Jump to content

Boy Sorunu

yeniçeri27
 Share

Recommended Posts

Bende 16 yaşındayken neredeyse aynı boya sahiptim. Şuan yaşım 17(Eylül'de 18) ve boyum 1,76. Üzülme bence elbet uzayacaktır :)

edit: boyu 1,54 olarak gördüm :lol: kardeş boyun ortalamalarda zaten. Hiç üzülme bence elbet uzarsın.

Edited by galetis

[code]http://www.uzamakistiyorum.com/cocuklarda-yasa-gore-boy-ortalamasi[/code]

[code]
- 14 yaş:162 cm————–146.5 cm
- 16 yaş:172.5 cm————158 cm
[/code]

bilimsel olarak ortalama oluyor işte.

[quote name='yeniçeri27' date='06 July 2011 - 20:35 ' timestamp='1309984508' post='1041917']
Selam Ben 16 yaşındayım boyum 1,64 ince ince bıyıklar sakallar felan :( cıkıyo boyun uzarmı..!
uzarsa uzatmak için ne yapmam lazım..
[/quote]

Fiziksel özelliklerin büyük çoğunluğu Kalıtım ile gelir. Dışarıdan yapılan müdahale çok fazla etkilemez.

boy uzaması doğal olur.... ilaç falan kullanmayı düşüne bende 17,5 yaşımdayım boyum 1,76..benden kısa 1,60 lik arkadaşlarım var..hatta birisi ilaç kullandı ve şu an (allah korusun) kemik erimesi başladı....dikkat et...herşeyin doğalı iyidir...

gereksiz endişeye girme zaman her şeyi çözer.Ama beslenmene bu yaşlarda çok dikkat et.iyi uyu uykunu tam almaya bak.günde 7-8 saat gibi uyumaya çalış.bol bol sıvı al.meyve ye.. vücüt gelişiminde süt mamülleri de çok önemlidir.Ancak bütün bunları yapsan da boy soya çekimle doğrudan alakalıdır. annem baban dayı amcalarının boylarının ortalaması senin ileride boyunu gösteren işaretlerdir.dolayısıyla bu konuyu fazla dert etme.selam ve saygılarımla..

[quote name='yeniçeri27' date='07 July 2011 - 01:32 ' timestamp='1309991564' post='1041962']
çok saolun tnc tr aile olarak genede bi egzersiz felan biloysanız foto felan paylaşuın veya düzenli beslenme programı..
[/quote]

bir spor salonuna danış...ayrıca bir diyetisyene git ve ondan al listeyi...
herkesin yapısı birbirinden farklı sana yardımcı olalım derken zarar vermiş oluruz yoks..

ayrıca mail aktivasyonu yap pasif üyelikten kurtul

Edited by byvistakazim

[quote name='yeniçeri27' date='06 July 2011 - 21:28 ' timestamp='1309987716' post='1041944']
herkese teşekkür ediyorum bana yardımcı oldukları için :) bi egzersiz felan varmı boy uzatmalası için duydum da veya porgram felan..
[/quote]

asııl asıııl :D yani tavana :D fırsat buldukça mekik felan çek.. tavsiyemdir :D

[quote name='KemalALKIN' date='07 July 2011 - 08:24 ' timestamp='1310016258' post='1041985']
:H: :lol: :rofl: :gun:
Arkadaş Yaşımız Aynı (2012 Kasımda 17 ' yim)
Yaşıtlarımı Kötülüyorsun Böyle Komedi Şekil Konu Açıp :)
Sonra Diyecekler Gene

ERGEN ALERT! :Q

uzarsın eğer ırsi değilse :)
[/quote]

ERGEN ALERT bildiğimiz :D inciye caps olarak ekliyorum bu konuyu :D

boyun normal. bende lise 1de aynı boylardaydım 1.68 falan, lise 4e geldim boyum 186ydı.Sülalende kısa boy ırsi değilse uzarsın büyük ihtimalle.

Benden tavsiye gece uykuna dikkat et. Yanlış hatırlamıyorsam eğer gece 12 ila 3 arasında mutlaka karanlıkta uyu..Bu saatlerde vücut dinlenip gelişiyormuş.Birde dik oturmaya bak.Yoksa ben gibi kamburun çıkar (: He bide unutmadan yemene içmene dikkat et.Düzenli beslen ;)

[quote name='KeLeBeK_ETKiSi' date='07 July 2011 - 12:26 ' timestamp='1310041567' post='1042149']
fitness salondalrında uygulanan boy uzatma programları işe yarıyor bizzat arkadaşımdan biliyorum. tabi yaşın 20'nin altındaysa ki sen öylsin ;)
[/quote]
O dediğin olay aslında boy uzatmıyor, uygulanan hareketlerle eklemlerin arasındaki boşluklar açılıyor ve bu uzun süre tekrarlanırsa o boşluk normalden büyük bir hacim kazanıyor. Bunun da zararı gün içinde eklemlere ağırlık bindikçe boyunun kısalması oluyor. :)
Ayrıca Hava Harp Okulu'nun sağlık mülakatlarında eleme sebeplerinden biri bu eklem arasının normalden çok olmasıdır.

gençler boyunuzu uzatmak istiyorsanız harika bir diyet önerebilirim sizler.
hergün sabah akşam 1 bardak süt için (bildiğiniz inek sütü aslan sütü değil)
her gün bir demet maydanoz yiyin. normalin üzerine 2-3 cm daha uzarsınız.

Ya bu konu da harbi yılın konusu :) Ama neyse ben de görüşümü söyleyeyim:
Boy uzaması büyük oranda genetiğe bağlı bir şey olduğu için kesin olarak uzar ya da uzamaz diyemeyiz. Ama etkileyen faktörler var. Mesela 1.80 boyunda bir halterci göremezsiniz. Sürekli ağırlık kaldırmaktan uzamıyor hatta kısalıyor. Burda önemli olan yapılan işin uzun süreli ve düzenli yapılması.