Jump to content

D Sürücüm Kayboldu Sorununun Çözümü...

tenekecezve
 Share

Recommended Posts

[b]Arkadaşlar başıma gelen bir sorun yüzünden tesadüfen mükemmel bir program ile tanıştım. Kısaca problemimden ve nasıl çözüme kavuştuğumdan bahsedeyim.

[color="#FF0000"]Partition Magic[/color] programını kullanırken birden sorun çıktı ve bilgisayarımı kapattım. Açtığımda D sürücüme erişemiyordum. Disk Yönetiminden görüyordum fakat burada diske işlem yapmaya çalıştığımda, "disk yönetimi güncel değil" gibi garip bir hata alıyordum. Araştırmalarımda çok çeşitli yöntemlerden bahsediliyordu fakat sürücümdeki bilgiler çok önemli olduğundan hiçbirine güvenemedim. Derken "[color="#FF0000"]Partition Wizard Home Edition[/color]" diye ücretsiz ama mükemmel yetenekli bir program ve Türkçe desteği olan internet sitesi ile tanıştım.

Başka bir arkadaşımın başına gelen hadiseyi de bu programla çözdüm.
Arkadaşım "Bilgisayarım (sağ tık) / yönet / disk yönetimi” yolunu izleyerek 500 gb. harici harddiskini bölümleyip, bir bölümün dosya türünü NTFS’den FAT’a çevirmek için uğraşırken D sürücüsünü yok etmiş. İçerisinde çok önemli belgeler vardı ve mutlaka kurtarmalıydık. [color="#FF0000"]Partition Wizard Home Edition[/color] programı ile D klasörünü geri getirmeyi başardık.

Bir çok kere yardımıma yetişmiş bu programı sizlere de tavsiye ediyorum.
Kısaca sorunumun çözümünü aşağıda anlatayım...

Lütfen açıklamaları dikkatli okuyup heyecanlanmadan, doğru karar vererek sorununuzu çözün.
Faydalanacağınız programın adı (Partition Wizard Home Edition) Bu programı aşağıdaki adresten indirip bilgisayarınıza kurun. Eğer bilgisayarınız açılmaz durumda ise boot versiyonunu bir şekilde cd-dvd ye kaydedip bilgisayarınızı bununla açın.

[code]http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html[/code]

Programı başlattığınızda bilgisayarınızdaki tüm bölümleri ve içeriğini göreceksiniz. Programın menüsü ingilizce olduğundan yaptığınız işlemlere çok dikkat edin, yanlış bir işlem yaparsanız çok daha vahim sonuçlarla karşılaşabilirsiniz, mesuliyet kabul etmem.

Benim sorunumda disk Logical olmuştu. Diski Primary 'e çevirdim ve sorun halloldu. Evet bu kadar basit!

Öncelikle uygulama yapacağınız bölümü (bende D: sürücüsüydü) seçin. Ardından sağ click "Modify" ya da resimdeki gibi "Partition / Modify" altında "Set Partition as Primary" seçeneğini seçin. Resimi siteden aldım, eski sürüm sanırım ama menüler aynı.

[img]http://www.partitionwizard.com/images/tu001/Set-Partition-as-Primary.jpg[/img]

Daha sonra programın sol üst kısmında "apply" (onay logosu) mutlaka tıklanmalıdır ki yaptığımız değişiklik uygulansın. Bunu yaptığımızda bizden restart etmemizi isteyecek restart edip boot menüsü ile kendi kendine sorunu çözecek siz hiçbir şeyi ellemeden bilgisayarınızın tekrar açılmasını bekleyin.

İpuçları:
1. Seçilen bölüm zaten bir birincil bölüm olmamalıdır.
2. Mantıksal disk bölümü olmayan bir diskte en az bir en fazla dört birincil bölüm olabilir.
3. Bölümü tek bir mantıksal bölüm varsa, sadece üç ana bölüm olabilir.

yapamazsan burada videolu anlatımı da var...

[code]http://www.partitionwizard.com/video-help/setpl/set-primaryorlogical.html[/code]

Ayrıca aşağıdaki adrese girip;

[code]http://www.partitionwizard.com/help/about-partition-wizard.html [/code]

Bu ve ya buna benzer sorununu bulup, çözüme ulaşabilirsin...
NOT: Sayfa açılınca sol üst kısımda bulunan dil seçimi kısmından Türkçe seçeneğini işaretlersen sayfa Türkçe'ye dönüşür ve ne yaptığını, ne yapacağını daha iyi anlarsın.

[code]http://www.partitionwizard.com/video-help/index.html[/code]

Üstte de birkaç işlemin videolu yardımları mevcut.

ÇOK ÖNEMLİ: Öncelikle işlemleri yaptıktan sonra programın sol üst köşesinde uygula seçeneğini seçmen gerekiyor. Ayrıca işini bitirdikten yani sorununu çözdükten sonra, bilgisayarı yeniden başlatmadan
(Partition Wizard Home Edition) proğramı asla bilgisayarından kaldırma.

Umarım yardımcı olmuşumdur...[/b]

Hatırladığım kadarıyla, Partition Magic programı eski bir program olduğundan N5 sonrası sistemler (Vista, W7 vs.)ile oluşturulmuş bölümlerde sorunlara neden olmaktadır.
Ben bu konularda uzun süredir Acronis Disk Director kullanıyorum. Şuana kadar bir yamuğunu görmedim. -_-
Unutmadan benim kullandığım Acronis DD eski ve msdostan disket imajıyla çalışıyor.

Konuya gelirsek, bu gibi durumlarda kullandığınız programlara dikkat etmelisiniz. Bu programı, şu programı denim derken verilerinize kalıcı olarak zarar vermeniz mümkün. Bölümleriniz silindiğinde veyahut zarar gördüğünde kullanmanız gerek ilk program katagorisi, [b]partition recovery[/b] programlarıdır.

Bu konuda bir çok çeşitli firmaların programları bulunmaktadır. Hatta bazı partition programların da bile artık partition recovery özelliği mevcuttur.
Ben böyle bir sorun ile karşılaştığımda ilk olarak [b]Active Partition Recovery for Windows[/b] kullanırırım...

Paylaşım için teşekkürler...

• 2 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra...

Aslında benim problemimde HARDDİSK ile ilgili...
Daha yeni almış olduğum 1 TB harddisk bilgisayarımda bazen görünüyor,bazen görünmüyor.İçinde bilgi yok zaten,tüm bilgilerimi harici harddiskte toplamıştım.Ama neden canı isteyince görünüyor,canı istemeyince görünmüyor.Mesela bu konuyayazdığınız programı uygulamak istedim fakat harddiskim yine ortada yok.

Bu sorunu nasıl çözebilirim acaba?

• 1 yıl yıl...

Arkadaşlar benimde elimde Taşınabilir Wd 1 Tb Green Serisinden dosya sistemi raw olmuş bir hdd var. Exfat'a biçimleniyor fakat sök tak yapınca yine raw oluyor bunu düzeltme ve hdd kurtarma şansım var mı ? Ne yaptıysam başaramadım.

Ne  gerek  var  bukadar  işleme?  yönetimsel araçlardan direk  harf ataması yaparak gözüktürebiliyoruz. Üstelik  40  sn sürüyor.

Aynen sana katılıyorum. Kendimde ve bazı dostlarda başa gelen benzer birkaç durumda kaybolan partition'ları bende bu şekilde geri getirdim. Fakat konu başlatan ilk mesajda disk yönetimi çözümünün denenmesi sırasında hata mesajı alınmasından bahsediliyorki eğer böyle bir problem yaşanırsa mecburen bahsedilen programlardan yararlanma yoluna gidilir.

Hacı sana yapabileceğin yöntemleri gösteriyim ama şunu da belirtmeden geçemiyeceğim. Bu RAW Usb'lerin karabelasıdır. Özellikle Hİç ama Hiç memnun olmadığım A-DATA 500 gb lık disk ikide bir çıkarıp taktığımda RAW Oluyor. İçindekini kurtaramıyorum ve kendini raw yapıyor. Garantiden yenisi geldi yine aynı. Şu raw'ın hakkından gelmek için adam akıllı kaliteli bir çözüm önerisi sunulması lazım. Şimdi sana yapabileceğin yöntemlerden kesit sunuyorum :

http://www.ipsure.com/blog-tr/2010/hard-diskiniz-raw-formatina-mi-donustu/

Aynen sana katılıyorum. Kendimde ve bazı dostlarda başa gelen benzer birkaç durumda kaybolan partition'ları bende bu şekilde geri getirdim. Fakat konu başlatan ilk mesajda disk yönetimi çözümünün denenmesi sırasında hata mesajı alınmasından bahsediliyorki eğer böyle bir problem yaşanırsa mecburen bahsedilen programlardan yararlanma yoluna gidilir.

insanlar zaten disk yönetiminden yapamadıkları için yardım istiyorlar.

Hacı sana yapabileceğin yöntemleri gösteriyim ama şunu da belirtmeden geçemiyeceğim. Bu RAW Usb'lerin karabelasıdır. Özellikle Hİç ama Hiç memnun olmadığım A-DATA 500 gb lık disk ikide bir çıkarıp taktığımda RAW Oluyor. İçindekini kurtaramıyorum ve kendini raw yapıyor. Garantiden yenisi geldi yine aynı. Şu raw'ın hakkından gelmek için adam akıllı kaliteli bir çözüm önerisi sunulması lazım. Şimdi sana yapabileceğin yöntemlerden kesit sunuyorum :

http://www.ipsure.com/blog-tr/2010/hard-diskiniz-raw-formatina-mi-donustu/

İçinde bişi yok abi zaten sadece eskisi gibi kullanabilmek istiyorum.

• 5 ay sonra...

arkadaşlar bu kadar programa gerek yok bilgisayariniz açıldıktan sonra bilgisayarima sağ tıklayıp yöneti seçin oradaki kısımda disk yönetimi var tıklayın oraya size harddiskinizi gösterecek C: sürücüsünü zaten görmüştür D: sürücüsünde bişey yazmaz içindeki Verilerinizi Kayıp etmeden D: sürücüsünü Oluşturabiilirsiniz Muhtemelen 7 den Xp ye geçtiginizde olur bu cd Sürücünüzü D: olarak görür Bu yüzden sSizde Bölünmemiş Kısıma Sağ Tıklayıp Harf Ata yı Secip Harf atayacaksiniz misal D: degilde K: Yapicaksiniz Düzelicek Ve Verilerinize Silinmeden Ulaşabiliceksiniz...

• Administrator

arkadaşlar bu kadar programa gerek yok bilgisayariniz açıldıktan sonra bilgisayarima sağ tıklayıp yöneti seçin oradaki kısımda disk yönetimi var tıklayın oraya size harddiskinizi gösterecek C: sürücüsünü zaten görmüştür D: sürücüsünde bişey yazmaz içindeki Verilerinizi Kayıp etmeden D: sürücüsünü Oluşturabiilirsiniz Muhtemelen 7 den Xp ye geçtiginizde olur bu cd Sürücünüzü D: olarak görür Bu yüzden sSizde Bölünmemiş Kısıma Sağ Tıklayıp Harf Ata yı Secip Harf atayacaksiniz misal D: degilde K: Yapicaksiniz Düzelicek Ve Verilerinize Silinmeden Ulaşabiliceksiniz...

Bölümün dosya sistemi gözükmüyorsa harf atayamazsın.

• 1 yıl yıl...

Selamun Aleyküm Konuyu nereye Açıcağımı bilemedim Fakat bu Form un Çok ağır hasta Sevdalısıyım Gerçekten bi Çok dertten Devalara sürükledi bnei bu form ve umuyorum ki öledir Bir çok arkadaşımızda bu nimetlerden faydalanıyordur  Konuyu uzatmadan direk girmek istiyorum : Arkadaşlar benim sorunum ;Şu  Yerel Disk D: ye biçimlendirme yaamıyorum bi  türlü ve geri getirmeyi basardım D: yi ama 100mb olarak goroyor hala sistem bunu nasıl duzelticeğiz bu durumu ? bilen arkadaslar  lütfen bi çözüm sölerse güzel olur Bn  Yerel Disk D: yi Biçimlendirmek istiyorm ve 148 GB olan bi HDD den ona yer açmak istiyorum 100mb olarak gozukuyor onu 30 40 GB fln yapmam laızm Teşekkürler Cevap larınız bekliyorum..

Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...