çok süper olurdu :)
[/quote]

En son Nikon D90'ı vardı kendisinin diye biliyorum =)

[quote name='wampiRei' date='14 Mart 2011 - 20:45 ' timestamp='1300128911' post='980406']
Canon EOS 5D 6000 tl ama olsun makine hakediyor o parayı tavsiye ederim.
[/quote]

6000( Altı Bin) mi 600 ( Altı Yüz ) mü ?

Aslinda olayi cozmussun. Nikoncular nikonu, canoncular canonu savunur. Nikonu almadan once ikisinide cok inceledim. Nikonun benim tarzima daha uygun oldugunu farkettim. Parcalarida daha uygun. FF (full frame) makineler olmadiktan sonra megapixelin cokta onemi yok. Eger kaliteli isler cikarmak istiyorsan lense onem ver. Zamanla isin icine girdikce daha iyi anlar ve para dokmeye baslarsin :)

[quote name='Bilinchard' date='14 Mart 2011 - 22:02 ' timestamp='1300133558' post='980457']
Aslinda olayi cozmussun. Nikoncular nikonu, canoncular canonu savunur. Nikonu almadan once ikisinide cok inceledim. Nikonun benim tarzima daha uygun oldugunu farkettim. Parcalarida daha uygun. FF (full frame) makineler olmadiktan sonra megapixelin cokta onemi yok. Eger kaliteli isler cikarmak istiyorsan lense onem ver. Zamanla isin icine girdikce daha iyi anlar ve para dokmeye baslarsin :)
[/quote]

Üstadım öncelikle düşüncelerini paylaştığın için teşekkür ederim. Amacım profesyonel fotoğrafçı olmak değil, kaliteli makinem var diye hava atmakta değil. Amacım güzel anlarımı ölümsüzleştirebileceğim kaliteli bir makine almak.

Bir de bu yıl Fotoğrafçılık bölümü okuyacam orada da mutlaka lazım olacağı için ikisini bir aradan çıkartmak amaçlı :)
Saygılarımla...

Canon mu nikon mu ya cevap olarak nette şöyle bir geyik döner (ben bu yazıdan önce - yine bilinchard ın tavsiyesiyle - nikon kullanıyordum ve doğru bir iş yaptığımı anladım):

[code]canon hafiftir, nikon ağır canon yenilikçidir, nikon tutucu

canon şakacı ve neşelidir, nikon ciddi ve hüzünlü

canon süslüdür, nikon sade

canon yalancıdır, nikon doğrucu

canon delişmen ve duygusaldır, nikon akılcı ve gerçekçi

canon gelişmelere açık ve atılgandır, nikon tedbirli ve temkinli

canon yamalı bohçadır, biraz ondan biraz bundan almayı sever, nikon yekpare gövdeleri sever, karışık olaylardan hazzetmez

canon samimi davranır, sıcaktır, nikon cool’dur, soğukkanlıdır

canon detaylarda boğulur, nikon detayları kontrol eder

canon havayı ve suyu sever, nikon ateşi ve toprağı

canon modayı takip eder, nikon modadan uzak durur

canon mandrake’dir, nikon ken parker

canon maceracıdır, evde durmayı sevmeyenlere benzer, nikon evcimendir, ama görev bilinci vardır, istenen yere gidebilir

canon risk almayı sever, nikon sağlam gider

canon alıngandır, nikon aldırmaz

canon sabırsızdır, nikon sabır taşı

canon gevezedir, nikon fazla konuşmayı sevmez

canon moderndir, nikon klasik

canon aldatabilir, nikon vefalıdır

canon reklama önem verir, nikon reklamı sevmez

canon biseksüeldir, nikon heteroseksüel

canon sorumsuzdur, nikon sorumluluk sahibi

canon sarışındır, nikon esmer

canon doğuludur, nikon batılı

canon 2 boyutludur, nikon 3 boyutlu

canon heyecan vericidir, nikon sıkıntı verir biraz

canon çok eşlidir, nikon tek eşli

canon sayısal verilere tapar, nikon analog verilere güvenir

canon bilimkurgu ve polisiye edebiyatı sever, aşk romanları okur, çizgi romanlara bayılır

nikon klasiklerden vazgeçmez, deneme kitapları okur, belgesel filmlere takılır

canon picasso’dur biraz, nikon ise balthus,

canon quentin tarantino’dur, nikon akira kurosawa

[/code]