Jump to content

Iso Dosyasından Xp/2003 Kurulum Projesi

Share

Recommended Posts

dosdum benım anlamadıgım bır ıkı sey var yardımcı olursan sevınırım sımdı xp nın boot.gz sını cıkarıp usb menuye xp klasorunun ıcıne attım yanınada orjınal ısolu olanını attım anlamadıgım sey usbmenu lıste 

set GZFILE=/USBMENU/XP/BOOT.GZ
set BOOTFILE=/I386/SETUP.BIN
şu boot fılede setup.bın ne alaka yoksa ısoyu cıkarıp ıcındekı setup bın denmı gırıcek yoksa
set BOOTFILE=/USBMENU/XP/XP.ISO  eklindemi olıcak 

@cold459

Bu önyükleme dosyasıdır. Lakin senin dosya konumun hatalı gibi. Normalde SETUP.BIN değilde SETUPLDR.BIN olması gerekir. Kısaca boot.gz rame çıkartılır ve rame çıkartılan dosya içerisinde olan boot dosyası (setupldr.bin) grub4dos ile başlatılır... Bu yöntemde iso dosyasının konumu boot.gz oluşturmadan belirleniyor. Yani grub4dos komutunda iso dosyasının konumunun yazılması gereksiz..

blue_life

baskan bugu gıttım carsıda pc de denedım xp kurmayı blue lıfe ekranın geldı orda nod found hatası verdı ıso dosyasını secdım yuklemeye basladı fakat pc ye xp yuklendı yenıden baslat yapdıgımda acılmıyor flasdan dısketten baslatı secdıgım zaman xp acılıyor bılgısayarda anlamadım orucluyken saten kafam hıc almıyo bana rıca etsem teamdan 2 dk ayarlasan cok makbule gecer vallahi

@cold459

BOOT.GZ oluştururken kullandığın konumda ilgili iso dosyası olmazsa ilgili hatayı alırsın. İlgili kuruluma ait iso doysasını doğru konuma elersen sorunun çözülecektir. Ilgili açılmama sorununa gelirsek yine kullandığın grub4dos komutlarında hata olabilir.

Soruna gelirsek, boot dosyaları (ntldr,boot.ini vs.) C:\ sürücüsünde varsa mbr/pbr bilgisi hatalı olabilir. Bu sorunu çözmek için BootICE programını (usb paketindeki tools klasöründe mevcut) açıp diskini seçip process mbr tuşuna bas. Gelen ekranda windows nt 5.x mbr seçeneğini seçip install config tuşuna bas. Daha sonra diskin tekrar seçili olsun ve process pbr tuşuna basıp gelen ekrandan c: sürücüsünü seç. Ntldr seçeneğini seçip, install config tuşuna bas. Bu işlemleri yaptıktan sonra sorunu büyük ihtimal çözmüş olursun.

Konuda anlatılan hazırlığı yapamıyorsan forumda bazı arkadaşların hazırladığı paketleri indirip onların içindeki xp kurunu kullanabilirsin...
Kolay gelsin...

@blue_life

aynen ılkde ntldr hatası vermısdı ben dedım heralde sıstem dosyasını bozdum xp cd sınden aldım c ye attım bu sefer hal.dll hatası verdı dedım bıda format atım duzelır dıe bu sefer bıseyler yazılıyodu unuttum ama flasdan dıskden baslat dıyınce normal xp acılıyodu senın dedıklerını yapınca duzelır demı bluxpe den yapıcam bıde sana demısdım yha xiapon dıe ısletım sıstemı var dıye bunun grub4dos komutu buldum yerlestıdım bı yazıyımda yanlısmı yapmısım

title Xiaopan /n 
find --set-root /USBMENU/xiaopan/boot/vmlinuz
kernel /USBMENU/xiaopan/boot/vmlinuz quiet tinycore tce=sda1/xiaopan/cde/ tz=GMT+8 showapps vga=788 mydata=sda1/xiaopan lang=en.utf8 restore=sda1/xiaopan/cde - See more at: http://xiaopan.co/forums/threads/dual-boot-with-xiaopan-windows-xp.1518/#sthash.xYzQCeMA.dpuf
initrd /USBMENU/xiaopan/boot/core.gz
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...
usbmenuye bu sekılde yapısdırdım ama yıne acılmıyor hata verıyor ısosu acılıyor yuklerken hata verıyor

@cold459

Malesef ilgili sorunu tam olarak anlamadım. Burdaki yöntemle sayısını hatırlayamacağım kadar çok pc ye xp kurdum ve senin bahsettiğin sorunu hiç yaşamadım.
Sen öncelikle ilgili kurduğun xp için kullandığın grub4dos komutunu ver. Komutunda bir sorun olabilir.

C:\ sürücüsüne kopyaladığın boot.ini dosyası hatalı olursa sistem haliyle başlamaz.
C:\ sürücüsünde NTLDR, NTDETECT.COM, BOOT.INI dosyasının olduğunu kontrol edersin.

Xiaopan hakkında herangi bir bilgim bulunmamakta...

• 4 hafta sonra ...

blue_life hocam, bazı bilgisayarlarda sata driver entegreli xp isosuyla flashdiskten kurulum yapmayı denediğimde biçimlendirme ekranında hard diski göremiyorum. Ama aynı isoyu cdye yazdırıp cdromdan format başlattığımda hard disk biçimlendirme ekranında bütün partitionlarla beraber sorunsuz görülüyor ve biçimlendiriliyor. Yani ilgili bilgisayarın sata driver' ı aslında iso dosyasının içinde var. Bu sorun sadece bazı bilgisayarlarda oluyor. Normalde aynı isoyla çoğu bilgisayara sorunsuz kurulum yapıyorum. Bu sorun boot.gz ile mi alakalı. Tüm sata driverlar boot.gz ye sığmıyor olabilir mi? Müsait bir zamanınızda fikirlerinizi yazarsanız sevinirim.

@S_EroL

Normal cd/dvd den kurulum yaptığında disklerin görünüyorsa ilgili pcnin boot.gz içindeki sata sürücüleri eksik olabilir.  Bir kaç mesaj önce ilgili sorun için yanıt yazmıştım.

Şuan için malesef programa tekrar bakma şansım yok. Nadir çıkabilecek bir sorun ve Nt5SetupFromIso.ini dosysından çözülebileceğini düşünüyorum....

Bir önceki mesajım...

@sguneys

Ilgili iso dosyasını cd/dvd den kullandığında disk sürücülerini göremiyorsan, boot.gz içine bir nedenden ötürü senin sata sürücülerin eklenmemiştir diye tahmin ediyorum. Normalde bu sorunun çıkmaması gerekiyordu. Çünkü boot aşamasında kullanılan dosyalar txtsetup.sif dosyasından okununup boot.gz içine alınıyordu.

Şuan için programa tekrar bakamam. Lakin bu sorunu manuel olarak çözebilirsin diye düşünüyorum. Misal senin sata sürücülerini bir disket kalıbına ekleyip bunu grub4dos ile sanal disket sürücüsüne atayabiliriz ve disk seçme ekranından önce yükletebiliriz. Lakin bu uzun yol.

Diğer yöntem ise senin sata sürücülerinin isimlerini bulup, bu isimleri Nt5SetupFromIso.ini dosyasındaki [Txt_Copy_Files] altına eklemek ve tekrar boot.gz oluşturmak. [Txt_Copy_Files] altına eklenen dosyalar boot.gz içine ekleniyor...
Aynı sorunu yaşayacak olsam bu seçeneği seçerdim...

• Like 1

@S_EroL

Normal cd/dvd den kurulum yaptığında disklerin görünüyorsa ilgili pcnin boot.gz içindeki sata sürücüleri eksik olabilir.  Bir kaç mesaj önce ilgili sorun için yanıt yazmıştım.

Şuan için malesef programa tekrar bakma şansım yok. Nadir çıkabilecek bir sorun ve Nt5SetupFromIso.ini dosysından çözülebileceğini düşünüyorum....

Bir önceki mesajım...

Hocam mesela aşağıdaki linkteki sata driver paketi var isoda. Bunu nasıl Nt5SetupFromIso.ini dosyasına ekleyebilirim?

http://driverpacks.net/driverpacks/windows/xp/x86/mass-storage/12.09

@S_EroL

Dediğim gibi malesef ilgili programa bakmak için bir süre yeterli zaman ayıramam :(

Nt5SetupFromIso.ini dosyasını açıp [Txt_Copy_Files] altına ilgil pclerde kullanılan dosyaların isimleri eklenip boot.gz yeniden oluşturulursa sorun çözülebilir. Genel bir ekleme yapılmak istenirse aşağıdaki gibi bir eklemede işe yarıyabilir. Lakin boot.gz boyutu artacaktır... Aşağıdaki yöntemi denersen sonucu yazarsın...

[Txt_Copy_Files]

WINNT.SIF

*.sys

*.inf

*.cat

*.dll

• Like 2

• 2 hafta sonra ...

@S_EroL

Dediğim gibi malesef ilgili programa bakmak için bir süre yeterli zaman ayıramam :(

Nt5SetupFromIso.ini dosyasını açıp [Txt_Copy_Files] altına ilgil pclerde kullanılan dosyaların isimleri eklenip boot.gz yeniden oluşturulursa sorun çözülebilir. Genel bir ekleme yapılmak istenirse aşağıdaki gibi bir eklemede işe yarıyabilir. Lakin boot.gz boyutu artacaktır... Aşağıdaki yöntemi denersen sonucu yazarsın...

[Txt_Copy_Files]

WINNT.SIF

*.sys

*.inf

*.cat

*.dll

Hocam bu yöntemi denedim. BOOT.GZ dosyasının boyutu 300 mb civarında oldu. Boyutu önemli değil fakat sonuç olarak yine biçimlendirme ekranında hard diski görmedi. Sonucu yazmamı istediğiniz için yazdım. Programa ayıracak vakit bulursanız bu sorunu incelerseniz sevinirim hocam.

• 3 hafta sonra ...
icon_spacer-vflN3BYt2.gif
2012_06_14_Nt5SetupFromIso.zip bu dosya ile xp'yi multiboot için hazırlamaya çalışıyorum fakat boot.gz dosyasını oluşturamıyor
win8 kullanıyorum, yönetici olarak denedim, D sürücüsüne atıp denedim ne yaptıysam bir türlü boot.gz'yi oluşturamıyor. En son geçen yaz kullanmıştım yeni nt5setup var diye de eskileri silmiştim. (elinde geçen yazki nt5setupfrom iso olanlar varmıdır hala varsa pm den mail atayım bana yollarmı) köylü kardeşim ya da burada sorunum hakkında bilgisi olan varmı?

@ney69

Program hiçmi çalışmıyor? Nasıl bir sorun veriyor... Cevabına göre tekrar yazmaya çalışırım...

Extended arkadaşın verdiği Eylül Güncel Satalı XP CD'sini kullanarak yapmaya çalışıyorum. Program açılıyor dosyaları kopyalamaya başlıyor en son boot.gz'yi oluşturma işlemine gelince nt5-makeiso.cmd  ekrana geliyor onu kapatınca da

mv2l.jpg

bunu kapatınca da

0pyx.jpg

bunu kapatınca da

fkra.jpg

yaptıklarım ise sadece settings'den SETUP.ISO ismini SETUP1.ISO olarak değiştirmek, birden falza xp duğu için mecburen değiştiriyorum.

İşletim sistemim Win 8 64 bit

@ney69

Dosyaların hazırlanmış, lakin son aşamada iso oluşturmak için kullandığımız NT5-MakeISO.CMD dosyası bir nedenden ötürü düzgün çalışmamış.. Bunun nedeni sistemindeki Komut istemi olabilir. Bazı zararlı yazılımlar komut istemine zarar verebiliyor. Öncelikle NT5-MakeISO.CMD dosyasına çift tıklatarak çalıştırmayı dene. Eğer işe yaramazsa kout isteminin çalışıp çalışmadığını kontrol et. Çalıştıra cmd yazıp entera bas. Siyah ekran gelirse herangi bir komut yaz (misal ver)

Tabi elinin altında farklı bir sistem varsa hazırlığını onun üzerinde de yapabilirsin. Veyahut BOOT.ISO yu oluşturmak için UltraIso gibi farklı bir program kullanılabilir. Neyse çözemezsen ultraiso vs. ile nasıl yapacağını kısaca yazarım..

Kolay gelsin...

• Like 1

@ney69

Dosyaların hazırlanmış, lakin son aşamada iso oluşturmak için kullandığımız NT5-MakeISO.CMD dosyası bir nedenden ötürü düzgün çalışmamış.. Bunun nedeni sistemindeki Komut istemi olabilir. Bazı zararlı yazılımlar komut istemine zarar verebiliyor. Öncelikle NT5-MakeISO.CMD dosyasına çift tıklatarak çalıştırmayı dene. Eğer işe yaramazsa kout isteminin çalışıp çalışmadığını kontrol et. Çalıştıra cmd yazıp entera bas. Siyah ekran gelirse herangi bir komut yaz (misal ver)

Tabi elinin altında farklı bir sistem varsa hazırlığını onun üzerinde de yapabilirsin. Veyahut BOOT.ISO yu oluşturmak için UltraIso gibi farklı bir program kullanılabilir. Neyse çözemezsen ultraiso vs. ile nasıl yapacağını kısaca yazarım..

Kolay gelsin...

İlgin için teşekkürler, denedim ve (antivirusü kapatıp da denedim )NT5-MakeISO.CMD çalışmıyor çift tıklayınca görüntülüyor sistemim, cmd'yi açınca sorun yok çalışıyor (ver, dir, cls vb.). anlaşılan benim sistem cmd dosyalara karşı bir şey yapmış onu çözedbilirsek durum hallolacak sanırım.

maalesef var olan tüm sistemlerim Win 8 64bit

Edited by ney69

bende şöyle bi sorun oluştu mavi ekrandaki sarı  çizgi doldu yeniden başladı tam kurulama geçicek iso dosyasını bulamıyor ve gözat diyerek elle iso dosyasını gösterdikten sonra kuruluma devam ediyor bu sorunu nasıl çözebilirim yani kendisi bulsun iso dosyasını nt5 menüsünden hangi seçenekleri seçmem lazım

@ney69

Farklı bir sistemde deneme şansın yoksa aşağıdaki adımları izleyerek boot.iso dosyasını oluşturup kullanabilirsin.

1 - Aşağıdaki dosyayı indirip zip arşivinden çıkart. Çıkan dosya BOOT.ISO

http://bluelife.winbuilder.net/Garbage/BOOT.zip

2 - Nt5SetupFromIso.exe ile hazırladığın dosyalar, Nt5SetupFromIso.exe nin yanında oluşan Target\ISO_ROOT klasörünün içindedir.

Daha önce indirdiğin BOOT.ISO dosyasını UltraIso gibi bir programla aç ve Target\ISO_ROOT klasöründeki tüm dosyaları BOOT.ISO doyasına sürükleyip ekle ve kayıt et.

Artık BOOT.ISO dosyasını kullanabilirsin. Lakin bu sıkıştırılmamıştır. Yani BOOT.GZ olarak ayarlaman için 7zip ile gz olarak sıkıştırabilirsin. Tabi sıkıştırmadanda kullanabilirsin. Ama komutundaki dosya ismini düzeltmen gerekiyor. BOOT.GZ -> BOOT.ISO olacak.

@mmtsahindmn

Nt5SetupFromIso.exe ile boot.gz oluşturuken belirlediğin konuma xp kurulumunu içeren iso dosyasını koymadığın için ilgili hatayı alıyorsun. Bu durum ile ilgili daha önceden gerekli açıklamalar yapılmıştı diye hatırlıyorum. Kısaca boot.gz oluştururken belirlediğin konuma iso dosyasını koymalısın...

• Like 1

@ney69

Farklı bir sistemde deneme şansın yoksa aşağıdaki adımları izleyerek boot.iso dosyasını oluşturup kullanabilirsin.

1 - Aşağıdaki dosyayı indirip zip arşivinden çıkart. Çıkan dosya BOOT.ISO

http://bluelife.winbuilder.net/Garbage/BOOT.zip

2 - Nt5SetupFromIso.exe ile hazırladığın dosyalar, Nt5SetupFromIso.exe nin yanında oluşan Target\ISO_ROOT klasörünün içindedir.

Daha önce indirdiğin BOOT.ISO dosyasını UltraIso gibi bir programla aç ve Target\ISO_ROOT klasöründeki tüm dosyaları BOOT.ISO doyasına sürükleyip ekle ve kayıt et.

Artık BOOT.ISO dosyasını kullanabilirsin. Lakin bu sıkıştırılmamıştır. Yani BOOT.GZ olarak ayarlaman için 7zip ile gz olarak sıkıştırabilirsin. Tabi sıkıştırmadanda kullanabilirsin. Ama komutundaki dosya ismini düzeltmen gerekiyor. BOOT.GZ -> BOOT.ISO olacak.

En kısa zamanda deneyip sonucu bildireceğim, sağol tekrardan

En kısa zamanda deyeceğim. Sağol.

@blue_life

abi konuyu okudum cok dagının komutlar falan bir dünya olay var anlamadım senden rica etsem yardımcı olabilirmisin  bi kaç arkadasımada okuttum onlarda anlamadı abi sıralı  şekilde  yaparla yemek tarifi 1 malzemeler 2 yapılcaklar gibi böyle çok karışık yaş olarakta ufagım 16 yasındayım ama bu işle para kazanmak istiyorum yardımcı olursan sevinirim kafam almadı cok karısık liste komutları nereye yazıcam bulamadım hazır dosya halinde yok mu abi misal bluexp burdan indir grup dosyaları burdan indir bunu kur bunu su dosyaya at gibi ? şimdiden tşk ederim abi

• 2 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 2 hafta sonra ...

Üstad hayırlı olsun cok gerekli bir program ben usb den kurulumu farklı yöntemlerle basarılı bir sekilde yapıyorum ama isodan ve istediğimiz sürücüden xp kurmak daha mantıklı daha akılcı gerekirse gercek kurulumda test edip deneyeceğim

Yaw birisi yardım etsin boot.gz hatasından bıktım

@rulman

Sorun tam olarak nedir.  Kullandığın grub4dos komutunu yazarsan sorunu anlamak daha kolaylaşır. Bu arada bootice değilde grup4dos programının yeni sürümleri grub4dos kodlarını etkileyebilir haliyle. Yaşadığın sorunun grub4dos ile alakalı olduğunu düşünüyorum.