Jump to content

Iso Dosyasından Xp/2003 Kurulum Projesi

Share

Recommended Posts

Yine ben.

cd paketinde GRUBMENU/GRUBMENU.LST usb paketinde USBMENU/USBMENU.LST dosyalarını referans göstermişsiniz.

Ortak bir MENU ismi kullanamazmıyız.(örn X/X.LST veya direkt X.LST gibi) Her iki pakettede aynı LST dosyasına başvursa.

Gerçi bir önceki msj da gönderdiğim dosyada ben bu sorunu aşıyorum ama hani kolaylık olması açısından.

Böylelikle birinde hazırladığım içeriği olduğu gibi diğerindede kullababiliriz. Diğer türlü dosya isimlerini hep düzenlemek zorunda kalıyoruz. LST dosyası çok olunca bu durum çok uğraştırıyo

Edited by freea

günaydın...

yaptıgım yollarda bir hata yok sen nasıl sölüyorsan o şekilde yapıyorum...

şöle bir sorun war win7 yi iso olarak koydum çalıştı fakat sürücü kısmına gelınce cd/dvd aygıtı yok diyerek hdd göstermiyor.

Edited by olcayto41

@freea

Peki komut istemini açıp X: yazdın mı?
Işte o hata mesajı gelmeden önce, senin resimdeki gönerdiğin XP01.iso dosyası X: harfindeki sanal sürücüye takılıyordu.

Ilgili hatalarda X: sürücüsündeki program bulunamamış! Sen XP01.iso dosyasının içinde ilgili programların olduğuna eminmisin?
XP.iso içinde ilgili [b]program\ekledenetimmasası.exe[/b] olmak zorunda!

Usb ve cd/dvd paketi için ayrı menü dosyası kullanmamın nedeni karışıklığı önlemektir.
Cd/Dvd için kullandığımız kodlar ile usb ortamı için kullandığımız kodlar farklılık gösterebilmektedir.
Ayrıca kazarar usbden başlayan grub4dos cd/dvd sürücüsündeki aynı menu dosyasını algılayıp kullanabilir.
Işte bu tip sorunlara karşı ayrı ayrı menu dosyalarının daha stabil olacağını düşündüm...

@olcayto41

Günaydın, sorularını doğru konu altında sorabilirmisin?
Bu projeyle şuan senin sorduğunun sorunun bir alakası yok!

Ilgili isodan vista & win7 konusundaki pakette video mevcuttu. Onu dikkatlice izledin mi?
Içerisinde kur bulunan iso dosyasını hatalı yere koyduysan haliyle sanal sürücüye takılmamıştır.
Çalıştıra imdisk.cpl yazıp kontrol etmelisin. Heralde bundan videoda bahsetmişim...

Büyük ihtimal ilgili kur bulunan iso dosyası sanal sürücüye takılmadı...

ekte orjinal xp ile ilgili resimi ,izin programla oluşturduğum xp ISO sunun içeriklerini ve cmd ekranından resimleri gönderdim.

http://hotfile.com/dl/129274799/d472b7d/Xp_ierik-cmd_ekran.rar.html

Sanal sürücü yerleşmiş gözüküyo . Program klasörü sürücüde var gözüküyo.herşey normal ama hata almaya devam ettim. Program klasörünün içindeki program isimleri büyük harf, RUNONCEEX içeriğinde program isimleri küçük bundan kaynaklanabilirmi

@freea

Bakıyorum... Evet sanal sürücü mount edilmiş. Yani her şey normal.
Istersen komut isteminde ilgili programların konumu yazıp çalıştırmaya çalış.
Bakalım çalışacak mı?

Bir ihtimalde, ilgili programlardan sonra sanal sürücü takılıyordur.
Şu iso dosyasının linkini versene!

Bir ara indirip bakim...

bu xp yi aslında kullanmıyorum sadece deneme amaçlı onu kullandım. bu arada arşive baktım adresi aşağıda. aslında DVD ancak driver vs. silip CD boyutuna düşürmüşüm.

http://www.katilimsiz.com/isletim-sistemleri/7179-black-edition-sp3-2010-dvd-v2-eylul.html

Orjinal ISO dan kurulum deniyorum sorun yok. Orjinal ISO yu senin programınla düzenlediğimde kurulumdan sonra extra programların kurulumunda sorun yaşıyorum.

dediğim gibi bu xp yi artık kullanmıyorum ama programının kusursuz olması açısından sorunları belirtiyorum.

Üstad önceki çalışman ile perfectxp, orjinalxp ile kendi makinemde hiç bir sorunla karşılaşmadım eline sağlık.
Ama hızına yetişilmiyorki bakıyorum yeni çalışma ilk mesajda :)
bu arada dikkat ettim "usb den xp kurmak" imzanda ilk sırayı almış :D ...

@korasoglu

Fazla eski olmayan bir Acronis haliyle win7yi destekler.
Ben Acronis ve Win7 kullanmadığım için şu versiyondan itibaren gibi bir cümle kurmam yanlış olacktır.

USBMENU.LST dosyasında, acronis türevi isolar için örnek komut bulunmaktaydı!
Yazdığım koda bakim...

[codebox]title Acronis True IMage - ISO
errorcheck off
ls /USBMENU/IMAGES/ACTI.ISO || find --set-root --ignore-floppies /USBMENU/IMAGES/ACTI.ISO
ls /USBMENU/IMAGES/ACTI.ISO || pause --wait=5 USBMENU/IMAGES/ACTI.ISO bulunamadi!
map /USBMENU/IMAGES/ACTI.ISO (0xff) || map --mem /USBMENU/IMAGES/ACTI.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()
boot[/codebox]

Yukarıdaki örneğe bakarsak, ilgili acronis iso dosyasının ismini ACTI.ISO yapacaksın ve USBMENU\IMAGES klasörüne atacaksın.
Tabi dosya konumu büyük olacak. Acti.iso veyahut ACTI.iso yaparsan hata alırsın...

Diğer soruna gelirsek, son çalışma 2011_09_09_Nt5SetupFromIso.zip olan.
Kısaca en yakın tarih, en son çalışma anlamına gelmektedir...

Hocam ACTI.iso attım flash dan çalıştı ama recover yapmadım fakat siz boyut büyük hata verir demişsiniz isonun boyutu 260 mg biraz açarmısınız önceleri xp isosunu görüp kur geçtiği zaman mavi ekran hatası verirdi buda çalışır fakat görev yapamazmı öyleyse 2009 iso 50 mg...

@korasoglu

Grub4dos ile bir iso dosyasını, genelde map komutuyla çalıştırdığımızda hata alabiliriz.
Bunun nedeni, iso dosyasının birleştirilmemiş olmasıdır... Bu sorun çözmek için ilgili iso dosyası birleştirilmeli.

Ama senin yaşadığın sorunun bunun ile alakası yok! Yani sen başarılı bir şekilde Acronisi çalıştırmışsın.
O zaman senin yaşadığın sorun, acronis tarafından usb flash diskin birinci sırada algılanması olabilir.
Aşağıdaki komutu denermisin?

[codebox]title Acronis True IMage - ISO
errorcheck off
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
ls /USBMENU/IMAGES/ACTI.ISO || find --set-root --ignore-floppies /USBMENU/IMAGES/ACTI.ISO
ls /USBMENU/IMAGES/ACTI.ISO || pause --wait=5 USBMENU/IMAGES/ACTI.ISO bulunamadi!
map /USBMENU/IMAGES/ACTI.ISO (0xff) || map --mem /USBMENU/IMAGES/ACTI.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()
boot[/codebox]

Hocam grub4dosu yeni tanımaya başladığımdan projede size yardımcı olamadım.
Bugün ilk denememi kullandığım yeni nesil dizüstünde yaptım sizin ilk postda bahsettiğiniz siyah ekranda takılıp kaldı.
Başka pc de deneme imkanım olmadı denediğimde inşALLAH sonucu paylaşacağım.
Çalışmanız çok güzel ve anlaşılır olmuş emeğinize sağlık.

Ayrıca şöyle birşey sorsam bir paket hazırlasak ve kullanıcı sadece elindeki iso dosyasını koysa böyle basit bir paket hazırlanabilirmi?