Jump to content

Torrent Indirmek Için Sistem Tavsiyesi

Sirius
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar selamlar ucuz yollu az enerji harcayan bir işlemciye sahip sadece torrent indirme ve internette gezinme amaçlı bir sistem toplamak istiyorum. Üzerine windows 7 home basic lisansımı kuracağım. Pc nin en önemli özelliği 7/24 süekli açık olacak. sizin öneriniz var mı acaba nasıl bir şey toplamalıyım?

Acaba bu makine işimi görür mü?

[code]http://urun.gittigidiyor.com/AMD-AM3-2-7-GHZ-2700-MHZ-2-GB-RAM-500-GB-HDD_W0QQidZZ45148855[/code]

[quote name='Sirius' date='27 September 2011 - 18:18 ' timestamp='1317140287' post='1086430']
Arkadaşlar selamlar ucuz yollu az enerji harcayan bir işlemciye sahip sadece torrent indirme ve internette gezinme amaçlı bir sistem toplamak istiyorum. Üzerine windows 7 home basic lisansımı kuracağım. Pc nin en önemli özelliği 7/24 süekli açık olacak. sizin öneriniz var mı acaba nasıl bir şey toplamalıyım?

Acaba bu makine işimi görür mü?

[code]http://urun.gittigidiyor.com/AMD-AM3-2-7-GHZ-2700-MHZ-2-GB-RAM-500-GB-HDD_W0QQidZZ45148855[/code]
[/quote]
Linkdeki pc nin ekran kartı ve işlemcisi sadece download yapmak için çok fazla

cokfazla torrent dosyası girersen kasabilir ben 100 tane hotfile linki 1 gb ramle jdownload indiriyodum cok fena kasıyordu pc bide pes oynuyodum öle yapa yapa ekran kartını yakmıstım şimdi ram 4 gb benim 1 gb ekran kartı var hiç bir kasma yapmıyor o yüzden söledim ama torrente kasarmı bilemicem abi

[quote name='ali_63kal' date='27 September 2011 - 19:38 ' timestamp='1317141510' post='1086444']
harddiski biraz büyük tutalım ki yer sıkıntımız olmasın.ayrıca kanımca utorrent için ekran kartı almasan bile olur.onboard bile işini görür
[/quote]

hdd değiştirilebilir sonra sorun olmaz ayrıca zaten onboard ekran kartı var üzerinde.

[quote name='abdullahTR' date='27 September 2011 - 19:38 ' timestamp='1317141528' post='1086446']
cokfazla torrent dosyası girersen kasabilir ben 100 tane hotfile linki 1 gb ramle jdownload indiriyodum cok fena kasıyordu pc bide pes oynuyodum öle yapa yapa ekran kartını yakmıstım şimdi ram 4 gb benim 1 gb ekran kartı var hiç bir kasma yapmıyor o yüzden söledim ama torrente kasarmı bilemicem abi
[/quote]
yok kasacağını sanmıyorum benim merak ettiğim daha az enerji harcayacak şekilde bir sistem olabilir mi?

[quote name='Dexter18' date='27 September 2011 - 19:38 ' timestamp='1317141533' post='1086447']
O ram fazla bile indirmek için ram e ihtiyacı bile yok
[/quote]
2gb ram iyidir :)

pc nin özellikleri güzel işini görür fakat amd işlemciler çok elektirik çeker. bence git 2. el bir netbook yada notebook al hem sessiz hem az elektirik tüketir. bende sürekli download yapan biriyim yamımda bir toshiba notebook var ve hiç kapanmıyor 7/24 acık :) hem daha ucuza halledebilirsin böylelikle.

İndirme (Download) Yapacaksan Yeterde Artar Bile..

Güçlü Oyun Oynayacaksan Yetmeyebilir, Misal; Crysis Gibi.. Çünkü Bilgisayarı (PC) Çok Kasar..

Unutmadan Bilgisayara Arada Sırada Bak Isınıyor mu?

Utorrent Süper Torrent Programı, Tavsiye Ederim ;)

Edited by croteam

Ben netbookumu torrent makinesi olarak kullanıyorum XD Hem az yer kaplıyor hem az ses çıkarıyor hem tasarruflu (tahminim bu yönde ekranı kapatıyorum) pilini de çıkardım sürekli prizde durup pili öldürmesin diye.

Benim tavsiyem netbook alman yönünde. Dilersen harici harddisk bağlarsın bi tane ona atarsın torrentleri

7/24 açık makineler için en uygun CPU lar 25W enerji tüketimiyle Xeon serisidir aslında ama el yakan fiyatları yüzünden uzak duralım şimdilik. Bunun haricinde Core i3 tavsiyemdir hem fiyat olarak uygun hemde 65W ve 35W enerji tüketen modelleriyle idealdir. Torrent olayı işlemciyi zorlayan bir uygulama olduğundan 3.00 üzeri bir modeli tercih edilebilir. Ayrıca RAM i yüksek tutarsanız HD Graphics özelliğindende verimli bir şekilde faydalanabilirsiniz ve popüler oyun ve görsel uygulamalar için ekran kartı ihtiyacınıda ortadan kaldırmış olursunuz

evet netbook mantıklı ama laptop alırsan daha iyi olur bn torenti çok kullanıyorum bnm makinam da paso açık seni anlıyorum makinam full 1 ay açık olunca 10 milyon filan elektrik fatursana fazla yansıyo ki bu bnce göze alıncak bişe ve alacağan makinaya sakın home basic kurma pişman olursun neden dersen kesinlikle xp yi tavsiye ederim çunkü en az ram xp kullanır

AMD'ler daha çok elektrik harcar ne demek? AMD uyumsuz, AMD çok ısınıyor. AMD kilitleniyor.. Cahilce laflar bunlar.. İşportacılar gibi konuşmanın manası yok.
AM2 soket destekli ikinci el bir anakart alırsınız, yanına da 65 Watt enerji tüketen 4400+ 5200+ arası bir AMD işlemci keyfinize bakarsınız. Kaldı ki AMD'nin 65 watt enerji tüketen işlemcileri 2-3 senedir piyasada çok uygun fiyatla bulunabiliyor.
Core i3 tavsiye etmek ise cinayet.. Torrent indirecek makinadan bahsediyoruz..

En ucuz Core i3 işlemci 252 TL + anakart 155 TL =407 TL

ikinci el AMD anakart ve işlemci 100 TL.. Siz karar verin..

Aslında seçeneklerinizin arasında mITX bir sistem de alın.
[img]http://www.teknobiyotik.com/media/catalog/product/cache/4/image/250x250/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/z/o/zotac-g43itx-1.jpg[/img]
Yanına dikey durabilen minik bir kasa
[img]http://www.teknobiyotik.com/media/catalog/product/cache/4/image/59d12e577d8883622715b93cadd0161e/a/k/ak-itx02bk06eu_3.jpg[/img]

2 GB ram ve 1 TB disk ile günlerce gönül rahatlığıyla açık bırakabileceğiniz performanslı bir sistem toplayabilirsiniz..

iyi çalışmalar..

Edited by shiftdeletenet

[quote name='shiftdeletenet' date='27 September 2011 - 22:52 ' timestamp='1317153127' post='1086556']
AMD'ler daha çok elektrik harcar ne demek? AMD uyumsuz, AMD çok ısınıyor. AMD kilitleniyor.. Cahilce laflar bunlar.. İşportacılar gibi konuşmanın manası yok.
AM2 soket destekli ikinci el bir anakart alırsınız, yanına da 65 Watt enerji tüketen 4400+ 5200+ arası bir AMD işlemci keyfinize bakarsınız. Kaldı ki AMD'nin 65 watt enerji tüketen işlemcileri 2-3 senedir piyasada çok uygun fiyatla bulunabiliyor.
Core i3 tavsiye etmek ise cinayet.. Torrent indirecek makinadan bahsediyoruz..

En ucuz Core i3 işlemci 252 TL + anakart 155 TL =407 TL

ikinci el AMD anakart ve işlemci 100 TL.. Siz karar verin..

Aslında seçeneklerinizin arasında mITX bir sistem de alın.
[img]http://www.teknobiyotik.com/media/catalog/product/cache/4/image/250x250/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/z/o/zotac-g43itx-1.jpg[/img]
Yanına dikey durabilen minik bir kasa
[img]http://www.teknobiyotik.com/media/catalog/product/cache/4/image/59d12e577d8883622715b93cadd0161e/a/k/ak-itx02bk06eu_3.jpg[/img]

2 GB ram ve 1 TB disk ile günlerce gönül rahatlığıyla açık bırakabileceğiniz performanslı bir sistem toplayabilirsiniz..

iyi çalışmalar..
[/quote]

Ben cevabımı aldım teşekkür ederim :) Son sorum o zaman ilk postta verdiğim pc 7/24 açık durabilir yani haksız mıyım?

[quote name='Sirius' date='27 September 2011 - 21:53 ' timestamp='1317153215' post='1086558']
Ben cevabımı aldım teşekkür ederim :) Son sorum o zaman ilk postta verdiğim pc 7/24 açık durabilir yani haksız mıyım?
[/quote]

Bende
Gigabyte GA M68SM - S2L anakart
AMD 5400+ işlemci
4 GB ram..
His 5750 ekran kartı var..(Velet oyun oynuyor, aksi halde anakartta onboard ekran kartı var.. Harici ekran kartına gerek yok)

Velet oyun oynarken (Crysis 2, Battlefield 2 v.B) bir yandan da torrent dosya indiriyor bazen. Tabii internet bağlantımız biraz yavaş olduğu için sistem 3-4 gün açık kaldığı oluyor. Bu süre içinde bir yandan dosya iniyor, öbür yandan herkes dilediğince kullanıyor. Sistem açık, saat gibi işliyor..
AMD ile ilgili en ufak bir kaygınız olmasın. Gayet düşük enerji tüketimli, serin serin çalışan sessiz sedasız bir bilgisayar 2. el toplayın ve keyfinize bakın.

Bendeki kasa şu:
[img]http://inventus.com.tr/Images/products/2880_01.jpg[/img]

iyi geceler..

Edited by shiftdeletenet

[quote name='shiftdeletenet' date='27 September 2011 - 23:10 ' timestamp='1317154250' post='1086571']
Bende
Gigabyte GA M68SM - S2L anakart
AMD 5400+ işlemci
4 GB ram..
His 5750 ekran kartı var..(Velet oyun oynuyor, aksi halde anakartta onboard ekran kartı var.. Harici ekran kartına gerek yok)

Velet oyun oynarken (Crysis 2, Battlefield 2 v.B) bir yandan da torrent dosya indiriyor bazen. Tabii internet bağlantımız biraz yavaş olduğu için sistem 3-4 gün açık kaldığı oluyor. Bu süre içinde bir yandan dosya iniyor, öbür yandan herkes dilediğince kullanıyor. Sistem açık, saat gibi işliyor..
AMD ile ilgili en ufak bir kaygınız olmasın. Gayet düşük enerji tüketimli, serin serin çalışan sessiz sedasız bir bilgisayar 2. el toplayın ve keyfinize bakın.

Bendeki kasa şu:
[img]http://inventus.com.tr/Images/products/2880_01.jpg[/img]

iyi geceler..
[/quote]
tamam arkadaşlar sorun çözülmüştür sanırım şimdi aynı parçaları toplama vaktidir. Bu kasa benim işimi rahat rahat görür. Çok sağolun :)

ya butun yorumlara baktımda kımse power suply den bahsetmemıs.. ne oluyor bu mıllete... :)
arkadas eğer 24 saat acık kalacaksa bu pc adam akıllı gercek bır PSU alman lazım... oncelıkle bunu koy aklına.. verdıgın lınktekı kısılerıde tanıyorum bıldıgın 230 watt olup ama 180 waat vermeyen psu takıyor... 2 gb ram 3.00 işlemci 1 tb dısk o/b vga yeter sana... ama mutlaka power onemlı acık olan bır pc de.. benım dukkanda server 24 saaat acıktır... benım power gelene kadar standartla ıdare edım dedım 10 gun sonra kokular gelmeye basladı kavrulma gıbı.. sonrası malum.. 3 tane buna benzer degıstırdım... dıgerlerıde pert... yanı devamlı enerjı alacagın bır power sağlam olmak zorunda.. sonuncu taktıgım 3 ay gıttı yalan yok.. su anda aldıgım gercek 750 işimi goruyor.. 13 ay dır 24 saaat acık.. ancak bır kac reset atmısımdır... devamlı oyun fılm muzık download yapıyorum.. arsıv genısletmek ıcın... 40 tane 2 tb dısk doldu... ve mutluyum.. sen sen ol ne olursa olsun sıstemı dusuk tut ama power adam akıllı bırsey olsun derım..

not: ben 750 kullanıyorsam sen de aynısını tak demedım..gercek 300 watt da alsan yeter... ama gercek olsun...

Edited by Teknik Servis 7/24