Jump to content

Iso Dosyasından Xp/2003 Kurulum Projesi

Share

Recommended Posts

@kalelibilişim

Işte nadirde olsa siyah ekran sorunu var malesef. Ben şuana kadar bu soruna denk gelmedim :(
Denk gelseydim belki çözebilirdim ama sorunu yaşamayınca, çözümde üretemiyorum :(

Windows xp/2003 için söylediğin olmuyor malesef...
Farklı isolar için ayrı ayrı boot.gz oluşturmak gerekli

Edited by blue_life

@kalelibilişim

Ilgili isoyu birleştirme yaparsan, kurulum ekranına kadar sorunsuz gelirsin. Lakin kurulumda kurulum kaynağı bulunamaz ve kur hata verir.
Kısaca ilgili kurulum içeren iso dosyası sanal sürücü programı vasıtasıyla, boş bir sürücüye takılmalı!

Imzamda benzer bir konu mevcut zaten. Ama fazla abartmışım.
Belki bir ara daha basit bir şey hazırlayabilirim.

iyi akşamlar blue_life ;

bir pc de şu sorunla karşılaştım..
yöntem grub4dos senin yöntem...
sorun şu kurulumu şeçiyorum kurulum pc yapılandırması inceliyor siyor..üst tarafta kırmızı yazı ile missing helper diye bir yazı yazıyor ve ilerleme yok...

yine grub4dos ile ama xp açılmış şekilde yane i836.bin dosyasıyla kurulumda böyle bir sorun olmuyor normal kuruyor sorun neden kaynaklanıyor olabilir...

@olcayto41

Farklı bir pcde, aynı kaynak ile sorun yaşadın mı?
Ayrıca son yazdığını anlamadım I836.bin dosyası ne, nasıl bir yöntem?

Diğer taraftan bu pcde farklı bir xp kur denedin mi ve çalıştı mı?

Edited by blue_life

@olcayto41

Sorularıma eksik cevap veriyorsun...
Ilgili iso yöntemi ile usbne eklediğin xp kurulumunu farklı bir bilgisyarda denedin mi?
Yani başka bir bilgisayarda böyle bir soruna rastladın mı?

Yaşadığın soruna dair herangi bir bilgim yok!
Şuana kadar bu projede böyle bir sorun yaşanmadı ve tam olarak sorunun neden kaynaklandığı hakkında herangi bir düşüncem yok!
Umarım çözersin, kolay gelsin...

hyr başka bir bilgisayarda böyle bir sorunla karşılaşmadım....
3 pc den 2 sinde sorunsuz kurulum aldım...

sadece sormak istemiştim..belkide iso projesi gelişmesi gereken bir proje...
setupdlr.bin dosyasıyla kurulum boot.gz ile oluşturulan sistemden daha sağlıklı gibi görünüyor...

hatanın oldugunu bunun hepbirlikte düzenleyerek gelişmesi için uğraşmaya çalışmıştım teşşkurler...

pardomn çok pardon sistem şu....

title First part of Windows XP Professional SP3 setup from partition 0
map --unmap=0:0xff
map --unhook
ls /WINSETUP/XPpSP3.ISO || find --set-root --ignore-cd /WINSETUP/XPpSP3.ISO
map /WINSETUP/XPpSP3.ISO (0xff) || map --mem /WINSETUP/XPpSP3.ISO (0xff)
savedefault 2
checkrange 0x00,0x01 read 0x8280 && configfile /BOOTWS/fd.lst
checkrange 8 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/8.lst
checkrange 7 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/7.lst
checkrange 6 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/6.lst
checkrange 5 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/5.lst
checkrange 4 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/4.lst
checkrange 3 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/3.lst
checkrange 2 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/2.lst
checkrange 1 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/1.lst
boot
map --unmap=0:0xff
map --unhook

@olcayto41

Bak şimdi oldu. Sonuçta biz medyum deyilizki. XP yi kurmak için bir çok yöntem bulunmaktadır.
Hangisinden bahsttiğin sen anlatmadan bilememki.

Soruna gelirsek; o zaman yine şu imlec bezeri bir sorun ile karşı karşıyayız.
Nadirde olsa burdaki yöntem bazı pclerde boot aşamasında sorun çıkartıyor. (Bir çok pcde test etmeme rağmen ben halen ratlamadım)
Kullandığımız ramdisk sürücüsünün buna neden olduğunu biliyoruz.

Yani şuan dediğin gibi ilgii iso yöntemi başka bir bilgisayarda sorunsuz çalıştıysa, şuan için yapacak bir şey yok.
Katkın için teşekkürler...

Edited by blue_life

@cortale

Ilgili sorun malesef burdaki çalışmadan kaynaklanmıyor düşüncesindeyim.
Kur başlamadan eğer eklenmişse dps programı/programları çalıp, işte ilgili sürücü imzalama vs. kapatıyor ve diğer işlemleri yapıyordu.
Heralde ilgili dps programı bu konuda başarılı olamadı.

Yani bu sorun için burdaki çalışma masumdur diyebilirim.. ;)
Peki windows kurulduktan sonra sürücü imzalamayı kontrol ettin mi?

Ben hazırladığım çalışmada driverpacks ile sadece sata/raid entegresi yaptım sorun yok sadece hfslip ile hazırladığımda hata aldım onun dışında her şey mükemmel. :)
Bu hatada burdaki çalışmadan değil hfslip ve driverpacks,in txtsetup.sif,e yaptığı müdaheleden kaynaklı.
Şu an dört farklı xp bir arada tek cd boot.gz sorunsuz ön yükleme yapıyor ve tüm seçenekler aktif.
Son verdiğin ile yaptım hata almadım daha ellerin dert görmesin.
Selam Dua ile...

öncelikle blue_life Hocama Teşekkürü Borç Bilirim Calışmalarının Hiçbirisinde Sorun Görmedim Tebrik Ederim Kendisini İstediğim Herşeyi Oluşturdum bir Menü içinde kendi Proğramlarım ve Hepsi Sorunsuz Vaziyette Calışıyor. Windows 7 - XP - Acronis - Ghos 2003 - Hiren boot - Mini Xp .... Vb.. Yapmanız Gereken sadece konuları Takip edip ilgi Göstermek
Gerçekten Azim etmek
[font="Microsoft Sans Serif"][color="#FF8C00"][size="5"]İŞTE BENİM MULTİBOOT :) [/size][/color][/font]
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1316817621__2011-09-24_012851.png[/img]

[media]http://www.youtube.com/watch?v=LhsFs9dEips[/media]

Son olarak 24.09.2011 Tarihi ile GFX Menüdeki resmimide Değiştirdim

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1316849832__2011-09-24_103517.png[/img]

Edited by HakanAlbayrak

[quote name='blue_life' date='22 September 2011 - 12:04 ' timestamp='1316693042' post='1083812']
@cortale

Kur başlamadan eğer eklenmişse dps programı/programları çalıp, işte ilgili sürücü imzalama vs. kapatıyor ve diğer işlemleri yapıyordu.

[/quote]

HFSlip ile hazırladığım pakete entegre ediyorum. Sata sürücülerde sorun olmuyor ama diğer sürücüleri kurmuyor. Sürücü imzalama yoksay olması gerekirken uyar her seferinde seçmemi iste olarak ayarlı geliyor.

[quote name='blue_life' date='22 September 2011 - 12:04 ' timestamp='1316693042' post='1083812']
@cortale

[/quote]

sayın blue-life
en son yapılan boot.gz ile yaptığım iki farklı xp yüklemesinde driver packs ler kurulmadı. bir önceki pakette sorun yoktur. sen her güncellediğinde bende test yapıyorum ancak bu son paket sorunlu. ilgilenmeni rica ederim. kolay gelsin

Edited by samosan

3,5 günde yaklaşık 60 kurulum yaptım. her türlü taklayı aştım. bir türlü driver paketlerinin kurulmasını sağlayamadım. daha doğrusu sürücülerin tanıtılmasını sağlayamadım. nihayet 3,5 gün sonunda sorunun kaynağını buldum. adi karaktersiz webcam sürücü paketinden dolayı olmuyormuş.bir önceki webcam paketini attım gayet düzgün. çalıştı. olan benim zamanıma oldu. bu arada blue-life ta sağolsun ilgilenip yol gösterdi. anacak hiç ummadığım yerden sorun çıktı. akıllanmış olduk. olsun.

bu pakette çözmek istediğim iki konu var. birincisi cd/dvd kurulumunda gözükmeyen ama usb kurulumda sol altta görünen driver singning policy disabler. ondan kurtulmayı başaramadım.

ikincisi ise biraz daha özel bir konu. kurduğum sistemlerde kısıtlı kullanıcı oluşturmamız gerekiyor. ve bu kişinin c sürücüsüne veya d sürücüsüne erişim sağlayabilmesi oralara veri yazması gerekiyor. bunun içinde ilgili sürücünün güvenlik sekmesinde kullanıcıya tam yetki vermek gerekiyor. bunu bir komutla yapabiliyoruz. ancak bu komut c sürücüsündeki tüm dosyaların yetkilerini değiştirmesi gerekiyor. 15 gb veri olan bir sürücü kaç saatte biter düşünün. bunun içinde usb kurulum sırasında ilk resetten sonra iso imajı sanal sürücüye takılınca dosya kopyalaması yapmadan hemen önce bu komut çalıştırılabilirmi? bir cevap verebilirmisin sayın blue-life?

işe yarayan komut şu:

Start /wait /realtime /separate %systemroot%\system32\cacls c:\ /c /e /t /p users:F

bir cevap verebilirsen sevinirim. şimdiden teşekkür ederim. iyiki varsın.

@samosan

Daha önce dediğim gibi, sorunun projeden kaynaklanmadığını düşündüğümü iletmiştim. Lakin sen cd/dvd de sorunsuz çalışıyor diyince kafamda çözümsüz soru işaretleri belirmişti. Neyse sonuç olarak sorunun proje ile alakası yokmuş ve sen sorunu çözebilmişsin. Tebrik ederim. :good:

Sorularına gelirsek; Dps sürücüleri eklenmiş kurulumda, kurulumun ikinci aşamasında dpsye ait olan setup.exe çalıştırılır.
setup.exe yanındaki presetup.cmd dosyasını çalıştırıp bekler. Bu arada dpsye ait olan setup.exenin ismi setup.exe.old olarak değiştirilir ve presetup.cmd içinde yazılan komutlar işletilir. Yani sürücüler ilgili konuma çıkartılır ve ilgili programlar başlatılır.
presetup.cmd nin işi bitince, orjinal kurulum programı setuporg.exe nin ismi setup.exe olarak değiştirilip ve orjinal kur (setup.exe) çalıştırılır.

Ilgili dps programına gelirsek, bir ihtimal normalde, kurulum ekranı üstte kalacak şekilde ayarlanıyordur.
Yani ilgili program kurulum ekranının gerisinde kaldığı için ekranda görünmeyebilir.
Tabi ilgili pencereyi kaybetmek için; ekranı gizleyebiliriz veyahut ilgili dps programını düzenleyebiliriz.
Ben gün içinde ilgili dps programına bakıp, tekrar yazarım....

Ikinci soruna gelirsek, dosya kopyalaması yapmadan ilgili komut çalıştırılabilir ama system32 de cacls.exe olmayabilir. Veyahut cacls.exe nin kullandığı bir dll dosyası olmayabilir. Bu yüzden dosya kopyalamadan sonra, dps veyahut kurulum başlamadan herangi bir programı çalıştırabiliyoruz.
Boot.gz oluşturmadan önce Nt5SetupFromIso.ini dosyasını aç ve [b][SetupRunOnce][/b] altına [b]RunWait = cmd.exe[/b] ekle.
Sonra boot.gzyi oluşturup test et. Kurulum esnasında dosya kopyalamanın ardından cmd çalışacaktır. Sen bu kısımda ilgili komutu gir bakalım çalışıyor mu?
Eğer çalışırsa, cmd.exe yi eklediğin gibi cacls.exe yide ekleyebilirsin...

[color="#8B0000"][b]Edit:[/b][/color] Ilgili ekranı yok etmek için kısaca; Kurulum klasöründe bulunan [b]presetup.cmd[/b] dosyasını açıp, [b]START %SystemDrive%\DSPdsblr.exe[/b] satırını [b]START %SystemDrive%\DSPdsblr.exe silent[/b] olarak değiştireceksin!
Hepsi bu kadar :)

Edited by blue_life

disabler ekranı kayboluyor sağolasın.
o iş tamam.
cacls.exe dosyası ise sanal iso mount edildikten sonra kopyalanan bir dosya. o sebepten dolayı olmuyor. onu txtsetup.inf veya dosnet.inf hangisiyse artık onun içinde kaydettirip en baştan kurulmasını sağlamalı ve parametresini verdirip çalıştırmamız gerek. manuel olarak bunu nasıl tamamlayabilirim komut parametresi ile birlikte?
teşekkür ederim.

@samosan

Daha önce söylediğim gibi önce cacls.exe nin çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisin!
Yoksa boşuna zaman harcamış olacaksın...

Sen ilk önce dediğimi dene. Eğer sorunsuz çalışırsa projedeki uygulama dosyasına senin için ek yaparım.
Bu haliyle iso mounttan hemen sonra herangi bir program çalıştıramazsın. Dosya kopyalamanın ardınan istenilen programlar çalışıyor.

Tekrar yazayım; Boot.gz oluşturmadan önce [b]Nt5SetupFromIso.ini[/b] dosyasını aç ve [b][SetupRunOnce][/b] altına [b]RunWait = cmd.exe[/b] ekle.
Sonra boot.gzyi oluşturup test et. Kurulum esnasında dosya kopyalamanın ardından cmd çalışacaktır. Sen bu kısımda ilgili komutu gir bakalım çalışıyor mu?

Bu arada kopyalanan dosya boyutu çok fazla deyildir!

[quote name='blue_life' date='30 September 2011 - 13:48 ' timestamp='1317376094' post='1087488']
@samosan

Daha önce söylediğim gibi önce cacls.exe nin çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisin!
Yoksa boşuna zaman harcamış olacaksın...

Sen ilk önce dediğimi dene. Eğer sorunsuz çalışırsa projedeki uygulama dosyasına senin için ek yaparım.
Bu haliyle iso mounttan hemen sonra herangi bir program çalıştıramazsın. Dosya kopyalamanın ardınan istenilen programlar çalışıyor.

Tekrar yazayım; Boot.gz oluşturmadan önce [b]Nt5SetupFromIso.ini[/b] dosyasını aç ve [b][SetupRunOnce][/b] altına [b]RunWait = cmd.exe[/b] ekle.

Bu arada kopyalanan dosya boyutu çok fazla deyildir!
[/quote]

test yaptım çalışmıyor. çünkü o dosya henüz system32 içinde değil maalesef.mount edilip kopyalama işleminin ardından çalışabiliyor. zaten kendim yaptığım denemelerde presetup.cmd içine en başa ilgili komutu ekleyerek çalıştırabilmiştim. ayrıca bu komut dosyanın boyutuyla ilgilenmiyor,onun için mühim olan dosya sayısı. hepsiyle tek tek ilgileniyor. bende o sebepten dolayı hiç değilse birkaç dosya az işlem yapar düşüncesindeydim. katkıların için sonsuz teşekkürlerimi bildiririm. saolasın.