Jump to content

Iso Dosyasından Xp/2003 Kurulum Projesi

Share

Recommended Posts

@samosan

Soruma cevap vermedin! Ilgili yazıcıların sürücülerini nasıl kurduruyorsun? Kurulumda dps sürücü paketleriyle otomatik mi yüklediyorsun?
Belki sürücü imzalama vs. sorun çıkartmış olabilir... Kurulumdan sonra sürücü imzalama seçeneğinin kapalı olup olmadığını kontrol et.

[quote name='blue_life' date='23 April 2012 - 11:01 ' timestamp='1335168110' post='1190891']
@samosan

Soruma cevap vermedin! Ilgili yazıcıların sürücülerini nasıl kurduruyorsun? Kurulumda dps sürücü paketleriyle otomatik mi yüklediyorsun?
Belki sürücü imzalama vs. sorun çıkartmış olabilir... Kurulumdan sonra sürücü imzalama seçeneğinin kapalı olup olmadığını kontrol et.
[/quote]

dps ile driver paketlerini kurduruyorum.ancak bildiğin üzere framework ten gelen xps printer var. birde pdf printeri olarak dopdf kurduruyorum(bunu guirunonce modunda yaptırıyorum.) driver imzalama ile ilgili hiçbir sorunum yok. gayet güzel. ancak dediğim gibi isoyu dvdye bastırıp yazınca hiçbir sorun yok ancak aynı isoyu boot.gz ile usb veya hdd üzerinden kurdurunca printer penceresi boş geliyor. printerleri kurmuş oluyor.yazdır deyince kurulu kurulu printer yok diyor. uninstall edip yeniden yükleyince normal işlevine dönüyor. bu mesele kesinlikle boot.gz ile ilgili gibi geliyor. ilgine tekrar teşekkür ederim

@samosan

Şuan deneme yapacağım yazıcım yok malesef. Projede bunun ile alakalı bir durumda yok diyebilirim. Eksik bir dosya olma olasılığıda düşük sayılır. Çünkü sen sonradan kurdurtuyorsun. Bir ihtimal registrydeki basit bir ayar nedeniyle ilgili sorunu yaşamış olabilirsin. Windows açıldığında sistemi yeniden başlatıp denemişmiydin?

Kısaca ilgili driver yüklenirken bu soruna neden olacak bir etken oluyordur diye düşünüyorum. Malesef bu konu için benim yapabileceğim bir şey yok.
Eğer çözüm bulabilirsen bizimle de payalaşırsın...

• 2 hafta sonra ...

Hocam acronis disk director 9 var projede bu sıkıntı yaptı windows 7 lerde yada ben beceremedim bunun 11 entegre edebilirmiyiz birde
acronis disk director 11 bootable olanını indiremedim nasıl indirebilirim cevabın için teşekkür ederim

@recep1905

Ben win7 üzerinde ilgili programı ara sıra kullanıyorum ve şuana kadar bir sıkıntı yaşamadım. Tabi sen istediğini grub4dos menüne ekleyip kullanabilirsin. Daha önce yazıldığı üzere, acronis isoları direk grub4dos ile çalıştırılabiliyor. Menüde Acronis True Image için örnek vardı. Siz komutu çağaltıp, dosya konumlarını değiştirerek farklı bir isoyu grub4dos ile çalıştırabilirsiniz.

Bir örnek verelim.

[codebox]title Acronis ...
set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/BIRISIM.ISO
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
# if exist %ISOFILE% && map --mem %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF) || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...[/codebox]

Kısaca eklediğin iso dosyasının konumuna göre [b]set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/BIRISIM.ISO[/b] satırını düzenleyeceksin...

• 2 hafta sonra ...

[quote name='blue_life' date='16 May 2012 - 07:48 ' timestamp='1337154506' post='1201509']
@bypassiment

windows fşp nedir? Burdaki çalışma windows XP(home-pro vs.) ile Windows 2003 için geçerlidir. Ayrıca burdaki çalışma ile 64 bit xp-win2003 sistemlerini kuramazsınız.
[/quote]

pardon yanlış yazmısım bu sürümü bilirsiniz herhalde ? Windows Fundamentals for Legacy PCs ya da WinFLP ?

[quote name='bypassiment' date='16 May 2012 - 18:30 ' timestamp='1337193020' post='1201691']
pardon yanlış yazmısım bu sürümü bilirsiniz herhalde ? Windows Fundamentals for Legacy PCs ya da WinFLP ?
[/quote]
her güzelin bi kusuru vardır derler ama hakketen programa 10 üzerinden 10 veriyorum alanında cok basarılı eline koluna sağlık kardeşim.

[notice][img]http://media.komonews.com/images/091202_black_screen.jpg[/img]

[color="#8B0000"][b]Bazı bilgisayarlarda karşılaştığımız siyah ekran sorunu, grub4dos güncellemesiyle çözülmüştür arkadaşlar![/b][/color]
Kısaca siyah ekran sorunu için;

1 - Güncel grub4dos versiyonu kullanacaksınız. Güncel paketleri aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
[color="#0000FF"][u]https://www.dropbox.com/sh/xj5fvdup3mz5dui/a9MpRDPAs0[/u][/color]

2 - Güncel grub4dos komutlarını kullanacaksınız.
[code]title Windows XP/2003 Kurulumu - ISO\n Iso dosyasindan onyukleme yapar
# http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=173188
map --unmap=0:0xff
map --unhook && map --rehook
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --rehook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set GZFILE=/USBMENU/NT5/BOOT.GZ
set BOOTFILE=/I386/SETUPLDR.BIN
if exist %GZFILE% || find --set-root --ignore-floppies %GZFILE% || echo -> %GZFILE% bulunamadi!
if exist %GZFILE% && set EXIST=1
if %EXIST%==1 && echo ----------------------------------------------------
if %EXIST%==1 && echo Loading Windows XP Professional
if %EXIST%==1 && echo Please wait...
if %EXIST%==1 && map --mem %GZFILE% (0xFF)
if %EXIST%==1 && map --e820cycles=3
if %EXIST%==1 && map --rehook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...[/code]

Yukarıdaki kodları çoğaltıp kullanabilirsiniz. Komutlardaki dosya konumlarını içeren ([b]set [/b]ile başlayan) satırları kendi dosya konumlarınıza göre düzenleyeceksiniz! Konudaki paketleri bir ara düzenleyeceğim ama yakın bir zamanda malesef bu konuyla ilgilenemem :(

Sorunun çözümünü nasıl bulduğumu anlatacak olursam;
Dün yakın bir aile dostumuz, benden dizüstü (Casper Nirvana H36) bilgisyarındaki bir takım sorunları çözmemi istedi. Bende bilgisayara bakmışken, flash diskimde hazır olan xplerden birisini ilgili siyah ekran sorunu için denemek istedim ve ilk kez siyah ekran sorununu bu bilgisyarda yaşadım :)
Çözüm için testlere başladım ve gerçekten baya vaktimi almasına rağmen rağmen bir çözüm bulamadım. Sonra aklıma grub4dos komutlarını kurcalamak geldi. Googleden konuya baktığımda, bu sorun için grub4dosta güncelleme yapıldığını farkettim ve ilgili [b]map --e820cycles=3[/b] komutunu denediğimde siyah ekran sorununu geçebildim (reboot.pro/15956). Biliyorsunuz projedeki tek önemli sorun, bu siyah ekran sorunu idi...

Siyah ekran sorununu @köylü arkadaşımızda, kendi bilgisayarında yaşamıştı. İlgili kodları denemesini rica ettim ve onun bilgisayarında da sonuç olumluydu. Kısaca artık siyah ekran sorunu çözülmüştür diyebiliriz. Siyah ekran sorunu daha önceden yaşayan arkadaşlar, ilgili bilgisayarlarda bu projeyi denerlerse, sonuçları yazmayı unutmasın...

Çalışmalarınızda başarılar dilerim, kolay gelsin arkadaşlar...[/notice]

çalışma için teşekkürler güzel olmuş kurulum yapmadım henüz pcm yetersiz biraz ama disk bölümleme ekranına kadar geldim problem yok win7 xp hiren blulife xp hepsini sorunsuz şekilde açabiliyor kombine hepsinin bi arada olmasıda cabası ellerine sağlık blulife

sayın bluelife usta selamlar...

yazdığım şu kodlarla ....

[spoiler]title Windows XP Kurulumu \n Farkli Windows XP Professional Kurulumlari
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set GZFILE=/ISOS/BOOTXP.GZ
if exist %GZFILE% || find --set-root --ignore-floppies %GZFILE% || echo -> %GZFILE% bulunamadi!
if %EXIST%==1 && echo SamosanXP Kurulum Seçim Ekrani Yükleniyor
if %EXIST%==1 && echo Lütfen Bekleyiniz ...
if %EXIST%==1 && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menu Geri Don ...[/spoiler]

aldığım ekran...
[img]http://i45.tinypic.com/11uje2v.jpg[/img]

ancak en son verdiğiniz kod

[spoiler]title Windows XP/2003 Kurulumu - ISO\n Iso dosyasindan onyukleme yapar
# http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=173188
map --unmap=0:0xff
map --unhook && map --rehook
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --rehook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set GZFILE=/ISOS/BOOTXP.GZ
if %EXIST%==1 && echo Loading Windows XP Professional
if %EXIST%==1 && echo Please wait...
if %EXIST%==1 && map --e820cycles=3
if %EXIST%==1 && map --rehook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...[/spoiler]

aldığım ekran...
[img]http://i45.tinypic.com/2nq4nbk.jpg[/img]

acaba nerede yanlış yapıyorum? gerçek makinede de aynı oluyor. ilginize teşekkür ederim...

@samosan

Kullandığınız grub4dos versiyonu eski olduğundan, ilgili hatayı alıyorsunuz. Güncel grub4dos paketlerini indirip tekrar deneyiniz...
[color="#0000FF"][u]https://www.dropbox.com/sh/xj5fvdup3mz5dui/a9MpRDPAs0[/u][/color]

[quote name='blue_life' date='01 June 2012 - 18:04 ' timestamp='1338563073' post='1207459']
@samosan

Kullandığınız grub4dos versiyonu eski olduğundan, ilgili hatayı alıyorsunuz. Güncel grub4dos paketlerini indirip tekrar deneyiniz...
[/quote]

sonuç başarılı. biraz zorda olsa flash üzerindeki önyüklemeyi değiştirebildim. 0.4.5c olmuş güncel versiyonu..
ilginize tekrar teşekkür ederim

• 2 hafta sonra ...

[notice][b]Konudaki pakette güncellenmiştir arkadaşlar. [/b]
- Kurulumda bazı sorunlara yol açabilecek kritik bir düzeltme yapıldı.
- Grub4dos komutları güncellendi.
- Kurulum yönten programın kodlarında iyileştirmeler yapıldı.

[color="#0000FF"][u]http://bluelife.zxq.net/Nt5SetupFromIso/2012_06_13_Nt5SetupFromIso.zip[/u][/color]

[hr]
Kısaca @samosan arkadaşımız, usbden modifiyeli bir xp ile kurulum yaptığında, yazıcıları düzgün yüklenmiyordu! Bu sorunu çözmek için beraber çalışma yaptık ve sorunun kurulumun ikinci aşamasında eventlog servisinin başlamamasından kaynaklandığını tespit ettik. Çözüm için kurulumda gereki olan servisleri kontrol ederek tekrar çalıştırıyoruz. Kurulumda çalışan servis listesi registrydeki [b]HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\AllowStart[/b] anahtarında bulunmaktadır.
Tespit edilen ilgili sorun, kurulumda daha farklı sorunlara da yol açabilir. Bu nedenle eski paketleri kullanan arkadaşların, hazırladıkları paketlerini güncellemesi tavsiye edilir!

Unutmadan proramı kullanamayan arkadaşlar aşağıdaki anlatımı uygulayabilir.
[spoiler]1 - Aşağıdaki linkten güncel usb multiboot paketini indiriniz.
https://www.dropbox.com/sh/xj5fvdup3mz5dui/pYL97BuJ1g/02_USB_BOOT

2 - Indirdiğniz paketinizi C:\ sürücüsüne çıkartınız.

3 - Nt5SetupFromIso.exe dosyasını çalıştırıp, sürücü kısmından C:\ sürücüsünü seçiniz. Program dosya kopyalamaktan başka bir işlem yapmadığı için sisteminiz kesinlikle zarar görmez.

4 - Daha sonra iso dosyasını programa gösterip (ikinci kutu), start tuşuna basarak işlemlerin bitmesini bekleyiniz. Antivirüs yazılımızı kapatırsanız işlemler daha hızlı biter.

5 - Işlemler bittikten sonra C:\ sürücünüzde oluşan USBMENU klasörüne sağ tıklatarak kesip, daha önce c:\ sürücüsüne çıkarttığınız multiboot usb klasörüne girerek USB_ROOT klasörünün içine yapıştırınız. USB_ROOT klasöründe USBMENU klasörü olduğundan yapıştırken eski dosyaların üzerine yazın!

6 - USB_ROOT klasörünün yanında bulunan MB_USB programıyla usb flash diskinize kurulum yapabilirsiniz. MB_USB nin yanında kurulama dair yardım dökümanı mevcuttu. Birden fazla xp eklemek için ise grub4dos konusuna biraz daha hakim olmanız gerekiyor...[/spoiler][/notice]

[notice][b]Konudaki pakette güncellenmiştir arkadaşlar.[/b]
- Kurulumda bazı dillerde yaşanan, font sorunu için düzenleme yapılmıştır.

[color="#0000FF"][u]http://bluelife.zxq.net/Nt5SetupFromIso/2012_06_14_Nt5SetupFromIso.zip[/u][/color]

[hr]
[img]http://i.imgur.com/DkwUF.jpg[/img]

Kısaca Çince bir xp kurmaya kalktığımızda, kurulum sorunsuz gerçekleşiyordu ama kurulumdaki ekranlarda bulunan yazılar, okunamayacak şekilde görüntüleniyordu. Artık bu sorunda çözülmüş oldu. Burdaki çalışma tüm dillerdeki xp-2003 kurlarını destekelmektedir!

Unutmadan, bir önceki güncellemede, kurulum arkaplanı için resim desteği eklenmişti. İsterseniz bmp formatlı bir resmin ismini BDBD.BMP yapıp, Tools klasörüne atabilirsiniz. Arkaplan resminin değişmesini istemiyorsanız, Tools klasöründeki BDBD.BMP dosyasını, boot.gz oluşturmadan siliniz!
[/notice]

• Like 1

blue_life hocam hazır projeye el atmışken ben de bir sorunumdan bahsedeyim. Dün ve bugün son paylaştığınız paketlerle denemedim, yalnız önceki paketlerle yaptığım xplerde eski makinelerde sorun yaşıyordum. Özellikle pentium 4 gibi eski makinelerde flashtan kurulum yapınca sistemde bazı durumlarda aşırı kasılmalar oluyordu. Öyle ki mouse bile zor ilerliyor ekranda. Tahminim explorer.exe nin işlemci kullanımı aşırı artıyor. Flashta kullandığım isoyu cdye yazdırıp cd den format atınca böyle bir sorun olmuyor. (Kullandığım xp sadece ie8 ve mp11 entegreli.) Bu sorun nerden olabilir?

@manyakisko

Son paket ile tekrrar denersin ama kurlum sorunsuz gerçekleştiyse, ilgili sorun proje ile alakalı olmayabilir. Bir şekilde sistemine virüs bulaştırmış olabilirsin. Yada şu aşırı modifiyeli (görsel olanları) kullandıysan bu görsellik eksi pclere aşırı yük bindirir.. Eski pcler için daha sade sistemler kullanın...

Blue_life hocam son paketle kurulum yapmayı denedim ama kurulum sırasında bazı hatalar aldım ve kurulum tamamlanamadı.

[img]http://i48.tinypic.com/fvi49c.png[/img]

[img]http://i48.tinypic.com/2pq5raf.png[/img]

[img]http://i47.tinypic.com/md34wi.png[/img]

Edited by manyakisko

@manyakisko

1 - Kullandığın iso dosyasında sorun olma ihtimali olabilir mi? Farklı bir iso ile denermisin...
2 - Ilgili bilgisayarda donanımsal bir sorun (ramde arıza vs. gibi) olabilir mi? Farklı bir pcde deneme yapabilirmisin...

Edit: Ayrıca ilgili flash diskte bulunan dosyalar arızalı olabilir. Ntfs dosya sistemine sahip usb diskleri sistemden çıkartırken güvenle çıkartmayı unutmayın... Sorunu çözüm bulamazsan ilgili isoyu cd/dvd ye yazdırıp pcde denemen fena olmaz...

Edited by blue_life

Hocam iso dosyası önceki paketle çalışıyordu aynı dosya. Flasha checkdisk yapıp tekrar tekrar denedim ama aynı hataları aldım. Kullandığım xp msdn sadece ie8 ve mp11 entegreli. Bilgisayarda da bir problem yok daha geçen hafta sizin önceki nt5 paketiyle sorunsuz kurulum yaptım.

@manyakisko

Yeni pakette bu tip soruna yol açabilecek bir değişiklik yok. Eski paket ile tekrar deneme yapabilirmisin?
[color="#0000FF"][u]http://bluelife.zxq.net/Nt5SetupFromIso/2011_10_28_Nt5SetupFromIso.zip[/u][/color]

Yeni paketi modifiyeli/modifiyesiz kurumlar ile test etmiştik. Hatta bu gün ilgili fonts sorunu için Çince xp bile kurdum... Usb den kurulum yaparken, pcnin arka tarafındaki portları kullanmayı unutmayın... Sorunun projeden farklıbir nedenden kaynaklandığını düşünüyorum...