Jump to content

Laptopum Çok Isınıyor(Soğutucu Aldım Etki Etmedi)

kajmer31
 Share

Recommended Posts

Görev yöneticisini açınca işlem gücü tüketimi yüksekmi yani işlem yapmaktanmı ısınıyor yoksa hiç bi işlem olmadan mı ısınıyor

Sen işlem yapmıyorken işlem gücü tüketimi yüksek ise zararlı yazılıdan kaynaklı

İşlem gücü tüketimi normal ama ginede ısınıyorsa donanımsal dır

1.işlemci fanın çalışıp çalışmadığına bak
2.hava gözeneklerinin tıkalı olup olmadığına bak
3.laptop'u yatak koltuk diz üstü halı gibi zeminlerde kullanmamaya dikkat et belki saçma gelecek belkide güleceksin ama....yani ilk yardımdaki gibi sırt üstü sert bir zeminde çalıştır.:)
4.yakın zamanda tamir veya kendin içini açıp kurcaladıysan örneğin işlemci yuvasına tam oturmadıysa tekrar bir gözden geçir
5.laptopda soğutucu görevi yapan fanların çalışıyor ama zor dönüyor ise değiştirilmesi gerekir
Ben eskiden masa üstü pc lerin fanlarının üst kapağını hafifce aralar ve dönen milin üzerine zeytinyağı dökerdim güzel bir yöntemdi :lol: ama bu yöntemi deneme tabi :D

işlemci nedir arkadaşım laptobun özelliklerinide yazarsan belki daha iyi bir şekilde yardımcı olabiliriz...benim başımdanda böyle bir olay geçmişti arkadaşım ben kısaca onu anlatım sana...Benimde toshiba laptobum vardı soğutucu aldım format attım ne yaptıysam olmadı işlemcim amd64 turiondu bu yüzdende çok ısınıyordu garantiye gönderdim durumuda belirttim adamlar ısınma sorunu yok diye geri gönderdiler bana halbuki fan yetersizdi yani benim laptobun içini açıpta bir kaç kuvvetli fan daha atmalıydımki anca ısı değerleri normale dönsün tabi böyleliklede garanti kapsamının dışında kalacaktı laptop baktım olmayacak sattım kurtuldum.

[quote name='mehmetben' date='07 May 2011 - 12:04 ' timestamp='1304762684' post='1006261']
1.işlemci fanın çalışıp çalışmadığına bak
2.hava gözeneklerinin tıkalı olup olmadığına bak
3.laptop'u yatak koltuk diz üstü halı gibi zeminlerde kullanmamaya dikkat et belki saçma gelecek belkide güleceksin ama....yani ilk yardımdaki gibi sırt üstü sert bir zeminde çalıştır.:)
4.yakın zamanda tamir veya kendin içini açıp kurcaladıysan örneğin işlemci yuvasına tam oturmadıysa tekrar bir gözden geçir
5.laptopda soğutucu görevi yapan fanların çalışıyor ama zor dönüyor ise değiştirilmesi gerekir
Ben eskiden masa üstü pc lerin fanlarının üst kapağını hafifce aralar ve dönen milin üzerine zeytinyağı dökerdim güzel bir yöntemdi :lol: ama bu yöntemi deneme tabi :D
[/quote]
senin dediklerini yaptım.hava gözenekleri açık daha dün süpürgeye bütün delikleri çektim.laptopun içine flnda açmadım.işlemci sadece oyun oynarken ısınıyor.normalde değil.ne yapcağımı bilemedim wallahi.işlemcimde i5

[quote name='Bırak Gitsin...' date='07 May 2011 - 14:10 ' timestamp='1304770228' post='1006333']
işlemci nedir arkadaşım laptobun özelliklerinide yazarsan belki daha iyi bir şekilde yardımcı olabiliriz...benim başımdanda böyle bir olay geçmişti arkadaşım ben kısaca onu anlatım sana...Benimde toshiba laptobum vardı soğutucu aldım format attım ne yaptıysam olmadı işlemcim amd64 turiondu bu yüzdende çok ısınıyordu garantiye gönderdim durumuda belirttim adamlar ısınma sorunu yok diye geri gönderdiler bana halbuki fan yetersizdi yani benim laptobun içini açıpta bir kaç kuvvetli fan daha atmalıydımki anca ısı değerleri normale dönsün tabi böyleliklede garanti kapsamının dışında kalacaktı laptop baktım olmayacak sattım kurtuldum.
[/quote]
[b]laptopun özellikleri 3 gb ram nvidia geforce gt 330m 1 gb ekran kartı intel i5 işlemci 500 gb hdd war.Laptopun markası packard bell EN NM 98...Acaba diorum kendim mi soğutucu yapsam ama nasıl yaparım bilemedim.[/b]

[quote name='ULUMANİTU' date='07 May 2011 - 12:03 ' timestamp='1304762634' post='1006260']
Görev yöneticisini açınca işlem gücü tüketimi yüksekmi yani işlem yapmaktanmı ısınıyor yoksa hiç bi işlem olmadan mı ısınıyor

Sen işlem yapmıyorken işlem gücü tüketimi yüksek ise zararlı yazılıdan kaynaklı

İşlem gücü tüketimi normal ama ginede ısınıyorsa donanımsal dır
[/quote]
[b]oyun oynarken ısınıyor.normal halde ısınmıyor.[/b]

[quote name='TORUNAGA' date='07 May 2011 - 12:05 ' timestamp='1304762754' post='1006264']
Sıcaklık değerlerin nedir?
[/quote]
Sıcaklık değerleri oyun oynarken 70-75 arası.normal haldeyken 25-30 arası fln oluor.

Oyun oynarken ısınıyorsa normal sıcaklık değerleri içinde kalması lazım bunun içinde fan temiz ve çalışıyor olmalı öte yandan mesela koltuk üstüne veya dizine koyduğunda alttaki hava alma yeri kapanır masa örtüsü bu hava alma yerine emme dolayısı ile yapışır bu da en çok yapılan hatalardan mesela 40 50 derece ısınma normaldir ayrıca bios da aşırı ısınmada pc nin kapatılacağı değer ayarlanmış olması lazım bi bak kaça ayarlı bi ayar yapılmışsa rahat ol acil bi durumda kapanır zaten

Belkide oyun ağır geliyordur oyun için donanım yeterli değilse zaten ısınma normal uygun oyunları oynıyacaksın

Edited by ULUMANİTU

benimde hp bilgisayarım var tahminlerinizde haklısınız zaten hp deyince akla ısı geliyor Cooler master u2 çfit fanlı soğutucu aldım fanları istediğin kısma taşıyabiliyorsun. ben cpunun ortasına koydum birini, diğerinide ekran kartının ortasına koydum. Gayet güzel bir soğutuyor.

[quote name='byxxl' date='07 May 2011 - 17:41 ' timestamp='1304782877' post='1006510']
benimde hp bilgisayarım var tahminlerinizde haklısınız zaten hp deyince akla ısı geliyor Cooler master u2 çfit fanlı soğutucu aldım fanları istediğin kısma taşıyabiliyorsun. ben cpunun ortasına koydum birini, diğerinide ekran kartının ortasına koydum. Gayet güzel bir soğutuyor.
[/quote]
[b]ayıptır sorması nerden ve kaça aldığını söyler misin?[/b]

[quote name='kajmer31' date='07 May 2011 - 15:44 ' timestamp='1304783066' post='1006513']
[b]ayıptır sorması nerden ve kaça aldığını söyler misin?[/b]
[/quote]
aldığım ürünün linki aşağıda.
http://www.hepsiburada.com/Liste/cooler-master-notepal-u2-cift-fanli-14-17-notebook-sogutucu-cm-r9-nbc-8pbk-gp/ProductDetails.aspx?productId=bd190130&categoryId=106859

[quote]Sıcaklık değerleri oyun oynarken 70-75 arası.normal haldeyken 25-30 arası fln oluor. [/quote]

Sen bu değerlere sıcakmı diyorsun arkadaşım el insaf yahu :) oyun oynarken grafik kartının sıcaklığı bilgisayarı ısıtır zaten. Ama normalde 30 gibi bir değerse bunda sıkıntı yapacak bişe yok. İlk defa notebook kullanıyorsun sanırım?

Artı soğutucu hakkında yorumun yanlış. Sıcaklığı 15-20 derece arasında düşürür soğutucu. Burda önemli olan soğutucu fanlarının harddisk ve işlemci fanının altında olması.

Süpürgeyle Çekmeyle Falan Olmaz O iş Güzelce temizlenmesi gerekiyor fanın.ve kaliteli bir termal macun tekrardan sürülmesi lazım.süpürgenin dışarıdan ne kadar emiş gücü olabilir ki,veya ne kadar temizleyebilir..içi açılınca garanti dışı kalma gibi bi durum varsa o başka tabi,o zaman garantisine götürüp baktırman gerekir..

Yahu i5 işlemcili bir pc ne kadar eski olabilirki doğal olarak ta ne kadar tozlu olabilirki. Bende hp core 2 duo 1,66 notebook var senelerdir içi açılmadı. Eski olduğundan çok ısınıyor artı harddiski bildiğiniz pata harddisk rpm seviyesi standart olanlardan, ısınmasında en büyük etken o zaten. Bir soğutucu aldım metal olanlardan sıcaklığı çokta güzel düşürüyor.

Başta HP olmak üzere hemen hemen bütün notebook üreticileri soğutma sisteminde maliyetten kısıp tek kanal lokal soğutucu kullanır.
Kuzey köprüsü - cpu ve gpu aynı soğutma bloğunu kullanarak soğutulur.
Bu yüzden genelde tüm pavilion modelleride ilk ekran kartı chipi arıza yapar..
Sorununun mevcut çözümü yok. Tek yapabileceğin fan peteklerini temiz tutmak. Dıştan elektrik süpürgesiyle çekmek hiçbir işe yaramaz. Zaten fan alttan aldığı havayı yandan yada arkadan dışarıya veriyor.
Biriken toz varsa çıkıştan çekemezsin. Servise gönderip temizlettir demek isterdim ama servis 40 günde anca geri gönderir cihazı.
Eğer bu işten anlıyorsan vida kaybetmeden ve kasayı zedelemeden (kısacası açıldığını belli etmeden) acıp temizleyebilirsin.

Not: Elini hava çıkışına tuttuğunda esinti hissediyorsan petekler tıkalı değildir. HP kullanıyorsan kadere göz yummalısın :)
Garantisi bittiğinde arıza yaparsa anakart onarımı için bana ulaş :shifty: (hemen müşteri kaparım) :p

[i][b]Garantisi varsa servise gönder.Bittiyse yada servisle uğraşamam dersen her bilgisayarın sitesinde teknik servis kitapçığı bulunur, kimisi ingilizce olsada.Bu kitapıklarla sökme yapabilirsin.Ben geçen hafta temizledim 2 yıllık tozu, şimdi fandan ses bile çıkmıyor :D[/b][/i]

Edited by spydee89

[quote name='OzgrGvnc' date='09 May 2011 - 01:29 ' timestamp='1304897362' post='1007382']
Başta HP olmak üzere hemen hemen bütün notebook üreticileri soğutma sisteminde maliyetten kısıp tek kanal lokal soğutucu kullanır.
Kuzey köprüsü - cpu ve gpu aynı soğutma bloğunu kullanarak soğutulur.
Bu yüzden genelde tüm pavilion modelleride ilk ekran kartı chipi arıza yapar..
Sorununun mevcut çözümü yok. Tek yapabileceğin fan peteklerini temiz tutmak. Dıştan elektrik süpürgesiyle çekmek hiçbir işe yaramaz. Zaten fan alttan aldığı havayı yandan yada arkadan dışarıya veriyor.
Biriken toz varsa çıkıştan çekemezsin. Servise gönderip temizlettir demek isterdim ama servis 40 günde anca geri gönderir cihazı.
Eğer bu işten anlıyorsan vida kaybetmeden ve kasayı zedelemeden (kısacası açıldığını belli etmeden) acıp temizleyebilirsin.

Not: Elini hava çıkışına tuttuğunda esinti hissediyorsan petekler tıkalı değildir. HP kullanıyorsan kadere göz yummalısın :)
Garantisi bittiğinde arıza yaparsa anakart onarımı için bana ulaş :shifty: (hemen müşteri kaparım) :p
[/quote]
[b]bende içini açıp silmek istiyorum ama garanti dışı kalma gibi bir durumu var.yoksa ben temizlerdim [/b]

[quote name='yasak_ask' date='09 May 2011 - 00:37 ' timestamp='1304894224' post='1007374']
Yahu i5 işlemcili bir pc ne kadar eski olabilirki doğal olarak ta ne kadar tozlu olabilirki. Bende hp core 2 duo 1,66 notebook var senelerdir içi açılmadı. Eski olduğundan çok ısınıyor artı harddiski bildiğiniz pata harddisk rpm seviyesi standart olanlardan, ısınmasında en büyük etken o zaten. Bir soğutucu aldım metal olanlardan sıcaklığı çokta güzel düşürüyor.
[/quote]
[b]eski bir pc değil ama alalı 7 ay oluyor.hepte oyun oynadığım için ısınıyor.peteklerde çok doluyor.garantisine yollucam bende başka çarem yok[/b]

wala makinen yeni olmasaydı garanti dışı olsaydı hallederdik fakat garantili makine
zaten sen başta yanlıs yapmıssın packerd bell notebook alınırmı alırken fıyatı neden ucuz diye hıc sormadınmı kendıne :)
hp-packerd-casper-exper-cbox-datron bu tur marka notebooklar kesınlıkle alınmaz kardesım

http://www.tnctr.com/topic/168769-notebook-soru-ve-sorunlarynyz-buraya/page__st__40