Jump to content

Iso Dosyasından Xp/2003 Kurulum Projesi

Share

Recommended Posts

@Blue Life
1- iso dosyası bulunamadı uyarısı almıyorum.
2- Sistem açıldığında taskmegr gözatta baktığımda iso dosyasının hiçbir sürücüye yüklenmediğini görüyorum.
RunonceEx.cmd çalıştıktan sonra, iso nun X:\ sürücüsüne mount ediliyor.

IsoFileCopyInstallDrive seçeneğini işaretleyip denedim oldu
[b]RunonceEx.cmd den önce ISO X: sürücüsüne yükendi ve programlarım çalıştı.[/b] Teşekür ederim.

Hatanın kaynağı neydi acaba? Bilgisayarımın Flash belleği geç görmesimindenmi yoksa başka bir şeydendi.
8GB lık class6 Mikro CD hafıza kartı kullanıyorum

yardımların için teşekkür ederim, çokmu soru sordum bilmiyorum kusura bakma.
başka bir sorunum var formattan sonra boot.ini içeriği [b]rdisk(0)partition(1)[/b] olması gerekirken
böyle [b]rdisk(1)partition(1)[/b] olduğu için sıyah ekran geliyor.
boot.ini dosyasını MNXP ile onardıktan sonra bilgisayarı açabiiyorum hatanın nedeni ne olabilir?

Edited by kamuran731

@kamuran731

Sorununu çözemene sevindim :shifty:
Görev yöneticisindeki gözat ile ilgili sanal sürücü harfi bazen görünmeyebilir.
Komut isteminde X: yazıp onaylarsan daha iyi.

Iso dosyası bulunamaz veyahut sanal sürücüye başarılı bir şekilde takılmaz ise zaten uyarı çıkıyordu.
O zaman bu konuda bir sorun yok.
Benim düşüncem, iso dosyası sanal sürücüye sorunsuz takılıyordu ama bekleme yapılmadığından sanal sürücü tam hazır deyilken diğer runonceexteki komutlar çalıştırılıyordu.
Ve haliyle hata çıkması muhtemel! Ben but tip bir soruna henüz rastalmadım. Neyse bir sonraki pakette 1 saniyelik bir beklme eklerim :)

Soruna gelirsek; şimdi biz boot menümüzü usbden açtığımızda usb diskimiz sistemde birinci olarak görünmekte.
Bu şekilde xp/2003 kurunu çalıştırırsak, kurdaki disk seçme ekranında usb diskimiz birinci olarak görünecek ve haliyle sorun çıkacak.
Yani kurulum yapacağımız disk xp/2003 kur ekranındaki disk seçme menüsünde birinci olarak görünmeli.

Işte biz bu durum için kuru başlatmadan grub4dos vasıtasıyla birinci disk ile ikinci diski yer değiştiriyoruz.
Benim *.lst dosyasına yazdığım komut;
[color="#0000FF"][b]geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map () (hd1) && map (hd1) () && map --hook[/b][/color]

Işte senin yaşadığın sorun bence bunun ile alakalı! Ilgili yukarıdaki verdiğim satırı silip tekrar dene!
Kısaca grub4dosu başlattığınız diske kurulum yapacaksanız ilgili yer değiştirme komutuna ait grub4dos kodlarını silin!

Edited by blue_life

Emeği geçen herkese tekrar teşekkürler. Usbden Xp kurma olayını yıllardır araştırmakta ve denemekteyim. 1-2 sene önce sağolsun blue_life dostum farklı bir yöntemi PM'den tavsiye etti ve başarı ile kullanmaktaydım.

ben bir şey merak ettim ;
MB_USB.ini dosyasında " [File-Defragment] " kısmında gerekli değişikliği, daha önceden oluşturduğum USB flash bellekte sonradan ekleme şansım varmı
değişikliği yapmazsak sorun olur mu ? olursa ne olur ?

@kamuran731

Sorun kesin bekleme ile alakalı olmayabilir! Yani bu soruna ben hiç denk gelmedim.
Tahminim o yönde... Bir ihtimal sendeki soruna çözüm sağlar...

Neyse zaten ilgili sorununu, farklı yöntemle çözdüğün için şuan çok önemli deyil...

@HaYTo

Grub4dos ile çalıştırmaya çalıştığımız bazı dosyalar, birleştirilmemiş olursa grub4dos orun çıkartıyor.
Ilgili ini bölümü altına eklenen dosyalar, kopyalanacak dosyalar içerisindeyse bu dosyalar birleştiriliyordu.

Yani ilgili bölüm altında istediğin değişiklikleri (silip/ekleme) yapabilirsin. Ama ilgili bölümdeki dosyalar, kopyalancak dosya listesi içinde varsa birleştiriliyordu.
Grub4dos ile sorun yaşarsan (hata alırsan) ilgili dosyayı sonrada birleştirsin olur biter...

@ blue_life
sorun çözüldü ama IsoFileCopyInstallDrive seçeneğini kullanmak istemiyorum çünkü;
Orjinal ISO dosyam 2 gb büyüklüğnde olduğu için format süresi uzuyor ve
format attığım yabanacı bilgisayarın C:\ sürücüsüne kopyalanan orjinal ISO dosyamı silmeyi unutabilirim, orda kalmasını istemiyorum.

gecikme süresini bana anlatırsan ben ayarlayamazmıyım ?

@kamuran731

Nt5SetupFromIso.exe programındaki Setting ekranında GuiRunOnce kutusu (ikinci kutu) var.
Ordaki tüm içeriği sil ve aşağıdakinleri yaz.
[b]RunWait = cmd.exe[/b]

Bu sayede, kurulum bitip sitem açılırken komut istemi çalışacaktır. Komut isteminde X: yazıp Entera bas bakalım sanal sürücü oluşmuş mu?
Oluşsa X: sürücüne girebilmen lazım.

Sonra komut istemini kapatırsın. Eğer hata mesajı almaz isen sorun bekleme ile alakalı. Ama hata mesajı alırsan sorun farklı bir şeyden kayanklı!
Hata mesajı almazsan basit olarak ping komutuyla bile bekleme yapabiliriz.

Sonuca göre tekrar yazarım...

@Blue Life

cmd açılınca runouncex.cmd menu açılmıştı ama beklemede idi
cmd ekranına X:\ yazdım sorun çıkmadı.
baktım ISO X: sürücüsüne mount edilmişti
CMD yi kapattım runouncex.cmd deki programlarım sorunsuz yüklenmeye başladı.
Deneme sonucundan da anlaışldığı gibi sorun bekleme ile ilgilidir. Diye düşünüyorum.
Ping olayını nasıl yapabilirim ?

@kamuran731

RunWait kullandığımız için beklemede kaldı ve amaçta buydu zaten. Yani yaşadığın sorunu tam tespit etmekti amaç!
Görünen oki evet sorun bekleme ile alakalı!

Ilgili [b]RunWait = cmd.exe[/b] yazdığın kısıma [b]RunWait = ping.exe -n [color="#FF0000"]5[/color] 127.0.0.1[/b] yazarsan, yaklaşık 5 saniye bekletme yapabilirsin.
Istersen bekle. Yarın bir ara ben gerekli düzenlemeyi yapıp paketi güncellim...

Edited by blue_life

Paket @kamuran731 arkadaşımızın yaşadığı sorun nedeniyle güncellenmiştir arkadaşlar.
Kısaca sanal sürücü harfi X: sürücüsüne sabitlendi.
Kur bittikten sonra yani sistem açılırken, iso dosyasının sanal sürücüye takılmasının ardından 1 saniyelik bekleme eklendi.

Edited by blue_life

@zeki ural

Ilgili menü boot.gz içinde kalıyor. Ama bu menüyü kullanma da gerek yok.
Boot.gz yanında oluşan menu.lst dosyasında heralde gerekli kodlar oluşuyordu.

Ama sen ilgili menüye müdehale etmek istersen, boot.gz oluşturduktan sonra, Target\ISO_ROOT\GRUBMENU\GRUBMENU.LST dosyasını düzenlemen gerekiyor.
Daha sonra NT5-MakeISO.CMD dosyasıyla yeniden boot.gz oluşturup kullanabilirsin. Hepsi bu kadar...

• 3 hafta sonra ...

@bmozdemir

Vmwarede ilgili hatayı alman normal zaten! Vmwarede hata almaman için orjianl iso dosyasını vmwaredeki disklerden birisine eklemelisin!
Veyahut ultraisoyu aç ve orjinal iso dosyasını ultraisoya ekleyip, yeniden iso oluştur.
Oluşan isoyu, ilgili ekran geldiğinde wmvareye bağla vs. gibi bir çok şekilde vmwarede test yapabilirsin...

• 4 hafta sonra ...

benim için önemli araçlar içeren ve uzun zamandır kullandığım bu kurtarma cd"yi de iso olarak boot etmeyi başardım .içinde mini vistası da

var.

konunun linki:

http://www.tnctr.com/topic/91852-tnc-kurtarma-cdsi-2-surum-lynkler-yenylenecek/

buda boot için kullandığım menu parametresi..

title vistali hiren boot cd
errorcheck off
ls /USBMENU/IMAGES/PCKurtar.iso || find --set-root --ignore-floppies /USBMENU/IMAGES/PCKurtar.iso
ls /USBMENU/IMAGES/PCKurtar.iso|| pause --wait=5 USBMENU/IMAGES/PCKurtar.iso bulunamadi!
map /USBMENU/IMAGES/PCKurtar.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader /boot/isolinux/isolinux.bin || chainloader ()
boot

bu cd ile çok işler başarmış biri olarak,bu multiboot sistemini bizim için haırlayan değerli üstad Blue_life"a ve bu değerli çalışmayı hazırlayıp sunan değerli üstadım morning"e teşekkürlerimi bir kez daha sunuyorum..

• 4 hafta sonra ...

Burdaki konular sayesinde çok güzel bi multiboot usb hazırladım anladığım kadarıyla bi çok kişi sıkıntı yaşamış özellikle birden fazla işletim sistemini tek usb ye eklemede benim yaptığım multiboot usb ye kendi hazırladığım isolar
Windows 7 All in one x32x64 SP1 Türkçe
Windows Vista All in one x32x64 SP1 Türkçe
Windows Server 2003 SP2 Türkçe
Windows Xp Profosyonel SP3 pro Aralık 2001 Güncellemeleri dahil
Windows Server 2008 All in one x32x64 Türkçe Dil Paketi ile beraber
Ubuntu 11.10 Çalışan DVD Kurulumu (ISO)
PARDUS 2011.2 Kurulan DVD
Mini Win 7 (Usb Bellekten Çalışan)
Mini Vista (Usb Bellekten Çalışan)
Mini (BXPE) XP (Usb Bellekten Çalışan)

ve diğer Teknik bakım onarım ve backup alma pogramlarınıda dahil tek 16 gb usb belleğe ye attım hepsinide teker teker kontrol ettim özellikle işletim sistemlerini kurulumunu test ettim hepsi çalışıyor benim gibi Teknik Servis,Bilgisayarcı, Sistemci arkadaşların işine yarayacak tabiri caizse ilaç gibi gelicek bi flash bellek hazırladım kısa zamanda sizlerle paylaşıcam şimdilik sağlıcakla kalın..
[img]http://img393.yukle.tc/images/5790new.jpg[/img]

Edited by rebelli0uss

• 3 hafta sonra ...

merhaba sefircan kardeşim ..bu linklerdeki

http://www.tnctr.com/topic/173188-iso-dosyasyndan-xp2003-kurulum-projesi/

http://www.tnctr.com/topic/100852-cddvd-hdd-ve-usb-icin-multiboot-hazyrlamak/

konuları dikkatlice defalarca tekrar tekrar okumanı tavsiye ederim sana.özellikle 1. sayfalarda

Blue_life hocanın yazdıklarını dikkatlice oku ondan sonra buralarda görüşürüz inşallah..

blue_life hocam şimdi boot.gz ve setup.iso "nun adlarını değiştirsek kendimize göre isimlendirsek kill.gz -

kill.iso yada m.gz m.iso olarak mesela, hepsinide nt5 klasöründen çalıştırsak böyle bişey mümkünmüdür acaba . yada boot.gz için bir tek dosya olsada çalıştığını söyleyenler vardı ..saygılar

konuyu bir daha okudum dikkatlice..iso oluştururken nt5setup.exe"nin ayarlar bölümünden yapılıyor sanırım .

Edited by zeki ural

@cempatlak

Ben MultibootUsb konusundaki programı kullanarak bir paket oluşturuyorum. Içerisinde xp,win7,yedekleme programları vs. mevcut. Sonra bunu herangi bir flash diske MB_USB.exe ile otomatik kopyalatıyorum. MB_USB.exe gerekli grub4dos mbr bilgisini diske yazıp, ilgili dosyaları kopyalıyor.

Kısacası burdaki yöntemi bir kez yapıp, ilgili iso dosyası için BOOT.GZ oluşturduktan sonra istediğiniz ortamdan grub4dos vasıtasıyla hazırladığınız XP/2003 kurulumunu iso dosyasından kurabilirsiniz.

Bluelife öncelikle paylaşımlarından ve çalışmalarından ötürü çok teşekkür ederim. Konu ile ne kadar ilgili bilmiyorum ama sen xp üzerindeki çalışmalarından dolayı belki bilgi sahibisindir diye sormak istedim.

öncelikle söylediklerin harfiyen uygulandığında herhangi bir sorun çıkmıyor. sayısız pc formatladım bu anlamda ancak elimde bi tane netbook var usb HDD ye kurulum yapmak isterken şöyle bi sıkıntı yaşıyorum. (kendi HDD si yok)

ister temiz xp olsun ister modifiyeli ilk kurulum ekranında dosyaları başarılı bir şekilde kopyalandıktan sonra yeniden başlatıldığında guimod a geçmeden mavi ekran hatası alıyorum.. 0x000007B inaccesible_boot_device

(bunun nedeni yüklettiğin imdisk sanal sürücü ayarlarından olabilir mi dicem ama direkt source dan yükleme projesi de aynı hatayı verdi)

ben de baktım olacak gibi değil. eski sistemi minixp ile açıp yedeklemiştim. o yedeği tekrar HDD ye yükleyip MBR ve PBR bilgileri yazdırınca sistem açılıyor.. Anlamadığım olay ikisi de XP ancak bootscreen de birinde hata alırken diğerinde neden almadığımı anlamadım..

eski sistem virüslüydü. ESET ile temizleyeyim derken sistem dosyalarının da bir kısmı silinmiş. bilgisayar açılıyor ama hata üstüne hatalar veriyor.. CDROM olmadığından sanal sürücü takıp SFC /SCANNOW yapmak istedim ama windows dosya koruması vs sanal sürücüden dosyaları almıyor ısrarla kaynak soruyor. regeditten path leri değiştirdim ama yine nafile.. üzerindeki sürüm XP OEM sürümüydü ve sp2 idi.. sp3 düzeltme paketini indirip yamadım üstüne ama varolan hatalar düzelmedi..

kur a gelip onarma seçeneğini seçtiğimde ise ilginçtir txtsetup.sif [sourcediskfiles] notepad.exe satırında hata veriyor.. acaba iso projesinde mi sorun var diyip farklı bir pc de deneyince sorunsuz bir şekilde kurulunca kafayı yemek üzere olduğumu farkettim.

biliyorum okurken "bu ne yaa" diyosun ama yapcak bişi yok :D.. dolayısıyla 2 sorum olacak sana :

1-) Ben bu pc ye nasıl format atıcam

2-) hadi formattan vazgeçtim. varolan xp yi nasıl düzeltip sistem dosyalarını yenileyebilirim

NOT: windows 2000 i denedim aynı hatayı veriyor maalesef.. windows vista / 7 usb diske kurulmuyor..
NOT: HDD test edildi herhangi bir sorun ya da bad sector yok.

Edited by destroychip

@destroychip

1 - Hatırladığıma göre zaten NT5 (winxp vs) usb diske normal olarak kurulamıyordu. Tabi yanlışta hatırlıyor olabilirim. Ama bazı yazılarda usb diske windows kurmak için bazı anlatımlar görmüştüm. Hatırladığım kadarıyla txtsetup.sif vs.gibi dosyalar düzenleniyordu. Bir ara www.tnctr.com da da bir arkadaşımız bunun ile alakalı bir paylaşım yapmıştı ama konuyu bulamadım :(

Kısacası daha önce usbye windows kurmaya ihtiyacım olmadığından, usb diske windows kurma konusuna hiç bakmadım. :(

2 - Sistem çok bozulduysa, haliyle ne kadar onarım yapsan bazen fayda etmiyor. Kıscası yaşanılan ilgili sorunlara göre araştırma yapılıp onarım yapılabilir.
Tabi dediğim gibi, googlede ilgili yöntemi arayıp yeniden kurulum yapmak en güzel...

Ahanda www.tnctr.com daki anlatımı buldum. :) Konudaki anlatımı uygulayıp sonucu ilgili konudan yazarsın...
Kolay gelsin...

[u][color="#0000FF"][b]http://www.tnctr.com/topic/122130-usb-uzeryne-xp-kurmak/[/b][/color][/u]

blue_life kardeş çalışmalarından dolayı elllerin klavyen dert görmesin

ben senin yardımlarınla harici hdd yi 2 ye böldüm ve 1. parda grub4dos menüyü yerleştiedim
Oracle VM VirtualBox ile test
herşey normal grub çalışıyor ancak....
windows xp nt5 ile senin anlatımlarındakileri yaptım xp kurulum yani format ekranı geliyor kurulum dosyaları ükleniyor ve reset atıyor tabiki tekrar harici hdd ile başlıyor buradan diskten başlatla devam ediyorum kurulum ekfranı devam etmesi gereken yerden tekrar açılıyor ancak bir türlü iso dosyasını bulamıyor bana yerini soruyor manual girmeye calıştığımda hdd içine giremiyorum format atılması lazım diyor iso dosyasını sorduğu yerde iso dosyası var acba nedeni nedir

@eneskus

Gerçekten ilginç ve şuana kadar hiç rastlamadığımız bir sorun. Ilgili iso dosyasının bulunduğu usb diskin bölümüne format atarak tekrar denermisin?
Ayrıca sonuç alamzsan, ilgili iso dosyasını eklediğin bölümün formatını Fat32 yapıp tekrar dene.

Bu arda usb diske bulunan bölümlerin hepsinde hata mesajı veriyor mu?