Jump to content

Iso Dosyasından Xp/2003 Kurulum Projesi

Share

Recommended Posts

iso dosyasını göstermeye calıştırdığımda dosyanın olduğu ve diğer part acılmıyor her ikisininde dosya sistemi raw diyor
ama dosya sistemi ntfs fat 32 yapamıyorum malum mb büyük dosyalarda hata oluyorya ama olmazsa denerim tabi içini boşaltabilirsem hemen denerim

@eneskus

Istersen 8 - 10 gb lik yeni bir bölüm oluştur ve bu bölümü Fat32 yapıp ilgili iso dosyasını atıp dene.
Windows kurulumunun yapıldığı sistemde bir çok dosya ve bileşen eksik olduğundan senin büyük boyutlu bölümleri algılamada sorun çıkmış olabilir.

Ayrıca farklı bir pcde de deneyip sonuçlara bakmak lazım...

@eneskus

Ilgili bölümlerin boyutu çok büyükse bundan dolayı sorun yaşamış olabilirsin. Şimdi 8 - 10 gb civarlarındaki ntfs bölümde deneyebilirmisin?
Bu arada senin usb diskindeki hata aldığın bölümlerin boyutları ne kadardı?

@eneskus

Ben burdaki yöntem ile, ntfs dosya sistemini kullanarak, bir çok farklı flash diskten, bir çok farklı birgisyara sorunsuz kurulumlar yaptım.
Ayrıca net hatırlamıyorum ama burdaki yönetmi ntfs formatlı usb disktende denemiştim. Yani böyle bir sorun yaşamamıştım.

Bilmiyorum belki usb diskinin bölümleme tablosunda bir sorun olabilir. Eğer diskindeki dosyaları yedekleme imkanın var ise, diskindeki tüm bölümleri silip yeniden bölümleme yapmak işe yarayabilir.

Yada en iyisi xp için ayrı bir Fat32 bölüm oluşturup, Xp kurları ordan kullan :) Bu sayede uğraşmamış olursun. Yani ilgili iso doysasını usb diskindeki herangi bir bölüme koayabilirsin. Tabi BOOT.GZ oluşturuken kullandığın konum ve dosya isminine dikkat etmelisin...

Ntfs ile ilgili yaşadığın bu sorun için, çözüm bulabilirsen paylaşmayı unutma. Ayrıca kullanmış olduğun xpkurulumunda da sorun olabilir.
Farklı bir xp kur ilede deneme fena olmaz...

Neyse ben kaçar, başarılar dilerim, kolay gelsin...

@eneskus

Aynı komutları kullanacaksın. Menüden ilgili seçeneği seçtiğinde, ilgili dizinde ilgili dosya yoksa, kullanılan komutlarda dosya zaten sürücülerde aranıp çalıştırılıyordu. Kısacası aynı komutlarla bir sorun yaşamazsın...

Kardeş Senden Rica Etsen WinBLock Ve FiraDisklerin Herikisininde Çalışma Prensiplerini Ve avantaj Ve DEzavantajlarının yazasran Bizde Kendi Pc özeeliklerimze göre Birini Şecmekte Daha Bilgili oluruz?
Ben Bugüne kadar VinBlock kullandım Hiçbir sorun yok Ama IMdiski blimoyueum Meslea

@baris_42

Ikiside aşağı yukarı aynı işi yapan sürücülerdir. Bizim projede kullanma amacımız, grub4dos ile rame yüklediğmiz boot.gz dosyasına ait sanal bölümü windows kurun algılamasını sağlamak. Ben genelde firadisk kullanıyorum. Winvblock, firadiskten daha yeni ve farklı özellikler mevcut. Mesela boot.gz dosyasını rame yüklemeden de winvblock kullanarak kullanmamaız mümkün. Ama o zaman mavi ekrandaki kurulum yavaş oluyor.

Kısaca istediğini kullanabilirsin...

Imdisk konusuna gelirsek, bizim projede kullandığımız imdisk, windows ortamında çalışan bir sanal sürücü programıdır. Kurulumun ikinci aşamasında, ilgili orjinal xp iso dosyası imdisk vasıtasıyla X: sürücüsüne takılır ve kurulum X: sürücüsündeki kaynaktan devam eder. Ben sanal sürücü olarak bilgisayarımda da imdisk kullanmaktayım. :) Sistemi fazla kasmayan küçük bir programdır...

• 3 hafta sonra ...

MultiBoot ile hazırladğınız başarılı çalışmayı indirdim.

ancak benim bir sorunum var.

ben xp sifre kirici bir iso dosyasını calıstırmak istiyorum...

xp kurulumu şeklinde mi eklemem gerek yoksa başka bir yol mu denemeliyim ????

@herhangi

Ilgili iso içindeki sistemi ve çalışma mantığını bilmeden net bir şey söyleyemiyorum. Ilgili iso içindeki sistemin tipi nedir? NT5 (winxp vs.),Nt6 (vista,win7 vs.), linux vs. gibi...

Usbden mi çalıştırmak istiyorsun?
Isodan çalıştırma yöntemini denedin mi?

Kısaca yeterli bilgi olmadan, seni yönlendirebilmem çok zor...

@herhangi

Windows XP ile bunun herangi bir alakası yok. Yeni nesil bilgisayarların hemen hemen hepsi usb sürücüsünden önyüklemeyi desteklemektedir.
Tabi usb sürücüsü önyüklenebilir olmalıdır. Ayrıca usb sürücü bazı anakartlarda yerel disklerin bulunduğu kısım gibi farklı bir listede de olabililmektedir.
Ben F12 ile ulaştığım önyükleme listesinde, usb flash diskim normal disklerimin bulunduğu listede görünüyor. Ayrıca anakartın biosunda bunun ile alakalı bir ayar olabilir. Yani önyükleneiblir usb cihazlarını aranması belki biostaki bir seçenek ile kapatılmıştır. Karıştırmaklazım...

evet bende rastladım böyle bir soruna daha önce.usb sürücümü bios"tan arayınca hdd bölümünde görmüştüm .bende usb diski 1. yaptığım zaman

çalışmıştı.

hocam xp imajını nt5setup.exe ile hazırlarken setup.iso değilde ayarlardan farklı isimlerle yaptığımızda tekrar başladığında setup.iso

dosyasını göstermemi istiyor,bunu nasıl düzeltmem gerekiyor .
nt5 klasörünün içine axp.iso bxp.iso gibi farklı isimlerle yapıyorum ...

.saygılarımla

Edited by zeki ural

@zeki ural

Windows kurulumda mı setup.iso dosyasını göstermeni istiyor? Böyle bir sorun olmaması lazım. Ayarlardan girilen dosya ismi ve konumu kayıt ediliyordu.
Kurulumda Target\ISO_ROOT\I386\ISOSETUP.INI dosyasındaki ayarlar ugulanmakatadır. Yani sen ilgili dosyayı açıp düzenledeikten sonra, NT5-MakeISO.CMD dosyasıyla tekrar boot.gz dosyasını oluşturabilirsin...

Usb belleğe Xp yi Bot ettim. grub4dos kullanarak. Lakin ben bu usb içinde ne var ne yok kopyalasam bir yerde saklasam lazım olduğunda direk kopyalayıp kullanabilirmiyim?
Dosya sistemini yine NTFS olarak formatlayacağım.

@aRiSe

Ilgili dosyaları Usb paketindeki, USB_ROOT klasörüne ekleyip, istediğin zaman MB_USB.exe ile flash veyahut harici diskine kopyalatma yaparak kullanabilirsin. Ben zaten öyle kullanıyorum. Yani kendime göre USB_ROOT klasörü oluşturdum. Içinde 4-5 tane xp win7 vs. vs. var. Bunu istediğim zaman herangi bir flash diske MB_USB.exe ile kopyalatıp kullanabiliyorum...

[b]Arkadaşlar acaba Grub4dos ta veya bu programla birden fazla windows7 kurabilme şansımız varmı?gfxmenülü olarak 7 adet xp ve yardımcı programlar olmak üzere acronislerin bütün sürümleride dahil olaraktan hazırladım fakat gel gelelim Windows 7 sadece tek bir adet flas diske kabul ediyor,bunun aşmak için dilediğimiz kadar win7 kurma imkanımız varmı????[/b]