Jump to content

Tam Bootable Usb Disk Hazırlayıcı

Share

Recommended Posts

Bu başlıktaki çalışma ile win xp ve win 7 kurulumları ile bazı kurtarma araçlarını içeren bir bootable flash bellek hazırladım. Kusursuz çalışıyor (Denemeler bazında.).
Win 7 kurulumu x86, x64 tüm versiyonlar birarada. Henüz herhangi bir kurulum yapmadım ve 32 bit kurulumlarda bir sorun olacağını sanmıyorum ama 64 bit kurulumlarda nasıl bir sonuçla karşılaşacağımıda bilemiyorum? Bir sorun çıkarmı ve 64 bit kurulum deneyen varmı?

Edited by temmuz

• Replies 294
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

win7,vista x64 ve x86 birarada tek bir [b]install.wim[/b] olarak kullanırsan sorun olmadan tüm kurulumları yaparsın.
Ayrı klasörlerde kullanmak istersen hazır dosya ve anlatımı [b]blue_life[/b] tarafından hazırlanmış istersen incele takıldığın bir yer olursa yardım ederiz.
[code]http://www.tnctr.com/topic/159142-multiboot-menusunde-birden-fazla-vist-win7/page__view__findpost__p__925625[/code]

[quote name='awengers44' date='23 December 2011 - 01:49 ' timestamp='1324597770' post='1130744']
win7,vista x64 ve x86 birarada tek bir [b]install.wim[/b] olarak kullanırsan sorun olmadan tüm kurulumları yaparsın.
Ayrı klasörlerde kullanmak istersen hazır dosya ve anlatımı [b]blue_life[/b] tarafından hazırlanmış istersen incele takıldığın bir yer olursa yardım ederiz.
[code]http://www.tnctr.com/topic/159142-multiboot-menusunde-birden-fazla-vist-win7/page__view__findpost__p__925625[/code]
[/quote]
Benimki Win 7 x86 x64 AIO ve install.vim yani iso değilde setup'tan oluşturma. Öyleyse sorunsuz 32 ve 64 bit tüm kurulumlar sorunsuz gerçekleştirilebilecek.
İyi bir bilgiydi bu, teşekkür ederim.

Öncelikle Selamun Aleyküm din kardeşlerim..
Bu konuyu açan ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkrlerimi sunmak isterim..
Benim bir sorun ve sorularım var..

videolu anlatımı baştan sonra izledim anlatılanların hepsini yaptım. 8 gb sony flash bellekte uyguladım fakat şu hatayı alıyorum sadece mnixp calıstı.. normal wındows xp veya wın7 boot ettırmedım ihtiyacım yok şuan bana sadece kurtarma aracları yanı bıos sıfırlayıcı ntldrfıx vs lazım.. bunları anlatılan gıbı 4. tiki işaretleyerek yaptım fakat olmadı.. aldıgım hata bu.. acaba işletim sistemi boot ettirmeden bunları uyguladım diye bu hatayı almış olabilir miyim?

http://imageshack.us/photo/my-images/651/wwwts.png/

ve birkaç sorum daha var.. bu bıos sıfırlayıcı xp wın7 password kırıcı ntldr fıx bunlar gercekten ıse yarıyor mu? kullanan ve kesin sonuç alan var mı? Hiren boot'u ekler misiniz ayrıca.. ozellıkle password. okulda cok lazım oluyorlar. Eğer oluyor ise ben flash degıl cd ye yazdırmaya bıle razıyım..

Yardımcı olanlardan ALLAH bınbırkere razı olsun .
Selametle..

Edited by Paranovekron

Bios sıfırlayıcı nasıl kullanılıyor? DOS açılıp ve windows 98 başlıyor mesajından sonra A: ile son buluyor. Bu, flopy'den yeni bir bios install edeceğimiz anlamınamı geliyor? Eğer böyleyse notebook'larda nasıl yapacağız? Oradada E: (CD/DVD sürücü harfi:) ilemi bu install'i yapmak gerekecek?
Yoksa bu bios sıfırlayıcı farklı bir şekildemi kullanılıyor ve öyleyse nasıl?

Edited by temmuz

[email="AleykumeSselam.@Paranovekron"]AleykumeSselam.@[color="#000000"]Paranovekron[/email][/color]
Öncelikle verilen programların testini gerçek makinalarda kontrol ederseniz daha iyi olur.
Burda verilen dosyaların tamamı çalışmaktadır olurki hata alırsanız dosya uzantılarını açın ve komutlardaki isimlerini kontrol edin gerekiyorsa yeniden düzenleyin bir kısmının çalışmaması ancak yanlış isimlendirmelerden kaynaklanır.
Sistemlere konulan passwordları kaldıran program disk,deki sam klasörü içinde arama yapar ve bulduğu kullanıcıların tamamını yada istenilenin şifrelerini siler ve sistem şifresiz olarak açılır.
Bu dosyaların tamamını bir iso kalıbı hazırlayıp inşaallah en kısa sürede siteye eklerim.
@temmuz
Bios sıfırlayıcının hata vermemesi gerekir komutları doğru verdiğine emin olduktan sonra tekrar dene istersen sorunsuz çalışıyor.
[img]http://i.imgur.com/vV4zJ.jpg[/img]

Edited by awengers44

[quote name='awengers44' date='01 January 2012 - 20:57 ' timestamp='1325444260' post='1134707']
">temmuz">Bios sıfırlayıcının hata vermemesi gerekir komutları doğru verdiğine emin olduktan sonra tekrar dene istersen sorunsuz çalışıyor.[img]http://i.imgur.com/vV4zJ.jpg[/img]
[/quote]
Gerçi ben hata dememiştim ve nasıl kullanıyoruz diye sormuştum ama bu bios sıfırlayıcıyı benim başlatmalarımda senin koyduğun resimdeki ekran çıkmıyor. Bende çıkan ekran aşağıda:

[img]http://img716.imageshack.us/img716/1811/ekranalntszm.jpg[/img]

Bunun üzerine ne yapmamız gerekiyor diye sormuştum. Eğer böyle başlamayıpta senin koyduğun resimdeki gibi açılması gerekiyorsa o zaman gerçekten hata oluyor bendeki açılma. Sanalda değil gerçek makinede çalışıyorum.
WinSetupFromUSB programında dördüncü sıradakinden isoyu göstererek kuruyorum. Menüye 'Start Bios From Partiton 0' şeklinde ekleniyor (Zaten açılan dos ekranındada en üstte başlıkta o çıkıyor). Ego klasörüne koyarakta denedim ve yine sonuç olumsuz (Ama zaten menü listte ego kurulumu için hazır bios sıfırlayıcı kodlarıda yok). Eğer bios sıfırlama benim koyduğum resimdeki ekrandan yapılmıyorsa, bu hatalı bir açılmaysa bilemiyorum ve acaba nerede bir hata var diye soruyorum. Gerçi hazırladığım çalışmada Hirens Boot CD'de bulunuyor ve oradaki bios sıfırlamalardan bazıları çalışıyor ama bunuda öğrenir ve çalıştırabilirsek iyi olur.
Edit: Bios Sıfırlayıcı iso yanlış olabilirmi? Galiba WipeCmos 1.2 değil bu iso. Yeniden bir kontrolunu yapabilirmisin?

Edited by temmuz

Uyarın üzerine dosyayı indirip kontrol ettim hata vermeden çalıştı galiba sen komutlarda hata yapıyorsun.
Menu.lst içeriği Dosya,nın EGO klasöründe olduğunu varsayarak komut aynen aşağıdaki gibidir.
[codebox]
title *** BiOS SIFIRLAYICI ***
map --mem (hd0,0)/EGO/Bios.iso (hd32)
map --hook
chainloader (hd32)
boot[/codebox]
Sitede sorun var herhalde bir türlü yazdığım gibi sitede yayımlıyamıyorum düzenlemeler için kusura bakma kardeşim.komutlardaki satır arası boşlukları silersin. :)

Edited by blue_life
Komut düzletildi!

[quote name='awengers44' date='02 January 2012 - 01:55 ' timestamp='1325462136' post='1134816']
Uyarın üzerine dosyayı indirip kontrol ettim hata vermeden çalıştı galiba sen komutlarda hata yapıyorsun.
Menu.lst içeriği Dosya,nın EGO klasöründe olduğunu varsayarak komut aynen aşağıdaki gibidir.
[code]
title *** BiOS SIFIRLAYICI ***
map --mem (hd0,0)/EGO/Bios.iso (hd32)
map --hookchainloader (hd32)
boot[/code]
Sitede sorun var herhalde bir türlü yazdığım gibi sitede yayımlıyamıyorum düzenlemeler için kusura bakma kardeşim.komutlardaki satır arası boşlukları silersin. :)
[/quote]
Vediğin kodu gerektiği gibi düzenledim, ISO'yuda EGO klasörüne koydum ve şimdi oldu işte. Çok teşekkür ediyorum. WinSetupFromUSB programında dördüncü sıradakinden isoyu gösterek install etmek yoluyla çalışmıyor bu program. Sadece Ego klasöründen ve menü.list'e gerekli kod eklenerek çalışıyor. İlgilenenlere duyurulur.

[quote name='Paranovekron' date='02 January 2012 - 18:43 ' timestamp='1325522584' post='1135005']
Yaptıgınız ayarları nasıl uygularım hala anlamış değilim.. Temmuz kardeş çalıştırdığın şekilde rarlayıp paylaşabilir misin rica etsem.. BIOS sıfırlayıcı bıos sıfre kırıcı mı yoksa bıos yukleyıcı falan mı onuda ogrenebılır mıyım..
[/quote]
Bios şifresini ve genel olarak biosu sıfırlar. Yeni bios yüklemez. Bende başlangıçta bir problem vardı ve o sebeple acaba bios yüklememi diye sormuştum, ama değilmiş. Şimdi düzeldi ve bios yüklemediği, sadece bios sıfırladığı anlaşılıyor.
Özel mesajına cevap attım.
Çalıştığım ve hazırladığım bellek yaklaşık 16 gb (799 mb boş alan kaldı). Win 7, Win XP kurulumları dahil 15 madde kurulum ve program. Bunları upload edemeyeceğimi ve zaten hepsinin sana lazım olmayabileceğini kabul edersin sanırım. TeamViewer yardımı istiyordun, bunu yapabilirim. Ayrıca hiçte zor değil. Bootable yaptığın flash belleğe ya ilgili programın 4. srasından iso'yu gösterip install edeceksin (Bazı iso'lar, örneğin Bios Sıfırlama buradan olmuyor ama) yada örneğin bios sıfırlamayı arkadaşımızın verdiği programlarla bootable yaptığın flash bellekte EGO isimli bir klasör açarak içine isoyu atacak ve bellekte bulunan menü.list'e iso ile ilgili kodları yazacaksın (Bios sıfırlamanın kodlarını arkadaş birkaç mesaj üstte vermişti), hepsi bu kadar.
Program yada live sistem değilde windows kurulum hazırlayacak olursanda yine bootable flash belleğe, ilgili program ile windowsun çeşidine göre birinci veya ikinci sıradan windowsların setup dosyaları klasörlerini göstererek install edeceksin ve başkada birşey yapmayacaksın.

[img]http://img638.imageshack.us/img638/5647/ekranalntsmv.jpg[/img]

Edited by temmuz

Burdaki konular sayesinde çok güzel bi multiboot usb hazırladım anladığım kadarıyla bi çok kişi sıkıntı yaşamış özellikle birden fazla işletim sistemini tek usb ye eklemede benim yaptığım multiboot usb ye kendi hazırladığım isolar
Windows 7 All in one x32x64 SP1 Türkçe
Windows Vista All in one x32x64 SP1 Türkçe
Windows Server 2003 SP2 Türkçe
Windows Xp Profosyonel SP3 pro Aralık 2001 Güncellemeleri dahil
Windows Server 2008 All in one x32x64 Türkçe Dil Paketi ile beraber
Ubuntu 11.10 Çalışan DVD Kurulumu (ISO)
PARDUS 2011.2 Kurulan DVD
Mini Win 7 (Usb Bellekten Çalışan)
Mini Vista (Usb Bellekten Çalışan)
Mini (BXPE) XP (Usb Bellekten Çalışan)

ve diğer Teknik bakım onarım ve backup alma pogramlarınıda dahil tek 16 gb usb belleğe ye attım hepsinide teker teker kontrol ettim özellikle işletim sistemlerini kurulumunu test ettim hepsi çalışıyor benim gibi Teknik Servis,Bilgisayarcı, Sistemci arkadaşların işine yarayacak tabiri caizse ilaç gibi gelicek bi flash bellek hazırladım kısa zamanda sizlerle paylaşıcam şimdilik sağlıcakla kalın..
[img]http://img393.yukle.tc/images/5790new.jpg[/img]

Edited by rebelli0uss

• 3 hafta sonra ...

[b][font="Arial"][size="2"]Daha önceleri Kullandığım Ama Eklemeye Fırsat Bulamadığım Güncel iki image backup Kalıp Dosyası ilk Sayfaya Eklenmiştir.
Selam ve Dua ile...

[/size][/font][u][size="2"]R-Drive 4.7.4734 Full
[/size][/u][/b][u][size="2"] [/size][size="2"][b]HDClone 4-1-3[/b][/size] Free[/u]

Merhaba.
Evet iki hatta daha fazla xp ve diğer sistemleri yükleme şansımız var tabi her zaman için en önemli olan sorulardan birisi olan doğru komutu vermek bu olursa adreslerde herhangi bir yanlış olmadığı ve sistemlerimizde sorun olmadığı müddetçe mükemmel bir şekilde çalışmaktadır.
Tabi amacınız farklı xp,leri tek bellekte kullanmaksa amacınız aslında size tavsiyem blue_life,nin açtığı [b]Iso Dosyasından Xp/2003 Kurulum Projesi [/b]konusunu muhakkak inceleyin tavsiye nedenim ise birincisi iso dosyasından çalıştırılması ve tek iso içinde bir çok farklı xp sistemlerini barındırarak boyutun küçülmesi ve işlemin daha sorunsuz bir şekilde sağlanması.fakat her zaman olduğu olduğu gibi bu tür işlerde asıl mesele sorunsuz bir kaynak üzerinde çalışıyor olmamız.
Müdahele edilmiş modifiyeli sata/raid ve diğer düzenlemelerin yapıldığı tek bir iso dosyası bizim burdaki paylaşımdaki gibi dosyaları açık bir şekilde belleğe yüklemiyor ve boyutuda oldukça düşürüyor.
Ama ben yinede elimdeki usb bellekte iso dosyaları haricinde burdaki xp yükleme aracı ile farklı bir seçenek olsun diye ekliyorum faydalıda oluyor aslında düşük rem sahibi olan pc,lerde oldukça faydalı ama belleği NTFS olarak biçimlendirmişseniz tabi. :)
Burdaki program ile farklı p,leri birarada çalıştırmaya gelince ise bu oldukça basit bir işlem aslında zira programa xp kaynağımızı gösterince bellekte WINSETUP adında bir klasör oluşturacak bu klasör altında XPpSp3 Klasör ve küçük bir iso dosyası oluşacak içeriği inceleyin ve diğer xp kaynağınızı buraya farklı bir ad ile kopyalayın sonrasında WINSETUP altında XPpSP3.iso kopyalayıp diğer kaynağa verdiğiniz ismi vererek yapıştırın daha sonra bu iso dosyasında I386 altında [b]txtsetup.sif[/b] i silin sonra yeni kopyaladığınız xp klasöründeki [b]txtsetup.sif [/b],i başka bir klasöre kopyalayıp not defteri ile açın ve [u]setupsourcepath[/u] yazarak aratın ([b]SetupSourcePath ="\WINSETUP\[s][u]XPpSP3[/u][/s]\"[/b]) ordaki belirtilen boşluğa yeni klasör adını verin kaydedip txtsetup.sif dosyanızı yeni iso kalıbına ekleyin son işlem olarakda menu.lst içeriğini kaynak adresi belirtilerek yeni komutları verin. kaynak adını belirtilerek her defasında farklı bir isim belirlerseniz sorunsuz çalışacaktır.
Komutları kaynak yerlerine göre yeniden düzenlemeniz gerekmektedir.
Hdd,den başlat ve Yeniden Başlat seçeneklerinin eklenmesi ise ise ilk sayfada belirtmiştim [b]cdfiles klasöründe menu.lst içerisinde yer almaktadır.
[color="#FF0000"]Komutlar ise şöyle olacak.

[color="#000000"][quote]
title Hard Disk,ten Baslat (HDD)
map (hd0) (hd1)
map (hd1) (hd0)
map --hook
chainloader (hd0)+1
rootnoverify (hd0)

title Windows XP Professional SP3 Normal Kurulum Baslat
map --unmap=0:0xff
map --unhook
ls /WINSETUP/[u]XPpSP3.ISO[/u] || find --set-root --ignore-cd /WINSETUP/[u]XPpSP3.ISO[/u]
map /WINSETUP/[u]XPpSP3.ISO[/u] (0xff) || map --mem /WINSETUP/[u]XPpSP3.ISO[/u] (0xff)
savedefault 2
checkrange 0x00,0x01 read 0x8280 && configfile /BOOTWS/fd.lst
checkrange 8 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/8.lst
checkrange 7 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/7.lst
checkrange 6 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/6.lst
checkrange 5 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/5.lst
checkrange 4 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/4.lst
checkrange 3 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/3.lst
checkrange 2 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/2.lst
checkrange 1 calc *0x475 & 0xFF && configfile /BOOTWS/1.lst
boot
map --unhook

title *** YENIDEN BASLAT ***
reboot

title *** KAPAT ***
halt[/quote]
Mesaj Düzenleniyor...
[/color][/color][/b]

Edited by awengers44

dediklerini yaptım ikinci xp te xpp.iso yaptım qemu ile denedim aşağıdaki hata çıkıyor nerede yanlış yapıyorum

INF setup dosyası txtsetup.sif bozuk yada eksik,durum 14
kur devam edemiyor çıkmak için bir tuşa basın

kod bu winsetup taki

[code]title Windows XP Kur
map --unhook
ls /WINSETUP/XPpSP3.ISO || find --set-root --ignore-cd /WINSETUP/XPpSP3.ISO
map /WINSETUP/XPpSP3.ISO (0xff) || map --mem /WINSETUP/XPpSP3.ISO (0xff)
savedefault 2
boot
map --unhook

title Windows Ultimate
map --unhook
ls /WINSETUP/xpp3.ISO || find --set-root --ignore-cd /WINSETUP/xpp3.ISO
map /WINSETUP/xpp3.ISO (0xff) || map --mem /WINSETUP/xpp3.ISO (0xff)
savedefault 2
boot
map --unhook[/code]

txtsetup.sif dosyasında düzenlenmiş hali bu

[code][SetupData]
SetupSourcePath = "\WINSETUP\xpp3\"
MajorVersion = 5
MinorVersion = 1
DefaultPath=\WINDOWS
OsLoadOptions = "/fastdetect /noguiboot /nodebug"
ForceScsi = 1
ForceDiskClass = 1
ForceCDRom = 1
Architecture = i386
DriverCabName=driver.cab,sp3.cab
ProductType = 0
LoadIdentifier = %wks_id%
LoadIdentifierCancel = %cancel_id%
LoadIdentifierWin9x = %9x_id%
BaseVideoLoadId = %wks_id_vga%
RequiredMemory = 67108864
Pagefile = 115,250
[/code]

Edited by kral1122

[quote name='lostalbi' date='05 February 2012 - 16:22 ' timestamp='1328451748' post='1151090']
pardus u bi turlu ekletip çalıştıramadım hep hata verdi yuklenmiyor nasıl yapabiliriz ?
[/quote]

şunlara bak istersen

[code]http://www.pardus.org.tr/destek/belgeler/usb-kurulum/

http://tr.pardus-wiki.org/NASIL:Kal%C4%B1p_dosyas%C4%B1n%C4%B1_USB_belle%C4%9Fe_yazmak[/code]

Edited by kral1122

olmadılar denedim bide ben şuan 64 bit kulanıyorum win7 ultimate

benim istegim portable olarak yukletmek sadece 1 tanesini dil

hem win7 olsun hem xp hemde linux işletim sitemi

xp ile win7 dogru çalıştılar ama linux yuklenmiyor açılışta hata veriyor biraz ilerledikten sonra iso dosyasını yeni indirdim onda sorun olamaz video yuda tekrar tekrar izledim

nasıl yapabiliriz :S