Jump to content

Iso Dosyasından Xp/2003 Kurulum Projesi

Share

Recommended Posts

[quote name='blue_life' date='30 September 2011 - 13:19 ' timestamp='1317377950' post='1087498']
@samosan

Istiyorsan senin için ilgili programa ek yapabilirim.
Birazdan çıkmam lazım. Heralde gün içinde ilgili eki yapıp sana özelden gönderirim...
Kolay gelsin...
[/quote]

son gönderdiğin dosya ile uygulama yaptım. sonuçları:
1. dps ekranı kurulum sırasında silent komutu ile kapanmıyor. yine kabak gibi ortada kalıyor.
2. sisteme entegre ettiğin komut yine dosya kopyalamadan sonra işlev yaptı.

çabaların için teşekkür ederim ama benim içn herhangi bir faydası olmadı maalesef. sabırla birşeyler yaptığın için teşekkür ederim..

@samosan

1 - Ilgili [b]Driver Signing Policy Disabler[/b] ekranının çıkmaması için [b]presetup.cmd[/b] dosyasını açıp,[b]START %SystemDrive%\DSPdsblr.exe [/b]satırını [b]START %SystemDrive%\DSPdsblr.exe silent[/b] olarak değiştireceksin. Parametren küçük harfli olacak Silent yazarsan çalışmaz!
Sen benim söylediğim gibi yapmaz isen burda benim suçum ne olabilir?

2 - Sana özelden gönderdiğim ilgili program, iso dosyası sanal sürücüye takılınca senin söylediğin cacls.exe dosyasını ilgili pramatre ile çalıştırıyor!
Sende böyle birşey istemiştin! Yani senin istediğin nedir ben anlayamıyorum. Sen mavi ekranda mı ilgili parametre ile programın çalışmasını istiyorsun?
Böyle bir şey mümkün deyil!

Neyse ben bu konuda elimden gereken desteği sana vermiş durumdayım. Cacls.exe konusunda daha bir şey yazmayacağım!

• 2 hafta sonra ...

Bu konuyla ilgisi varmı bilmem ama, yardım bekliyorum.

Flash belleğimi bilgisayara takınca U olarak görmesini istiyorum.
daha evvel [b]USB_MultiBoot_10[/b] programı ile xp entegre ederken en son aşamada
[b]Change Migrate.inf for USB-Stick[/b] uyarısına EVET diyorudum bellek U olarak ayarlanıyordu.
şimdi ise aynı yöntemi uyguluyorum amam olmuyor nedeni ne olabilir

flash belleği U olarak ayarlamanın daha kolay yolu varmı ? yardım bekliyorum.

@kamuran731

Heralde sürücü harfini değiştirmek istiyorsun. O zaman;
Başlat -> Çalıştıra -> diskmgmt.msc yazıp disk yönetimini aç.
Usb sürücünün harfine sağ tıklatıp orda sürücü harfini değiştirebileceğin bir seçenek vardı.

Eğer yapamazsan bu konuda ufak programlar mevcuttu.

[quote]ReMount - change drive letters

Using ReMount you can quickly change a drive letter without clicking thru the Windows disk management. E.g. to change drive F: to U:

remount f: u:

If both letters are in use and shall be swapped then use parameter -s

remount f: u: -s

For nonsense operations, as remonting the Windows system drive or mounting a local drive to a letter used by a network drive, use parameter -f (force). Furthermore -f can be used to remount a drive to a drive letter which is in use. The drive which uses the target letter is remounted to the first free letter.

remount c: x: -f

Instead of drive letters you can use NTFS mount points too.
Admin privileges are required.

Download: http://www.uwe-sieber.de/files/remount.zip

Last update: 13 March 2011[/quote]

@kamuran731

Malesef öyle bir şey olmaz. Sen flash belleğini farklı bir pcye ilk kez taktığında sistemdeki (a-b hariç) ilk boş sürücü harfine, flash belleğinin sürücüsü takılır.
Tabi ufak bir programı çalıştırarak, sürücü harfini otomatik değiştirme sağlamak mümkün!

@BLUE LIFE
USB_MultiBoot_10 programı ile xp entegre ederken
u olarak ayarlamasına EVET diyordum. ondan sonra yanlış hatırlamıyorsam
diğer bilgisayarlarda belleğimi U olarak görüyordu.

[b]Nt5SetupFromIso [/b] programı çok güzel eline sağlık
multiboot isomu flah belleğe entegre ettim.
Bilgisayarıma format attım bilgisayar açılınca Benim sabit diskimin 2 nci partitionuna F harfi atıyor
Flash belleğime D harfi atıyor D harfini Sabit hdd me atamasını istiyorum
o yüzden flah belleğime u harfini sabitlemek istiyorum

@kamuran731

Öncelikle ben USB_MultiBoot_10 programını hiç kullanmadığım için bu konuda herangi bir bilgim yok.
Ama eğer senin için bu konu çok önemliyse, usb harfini seçilen harfe sabitleme seçeneğini projeye ekleyebilirim (hafta içi)
Benim için zor bir şey deyil!

Ben kaçtım, eğer cevap yazarsan anca yarın bakabilirim... Kolay gelsin...

@kamuran731
Disk biriminin F olan kısmına bir bakarmısın o bölüm sakın Ön yükleme dosyalarının bulunduğu ([b]boot aldığı[/b]) mbr ([i][b]master boot record[/b]) [/i]olan yani bot.ini ve ntldr dosyalarının bulunduğu kısım ise bölüm adını değişemezsin çünkü o bölüm aktifdir.
Eğer böyle ise nasıl düzelteceğin ile ilgili yardımda bulunalım.

@BLUE LIFE
evet benim için çok önemli eğer eklersen proje daha güzel olur.

birde ayrıca bir program olarak yaparsan iyi olur, arşivimde eklerim.
flash bellek harfimi sabitlemek istediğimde
iso entegre etmeden belleğin harfini sabitlemek için kulanırım.

Bu durum için yapman gereken Yönet\Disk Yönetimi ordan istediğin birime sağ tıkla ve Sürücü harfi ve yolu değiştir...ile sistem kurulan bölüm hariç istediğin birime istediğin ismi atayabilirsin.
Bu durumun oluşması genelde sata/raid,ler ile kaynaklı yada bios güncelleme durumundan sonrada oluşabiliyor.
Ayrıca kullandığın usb multiboot 10 isimli cmd komutları ile hazırlanan paket baya eskidi bence artık kullanmana gerek yok ordaki komutlardan kaynaklı bir sorundandır aynı zamanda.
Birde hatırladığım kadarıyla usb disk içerisinde bir *.ini içerisinde usb belleğe verilen isin belirleniyordu incele istersen.

@kamuran731

Hızlı bir kaç tıkla sürücü harfini değiştirebileceğin programı hazırladım. (Daha önceki bir programıma ek yaptım)
Lakin test edip, ilgili sorunlu kısımlarını bulup düzeltmem gerekiyor.
Haftaiçi (belki yarın) burdan link veririm.
[img]http://i.imgur.com/pG0RJ.png[/img]

Projeye ekleme konusuna gelirsek, bunu eklemem düşük bir ihtimal kurulumda sorunlara yol açabilir.
Şimdilik kalsın. Senin işini ilgili hazırladığım program görecektir...

@BLUE LIFE teşekkür ederim.
projeye eklemesende olur
belleğe vereceğim harf başka bilgisayarda veya formattan sonra değişmesin yeter.

mümkünse programı au3 olarak verirsen daha iyi olur.
inceleyip kendimi geliştirmeme yardımcı olur belki.

@kamuran731

Belleğe verdiğin harf, [b]HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices[/b] registry anahtarında tutulmaktadır.
Yani daha önce yazdığım gibi bir sistemde usb sürücüne atadığın bir sürücü harfi, farklı bir sistemde gerçerli olmaz.

Senin için daha önce yazdığım bir programı güncelledim.
Heralde senin işini görecektir...
[tnctr='topic/139877-bluelife-mountvol-v11/']BlueLife MountVol v1.1[/tnctr]

[img]http://b1110.hizliresim.com/11/10/16/10269.png[/img]

Format bittikten sonra çalışması için RUNONCEEX.cmd dosyasına bir kaç program komutu eklemiştim
bilgisayar açılınca iso dosyası sanal Cdrom oluşmadığı için xxx.exe bulumanıyor uyarısı aldım.
gözat ile baktım bilgisayarımda Sanal CDrom yüklenmemişti resim yukarıda
tamam ile es geçtim

kişisel ayarlar yapıldıktan sonra bilgisayarıma baktım iso dosyası x harfi ile sanal sücüye eklendiğini gördüm.
RUNONCEEX.cmd dosyası çalışmadan evvel isoyu sanal sürücüye yüklenecek şekilde ayarlamak içi ne yapabiliriz

Ayrıca elimde 2 tane xp isosu var herikisi için sadece bir tane boot.iso dosyası kullanılmazmı
şöyle olmazmı her iki xp de ortak dosyaları boot.iso dan yükleyecek.
xp1 kendi dosyalarını XP01 Klasöründeki winnnt.sif setupldr.bin ve txtsetup.sif dosyalarını çalıştırarak kuru başlatacak.
xp2 kendi dosyalarını XP02 Klasöründeki winnnt.sif setupldr.bin ve txtsetup.sif dosyalarını çalıştırarak kuru başlatacak.

Edited by kamuran731

@kamuran731

Böyle bir sorun çıkmaması lazımdı. Yani iso dosyası sanal sürücüye ilgili işlemlerden önce takılması lazımdı.
Acaba eski bir projemi kullanıyorsun. Önceden böyle bir sorun vardı ve çözülmüştü! Son projeyi kullan!

Diğer soruna gelirsek, orjinal iso dosyasında olan xplerin hepsi BOOT.ISO içine eklenmektedir.
Yani tek bir BOOT.ISO (BOOT.GZ) yeterli!

Edited by blue_life

NT5 Setup Iso v1.0.1.2 beta kullanıyorum
yeni paket bumu ?
http://bluelife.zxq.net/Nt5SetupFromIso/2011_09_09_Nt5SetupFromIso.zip

doğrudur tek boot.iso dosyası oluşuyor ama bütün xp lerin boot dostalarını ayarı klasör halinde içinde barındırıyor
4 tane xp varsa boot.iso boyutu 120-130 mb civarı oluyor içinde 4 tane Klasör oluşuyor
PRLT
PRFG
TSRV
I386

Dosya symc810.sys eksik olduğunda dosyayı boot.iso ya mı entegre etmeliyiz
yoksa orjinal iso dosyamızamı entegre etmeliyiz.

Bence bu çalışma çok güzel ve faydalı bir çalışma olduğu için yeni konu yeniden açılmalı daha iyi olur üyelerin yazdığı eski sorumlar kafa karıştırmaz. daha temiz bir konu olur.

Edited by kamuran731

@kamuran731

Evet ilgili versiyon en son çalışma idi. Bunu kullandıysan ilgili işlemlerden önce iso dosyasının mount edilmesi gerekiyordu.
Istersen RUNONCEEX.CMD dosyasını ve CMDLINES.TXT dosyasının içeriğini ver. Hatanın kaynağını tespit edelim...

Kurun ilk aşamasında, yani mavi ekranda bir dosya eksik derse, bu boot.iso içine eklenmeli.
Orjinal iso dosyasında böyle bir hata vermiyorsa, ve burdaki yöntmede böyle bir hata veriyorsa projede ufak bir sorun olabilir...

[b]RUNOUNCE.CMD İÇERİĞİ[/b]
@Echo Off

FOR %%i IN (D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) DO IF EXIST %%i:\X2010_BY_KAMURAN.TXT SET CDROM=%%i:
SET KEY=HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnceEx

REG ADD %KEY% /V TITLE /D "EKIM 2010_By_Kamuran" /f

REG ADD %KEY%\000 /VE /D "Kamuran Giriş Ayar Baslatiliyor..." /f
REG ADD %KEY%\000 /V 1 /D "%CDROM%\GIRIS_15LI.exe"

REG ADD %KEY%\001 /VE /D "Ha Gayret, Belki ... :D" /f
REG ADD %KEY%\001 /V 1 /D "%CDROM%\1-KAMURAN\KALDIR-20SCCAVXXX.exe"
EXIT

[b]CMDLINES.TXT içeriği;[/b]
[Commands]
"rundll32 advpack.dll,LaunchINFSection nLite.inf,U"
"RunOnceEx.cmd"
"REGEDIT /S AYAR.reg"
"Microsoft.exe"

Orjinal iso dosyasında xxxx.sys eksik hatası veriyor.
eksik dosyayı boot.iso ya ekleyeceğim.

[b]-----[/b]
boot.iso dosyasını küçük tutmak bir şey aklıma geldi anlatmak istedim.
olurmu olmazmı bilemem. resimler aşağıda
[img]http://c1110.hizliresim.com/11/10/16/16259.png[/img]
[b]-----[/b]

Değişik format cd leri ile format atarken aygıtlar yükleniyor aşamasında kur donuyordu devam etmiyordu nedeni hakkında bir bilgin varmı.

Edited by kamuran731

@kamuran731

Şimdi verdiğin bilgiler ile test yaptım ve bende herangi bir sorun çıkmadı!
[b]Kısaca yaptğın bir hatadan kaynaklanan bir sorun yaşamaktasın![/b]
Şimdi RUNOUNCE.CMD ve CMDLINES.TXT dosyasının içerğine bakarsak orjinal iso dosyanın içinde aşağıdaki dosyaların olması lazım.!

[code]$OEM$\RunOnceEx.cmd
$OEM$\AYAR.reg
$OEM$\Microsoft.exe
X2010_BY_KAMURAN.TXT
1-KAMURAN\KALDIR-20SCCAVXXX.exe
GIRIS_15LI.exe[/code]

Sen WinSetupFromUSB nin kullandığı yöntemi kastediyorsun heralde!
Söylediğin yöntemle burdaki yöntem çok farklı... Tabi burdaki yöntemde iso dosyasını rame yüklemen çalıştırabiliyoruz ama kur dosyaları yüklerken yavaş işliyor.
Bu nedenle rame yükleme daha avantajlı ve sorunsuz. Zaten BOOT.GZ çok büyük deyil.
Bu arada BOOT.GZ ile kullanmanı öneririm...

BOOT.GZ içine eklemek istediğin dosyaları Target\ISO_ROOT klasöründeki uygun konuma koyup,NT5-MakeISO.CMD dosyasıyla BOOT.GZ (BOOT.ISO) oluşturmalısın!
Farklı bir yönetmle BOOT.ISO oluşturursan/düzenlersen ve içerikte birden fazla XP-2003 varsa iso dosyasının boyutu büyür ve rame daha geç yüklenir!
Bu konuya dikkat et...

Diğer soruna gelirsek; aygıtlar ekranında kurun donması bu proje ile mi alakalı?
Ilgili bilgisayarın donanımıyla alakalı bir sorun olabilir. Bu gibi durumlarda biostan gereksiz aygıtları kapatmak veyahut pcden gereksiz aygıtları sökmek sorunu çözebiliyor...

@Blue_life
orjinal iso dosyanın içinde belirttiğin dosyaların hepsi var dediğin gibi dosya ve komutlarda sorun yok ama
runounce.cmd programları çalıştırmak için Sanal CD ye yüklenmesi gereken iso arıyor. iso yüklenmediği için
doğal olarak X:\GIRIS_15LI.exe bulunamadı hatası veriyor.
daha önce belirttiğim gibi iso kişisel ayarlar yapıldıktan ve runounce.cmd dosyası çalılştan sonra X: sürücüsüne yükleniyor
işte asıl sorun burada.

yok ben WinSetupFromUSB yöntemini kast etmiyorum. Bu proje için böyle bir yöntem geliştirilerbilrimi diye düşündüm ve sormak
istedim olup olmayacağı konusunda bir fikrim yok. olabilcek bir şeyse sen yaparsın zaten hiç kuşkum yok. emeklerine sağlık.

NT5-MakeISO.CMD dosyası çok güzel boot.gz yaparken kullanıyorum.
Daha hızlı boot edebilmek için 4 xp ye ayrı ayrı boot.gz dosyası oluşturup menu.lstye eklemeyi düşünüyorum.
hangi xp yi kuracaksam onun boot.gz dosyası reme yüklenecek.

aygıtlar ekranında kurun donması bu proje ile ilgili değil bazı xp cd leri kullanırken karşıma çıkan bir hataydı
ana iso dosyasındaki ön kurulum dosyalarından olabilir belki. sen daha iyi bilirsin diye meerak edip sana sormak istedim. bu konuyla alakası yok.

[b]sonuç olarak tek önemli sorunum iso dosyasının RUNOUNCE.CMD çalıştıktan sonra sanal sürücüye yüklemesidir.[/b]
aynı isoyu aynı boot.gz ile WMWARE de denedim iso dosyası RUNOUNCE.CMD dosyasından önce yüklendiği için
RUNOUNCE.CMD hata vermedi

Edited by kamuran731

@kamuran731

Ben sana sistem açılırken iso mount işlemini kısaca anlatayım;

Kurulum sırasında HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnceEx\!!!! anahtarına iso mount için bir değer eklenir.

[img]http://i.imgur.com/ajXPF.jpg[/img]

Kurulum bitip sistem yeniden başlarken masaüstü gelmeden bu değerdeki ekli bileşen sayesinde iso dosyası sanal sürücüye takılır ve diğer RunonceEx teki satırlar işeletilir. Benim eklediğim anahtar ilk sırada çalışmaktadır.

Soruna gelirsek, bir ihtimal usb sürücüsü geç tanımlanıyor olabilir. Yada iso dosyası mount edildiğinde tam hazır deyilken rononceex teki ilgili programın bulunamaması olabilir.

Yaşadığın sorunun kaynağını anlamam için;
1 - Kurulum bittikten sonra, sistem açılırken iso dosyası bulunamadı gibi bir uyarı alıyor musun?
2 - Sistem açıldığında iso dosyası X:\ sürücüsüne sorunsuz bağlanmış mı?

Ayrıca Nt5SetupFromIso.exe daki Setting kısmında IsoFileCopyInstallDrive seçeneği mevcut. Onu işaretleyip tekrar deneyebilirmisin?
3 - Sorun usb sürücüsünün geç