Jump to content

Iso Dosyasından Xp/2003 Kurulum Projesi

Share

Recommended Posts

[quote name='blue_life' date='15 June 2012 - 00:09 ' timestamp='1339708156' post='1212156']
@manyakisko

Yeni pakette bu tip soruna yol açabilecek bir değişiklik yok. Eski paket ile tekrar deneme yapabilirmisin?
[color="#0000FF"][u]http://bluelife.zxq.net/Nt5SetupFromIso/2011_10_28_Nt5SetupFromIso.zip[/u][/color]

Yeni paketi modifiyeli/modifiyesiz kurumlar ile test etmiştik. Hatta bu gün ilgili fonts sorunu için Çince xp bile kurdum... Usb den kurulum yaparken, pcnin arka tarafındaki portları kullanmayı unutmayın... Sorunun projeden farklıbir nedenden kaynaklandığını düşünüyorum...
[/quote]

Hocam dediğiniz gibi eski paketle tekrar denedim sorunsuz kuruldu. Ama yeni paketle kurulmamasının nedeni iso dosyasıymış. Farklı isoyla deneyince sorun çözüldü. Yardımınız için teşekkrüler.

• 1 ay sonra...

@exalted55

Burdaki konu, windows XP , Windows 2003 sistemlerin 32 bit versiyonlarını desteklemektedir. Windows Server 2008 NT6 olduğna göre, Win7 ve Vistayı çalıştırdığın şekilde grub4dos ile direk çalıştırabileceğini düşünüyorum. Iso dosyasından çalıştırmak istesen aşağıdaki konuyu incele istersen...

http://www.tnctr.com/topic/159142-

Merhaba; Kurulumdan sonra farkediyorum gizli dosyalar gözüküyor. Bilinen dosya uzantıları gözüküyor bir kaç farklılık oluyor benim yüklediğim isodan farklı olarak. Bunları nasıl yok edebiliriz? Ben sadece bendeki iso dosyasının orjinali neyse onu kurmak istiyorum yardımcı olabilirmisiniz? Saygılar...

@exalted55

Kullanıcının, kurulumdan sonra autorun virüs dosyalarını tespit edebilmesi için ilgili ayarlar uygulanmaktadır.

[img]http://i624.photobucket.com/albums/tt321/Blue_Life/Nt5SetupFromIso_2.png[/img]

Boot.gz dosyasını oluştururken, ShowHiddenFile seçeneği seçili olmayacak.

• 1 ay sonra...

[quote name='samosan' timestamp='1338562295' post='1207455'] sayın bluelife usta selamlar... yazdığım şu kodlarla .... [spoiler]title Windows XP Kurulumu \n Farkli Windows XP Professional Kurulumlari if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!! clear set GZFILE=/ISOS/BOOTXP.GZ set BOOTFILE=/I386/SETUPLDR.BIN if exist %GZFILE% || find --set-root --ignore-floppies %GZFILE% || echo -> %GZFILE% bulunamadi! if exist %GZFILE% && set EXIST=1 if %EXIST%==1 && echo ---------------------------------------------------- if %EXIST%==1 && echo SamosanXP Kurulum Seçim Ekrani Yükleniyor if %EXIST%==1 && echo Lütfen Bekleyiniz ... if %EXIST%==1 && echo ---------------------------------------------------- if %EXIST%==1 && map --mem %GZFILE% (0xFF) if %EXIST%==1 && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menu Geri Don ...[/spoiler] aldığım ekran... [img]http://i45.tinypic.com/11uje2v.jpg[/img] ancak en son verdiğiniz kod [spoiler]title Windows XP/2003 Kurulumu - ISO\n Iso dosyasindan onyukleme yapar # [url]http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=173188[/url] map --unmap=0:0xff map --unhook && map --rehook if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --rehook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!! clear set GZFILE=/ISOS/BOOTXP.GZ set BOOTFILE=/I386/SETUPLDR.BIN if exist %GZFILE% || find --set-root --ignore-floppies %GZFILE% || echo -> %GZFILE% bulunamadi! if exist %GZFILE% && set EXIST=1 if %EXIST%==1 && echo ---------------------------------------------------- if %EXIST%==1 && echo Loading Windows XP Professional if %EXIST%==1 && echo Please wait... if %EXIST%==1 && echo ---------------------------------------------------- if %EXIST%==1 && map --mem %GZFILE% (0xFF) if %EXIST%==1 && map --e820cycles=3 if %EXIST%==1 && map --rehook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...[/spoiler] aldığım ekran... [img]http://i45.tinypic.com/2nq4nbk.jpg[/img] acaba nerede yanlış yapıyorum? gerçek makinede de aynı oluyor. ilginize teşekkür ederim... [/quote] [quote name='blue_life' timestamp='1338563073' post='1207459'] @samosan Kullandığınız grub4dos versiyonu eski olduğundan, ilgili hatayı alıyorsunuz. Güncel grub4dos paketlerini indirip tekrar deneyiniz... [color=#0000FF][u][url]https://www.dropbox.com/sh/xj5fvdup3mz5dui/a9MpRDPAs0[/url][/u][/color] [/quote]

aynı sorun bende de var deneyim haber verceğim

DÜZELTME: Güncel multiboot ile düzeldi [u]https://www.dropbox.com/sh/xj5fvdup3mz5dui/a9MpRDPAs0[/u]

Edited by 214rsanAkciyer

@214rsanAkciyer

Boot.gz dosyasını oluştururken kurulum yapılcak iso dosyasının (büyük boyutlu dosyanın) konumu, boot.gz içindeki ini dosyasında saklanır. Kurulumun ikinci aşamasında bu ini dosyasından ilgili konum okunarak iso dosyası bulunur ve sanal sürücüye takılarak kurulum devam eder. Kısaca grub4dos komutlarıyla boot.gz konumunu değiştirebilirsin ama, iso dosyasının konumu değiştiremezsin. Boot.gz nin düzenlenmesi gerekiyor! En güzeli haliyle boot.gz oluştururken verdiğin konumu kullanmak!

• 2 hafta sonra ...

[b] [/b][b]@blue_life [img]http://www.tnctr.com//public/style_emoticons/default/give_rose.gif[/img][/b]
Değerli hocam ellerin dert görmesin hazırladığın fevkalade programlar sayesinde bir çok dert,den kurtulmuş olduk.
Son verdiklerin ile hazırladığım bir multiboot usb disk,i deneme imkanım oldu bu defa görsellikde kullandım çokda hoş oldu [img]http://www.tnctr.com//public/style_emoticons/default/smile.png[/img] herhangi bir sorun yaşamadan tam bir kurulum gerçekleşti.
Siyah ekran sorununu çözmüş olman ile artık usb disk,de harici tuttuğum açık dosya halindeki xp dosyalarınıda sildim artık gerek kalmadı.
Tek iso kalıbı içinde üç adet xp ve diğer araçlarla beraber win7 kurulumundan hiç bir sorun yaşamadan kurulumları tamamladım.
Sadece geri dönüş olarak bilgilendirmek istedim.
Test edilecek çalışmalar olursa artık zamanım var haber vermen yeterli.
Selam ve Dua ile...

@awengers44

Deneyimlerini bizimle paylaştığın için öncelikle teşekkürlerimi sunarım. Seninde bildiğin üzere usb sürücüsünden farklı yöntemlerle xp kurulabiliyor. Ama benim fovorim burdaki yöntemle xp kurmaktır. Zaten şuan burdaki yöntemi kullanıyorum. Bazıları anlatımı benim yaptığım için burdaki yöntemi övdüğümü sanabilirler ama inanın bununla herangi bir alakası yok. Tabi yeni bir yöntemi denediğimde o yöntem burdakinden daha kullanışlıysa haliyle fovorim o olur. Burdaki yöntemde malesef hazırlık aşaması bazı arkadaşlarımızı zorlayabiliyor. Keşke burdaki paketi hazırlarken daha farklı basit bir yöntem üzerinde düşünseydim. Şimdi yeniden paket hazırlamak için zaman harcamak benim için zor sayılır. Mesala direk usb sürücüsünü seçip, xpyi atmak için bir yöntem fena olmazdı.

Hazırlık yaparken biraz uğraştırsa da ben burdaki yöntemi gerçekten seviyorum. Şuana kadar son paketlerde önemli bir soruna rastlamadım.
Selam ve Dua ile...

@kalelibilişim

Mayıs ayında yapılan bir güncelleme ile bazı bilgisayarlarda rastladığımız siyah ekran sorunu çözülmüştü...

• Like 1

@kalelibilişim

Bootice programını format atıp, açılış kayıt bilgisini yazmak için kullanıyoruz. Grub4dos güncelleme işi ilgili grub4dos dosyasını değiştirmekle güncelleniyor. Misal benim paylaştığım usb paketinde ilgili dosya usbdr dosyası idi...

Ilgili paylaştığım paketlerdeki grub4dos fazla eski sayılmaz ve sorunsuz kullanabilirsiniz...

• Like 1

Rica ederim aziz kardeş hakkın ödenmez Allah (c.c.) Senden razı olsun.
Senin çalışman olduğu için methetmek tavsiye etmek senden çok bize düşer zira bilen herkes nasıl bir zorluğu kolaylığa çevirdiğini bilir en sağlıklı en iyi ve en güvenilir sistem kurulumunun bu şekilde olduğu aşikardır.
Daha iyisi illa olacaktır bu belki senin elinle belkide bir başkasının eliyle olacak ama o zamana kadar bundan iyisi yoktur.
Çünkü bir çok kişinin ihtiyacı olan sistem yazılımlarını bir arada çalıştırıp güvenirliliğini sağlamak ve bunda tam bir tatminkarlık duymak bu çalışmadan önceye kadar hiç olmamıştı
Yönteme gelince ise bazı kişiler için zor yada biraz uğraştırıcı gelebilir ama azda olsa bu işlerden anlayanlar için biçilmiş kaftandır bence.
Senin çalışman üzerinden hareket ederek yöntemi dahada basitleştirmek için uğraşacağım olurmu bilmiyorum ama şayet düzenleme başarılı olursa haberdar ederim.
Selam ve Dua ile...

• Like 1

• 2 hafta sonra ...

blue life flash bellekten xp kurmayı düşünüyorum burdaki tüm ayarlamaları yapacamda biostan usb seiçimi yok eski pc biostan usb seçmeden de olur mu ? köylünün künü indirdim Qemu test ediyorum sorunsuz şekılde kuruyor pc yeniden başlatıyorum yükleme menüsü karşıma çıkmıyor ne yapmalıyım yardımlarını bekliyorum ?

@mz1ya

Malesef bazı eski bilgisyarlar usb sürücüsünden önyükleme yapmayı desteklemiyor. Qemu testinde sorun yoksa (yinede farklı bir pcde de test etmek fena olmaz) senin anakart usbden başlatmayı desteklemiyor olabilir. MB_USB.exe ile kurulum yaptığımız flash disk genelde dahili disklerimizi gördüğümüz (önyükleme listesindeki kısım (first boot device yazıyor olabilir, hatırlamıyorum)) bölümde görünüyordu

Çok eski olmayan anakartlarda hızlı başalat menüsü de bulunmaktadır. Anakartında bu özellik olabilir. Bunun için bilgisayar başlangıcında F12 gibi F.. tuşlarını kontrol et. Gerçi pc açılırken siyah ekran ilgili bilgilendirme mevcuttu.

Hiç bir şekilde usbden boot yapamıyorsan ve ilgili cihaza sistem kurman gerekiyorsa (cd-dvd vs.de çalışmıyorsa) normal disk üzerinden de yükleme yapılabilir. Bu durumda ilgili pcdeki sistem çalışıyorsa yapılacak işlemler basit. Ama sistem çalışmıyorsa ve farklı sürücüden de önyükleme yapamıyorsan, ilgili pcden diskini çıkartıp farklı pcde bu disk bootable yapılabilir. Heralde MB_USB.exe de gerekli seçenekte mevcuttu. Mesajına göre seni yönlendirmeye çalışırım. (Bu arada bu sıralar foruma sık uğramıyorum. Cevap geçikirse kusura bakma...)

• Like 1

• 1 ay sonra...

Sayın blue_life

Uzun ugraş sonucu harika bir çalışma gerçekleştirmişsiniz.
Ancak konu hakkında çıkan hatalar mesajlardaki parça parça verilen bilgilerle düzeltilerek bugüne kadar gelindiginden,verilen bilgiler konuyla yeni ilgilenenler için hayli karışmış.Hatta bu konu ile ilgili başka konu başlıklarıda açılmış.

Şayet bu konuları toparladıysanız final olarak falan link teki veya falan nolu mesajdaki proglamları indirin,
Bu programları falan nolu mesajlarda önerildigi istikametinde kurun,ifadesiyle

(Bagzı mesajlarda,yaşanan hatalar karşısında yeni code ların yazılımları veya komut satırlarının girilmesi önerilmiş.Bu code lar final programınıza işlendimi?)

Bunlara bir mesajınızla açıklık getirerek,özetle konuyu toparlarmısınız.
Bu toparlama sonucu size muhtemel hataları aktarmak dahada kolaylaşacaktır.

Benim buna ilaveten sormak istedigim ise şu;
1- X adlı bir isoyu other klasörünemi atmalıyım? Cevap evetse x in çalışması için txt olarak hangi klasör veya klasörlerdeki metin dosyasına ne tür ifadeyi yazan komut satırını girmeliyim.
2- Aynı şekilde 2.veya 3. xp yi veya win 7 yi de ilave etmeye kalksam, other klasörünü
kullanabilirmiyiz.
Yoksa,örnegin kaplan resimli seçenekli menüde win 7 ve xp ayrı ayrı satırlarda gözüküyor. Birden fazla olan ilave xp ve win 7 leri bu satırların ait oldugu txt dosyalarınamı ilave etmeliyiz.
Her iki konumada yazabiliyorsak,
Her iki konum için ayrı ayrı olarak netür ifadeli bir metni mevcut metnin neresine ilave etmeliyiz.
Teşekkürler

@scm

Yayınlanan son paket ile boot.gz oluşturdğunuzda, boot.gz yanındaki *.lst dosyasında kullanacağınız gerekli grub4dos komutları otomatik oluşturuyordu. Kısaca konu açıldığından beri çıkan sorunlar son pakete ilave edilerek çözülmüştür. Usb sürücünüzün kapasitesine bağlı olarak istediğiniz kadar farklı iso ekleyebilirsiniz. Tabi bunun için boot.gz oluştururken konum değişikliği yapmanız gerekmektedir. Kısaca istediğiniz konumdan burdaki çalşmayı çalıştırmanız mümkün. Burdaki çalışma içinde birden fazla xp kurulumu içeren iso dosyalarını da desteklemektedir.

Şuan malesef konuyu baştan düzenleyecek kadar yeterli zamanım bulunmamakta :(

1 - Gerekli anlatımlar yapılmıştı. boot.gz oluştururken belirlediğin konuma iso dosyasını atmalısın. Boot.gz dosyası oluşturduktan sonra kafana göre konum belirlersen kurulumda iso dosyası bulunamadı hatası alırsın. Boot.gz yanında oluşan komutları USBMENU.LST dosyasına eklenmeli.

2 - Isodan win7 kurulumunda sorunlar mevcut. Önümüzdeki ay yeterli vakit bulabilirsen, ilgili çalışmayı gözden geçirecekim. Istenirse boot.gz ismi değiştirilebilir.Değişiklik yapılıdğında komutlardaki boot.gz isminde düzletilmeli!

Menu ile ilgili ayarlar .lst dosyasında yapılmaktadır. Paylaşılan örnekleri incelemelisn...

bilginiz için yinede teşekkür.

ancak ben sizin bu konuyu toparlamak için uzun botlu bir süre harcamanızı talep etmemiştim.
Topic e vede topic teki mesajlara hakim oldugunuz ve bu konununda yazılımcısı oldugunuzu gördügümden,
Talep ettigim,izzah tarzı, mevcut ...nolu mesajdaki (üye sorunlarının çözüldügü) finalleşmiş olan programı indirin.
mevcut ...nolu,...nolu mesajları izleyerek kurulumunuzu yapın.
sorullarınız olan 1 ve 2. maddeler içinde ....nolu ve ....nolu mesajlardaki komutları uygulayın tarzındaki çok basit bir izzah olup,sagdece mesaj numaralarını içerecek şekilde vereceginiz 2-3 satırlık kısa bilgiyle bugüne kadarki kabarıklaşmış olan konuyu özetleyerek toparlamanız ve konunun anlaşılır vede basite indirgenmesi idi.
Siz konuya hakim oldugunuzdan uygullamanın size kolay gelmesi dogal ama bu konuya yeni ilgi duyacak üyelerin halen uygulamada takıldıgıda yazdıkları sorulardan görülüyor.Tabiki bu tür açıklama olmazsa,bu konuya yeni ilgi duyanlar mecburen konuyu baştan ele alıp mesaj mesaj ilerleyerek yanılmalarla,çözüme ulaşmak için boşuna vakit kaybatmesi gerekecek.Dolayısıyla sorularında arkası kesilmeyecek.Oysaki,son bir mesajla bu konuyu özetlediginizde sayfalarca mesajı okumaya üşenip tekrar tekrar mükerrer soruları ileride soracaklarada referans olarak o özetleme mesajınıza yönlendirirdiniz.

Bakalım uzun olan yöntemi görülüyorki bende mecburen deniyecegim,sanırım epey noktada takılırım,basit yerlerde takıldıkçada mecburen sorarak boşuna konunun sayfalarını arttıracagım için kusura bakmayın.
Teşekkürler

Blue life kardeş en kısa zamanda anlaşılır şekilde videolu resimli anlatım yaparsan çok memnun kalırız bence bu çok  önemli bir konu ben bi tane yaptımda bazı eksiklikler var zamanım fazla olmadığı için ileri bi tarihe bıraktım tekrar gene uğraşacam kal sağlıcakla...

Indirdiğiniz pakette video dosyası (Nt5SetupFromIso_Video.exe) mevcuttur. Video dosyasını izleyip adımları yapamazsanız indirdiğiniz pakette bulunan _Yapamayanlar_Okusun.txt dosyasındaki adımları uygulayınız...

Kısaca biraz sabır ve dikkatli adımları uygularsanız fazla zorlanmayacağınızı düşünüyorum. Ayrıca takıldığınızda bilgili arkadaşlarla birlikte yardımcı olmaya çalışırız.

Kolay gelsin arkadaşlar...

• Like 1

Indirdiğiniz pakette video dosyası (Nt5SetupFromIso_Video.exe) mevcuttur.
bu paket hataların son düzenlemelerinide içeren final versiyonumudur ve bu hangi nolu mesajda verilmiştir.
iyi yıllar dilerim. Edited by scm