Jump to content

Easysysprep Kullanımı - Win7 Için Video Eklendi

Share

Recommended Posts

windows 7 de hatalar veriyor. hata kodunu o anda yazmadım failure falan yazıyordu. sanırım windows 7 de farklı yerler var. windows 7 de kurulum bittikten sonra ghost ile açtığımızda windows 7 kendisine 100 mb alan ayırıyor hem o alanı hem de windowsu birlikte ghostluyorum. aynı sonuç alınmıyor. easy sysprep in anlatımını video da çok güzel yapmışsınız. aynısını windows 7 içinde yapabilir misiniz. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. mesajınızı bekliyorum.

• Replies 307
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Alper Bey;
Öncelikle 100 mb ayrılan alan Windows'un recovery partitionu. Ondan kurtulmak istiyorsanız şöyle bir yol izleyebilirsiniz.

Windows 7 kurulumu yaparken ilk dvd den boot ettiğinizde dil ayarları gelir (ilk pencere kurulum ekranında) , o esnada Shift+F10 tuşuna basın. Dos penceresi açılacak.Oraya diskpart yazıp enterlayın.Aşağıdaki komutları girin;
list disk ENTER (sistemdeki diskleri numaralarıyla listeliycek)
select disk 0 ENTER (harddiskinizin 0 olduğunu varsaydım, tek disk takılıysa zaten kurulum yapacağınız disk id'si sıfırdır.)
clean ENTER (diskteki bütün partitionları siler)
create partition primary ENTER(Diskinizin boyutu kadar tek bir partition yaratır, yani C sürücüsü oluşcak)
active ENTER (Boot için aktif edicek yarattığınız partitionu)
exit ENTER diyip çıkıyoruz.Daha sonra dos penceresini kapatıyoruz.Dil ayarlarından ileri diyerek devam edin.Disk biçimlendirme ekranında Sil veya biçimlendir komutlarını kullanmadan direk İleri diyerek kurulumu yapın.Biçimlendir derseniz 100mb lık alanı tekrar oluşturur onun için direk ileri diyerek kuruyoruz Disk seçim ekranında)

Tabi hatalar almanızın sebebi bu değildi. Ghost ile imajı dağıtacağımız için bu 100mb lık partitionun olmaması daha iyi olur.
Aldığınız hatalara gelirsek, Easysysprep yaptıktan sonra sonlara doğru Nlite,ghostxp gibi bir hata ekranı çıkıyorsa (tam hatırlayamıyorum ne yazdığını) bu mesaj Sistemin touch edildiğini, nlite gibi bir programla windowsun modifiye edildiğini, temiz bir Windows kurmanız gerektiğini belirtiyor.Temiz bir sistem istemesinin sebebi ise, EasySysprep videoda anlattığım gibi Sata,Raid driverlarını kendisi entegre ediyor.Nlite vb. programla modifiye edilen sistemin içerisindede Sata,Raid driverlarının olmasından dolayı, Driverların çakışacağını ve problem çıkarabileceğini söyleyerek ilgili hatayı vererek EasySysprep'i bitiremiyor.

Diğer bir karşılaşacağınız hata ise Administrator hesabıyla çalıştırın ekranının çıkması idi, ama dün çözümünü yazmıştım.

İçerisindeki EasyDriver'ın tanıyamadığı çok kullanılmayan extreme bir donanım sürücüsüde eklemek isterseniz.Şöyle bir yola başvurabilirsiniz.Windows\Inf klasörü altına Bir klasör açın. Mesela Custom olsun. Konumu şu şekilde olacak yani. C:\Windows\Inf\Custom
Buraya istediğiniz donanımların sürücülerinide atabilirsiniz.Windows 7 Sysprepli sistemden açılışı esnasında C:\Windows\Inf klasörü altındaki bütün dosyalara ve alt dizinlere sürücü için bakıyor ve yüklüyor.

Ben Windows 7 Enterprise x32 ve x64 ile imaj hazırladım ve hiç bir sorun ile karşılaşmadım.İmajlarımı 6-7 farklı pc de denedim çok stabil çalışıyor.

Windows 7 için bir video hazırlayabilirim tabiki. Şu an bir Xp imajı hazırlıyorum bugün inşallah bitirip Forumda linklerini vericem. Ondan sonrada bir video hazırlarım.Saygılarımla

[quote name='g.a' date='20 November 2011 - 22:51 ' timestamp='1321822312' post='1115427']
Bunu sadece XP'de kullanın,vista ve 7'de sysrep var ;)
[/quote]

Evet Vista ve Windows 7 'de Sysprep'i çalıştırırken Genelleştir kutucuğunu işaretlerseniz, donanım bağımlılığını ortadan kaldırır.
EasySysrep ile avantaj şu olur.Kurulum ekranında istediğiniz yazılımı kurdurabilirsiniz, arkada istediğiniz bitmaplerin geçmesini sağlayabilirsiniz (bir kaç bitmapde olabilir),
Sata,Raid driverlarını direk kendisi entegre eder.EasyDriver ile kullanıldığından driverlarıda otomatik olarak kurar.
Normal Sysprep ilede bunları yapabiliriz tabiki ama Unattended.xml dosyası gibi complex bir işle uğraşmamış olursunuz.Daha pratik.

Tabi hatalar almanızın sebebi bu değildi. Ghost ile imajı dağıtacağımız için bu 100mb lık partitionun olmaması daha iyi olur.
Aldığınız hatalara gelirsek, Easysysprep yaptıktan sonra sonlara doğru Nlite,ghostxp gibi bir hata ekranı çıkıyorsa (tam hatırlayamıyorum ne yazdığını) bu mesaj Sistemin touch edildiğini, nlite gibi bir programla windowsun modifiye edildiğini, temiz bir Windows kurmanız gerektiğini belirtiyor.Temiz bir sistem istemesinin sebebi ise, EasySysprep videoda anlattığım gibi Sata,Raid driverlarını kendisi entegre ediyor.Nlite vb. programla modifiye edilen sistemin içerisindede Sata,Raid driverlarının olmasından dolayı, Driverların çakışacağını ve problem çıkarabileceğini söyleyerek ilgili hatayı vererek EasySysprep'i bitiremiyor.

evet ben win7 lerin hepsini katılımsızlaştırdım sisteme hız katmak için gereksiz servisleri birçok şeyi kaldırdım rt7 lite ile vlite kullandım. bunlarda işe yaramazsa programın bir yararı kalmıyor ama xp de hata vermedi bendeki xp leri nlite ile katılımsızlaştırdım. onda kullandığım xp zaten Blue Sistem 2010 tnc xp den indirdim. yani katılımsız olmadıktan sonra sistem hantal bir sistem gereksiz birçok servisle gereksiz programlarla geliyor. windowsblinds 6.2 hatasını henüz çözemedim. böylesine harika süper bir programın EasySysprep'in katılımsız sistemlerde hata vermesi akıl işi değil, çok yanlış ve saçma.

[quote name='BURSAALPER' date='21 November 2011 - 12:15 ' timestamp='1321870511' post='1115720']

evet ben win7 lerin hepsini katılımsızlaştırdım sisteme hız katmak için gereksiz servisleri birçok şeyi kaldırdım rt7 lite ile vlite kullandım. bunlarda işe yaramazsa programın bir yararı kalmıyor ama xp de hata vermedi bendeki xp leri nlite ile katılımsızlaştırdım. onda kullandığım xp zaten Blue Sistem 2010 tnc xp den indirdim. yani katılımsız olmadıktan sonra sistem hantal bir sistem gereksiz birçok servisle gereksiz programlarla geliyor. windowsblinds 6.2 hatasını henüz çözemedim. böylesine harika süper bir programın EasySysprep'in katılımsız sistemlerde hata vermesi akıl işi değil, çok yanlış ve saçma.
[/quote]

Sizin aldığınız hata ekranını paylaşabilirmisiniz Alper Bey. Modifiye olarak Driver Entegresi yok ise sistemde özellikle Sata driverları entegre edilmediyse, EasySysprep sorunsuz çalışabilir, denemek lazım.

hiç öyle denemedim öyleyse şöyle yapmak lazım bendeki katılımsız xp leri tekrar katılımsız yapıp ve yaparken de içindeki driverları silmek lazım. bendeki cd ve dvd lerde driver var sata driver entegreli. tekrar deneme yapmak lazım öyleyse ama xp de yaptım bir tanesini windowsblinds in aktivasyon hatası dışında hiçbir hata vermedi. win7 de hata ekranı sizin söylediğiniz gibi geliyor yarıda keserek nlite ile sisteminiz değiştirilmiş olabilir diyor türkçeye çevirince.

kardeşim anlatımından yararlanarak xpsp3 imajı oluşturduk ve serviste kullanıyoruz. hiç bir sıkıntı yok. süper çalışıyor. amma win7 imajı yaptım şöyle bir hata verdi "Windows sistem yapılandırmayı bitiremedi. Yapılandırmayı sürdürmeyi denemek için bilgisayarı yeniden başlatın." Acaba easydriverpacks ten dolayı mı bu hatayı veriyor.

[quote name='fullmax' date='21 November 2011 - 22:37 ' timestamp='1321907844' post='1116128']
kardeşim anlatımından yararlanarak xpsp3 imajı oluşturduk ve serviste kullanıyoruz. hiç bir sıkıntı yok. süper çalışıyor. amma win7 imajı yaptım şöyle bir hata verdi "Windows sistem yapılandırmayı bitiremedi. Yapılandırmayı sürdürmeyi denemek için bilgisayarı yeniden başlatın." Acaba easydriverpacks ten dolayı mı bu hatayı veriyor.
[/quote]

Hazırladığınız imajın içerisine AntiVirüs programı kurduysanız bu hatayı alabilirsiniz. Bu hatanın sebebi EasySysprep veya Easydriver programlarıyla alakalı değil.Problem Windows 7 Sysprep'den kaynaklanmakta. Microsoft Security Essential Anti virüs programı Sysprep ile uyumludur.Ayrıca ben Symantec Endpoint v12 ile denemiştim ondada bir problemle karşılaşmadım.
Sysprep ile uyumlu olmayan bazı yazılımlar şunlar;

Norton 2009
McAfee
AVG
Avira
ESET NOD32 4

Ama şöyle bir çözüm kullanabilirsiniz;
Kurmak istediğiniz Antivirüs programının Katılımsız kurulum halini bulun. EasySysprep'i çalıştırdığınızda Deployment ekranı vardır, bu Easydriver,Sidebarı falan eklediğiniz ekran. Orada katılımsız Antivirüs programınızın Exe'sini gösterin , Add dedikten sonra sorduğu ekranda "In Deployment" 'ı seçin. Böylece kurulum ekranında Antivirüs yazılımınızı kurdurmuş olursunuz sisteme. Saygılarımla

[quote name='gokhankocabay' date='22 November 2011 - 09:43 ' timestamp='1321955033' post='1116331']
Acronis Universal Restore özelliğiyle olur.
[/quote]
Acronis Universal Restore özelliği olan sürüm hangileri linki vede anlatımı olan varsa çok iyi olur

microsoft virtual pc denendi sonuç başarısız şimdi masaüstü pc de deniyicem en son işlem bittikten sonra yeniden başlat dedim normal açılıyor kurulum ypamadan bi daha yeniden başlattım yine normal açılıyor yedeğini alıp denemedim mantıken yedekde de aynı şey olucak

Benim gibi internet cafecilik yapanlar ve teknik servisle uğraşanlar için bulunmaz nimet; Allah razı olsun. İki ufak hata dışında harika oldu ilk denememde; hatalarımı çözmeme yardımcı olabilirseniz tadından yenmeyecek.

1) Programda Windows XP Professional Key'ini doğru girmiş olmama rağmen key istedi kurulurken. Fakat keyi girerken aralara tre koydum; çizgi koymadan ard arda mı yazmak gerekiyor? Sorunun sebebi bu mu?

2) Dediğiniz şekilde imajını aldığım sisteme kurmayıp katılımsız olarak entegre ettim antivirüsü; Avira kullandım; fakat kurulum sırasında "7-zip file is corrupt" hatası verdi. Ben 7-zip kullanmadım; dediğiniz gibi direkt olarak exe dosyasını seçtim. Daha önce bu katılımsız kurulumu da farklı sistemlere kurdum; sorun çıkartmadı. Problem neden kaynaklanıyor olabilir sizce?

Şimdiden teşekkürler.

[quote name='helehoyni' date='23 November 2011 - 20:09 ' timestamp='1322071764' post='1117220']
Benim gibi internet cafecilik yapanlar ve teknik servisle uğraşanlar için bulunmaz nimet; Allah razı olsun. İki ufak hata dışında harika oldu ilk denememde; hatalarımı çözmeme yardımcı olabilirseniz tadından yenmeyecek.

1) Programda Windows XP Professional Key'ini doğru girmiş olmama rağmen key istedi kurulurken. Fakat keyi girerken aralara tre koydum; çizgi koymadan ard arda mı yazmak gerekiyor? Sorunun sebebi bu mu?

2) Dediğiniz şekilde imajını aldığım sisteme kurmayıp katılımsız olarak entegre ettim antivirüsü; Avira kullandım; fakat kurulum sırasında "7-zip file is corrupt" hatası verdi. Ben 7-zip kullanmadım; dediğiniz gibi direkt olarak exe dosyasını seçtim. Daha önce bu katılımsız kurulumu da farklı sistemlere kurdum; sorun çıkartmadı. Problem neden kaynaklanıyor olabilir sizce?

Şimdiden teşekkürler.
[/quote]

İşinize yaradıysa anlatım ne mutlu bana.
Key girerken araya tire girerek yazıcaksınız. Ben 2 farklı imaj yaptım ama sizin karşılaştığınız problemle hiç karşılaşmadım.Benim kullandığım Sp3'lü MSDN xp idi.
Xp imajında direk antivirüs programını kurupda EasySysprep çalıştırabilirsiniz, yazdığım problem Windows 7 de yaşanılan problemin çözümü idi.
Ama siz yinede katılımsız olarak kurdurmak istiyorsanız Deployment ekranında Altta iki tane tab var birincisi normal Exe eklediğiniz tab, diğer ise 7z arşivleri direk açılmasını sağlayan tab. Acaba siz 7z tabındanmı dosyayı gösterdinizde böyle bir problemle karşılaştınız.

Tre girerek yazdım dediğim gibi; 2-3 kez de kontrol ettim key'i. İkinci sorun ise dediğinizden kaynaklanıyor olabilir; bir de dediğiniz gibi antivirüsü kurup o şekilde imajını almayı deneyeyim bir kaç gün içerisinde. Sonuçları yazarım. İlgi, alakanız ve bu mükemmel paylaşımınız için yeniden sağolun.

[quote name='helehoyni' date='23 November 2011 - 20:45 ' timestamp='1322073916' post='1117258']
Tre girerek yazdım dediğim gibi; 2-3 kez de kontrol ettim key'i. İkinci sorun ise dediğinizden kaynaklanıyor olabilir; bir de dediğiniz gibi antivirüsü kurup o şekilde imajını almayı deneyeyim bir kaç gün içerisinde. Sonuçları yazarım. İlgi, alakanız ve bu mükemmel paylaşımınız için yeniden sağolun.
[/quote]

Bende ilginize teşekkür ederim. Sonuçları paylaşırsanız sevinirim. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Saygılarımla

1) Windows OEM DVD'lerini üzerinde hep büyük harflerle yazılıdır seri numarası. Ben de işgüzarlık edip seri numarasını büyük harflerle yazmıştım. Küçük harflerle yazınca sorun ortadan kalktı.

2) Evet, tıpkı söylediğiniz gibi imaj almadan antivirüs kurdum sistemime. Tabii ki anlattığınız işlemleri yaparken gerçek zamanlı antivirüs korumasını devre dışı bırakmak gerekiyor; bazı script'leri virüs olarak algılayıp sorun çıkartabiliyor çünkü. Sonuç başarılı; antivirüs kurulumunda problem yok. Ayrıca daha sonradan anladım ki sağlam olduğunu iddia ettiğim katılımsız kurulum kendi PC'mde kullandığım antivirüs tarafından hışır edilmiş. Yani Easy SysPrep haklıymış dosyayı hasarlı görmekte; bu sorun da çözüldü.

3) Emek sarfedip Türkçeleştirdiğiniz dosyalar... Videoda dos komutları çok zor ayırt eiliyor; benim de bilgisayar bilgim bu komutları bilmek için kifayetsiz. Ulan dedim acaba dosyaları kopyaladıktan sonra sağ tıklayıp dosya özelliklerinden bu iki dosyayı "Gizli" ve "Salt okunur" hale getirsem sonuç aynı olur mu... Bu işlem de başarılı; benim gibi acemiler için bir alternatif olabilir.

4) 6 adet farklı marka, farklı donanımdaki bilgisayara kurulum yaptım; donanım sürücüleri, Messenger, Flash Paketi; Office 2010, Antivirus; Nero Burning Rom, Kazaa Codec Pack ve bir iki ufak program... İmaj kopyalama işlemiyle beraber kurulum 8 ile 12 dakika arasında değişiklik gösterdi; bu da "Yeme de yanında yat" ya da "Daha iyisi Şam'da kayısı" deyimleriyle cuk örtüşecek türden; tekrardan sonsuz teşekkür ediyorum; duacınızım.
[b]
En son olarak görevli arkadaşlardan nacizane bir istirhamım olacak haddim olmayarak. Bu konu sabitlenirse çok kişini işine yarayacaktır benim gibi; böylesine açıklayıcı ve faydalı kaynaklara kolay kolay ulaşılmıyor. Kaybolup gitmesin böyle işleri kolaylaştıran bir konu... Dikkate alsanız da almasanız da teşekkür ederim.[/b]

Edited by helehoyni

[quote name='helehoyni' date='24 November 2011 - 22:31 ' timestamp='1322166664' post='1117811']
1) Windows OEM DVD'lerini üzerinde hep büyük harflerle yazılıdır seri numarası. Ben de işgüzarlık edip seri numarasını büyük harflerle yazmıştım. Küçük harflerle yazınca sorun ortadan kalktı.

2) Evet, tıpkı söylediğiniz gibi imaj almadan antivirüs kurdum sistemime. Tabii ki anlattığınız işlemleri yaparken gerçek zamanlı antivirüs korumasını devre dışı bırakmak gerekiyor; bazı script'leri virüs olarak algılayıp sorun çıkartabiliyor çünkü. Sonuç başarılı; antivirüs kurulumunda problem yok. Ayrıca daha sonradan anladım ki sağlam olduğunu iddia ettiğim katılımsız kurulum kendi PC'mde kullandığım antivirüs tarafından hışır edilmiş. Yani Easy SysPrep haklıymış dosyayı hasarlı görmekte; bu sorun da çözüldü.

3) Emek sarfedip Türkçeleştirdiğiniz dosyalar... Videoda dos komutları çok zor ayırt eiliyor; benim de bilgisayar bilgim bu komutları bilmek için kifayetsiz. Ulan dedim acaba dosyaları kopyaladıktan sonra sağ tıklayıp dosya özelliklerinden bu iki dosyayı "Gizli" ve "Salt okunur" hale getirsem sonuç aynı olur mu... Bu işlem de başarılı; benim gibi acemiler için bir alternatif olabilir.

4) 6 adet farklı marka, farklı donanımdaki bilgisayara kurulum yaptım; donanım sürücüleri, Messenger, Flash Paketi; Office 2010, Antivirus; Nero Burning Rom, Kazaa Codec Pack ve bir iki ufak program... İmaj kopyalama işlemiyle beraber kurulum 8 ile 12 dakika arasında değişiklik gösterdi; bu da "Yeme de yanında yat" ya da "Daha iyisi Şam'da kayısı" deyimleriyle cuk örtüşecek türden; tekrardan sonsuz teşekkür ediyorum; duacınızım.
[b]
En son olarak görevli arkadaşlardan nacizane bir istirhamım olacak haddim olmayarak. Bu konu sabitlenirse çok kişini işine yarayacaktır benim gibi; böylesine açıklayıcı ve faydalı kaynaklara kolay kolay ulaşılmıyor. Kaybolup gitmesin böyle işleri kolaylaştıran bir konu... Dikkate alsanız da almasanız da teşekkür ederim.[/b]
[/quote]

Sorunsuz bir şekilde imajı hazırladığınıza çok sevindim. Yardımcı olduysam ne mutlu bana. İnşallah birde Windows 7'de kullanımı ile ilgili bir video yapıcam. Saygılarımla

[quote name='pcusta_99' date='24 November 2011 - 22:57 ' timestamp='1322168258' post='1117843']
Yani benim anladığım easysysrep imaj sistemin bir imajını hazırlıyor. Ama tek farkı driver sorunun olmaması. Yani aynı pcye değil bütün pclerde o imajı kullanabiliyoruz. Doğru mu anlamışım acaba ?
[/quote]

Evet aynen anladığınız gibi.

[quote name='gokhankocabay' date='24 November 2011 - 21:05 ' timestamp='1322168759' post='1117846']
Sorunsuz bir şekilde imajı hazırladığınıza çok sevindim. Yardımcı olduysam ne mutlu bana. İnşallah birde Windows 7'de kullanımı ile ilgili bir video yapıcam. Saygılarımla
[/quote]

Dört gözle bekliyoruz üstat :) Bazen dikkatten kaçabiliyor; konu kaybolup gidiyor, hazırladığınız vakit bana haber vermenizi rica etsem çok şey istemiş olmam umarım :) Saygılar.

[quote name='helehoyni' date='24 November 2011 - 23:12 ' timestamp='1322169177' post='1117850']
Dört gözle bekliyoruz üstat :) Bazen dikkatten kaçabiliyor; konu kaybolup gidiyor, hazırladığınız vakit bana haber vermenizi rica etsem çok şey istemiş olmam umarım :) Saygılar.
[/quote]

Hocam, bir detay daha vereyim size. İmajı attığınız pc'lerde eğer kurulum bittikten sonra ATK Acpi driverları kurulmamış halde geliyorsa aşağıda yazdığım adımları uygularsanız sorunu aşarsanız.

Kullandığınız EasyDriver paketinin içerisindeki Files klasörünün içindeki, [Win7.x86]EzDrv5.ini dosyasını (64bit ise [win7.x64]ezdrv5.ini ) notepad ile açın ve Checkmode=1 satırını Checkmode=0 olarak değiştirin ve kaydedin. Bu şekilde Easydriver daha derin tarama yaparak kurulmayan bazı Cardreader, Atk ACPI driverlarınıda tanıyarak kurar.Saygılarımla

• 2 hafta sonra ...

dostum easy sysprep in win7 lisini ve ghost la nasıl yedekleneceği ile video olabilrise harika olur. xp ile ilgili olan harika çalışıyor 5 adet farklı versiyon yaptım hepsi harika süper çalışıyor ama win7 lisi hata veriyor. easy sysprep in win7 lisini ve ghost la nasıl yedekleneceği ile video olabilirse harika olur. şimdiden tşk ler